Як виростити кукурудзу

З нашим непередбачуваним влітку ймовірність отримати солодкі качани в середній смузі вище, якщо вирощувати кукурудзу через розсаду.

Як виростити кукурудзу- Як виростити кукурудзу, Сад, город, ділянка, будинок, дача, ландшафтний дизайн, дизайн ділянки, енциклопедія рослин, кімнатні рослини, садово-городні культури, облаштування дачі, ,

Яка грунт підходить кукурудзі?

Важкі грунту, на яких утворюється кірка, для кукурудзи не підходять. Вона воліє пухку землю і родючу: легко - і среднесуглинистую, повітропроникну і влагоемкую, але надлишку вологи не виносить. Ділянка, виділена під кукурудзу, повинен добре освітлюватись та прогріватися сонцем.

Посів кукурудзи на розсаду

Якщо вирощувати кукурудзу розсадою, насіння треба сіяти на початку травня. Після заморозків (приблизно 10 червня) підрослу розсаду можна висаджувати в відкритий грунт (ці роботи добре поєднати з висадкою розсади огірків). Бажано, щоб коренева система освоїла весь контейнер, але не варто тримати розсаду будинку довше фази 3-го справжнього листка. Вже через 2-3 тижні після появи сходів розсада готова до висадки на постійне місце. Не варто давати їй перестаивать в горщику – це затримує розвиток рослин і позначається на врожаї. Глибина посадки повинна бути трохи більше тієї, на якій вона підростала. Це поліпшить приживлюваність рослин і стимулює утворення вторинних коренів. Висаджують обережно, щоб кореневий кому не розсипався, потім рослини поливають і підгортають.

Посів кукурудзи у відкритий грунт

Перед посівом у відкритий грунт насіння кукурудзи прогрівають 4-5 днів на сонці, а потім замочують в теплій воді, щоб прискорити появу сходів.  Кукурудза проростає при температурі вище +8 °С. Сходи здатні перенести невеликі заморозки, через тиждень у них вже відростають нові листя. Виходячи з цього і треба визначати терміни посіву у відкритий грунт.   Для високорослих сортів ширину міжрядь роблять не менше 65-70 см, відстань у рядку – 35 див. В кожне гніздо висівають по 3-4 зерна.

Догляд за кукурудзою після посадки

Перший час кукурудза росте дуже повільно, тому міжряддя потрібно постійно прополювати. Кукурудза любить органічні добрива (гній, компост), але потреба у мінеральному живленні, особливо в калії, теж велика. Компост вносять з розрахунку 5 кг на 1 кв. м. Всі мінеральні добрива застосовують навесні, перед посадкою. Але якщо ви помітили, що кукурудза раптом перестала рости, підгодуйте її мінеральними добривами: перший раз – в середині червня, другий – в першій декаді липня. Основну масу живильних речовин рослина використовує в другій половині літа.

Догляд за кукурудзою включає 2-3 розпушування міжрядь, причому чим вище рослини, тим на меншу глибину треба обробляти грунт, не допускаючи пошкодження коренів. На посадках можна штучно доопылять рослини, переносячи пилок з чоловічих квіток на жіночі. Цю операцію повторюють кілька разів. У вологу погоду кукурудза часто утворює бічні пагони, їх потрібно видаляти. Хоча рослина переносить посуху, все ж рекомендується не допускати сильного коливання вологості. Найбільше вологи воно споживає незадовго до того, як почне викидати волоті.

Хитрощі вирощування кукурудзи

  • Грядка з кукурудзою послужить хорошою кулісою для огірків. Її розміщують з навітряного боку – там, звідки на огірки найчастіше дме вітер. З грунту активно виділяється вуглекислий газ, якого огіркам для фотосинтезу потрібно дуже багато. "Огорожа" з кукурудзи перешкоджає розсіюванню вуглекислоти з приземного шару повітря і допомагає огіркам краще розвиватися.
  • Нерідко сіють на розсаду кукурудзу і гарбуз один горщик і так само разом висаджують на грядку (термін в цьому випадку визначається по готовності гарбуза до висадки на постійне місце). Коріння кукурудзи швидко обплітають ком землі в горщику і захищають при пересадці коріння гарбуза. У надалі рослини не заважають один одному, навпаки, гарбуз, прикриваючи грунт своїми широкими листям, не дає їй пересихати і ущільнюватися.

Боротьба з шкідниками кукурудзи

Кукурудза – одна з найпривабливіших для дротяників (личинок жука-щелкуна) культур. Вони як раз з'являються на білий світ наприкінці травня – початку червня, дуже ненажерливі і здатні знищити молоді рослини. Тому при весняній перекопуванні (достатньо на штик лопати) треба уважно вибрати і знищити шкідників, в кислий грунт додати вапно або золу, а сильно заражений ґрунт обробити спеціальним препаратом ("Баргузин", "Почин", "Провотокс"). Якщо ви не хочете зайвий раз зв'язуватися з "хімією",  можна піти іншим шляхом. Розріжте на великі часточки картопля, морква, буряк і закопайте на глибину 10-15 див. Кожні 3-4 дні перевіряйте приманки і знищуйте присутніх у них дротяників. Щоб було зручно діставати пастки з землі, перед тим, як закопати, застроміть в них дерев'яні прутики.

Збирання врожаю кукурудзи

Залежно від сорту на одній рослині утворюється від двох до чотирьох качанів. Їх виламують в стадії молочно-воскової стиглості. Визначити цей період дуже легко: якщо ви натиснете пальцем на бурштинового кольору зерно і з нього бризне молочний сік – значить, кукурудзу можна прибирати. Так як цей період триває недовго, то, щоб продовжити час збирання качанів, можна висівати кукурудзу в кілька строків. Цукрова кукурудза добре росте не тільки на півдні країни, але і в більш північних регіонах, однак при цьому термін її дозрівання не повинен бути тривалим.