Як виростити хороший урожай гарбуза?

Гарбуз – овочева культура з самими великими плодами, відомими нашим городникам. Сонячний плід, званий тыквиной, прибув до Росії порівняно недавно. Батьківщиною гарбуза вважають Мексику – країну, багату на сонячні спекотні дні. За неповні 2 століття овочева культура зайняла гідне місце за столом гурманів і не тільки в південних регіонах Росії. Більше 43 регіонів РФ займаються промисловим вирощуванням гарбуза. Рідко знайдеться дача, де на сонячній галявині не росли б 1-3 куща цієї улюбленої овочевої культури. Але часто трапляється так, що в районі гарбуз успішно вирощують, а на вашій ділянці розростається тільки її вегетативна маса. Урожай гарбуза не формується або невеликі потворні плоди і зав'язі загнивають на корені. Щоб вирішити цю проблему необхідно звернути увагу:

  • на біологічні особливості культури,
  • вимоги культури до грунтово-кліматичних умов,
  • дотримання вимог технології вирощування.
Як виростити хороший урожай гарбуза?- гарбуз,не плодоносить,як отримати,урожай хороший,плоди,догляд,агротехніка,проблеми,поради,фото

Причини відсутності зав'язей гарбуза

Гарбуз, формуючи велику надземну масу і великі плоди, вимагає родючого грунту, багатого на гумус з хорошою водопроникністю. Разом з тим, на багатих грунтах і при перегодовування гарбуз формує жиреющую вегетативну масу у збиток своєму плодоутворенню. Занадто довгі батоги і величезні листя забирають багато поживних речовин, тінь від розрослася вегетативної маси настільки густа, що завязям не вистачає сонця. Краще всього під гарбуз відводити місця, де попередні 1-2 роки добрив, особливо органічних, не вносили.

В природних умовах гарбуз при нестачі поживних речовин формує додаткові корені на огудині. Якщо гарбуз на городі висаджена на збідненій ґрунті (світле забарвлення листя, листя з порівняно дрібної листовий платівкою), практично присипати батоги грунтом: рослина утворює додаткові корені і самостійно відновить свій поживний режим.

Гарбуз не виносить тіні. Для нормального росту і розвитку їй необхідні відкриті сонячні місця, провітрювані, але без вітрів, що пошкоджують листя. У тінистих місцях при недоліку освітлення гарбуз формує стерильний пилок. Якщо на рильце маточки потрапила вода, запилення не відбудеться.

Гарбузове відносяться до насекомоопыляемым культурам. Біологічною особливістю гарбуза є необхідність запилення жіночої квітки протягом 1-2 діб. Якщо запилення не відбулося (холод, волога сира погода, відсутність запилювачів та ін), зав'язь загниває і опадає. Краще всього, якщо запилення пройде у перший день розкриття жіночої квітки.

Якщо пройшло неповноцінне запилення, на гарбузі можуть сформуватися потворні плоди, які забирають поживні речовини у нормально розвинених пагонів і плодів. Такі плоди необхідно видалити. Щоб попередити їх появу, необхідно в період бутонізації і початку цвітіння гарбуза прорідити занадто густу разросшуюся листя і забезпечити доступ до квіткам запилювачів і сонечку. Листя акуратно видаляють секатором, не обривають і не відламують. На огудині залишають не більше 1-3 зав'язей.

Гарбуз не сформує зав'язей, якщо при посадці розсадою були пошкоджені корінці, і почалося їхнє гниття. Тому розсаду краще купувати в торфоперегнійних горщиках і не травмувати кореневу систему при перевалці в лунки відкритого грунту.

Гарбуз не виносить азотних підживлень при недостатньо теплій погоді. Грунт повинен мати температуру не менше +13...+15°С. При ранньої підгодівлі азотними туками культура знижує стійкість до знижених температур і захворює.

Як виростити хороший урожай гарбуза?- гарбуз,не плодоносить,як отримати,урожай хороший,плоди,догляд,агротехніка,проблеми,поради,фото

Як змусити гарбуз плодоносити?

