Як отримати хороший урожай цвітної капусти?

З глибокої давнини людина вирощує і використовує в їжу капусту. Як овочева культура капуста в раціоні росіян з'явилася в 11 столітті, але лише порівняно недавно стали використовувати в їжу цвітну капусту.

За смаковими і поживними якостями цвітна капуста, мабуть, очолює харчової ряд овочевих культур необхідних людині. При вирощуванні через розсаду вже в червні можна знімати урожай. Цвітна капуста, крім вітамінів і мікроелементів, що містить рослинний білок, вуглеводи, амінокислоти, азотисті сполуки, які легко засвоюються організмом людини. Продукт настільки гіпоалергенний (тобто не містить алергенних елементів) і корисний, що рекомендується грудним дітям першим прикормом.

Цвітна капуста активізує процес утворення еритроцитів, сприяє зниженню вмісту цукру в крові. У літніх людей цвітна капуста знижує крихкість кісток, а у дітей сприяє зростанню і зміцненню скелета. Всіх позитивних властивостей не перелічити. Але навіть перераховані свідчать – кольорова капуста потрібний овоч на городі. Що заважає городникам отримувати великі якісні смачні суцвіття-головки цвітної капусти?

Як отримати хороший урожай цвітної капусти?- капуста,цвітна,качан,великий,велика,головки,як,отримати хороший. урожай,догляд,вирощування,розсада,фото

Причини мелкокочанности цвітної капусти

Сорт цвітної капусти

Однією з головних причин мелкокочанности цвітної капусти є неправильно вибраний сорт. Більшість сортів цвітної капусти має іноземне походження і навіть при районуванні не виносить різких коливань температури у весняний і літній періоди в кліматичних умовах Росії.

Період посіву цвітної капусти

Впливає на кількість квіткових пагонів, їх крупність і період посіву. Цвітна капуста – рослина короткого дня. При 13-14 годинному дні розвиваються, в основному, листя. Також культура не виносить навіть тимчасового затінення. Рослини нормально розвиваються при яскравому освітленні протягом усього світлового дня. В іншому випадку вони не формують розвинених суцвіть.

Оптимальна температура для цвітної капусти

Цвітній капусті необхідні помірно теплі температури. Оптимальні для розвитку суцвіть знаходяться в межах +17...+18°С. В холодні ночі розвиток суцвіть сповільнюється, але вони виходять великими, а в спекотні (більше +25°С) залишаються дрібними, виглядають пухкими, рідкісними, кожен квітковий пагін з нерозпустилися бутонами відокремлюється від загального стебла. Суцвіття схоже на в'яне розпатланий букет.

Харчування цвітної капусти

На крупність суцвіть культури впливає забезпеченість харчуванням. Цвітна капуста абсолютно не виносить «голоду» і надлишку азоту, порушення співвідношень основних елементів живлення, відсутність органіки в ґрунті. При перегодовування формується тільки величезна листова маса цвітної капусти, не використовується в їжу. При нестачі поживних речовин рослини формують бутони, які так і не розкриваються, а просто розпадаються і повисають пухкими окремими дрібними, неповноцінними суцвіттями.

Правильні поливи

Порушення поливного режиму негативно позначається на формуванні листя цвітної капусти і розвитку зав'язей. Сухість грунту в ранньому віці практично неможливо виправити рясними поливами в решті вегетаційний період.

Як отримати хороший урожай цвітної капусти?- капуста,цвітна,качан,великий,велика,головки,як,отримати хороший. урожай,догляд,вирощування,розсада,фото

Як отримати хороший урожай цвітної капусти?

Підготовка насіннєвого матеріалу

Урожай починається з насіння. Насіння цвітної капусти практичніше купувати, а не вирощувати самостійно. Купувати насіння потрібно тільки у перевірених продавців. На пакеті повинні бути наступні дані:

  • найменування сорту або гібриду (F1),
  • вказівку про районуванні,
  • рік отримання насіння і тривалість зберігання життєздатного посівного матеріалу,
  • орієнтовна дата посіву по району на розсаду і у відкритий грунт,
  • терміни дозрівання сорту (ранній, середній, пізній) та приблизні строки збирання.

При купівлі насіння цвітної капусти відпадає необхідність в їх підготовці до посіву, що значно економить час.

Який сорт цвітної капусти вибрати?

Сорти цвітної капусти відрізняються за зовнішнім виглядом, забарвленням зрілого суцвіття. Однак кольоровість не впливає на якість продукції і залежить від уподобань гурманів. Одні люблять білосніжні суцвіття, інші – фіолетові або ніжно-бежеві.

