Як правильно зберігати картоплю?

Сьогодні картопля займає провідне місце в світі після зернових в якості харчової культури. Картопля це більше тисячі сортів, пристосованих до вирощування в різних кліматичних умовах, на різних континентах. Однак, для цілорічного використання в їжу і розмноження культура потребує тривалому зберіганні. Правильно підготовлений картопля, у спеціально обладнаних сховищах, можна успішно зберігати до 8-10 місяців. У цій статті ми розповімо вам, як правильно зберегти свій або покупної картоплю.

Як правильно зберігати картоплю?- картопля,зберігати,правильно,умови,температура,терміни,погріб,балкон,ящик,взимку,фото

Строки збирання картоплі для зимового зберігання

Вирощуючи картоплю в своєму господарстві, городники часто підкопують кущі з молодою картоплею або прибирають в ранні терміни для щоденного використання.

Для закладки на зимове зберігання ранній збір не гарантує його хорошу схоронність. Зберігати слід тільки добре визрілі бульби, для чого необхідно виконати наступні заходи.

 • Урожай бульб картоплі починає формуватися під час підсихання нижніх листків бадилля. Термін дозрівання становить приблизно 3-4 тижні. За цей період бадилля всихає і відмирає, а в бульбах накопичується крохмаль та інші речовини, які надають індивідуальний смак і аромат кожному сорту.
 • За 1-2 тижні до прибирання сухе бадилля скошують. Картопля залишають в землі на дозрівання. Картопля покривається товстою огрубілою шкіркою, формує сухі очі.
 • До викопування картоплі приступають в суху сонячну погоду, щоб бульби встигли просохнути на сонці, а після обробки – ще й деякий час в тіні.
 • В теплих регіонах картопля повністю визріває в землі, а в більш холодних регіонах час викопування практичніше визначати за погодними умовами.
 • Ранні сорти картоплі збирають в липні-на початку серпня, середні – з 10-15 серпня до кінця місяця. Пізні – в третій декаді серпня – першій половині вересня. Довше зберігати картоплю в землі непрактично: можуть початися осінні дощі. Бульби наберуть багато вологи і знизять лежкість в зимовий період. При тривалій посусі бульби можуть, навпаки, втратити вологу, стаючи надто м'якими.

Покупної картоплю для закладки на зберігання необхідно купувати одного сорту. Краще зберігаються сорти з жовтою м'якоттю. Різні сорти (за зовнішнім виглядом, кольором м'якоті) закладають на зберігання в різну тару. Перед засипанням на зберігання картоплю необхідно просушити на повітрі 1-3 тижні, вкриваючи від сонячних променів, щоб він не позеленів. В подальшому умови зберігання такі ж, як і самостійно вирощеного.

Підготовка картоплі до зберігання

Щоб успішно зберегти вирощений будинку для сім'ї картоплю до наступного сезону, необхідно після збирання підготувати бульби закладки.

 • Викопана картопля розсипають на кілька годин на сонці і дають йому підсушитися. Ультрафіолетові промені знищать частину грибково-бактеріальної інфекції.
 • Обтрусивши бульби від землі, їх ретельно перебирають і сортують на фракції: великі на харчові цілі, середні на розмноження, дрібні на корм птиці і худоби (якщо є). Хворий картопля відокремлюють і знищують, особливо пошкоджений фітофторозом, раком та іншими грибковими та бактеріальними хворобами.
 • Розсортоване картопля обприскують протигрибковими біопрепаратами (фітоспорин, бактофіт та ін), підсушують в тіні, заповнюють підготовлену тару для зберігання і закладають на зберігання.
 • Щоб зберегти більшу кількість здорового картоплі, краще вирощувати і закладати на зберігання більшу різноманітність сортів середніх і пізніх. Але при зберіганні їх змішувати не потрібно, так як кожен сорт індивідуальна у своїх вимогах до збереження.

Ранні сорти довго не зберігаються і вже в листопаді бульби починають кривитися, втрачають смакові якості й стають непридатними для використання в їжу. Ранні сорти закладають на зберігання тільки для розмноження.

