Як укрити виноград на зиму?

Виноград здавна супроводжує людину, втамовує спрагу, веселить душу, лікує тіло. З перехідним успіхом лозу обробляють і в Росії, починаючи з кінця 16 століття. Успіх був перехідним тому, що в окремі сніжні зими, він вдало зберігав кореневу систему (під снігом) від високих негативних температур, навесні формував надземну масу і врожай. З часом прийшло поняття, що для умов Росії потрібні сорти винограду з особливими властивостями: підвищеним протистоянням кореневої системи негативних температур і підвищеної стійкістю лози до зимових морозів.

Виведені сорти для середніх і північних регіонів Росії сприяли його просування на Північ, і сьогодні виноград формує непогані врожаї і на Уралі, і в північних регіонах. Але генетична пам'ять винограду про минуле, як і раніше, вимагає умов для вирощування, близьких до умов, де зароджувалося виноградарство: необхідну кількість теплових температур, достатнє освітлення і укриття від пізньо-осінніх і зимових холодів. Перепади температури частіше викликають загибель не визрілої виноградної лози і молодих саджанців. Щоб уникнути втрат, необхідно на зимовий час вкривати виноградник, особливо столових сортів, і робити це потрібно правильно.

Як укрити виноград на зиму?- виноград,як,вкривати на зиму,укриття,в середній смузі,в підмосков'ї,підготовка до зими,фото

Підготовка винограду до зимових холодів

Виноградарі зі стажем у своєму господарському арсеналі мають цілий набір зимових укривних пристосувань: спанбонд, мішковину, мати, солому, сітки, дерев'яні стелажі, дошки і т. д.

В залежності від регіону вирощування, тривалості холодів, снігового покриву, весняних і осінніх особливостей погоди, укриття виноградників на дачах і прибудинкових ділянках використовують різні типи укриттів.

Підготовка виноградних кущів до укриття

Кущі винограду необхідно підготувати до укриття. В іншому випадку коріння і лозу можуть погризти гризуни, на неправильно укритих плітях з'явиться цвіль і інші грибкові захворювання, загинуть оченята і т. д. Щоб правильно підготувати кущі до зимівлі, необхідно виконати наступні підготовчі роботи:

 • За сухої осені кущі винограду рясно полити.
 • У вересні кущі винограду підгодувати калійними або фосфорно-калійними добривами.
 • Після опадання листя провести обрізку не визрілої лози. Вона відрізняється зеленим або зеленуватим забарвленням. Не визріла лоза винограду завжди взимку вимерзає.
 • Крім санітарної обрізки не визрілих пагонів винограду, сформувати навантаження, залишивши 2-3 бруньки понад норми для весняного контролю.
 • Кущі винограду обробити 3-х % розчином мідного чи залізного купоросу, розчинами інших препаратів від хвороб і шкідників.
 • Підготувати до укриття надземну частину виноградних кущів. Зняти з дроту, пагони зв'язати в пухкі пучки.
 • Підготувати траншеї (якщо за технологією передбачено) під укладання лози винограду для укриття.
 • Підготувати укривний матеріал.

Знезараження укривного матеріалу.

 • Використовуються для укриття винограду матеріали спанбонд, мішковину, необхідно мати відразу після зняття укриттів навесні висушити, очистити і обробити робочими розчинами протигрибкових препаратів. Акуратно скласти до осені в сухому місці, недоступному опадів.
 • Дерев'яні настили, руберойд, солом'яні та очеретяні циновки також ретельно обробити 5-7% розчином мідного купоросу або іншими складами від хвороб і шкідників. Скласти акуратно під навіс.
 • Восени, перед укриттям винограду, всі підготовлені матеріали переглянути. Згнилі викинути і знищити.
 • До осені заготовити відсутні покривні очеретяні або солом'яні мати, солому, можна осінній листовий опад, хвойний дерев. Опале листя висушити, обробити препаратами від грибкових захворювань і шкідників.
 • Заготовити і висушити пучки трав-інсектицидів від шкідників, в тому числі гризунів (пижмо, полин, нагідки, чорнобривці та інші). Стеблами трав-інсектицидів можна перестлать листя, солому, циновки. Можна пересипати дустом чи перекласти отруйними приманками від гризунів та інших шкідників.
Як укрити виноград на зиму?- виноград,як,вкривати на зиму,укриття,в середній смузі,в підмосков'ї,підготовка до зими,фото

Як укрити виноград на зиму?

