Як відібрати насіння томатів

Щоб отримати хороший урожай томатів, треба правильно вибрати насіння і підготувати грунт до посіву.

Як відібрати насіння томатів- Як відібрати насіння томатів, Сад, город, ділянка, будинок, дача, ландшафтний дизайн, дизайн ділянки, енциклопедія рослин, кімнатні рослини, садово-городні культури, облаштування дачі, ,

Критерії відбору

Насіння томатів, призначені для посіву, повинні:

 • бути чистосортними (тобто, відповідати виду і сорту), без домішок;
 • володіти високою (більш 85 %) дружній (одночасної) схожість.

Здатність до неї хороші насіння зберігають 5-7 років, а при оптимальному зберіганні (температура 14-16°C, вологість не більше 75 %) - 10-11.

Насіння починає проростати при 10-12°C, але при 25-28°C процес йде інтенсивніше. З'являються корінець, потім – сім'ядольні листки. Схожість залежить від розміру насіння, щільності, зрілості, а також місця їх формування на рослині та спадкових якостей примірника.

Відбраковування, калібрування

Для сівби слід використовувати не все насіння, а лише найбільш життєздатні. Слабкі обов'язково видаляйте: ретельно оглядайте кожну і відкладайте всі травмовані, зі слідами захворювань, нетипового кольору.

Можна провести калібрування насіння за питомою вагою. Приготуйте 3-5%-ний розчин кухонної солі кімнатної температури. Помістіть в нього насіння і ретельно їх перемішати. Через кілька хвилин всі здорові опустяться на дно, а непридатні спливуть на поверхню – їх треба буде злити разом з розчином. Якісне насіння промийте водою і як слід просушіть.

Знезараження

Томати схильні до таких інфекцій, як сіра гниль, фітофтороз, септорія. Тому перед посівом насіння потрібно не тільки обробити поживними речовинами, але і обов'язково провести їх знезараження. Для цього можна:

 • витримати насіння в темному розчині марганцівки 20-25 хвилин, а потім промити чистою водою;
 • витримати протягом 1 години в закритій банці з розчином мезги часнику (товчений неочищений часник), потім промити і просушити;
 • в 1 л води додати 20 г золи, настояти дві доби і на 4-6 годин покласти в розчин насіння; потім промити і просушити;
 • витримати протягом 2 годин в 0,2 %-ном розчині фитофлавина (прекрасний засіб профілактики бактеріальних хвороб).

Намочування

Передпосівне намочування забезпечить швидкі дружні сходи. Для цього використовують за вибором препарати (на 100 мл води):

 • гетероауксин – 5 мг;
 • івін – 1 мг;
 • гумат натрію – 15-20 мг;
 • оксигумат натрію – 2 мг;
 • циркон – 2 краплі;
 • тіамін (вітамін В1) – 10 мг.

Ці препарати не тільки регулюють ріст і сприяють гарній схожості насіння, але і роблять їх більш стійкими. Обробка займає 6-8 годин, температура води 18-20°C. Зверніть увагу, що використовувати можна тільки свіжий розчин.

Після обробки насіння або відразу сіють, або висушують. Але довше 24 годин оброблений матеріал зберігати не можна – він зіпсується.

Щоб збільшити схожість насіння, їх також замочують у воді (без обробки) при температурі 16-25°C і витримують протягом доби.

Насіння зійде швидше, якщо перед посадкою їх попередньо проростити при температурі 20-25 °C. У домашніх умовах для цього можна використовувати блюдце, пластмасову коробочку або пластиковий контейнер.

Отже, на дно ємності покладіть білу паперову серветку, змочіть її водою, видаліть надлишки вологи. Покладіть на серветку насіння, рівномірно розподіливши їх по поверхні тканини, закрийте ємність кришкою або блюдцем, щоб насіння не пересохли. Коли хоча б у половини насіння утворюються паростки, пророщування можна вважати закінченим.

Висівати пророщені насіння слід дуже обережно, щоб не пошкодити паростки (причому чим вони більше, тим важче висаджувати насіння). Насінина вважають пророщеним, тобто повністю готовим до посіву, якщо довжина проростка дорівнює довжині самого насіння.

Дата публикации: 1.05.17