Як правильно зберігати картоплю?- картопля,зберігати,правильно,умови,температура,терміни,погріб,балкон,ящик,взимку,фото

Умови зберігання картоплі

Щоб зберегти більшу кількість картоплі здоровим, необхідно виконувати наступні вимоги.

В будь-якому типі сховища підтримувати температуру повітря в межах +2..+4°С. При цій температурі картопля знаходиться в стані спокою – не формує коренів і не мерзне. Знижені температури сприяють переведенню крохмалю і цукру, а більш високі запускають процес коренеутворення. У сховищі обов'язково повинні бути термометри для вимірювання температури, а також можливості для прийняття заходів при її зміні. Якщо температура швидко підвищується, відкривають продухи, влаштовують вентиляцію.

Вологість повітря в приміщенні, де зберігається картопля, не повинна виходити за межі 70-85%. Для визначення, встановіть в приміщенні гігрометр. Підвищення вологості сприяє появі цвілевих грибів. Повітря в приміщенні підсушують або використовують вентиляцію.

Дно картоплесховища має бути засипано піском, краще кварцовим, галькою, щебенем, іншим матеріалом, що поглинає вологу. Не можна дно льоху та інших типів сховищ цементувати, покривати лінолеумом, гладким шифером, дошкою та іншими подібними матеріалами, так як при цьому накопичується волога, що сприяє появі цвілі, іншим негативним процесам.

У сховищі неприпустимо денний і тривале штучне освітлення. Світло сприяє виробленню отруйного соланіну в бульбах картоплі. Зовнішнім проявом вироблення соланіну є позеленіння або темно-зелений колір бульби. Такий картопля непридатний для вживання в їжу.

Щоб зберегти картоплю від зимових шкідників і хвороб, потрібно ретельно підготувати приміщення і відповідно розкласти бульби в зручну тару.

 • Ізолювати сховище від проникнення ззовні шкідників: мишей, щурів, слимаків.
 • Провести дезінфекцію приміщень від грибково-бактеріальної інфекції (спалювання сірчаної шашки або просто грудок сірки на металевому піддоні або використовувати інші способи знезараження приміщення).

Види сховищ

Якщо площа дозволяє, то обов'язково будують погреби, підвали, підпілля, овочеві ями та інші спеціалізовані сховища для зберігання продукції в зимовий час. Їх обладнають спеціальними полками, на підлозі встановлюють піддони, щоб тару з продукцією з усіх боків мала вільний повітрообмін.

Складніше забезпечити зимове зберігання овочів городникам-городянам, у яких дача з сховищем далеко. Доводиться для зберігання пристосовувати лоджію або балкон. У цьому разі зберігання в мішках, сітках і ящиках, навіть прикритих старими шубами, не годиться. Практичніше виготовити дерев'яні утеплені ящики для зберігання картоплі та інших овочів. Все самостійно виготовлені сховища з деревних матеріалів необхідно пофарбувати для захисту від зовнішньої вологи.

найпростіше сховище на балконі, лоджії, в коридорі можна самостійно виготовити у вигляді ящика/ларя з подвійними стінками, дном і кришкою. Більш естетичні зовні і практичні термоконтейнер побутової або переносний балконний льох. Їх можна купити або виготовити своїми руками. Всі види таких тимчасових/постійних сховищ мають подвійні стінки, дно і кришку. Порожній простір між стінками (4-6 см) у сховищах заповнюється будь-яким видом утеплювача (сухими тирсою, дрібною сухою стружкою, пінопластом та ін). Умільці можуть обладнати такі сховища (особливо, не утеплені) електропідігрівом з терморегулятором.

Якщо сімейний бюджет дозволяє, можна придбати м'який переносний побутової термоконтейнер, або його ще називають балконний льох. Він складається з наметової тканини у вигляді подвійного мішка. Між стінками мішків знаходиться утеплювач (зазвичай синтепон) і електричний терморегулятор. Балконний льох зберігає продукцію при температурі навколишнього середовища до -40°С. Навесні льох збирають, чистять/перуть і зберігають у затишному сухому місці до наступної зими.