Типи укриттів для виноградної лози можна розділити на кілька способів:

 • близько штамбовое прикапывание винограду,
 • полуукрытие винограду,
 • повне укриття виноградної лози на холодний період.

Незалежно від регіону потребують укриття молоді 1-2 річні саджанці, європейські сорти, нестійкі до перепадів температур, гібридні форми.

Близько штамбовое прикапывание винограду

На півдні приступають до укриття винограду приблизно в середині листопада. Після підготовки та проведення всіх необхідних заходів по підготовці надземної маси до зимового періоду проводять укриття кореневої системи винограду.

Так як коріння винограду починають вимерзати при -5..-7°С, то при перших заморозках в межах 0.. – 2-4°С, навколо штамба формують земляний пагорб.

Для близько штамбового укриття винограду використовують землю з міжрядь. Укриття землею проводять так, щоб повністю була вкрита головка куща винограду і нижня частина штамба. Формують пагорб діаметром не менше 30 см і заввишки 10-25 см (орієнтуючись на вік куща і кореневу систему).

Добре визріла лоза морозостійких сортів винограду витримує морози до -15°С. Після укриття кореневої системи, лозу просто знімають з опори і укладають на нижню дріт або через підстилку (дошку, фанеру) на землю. Якщо морози не перевищують -15°С, то більше ніяких укривних робіт не виконують. Якщо йде подальше зниження температури, то терміново проводять укривні роботи.

Полуукрытие винограду

В деяких південних регіонах і в середній смузі Росії використовують для захисту від заморозків полуукрытие куща. Його відмінність в тому, що захищається від морозів тільки частина куща найбільш близько розташована до ґрунті. Враховуючи, що холод накопичується в приземному шарі, біля кущів винограду вкривають голівку, нижні рукави і підстави пагонів. Вище розташовані частини рослин захищають покривними матеріалами, обгортаючи їх у захисний костюм із соломи, спанбонду, старих покривал. Захист повинна становити не менше 4-х див. Щоб вітер не обривав обгортку, її зміцнюють шпагатом. Всі роботи виконують акуратно, щоб не обламати нирки.

Можна надземну масу винограду вкрити іншим способом. По боках куща зробити неглибокі траншеї. Зняті батоги пригнути до землі, пришпилити і теж присипати землею. Над землею можуть залишитися дуги пагонів. Їх залишають відкритими або вкривають різними матеріалами. Використовують мати, старі ковдри, пледи, спанбонд або агроволокно. Накривають обережно, щоб не обламати нирки. Поверх укриття натягують плівку, закріплюючи вербовими дугами або шпагатом, і присипають її краї землею. Залишають внизу віддушини, щоб при теплових осінніх перепадах температури кущі винограду не запліснявіли.

Визріла лозу молодих кущів винограду можна просто укласти в викопані неглибокі траншеї і присипати 10-15 см шаром землі. Щоб в поглибленнях міжрядь, де брали для засипки грунт, не накопичувалася вода, обов'язково перекопують це місце.

Невисокі кущі винограду можна акуратно зв'язати в пухкий пучок і обернути утеплювачем. Вийде зимова одяг для куща.

Молоді саджанці винограду на зиму вкривають пляшками. Найзручніше використовувати 3-5 літрові прозорі пляшки. Обрізають дно і заганяють нижню частину пляшок в землю. Відкручують пробку. Пляшку з усіх боків засипають землею.

Як укрити виноград на зиму?- виноград,як,вкривати на зиму,укриття,в середній смузі,в підмосков'ї,підготовка до зими,фото

Повне укриття винограду

Повне укриття виноградних кущів проводять у регіонах, де температура в зимові місяці опускається нижче -20°С. Після виконання всіх підготовчих робіт, вкривають голівку куща землею. Знімають зі шпалери виноградну лозу, обережно пов'язують в пухкий пучок і укладають на підготовлену підстилку з шиферу, дощок, фанери. Вони служать ізоляцією для лози від землі. Лозу обов'язково треба ізолювати від землі.

Пришпилюють до землі дугами, щоб пов'язана лоза винограду не аж горбилася високо над землею. Покладену надземну частину рослин вкривають заздалегідь підготовленим укривним матеріалом: мішковиною, пледами, очеретом, солом'яними циновками. Укривний матеріал обов'язково повинен бути натуральним, штучні матеріали не тримають тепло. Лоза може загинути. Акуратно подтыкают укриття. Зверху натягують плівку-утеплювач і закріплюють її дугами–скобами або П-подібними конструкціями. Кінці плівки присипають землею, і стежать, щоб плівка не стикалася з нирками. Залишають обов'язково продухи-зазори, щоб лоза не запарилась.

