Як приготувати грунт для розсади?

Зібраний урожай і настає пора підготовки до наступного року. Початківці городники полегшенням зітхають. Всі основні роботи закінчені. Залишилося купити насіння і посадити в стаканчики в звичайну грунт, взяту зі свого городу. І велика буває їх здивування, коли замість томатного сіянця сходить невідомий бур'ян. Помилка таких городників в тому, що вони намагаються нагодувати немовля грубою їжею, замість дитячого харчування. Розсаді необхідний інший склад грунту. Таку суміш можна купити готову в спеціалізованих магазинах, але найкраще заготовити її самостійно.

Як приготувати грунт для розсади?- земля,грунт,ґрунт,для розсади,приготувати,знезараження,добриво,поліпшення,фото

Вимога до грунту для розсади овочевих культур

Для посіву насіння не підходить звичайна садова грунт. Компоненти майбутньої суміші необхідно заготовити з осені. Заготовляють їх у суху погоду, щоб уникнути розвитку всього набору ґрунтових інфекцій і шкідників.

Ґрунтосуміші для розсади, вирощеної на одну сім'ю, знадобиться 1-3 відра, тому не складе праці набрати кілька компонентів в різну тару та зберігати подалі від осінніх дощів.

Основні вимоги до ґрунтосуміші – легкий, повітро– і водонепроникний, влагоемкмй, пористий, багатий органікою і мінеральним живленням у вигляді доступних солей основних добрив і мікроелементів. рН суміші повинна становити 6,5-7,0, тобто бути нейтральної кислотності. З осені в окремі ємності розкладаємо:

 • перегній (перепрілий гній) або біогумус,
 • лісову листову або дернову землю,
 • садову землю зі своєї ділянки, з місць, де не застосовували гербіциди, фунгіциди та інші хімічні препарати,
 • просіяне деревну золу,
 • солом'яний нарізку або тирса (не хвойні), перліт, керамзит, гідрогель, необхідні для розпушення почвогрунта.

Поповнюємо домашню аптечку мінеральними добривами і складом мікроелементів. Закуповуємо біопрепарати проти грунтової інфекції і шкідників. Суміш повинна містити велику кількість (до 30%) рихлящіх речовин, щоб слабка коренева система сіянців не зустрічала опору при вростання в грунт.

Підготовка універсальної ґрунтосуміші для розсади

У вільний зимовий час із заготовлених інгредієнтів готуємо грунтосуміш. Найпростішу універсальну грунтосуміш можна приготувати з 3-4 інгредієнтів.

 • 1 частина листової (перегнилі листя) або дернової землі,
 • 2 частини зрілого перегною. Гній, навіть напівперепрілий, використовувати не можна, щоб не обпалити молоді корінці прокинувся зародка. Замість перегною можна використовувати вивітрений некислий торф (верхівковий) або біогумус,
 • 1 частина річкового просіяного піску або тирси, для розпушення суміші.

Суміш ретельно перемішайте і розкладіть по ємностях (мішки, ящики) для знезараження. Знезараженням грунтосуміш позбавляють від насіння бур'янів, ґрунтових шкідників та хвороб.

Як приготувати грунт для розсади?- земля,грунт,ґрунт,для розсади,приготувати,знезараження,добриво,поліпшення,фото

Знезараження ґрунтосуміші

Знезараження підготовленої грунтосуміші можна проводити декількома способами, у тому числі:

 • проморозкой,
 • пропарюванням,
 • прокалкі,
 • протравою.

У південних регіонах доцільніше застосовувати гаряче знезараження пропарюванням або прожарюванням, а в північних, простіше застосувати проморожування. Добре знезаражує ґрунт протруювання препаратами. Краще використовувати біопрепарати, марганцівку, що не завдають шкоди людині і тваринам.

Проморожування

З настанням морозів ємність з сумішшю виносять на вулицю під навіс, щоб не потрапив сніг. На відкритому повітрі суміш знаходиться 3-5 днів. При постійних морозах -15...25 ºС більшість шкідників та насіння деяких бур'янистих рослин гинуть. Після проморозки ємність заносять у тепле приміщення з температурою +18...+22-25 ° С. Збереглися живими насіння і шкідники починають активне життя. Днів через 10 ємність з почвосмесью знову виставляють на мороз. Процедуру повторюють 2-4 рази. За цей час абсолютна більшість бур'янів і шкідників гинуть.

Пропарювання

За місяць до посіву насіння грунтосуміш піддаємо пропарюванню у водяній бані, яке можна виконати кількома способами.

 1. дрібними порціями суміш насипаємо в друшляк, застелений марлею або іншою тканиною пухкого плетіння. Друшляк закриваємо кришкою і тримаємо над ємністю (відро або каструлю) з невеликою кількістю киплячої води. Тривалість пропарювання складає в залежності від величини друшляка від 10-15 до 30-45 хвилин.
 2. на дно бака наливаємо воду, встановлюємо високу підставку. Грунтосуміш в старому мелкопродырявленном мішку розміщуємо на підставці. Пар від киплячої води приблизно протягом 1-2 годин пропаривает суміш.

Пропарену вологий грунт розсипаємо тонким шаром на папері або тканині і просушуємо на повітрі до зрілого стану. Правильно просушена грунтова суміш повинна при її стисканні і подальшому розкритті долоні легко розсипатися на дрібні пухкі частинки, на дотик трохи бархатисті.

Прожарювання

Грунтосуміш зволожуємо і шаром 5-6 см розсипаємо на підносах. Прогріваємо в духовці, розігрітій до +40...+60 º с 30-40 хвилин. Потім охолоджуємо.