Як правильно зберігати картоплю?- картопля,зберігати,правильно,умови,температура,терміни,погріб,балкон,ящик,взимку,фото
Як правильно зберігати картоплю?- картопля,зберігати,правильно,умови,температура,терміни,погріб,балкон,ящик,взимку,фото
Як правильно зберігати картоплю?- картопля,зберігати,правильно,умови,температура,терміни,погріб,балкон,ящик,взимку,фото

Види тари для закладання картоплі на зберігання

В залежності від пристрою картоплесховища готується тара для збереження картоплі.

Найбільш поширеною є дерев'яні ящики. Нещільно збиті дощечки, і відкритий верх сприяють хорошого повітрообміну. Ящики з 10-12 кг картоплі легко перенести і при необхідності перебрати продукцію. Розташовують ящики на стелажах або полицях так, щоб від стінки сховища порожній простір становило не менше 25-30 см, від підлоги до дна ящика/контейнера близько 15-20 см від верху ємності з картоплею до стелі не менше 50-60 див. Між ящиками порожній простір складає 10-15 см.

Легко простежити за зберіганням картоплі в сітчастих мішках, які, як і ящики, доступні для швидкого визначення схоронності і, при необхідності, для сортування підморожених, гниючих, пошкоджених і хворих бульб.

Якщо у сховищах в зимову пору селяться гризуни, то продукцію краще зберігати у подвійних дротяних сітках-контейнерах з дрібними осередками, дно яких піднімають над підлогою. Через одношарову сітку гризуни дістають і обгризають боки картоплин, впритул примикають до сітки. Деякі господарі зберігають картоплю у металевих бочках з дрібними отворами для повітряного обміну, закритих зверху металевою сіткою.

Основні правила зберігання картоплі

 • Заховану картоплі обов'язково повинна бути забезпечена вентиляція.
 • Зберігати картоплю для забезпечення сім'ї практичніше в невеликих ємностях (10-12-15 кг), встановлених на піддони або полиці, прикривши зверху будь захисним покривом від промерзання.
 • Перед закладанням картоплі на зберігання необхідно обов'язково провести ретельну перебирання і відокремити хворі, пошкоджені, позеленілі бульби від здорових.
 • Практично поверх зберігається картоплі розкласти шар буряків. Вбираючи вологу, витікаючу від «дихаючого» картоплі, буряк оберігає останній від зайвої вологості, що веде до ураження грибковою інфекцією.
 • Кілька яблук, покладених в ящик з зберігаються картоплею, уповільнить його проростання.
 • При зберіганні картоплі навалом, насип не повинна перевищувати 1,5 м висоти. Зверху картоплю потрібно накрити мішковиною або старою ковдрою, пледом. Цей прийом зменшить промерзання при якому-небудь погодному катаклізм і збереже можливість вільного повітрообміну. Якщо підлога дуже холодний, можна використовувати повсть для його утеплення, покривши з боку картоплі вологопоглинаючі матеріалом.
 • При будь-якому вигляді зимового зберігання необхідно 2-3 рази перебрати бульби, видаливши хворі, і позеленіли.
 • Ранні сорти картоплі, як правило, використовують в їжу відразу. Зберігання вони не підлягають.
Як правильно зберігати картоплю?- картопля,зберігати,правильно,умови,температура,терміни,погріб,балкон,ящик,взимку,фото

Ранню картоплю, що залишився після листопада, зберігають як посадковий матеріал. В їжу його не використовують. Бульби зморщуються, втрачають вологу, стають несмачними.

Картоплю для посадки зберігають в тих же умовах, що і харчової.

При закладці на зберігання покупного картоплі можна порекомендувати наступні сорти: Гатчинський, Атлант, Скарлет, Чайка, Слов'янка, Журавинка, Дельфін, Колобок, Тірас, Невський. При правильному зберіганні вони зберігають свої смакові якості практично до нового врожаю картоплі ранніх сортів.

З ранніх і ранньостиглих сортів картоплі до 3-х місяців зберігаються Господарочка, Рокко, Аврора, Пироль. Але, як правило, ранні сорти зберігають тільки як посадковий матеріал.

Xiaomi amazfit bip kokoda megapxl.ru.