Деякі виноградарі підготовлену лозу пришпилюють дугами до грунту і засипають шаром землі в 15-30 см, а при випаданні снігу закидають ще й снігом.

Якщо немає можливості зняти лозу винограду зі шпалери або іншої високої опори, то лозу загортають і прикріплюють до опори. При цьому коріння захищають окремо, але ретельно. Насипають пагорб землі, вкриваючи голівку, нижні рукави і штамб, обкладають лапником і обв'язують шпагатом. Закидають снігом і стежать, щоб він шапкою накривав лапник. Не допускають його оголення. Інакше виноградна лоза може вимерзнути.

В холодних регіонах з тривалими морозами готують з лапника або дерев'яного щита подобу будиночка або коробки, який засипають сухим листям або соломою. Зверху вкривають солом'яними циновками, матами і прикривають шифериной або важкої дошкою. Навесні споруда розбирають і звільняють кущ. Такими спорудами раціональніше вкривати молоді або невеликі кущі винограду. Можна таке укриття зробити і для знятої зі шпалери лози, прийнятої в пухкі пучки. При засипці укриття листям або соломою, так і при будь-якому іншому вигляді укриття, обов'язково біля основи штамба розкладіть отруєні приманки проти гризунів і перекладіть набивання стеблами рослин-інсектицидів. Гризуни в такий будиночок не прийдуть.

Відкриття винограду навесні

Відкривати виноград починають в третій декаді квітня – на початку травня. З настанням стійкого потепління потрібно плівку зняти, щоб не утворювався конденсат, здатний погубити, набубнявілі бруньки. Всі укриття винограду прибирають, коли з'являться перші паростки. Зняття укриттів краще проводити ввечері або в похмуру погоду, щоб молоді паростки і нирки не отримали сонячний опік. Всю набивання збирають і спалюють або пересувають в міжряддя і присипають землею. Мульча перегниє і буде служити органічним добривом.

З настанням стійких позитивних температур відгортають землю і звільняють підстава штамба винограду, нижні рукави, піднімають на опори лозу. У цей же період проводять контроль стану лози. Граблями вспушивают землю для припливу кисню до коренів. Якщо кущі були просто вкриті руберойдом або плівкою і засипані снігом, то сніговий покрив згрібають, залишаючи тільки постійне укриття. У теплі дні плівку або руберойд можна зняти, просушити і вночі знову накрити кущі винограду до встановлення постійних позитивних температур.

Збереження винограду при вирощуванні в холодних регіонах вимагає витрат праці і сил. Тому на дачах краще вирощувати зимостійкі сорти, які не вимагають складних захисних споруд і можуть обходитися без укриттів або тільки під захистом кореневої системи.

Як укрити виноград на зиму?- виноград,як,вкривати на зиму,укриття,в середній смузі,в підмосков'ї,підготовка до зими,фото

Не укривні сорти винограду для вирощування на дачі

Морозостійкі сорти винограду в південних регіонах на зиму взагалі не укривають. Для південних регіонів і районів середньої смуги можна рекомендувати наступні не укривні сорти: Лідія, Захоплення, Ізабелла, Вікторія, Христина, Страшенський, Лора, Аметистовий, Онтаріо, Екстра, Талісман, Аркадія, Негруля та інші. Ці ж сорти з частковим або повним укриттям на зиму можна успішно вирощувати і в північних районах. Вони витримують морози до -25°С. За матеріалами деяких виноградарів наведені сорти винограду витримували температури до 35-40ºС.

З більш сучасних сортів винограду обов'язково віддайте шану сорту Саманта. Надзвичайно стійкий до хвороб та морозів, з красивою великою кистю, незвичайного смаку. З ранніх сортів кращими і найбільш поширеними вважаються сорти винограду Ананасний, Рогачевський. З групи ізабельних сортів виділяється гібрид Буффало. При арковому формуванні Буффало формує врожай понад 100 кг з куща. Незвичайним смаком відрізняються сорти винограду Ніжний і Люсіль. Ягоди Люсили інтенсивно рожеві з сильним квітковим ароматом, у сорту Лагідний ягоди рожево-фіолетові з приємним мускатним ароматом і смаком.