Протруювання

Підготовлену грунтосуміш висипаємо в ємність. Готуємо розчин марганцівки з розрахунку 3 г препарату на відро води. Поливаємо розчином марганцівки суміш і ретельно перемішуємо. Розкладаємо для просушування.

Після всіх видів знезараження підсушену грунтосуміш обробляємо протигрибковими биофунгицидами (триходермин, фитоспорином, гамаиром) і биоинсектицидами (боверином, фитовермом, актофітом). Для відновлення корисної мікрофлори використовуємо сухий препарат «Эмочка-Бокаші» або робочий розчин «Байкал ЕМ-1». Після їх внесення злегка зволожуємо грунтосуміш. В теплій вологому середовищі корисні мікроорганізми посилено розмножуються, знищуючи залишки хвороботворної мікрофлори.

Підготовка ємностей під посів насіння

В 3 декаді січня готуємо тару під посів насіння. Для посіву можна закупити 50 г пластмасові або поліетиленові стаканчики, торфоперегнійні кубики. Можна заощадити і виготовити самостійно стаканчики із щільного паперу без дна (їх розкладають в дрібні ящики, дно яких застеляємо плівкою), виготовити перегнійно-земляні або торфо-перегнійним кубики з перетином від 5-6 до 7-10 див.

Як приготувати грунт для розсади?- земля,грунт,ґрунт,для розсади,приготувати,знезараження,добриво,поліпшення,фото

Добриво підготовлених грунтосумішей.

Складені і знезаражені ґрунтосуміші є основою субстрату, використовуваного для посіву насіння.

Деякі городники використовують універсальний тип ґрунтосуміші під розсаду всіх вирощуваних овочевих культур. На відро знезараженої ґрунтосуміші додають 7-10 г аміачної селітри, 10-20 г суперфосфату, 5-10 г сірчанокислого калію, 40-50 г вапна, склянка деревної золи. Отриманий субстрат ретельно перемішують і забивають ємності під посів на 2/3.

У таблиці 1 наведено склади для деяких овочевих культур на базі універсальної ґрунтосуміші і за спеціальним рецептом. Потрібно відзначити, що наведена рецептура складів не є обов'язковою. Кожен городник може використовувати як наведений рецепт, так і свої напрацьовані практикою склади.

Таблиця 1: Варіанти субстратів за овочеві культури

Культура Склад ґрунтосуміші Добавки (на відро ґрунтосуміші) Терміни посіву насіння
Огірки 1. Універсальна суміш (в частинах): 1 листової або дернової землі, 2 зрілого перегною, 1 піску, 1 тирси або перліту 1 склянку золи, по 15 г сечовини, суперфосфату і сульфату калію Початок квітня — середина травня.
 2. Дернова земля (1 частина), компост або перегній (1 частина). 8-10 г аміачної селітри, 10-15 г суперфосфату, 10 г сірчанокислого калію, 10 г доломітового борошна
Баклажани, томати, перець солодкий 1. Універсальна суміш (в частинах): 1 листової або дернової землі, 2 зрілого перегною, 1 піску, 1 тирси або перліту Зола (0,5 склянки), 20-25  г суперфосфату, 10-15 г сечовини або сульфату калію Середина березня — баклажани і перець, кінець березня – початок квітня — томати.
Баклажани, томати, перець солодкий 2. Городня земля (2 частини) перегній (2 частини), торф (1 частина), перепріла тирса (0,5 частини). 8-10 г аміачної селітри, 80 г суперфосфату, 20-30 г сірчанокислого калію
 Томати 3. Перегній (1 частина), торф (1 частина), дернова земля (1 частина), перепріла тирса (1 частина). 1,5 склянки золи, 20-25 г сечовини, 60 г суперфосфату, 20 г сульфату калію
Капуста 1. Універсальна суміш (в частинах): 1 листової або дернової землі, 2 зрілого перегною, 1 піску, 1 тирси або перліту 15-20 г аміачної селітри або сечовини, 20-25 г суперфосфату, 10 г сірчанокислого калію, 25 г доломітового борошна або вапна Лютий – рання капуста, середина березня — середня.
2. Дернова земля (20 частин), зола (5 частин), вапно (1 частина), пісок (1 частина).  Без добавок

Використання покупного ґрунту та способи його поліпшення

Самостійне приготування базової грунтосуміші для вирощування розсади не відноситься до складних робіт, але займає певний період часу. Тому деякі городники, частіше початківці, купують готову грунтосуміш. Однак, купуючи готовий грунт, не можна бути впевненим, що це якісний продукт. Він може бути перекисленным, з високим вмістом низинного торфу, не обеззараженным, а значить, в ньому обов'язково буде присутній грибкова мікрофлора і т. д. Тому, купуючи готовий субстрат обов'язково:

 • перевірте його на кислотність, і навіть при позитивних показниках, додайте 2-3 столові ложки доломітового борошна або трохи гашеного вапна,
 • проведіть процедуру знезараження, одним з вищеописаних способів,
 • якщо ґрунт містить велику кількість торфу, при необхідності, додайте садової землі (приблизно 30-40% від закупленої маси),
 • щоб грунтосуміш після додавання садової землі, інших компонентів була досить влагоемкой, додайте трохи гідрогелю. У вологому середовищі він збільшується в об'ємі у 200-300 разів, не переборщіть.

На кожне відро такої модифікованої ґрунтосуміші додайте 20-30 г повного мінерального добрива (нітроамофоски, азофоски). Пам'ятаєте! Процедура поліпшення купівельної ґрунтосуміші окупиться якісної розсадою. Якщо покластися повністю на добросвестность виробників можна залишитися без розсади.

Дата публикации: 9.04.17