Якщо при виконанні всіх агротехнічних вимог зав'язей на гарбузі немає, необхідно вжити наступні заходи:

Не слід висаджувати гарбуз в низині, де довго тримається холодна погода, і грунт недостатньо прогріта. У цьому випадку можна підготувати з осені теплу грядку, а при близькому стоянні підземних вод – високу грядку. Посів насіння провести при стійкій температурі повітря +15-...+18°С і ґрунту – в межах +14...+16°С. Гарбуз легко переносить спеку +25...+30°С. Вона буде плодоносити в тіні тільки за умови яскравого сонця і жарких днів.

При невідповідних грунтових умовах деякі городники радять висаджувати гарбуз обрізану бочку, заповнену необхідним якісним субстратом. У цьому випадку коренева система, ізольована від важкою, холодною, малоплодородной грунту, забезпечить рослині необхідні грунтові умови.

Формуючи велику надземну масу, гарбуз не виносить загущення. Тому при посіві 2-х .. 3-х насіння, після сходів, зазвичай залишають найсильніший сіянець, а інші видаляють секатором біля самої землі.

Після завершення запилення, у фазу розростаються тыквин, зазвичай приступають до процедури обрізання. Залишають не більше 3-х батогів у великоплідних сортів гарбуза з 1-2 зав'язями на кожній батоги. Інші видаляють. На плодоносних плітях гарбуза залишають 4-5 листків після останньої зав'язі. Решту прищипують. У середньо - і дрібноплідних сортів гарбуза зазвичай видаляють пустоцветные батоги (орієнтовно початок серпня). На кожній батоги гарбуза за останнім плодом залишають не більше 3-х – 4-х листків.

Детальніше про формування гарбуза можна прочитати в матеріалі: Формування огірка, кабачка і гарбуза. Прищипування.

Гарбуз – світлолюбна культура і вимагає повноцінного освітлення. Від появи сходів до 4-5 справжніх листків необхідно не менше 9-10 годин повноцінного щоденного освітлення, що буде сприяти утворенню жіночих квіток.

З появою бутонів і квіток світловий день повинен тривати не менше 10-12 годин. Якщо, при інших позитивних умов зав'язей не утворюється, отже необхідно звернути увагу на посадковий матеріал. Для посадки необхідно використовувати районовані сорти, привчені до місцевого погодно-світлового режиму.

Щоб компенсувати погану опыляемость, пов'язану з погодними умовами, необхідно проводити самостійне запилення гарбуза. Полураскрывшиеся квітки укрити від вологи. Рильце маточки повинно бути сухим. Чоловічі квітки гарбуза розпускаються раніше жіночих. Перед обпиленням зібрати чоловічі квітки, видалити віночок. На наступний ранок або в той же день після обіду (з встановленням погоди) зняти мішечки з жіночих квіток і докласти пильовики до відкритих рыльцам маточок.

Через день після самостійного запилення можна обприскати гарбуз стимуляторами Зав'язь, Бутон, Гіберелін та іншими. Зав'язі гарбуза ростуть по ночах. Тому при проведенні запилення підбирайте погоду з нічною температурою не нижче +16...+18°С. Такої температури легше досягти при вирощуванні гарбуза у прохолодних регіонах на теплих грядках.

Як виростити хороший урожай гарбуза?- гарбуз,не плодоносить,як отримати,урожай хороший,плоди,догляд,агротехніка,проблеми,поради,фото

Гарбуз абсолютно не виносить знижених температур і гине при -1...-3°С. Для нормального росту і утворення плодів необхідна суха погода з температурою повітря +20...+28°С. При більш низьких температурах зростання батогів гарбуза сповільнюється, починаються хвороби, знижується цвітіння і утворення зав'язі. Тому в регіонах з прохолодною тривалої навесні молоді рослини гарбуза ростять до настання спекотної погоди під тимчасовими укриттями.

Зростаючі батоги гарбуза обрізають і прищипують, розкладають так, щоб листова поверхня була максимально відкрита променів сонця. Знищують поверхневим розпушуванням бур'яни (поки є відкритий простір) і мульчують грунт після поливів. Гарбуз краще поливати по борознах під корінь. Так менше травмуються листя, і підвищується зав'язуваність плодів.

Шановні читачі, сподіваюся, поради допоможуть вам успішно виростити урожай «сонячних ягід». Більш докладно з агротехнікою гарбуза (садіння, підживлення, полив), її лікувальними властивостями, розсадним способом вирощування, захистом від хвороб і шкідників, збиранням і зберіганням, можна ознайомитися у статті «Гарбуз – сонячна ягода. Вирощування, догляд, сорти».