Для дачної ділянки краще купувати районовані вітчизняні сорти цвітної капусти, отримані в кліматичних умовах регіону чи конкретного району в регіоні. Вирощувати кращі сорти ранні або середні, які зможуть сформувати готовий продукт за 70-100 днів.

Пізні сорти цвітної капусти, особливо в регіонах з коротким річним періодом, можуть не визріти і потребуватимуть пересадці в теплицю або під укриття. Це додаткова робота, що вимагає навичок більш досвідчених городників, наявність теплиць з обігрівом.

Враховуючи, що повний цикл розвитку кольорової капусти навіть ранніх сортів становить більше 100 днів, вирощують її частіше усього через розсаду. Розсадний період дозволяє отримати ранній (іноді вже в червні) урожай.

З ранніх вітчизняних сортів цвітної капусти, рекомендованих держреєстру РФ до вирощування у всіх регіонах Росії, відносяться Коза Дереза, Мовір-74, Гарантія, Сніжинка. Сорт Дачниця і гібрид Інклайн F1 виділяються своєю стійкістю до несприятливих умов погоди. Сорти цвітної капусти Мовір-74 і Гарантія формують високі врожаї, стійкі до бактеріозів при вирощуванні у всіх регіонах, включаючи Західну Сибір, Урал і Далекий Схід.

З гібридів цвітної капусти найбільш ранні – Дар'я, Анфіса, Царівна, Вітчизняна, рання Грибовська, Московська консервна, Алла F1, Снігуронька F1.

Селекціонери щорічно пропонують нові сорти і гібриди цвітної капусти з поліпшеними якостями, які можна вибрати по каталогах.

Як отримати хороший урожай цвітної капусти?- капуста,цвітна,качан,великий,велика,головки,як,отримати хороший. урожай,догляд,вирощування,розсада,фото

Підготовка грунту для цвітної капусти

Цвітна капуста – особлива овочева культура. Рослини не виносять низкоплодородной, щільною, важкої, глинистого ґрунту з високою кислотністю. Виділивши грядку в культурообороте під цвітну капусту, необхідно з осені провести всі роботи, пов'язані з підготовкою грунту. Для розкислення грунту з осені потрібно внести вапно або доломітове борошно. Оптимальною вважається кислотність грунту для капусти при рН=6,5-7,5.

Грунт під цвітну капусту потрібно заправити зрілим перегноєм, компостом або готовим біогумусом. Залежно від стану ґрунту (її родючості і типу) для нормалізації процесів водо– та повітрообміну кількість органіки може становити 1-3 відра на кв. м.

Молоді сіянці і розсада цвітної капусти дуже чутливі до нестачі поживних речовин і мікроелементів, особливо бору, молібдену, магнію. Тому разом з органічним добривом з осені можна внести нітрофоску або кемиру з дозою 60-70 г/кв. м.

Можна з осені внести половину норми нітрофоски, а навесні до висадки розсади цвітної капусти доповнити кемиру, у складі якої є необхідні мікроелементи. Осінню заправку мінеральними туками можна підібрати самостійно в залежності від стану грунту.

Терміни посіву цвітної капусти по регіонах

Незалежно від способу одержання врожаю (через розсаду або прямим посівом у відкритий грунт) необхідно дотримуватися терміни посіву, рекомендовані агротехнікою вирощування цвітної капусти (табл.1).

Якщо вирощування цвітної капуты ведеться через розсаду, то посів краще проводити в торфоперегнійні горщики або інший посуд, але таку, щоб не порушувати кореневу систему культури при висадки на постійне місце.

Дуже важливо під час вирощування розсади не допускати зупинок в рості і розвитку рослин. Довгий приживання кореневої системи при висадці в грунт призупинить розвиток культури, і цей збій в часі призведе, в кінцевому рахунку, до формування дрібної головки.

Таблиця 1. Посів насіння цвітної капусти на розсаду по регіонах

Регіони Термін посіву на розсаду, дата Появу сходів, дні Вік розсади, дні Висадка розсади, дата Примітка
Південні регіони 20 лютого — 20 квітня 4-5 30-35 20 березня — 20 травня Посів у кілька строків через 10-15 днів. Перші висадки розсади під укриття. Прямий посів насіння в грунт при настанні стійкої погоди з температурою не нижче +17°С.
01 березня — 25 травня 35-40 25 квітня — 30 червня
Центрально-Чорноземні регіони 15 — 30 березня 3-5 25-45 5 квітня — 5 травня Ранні висадки розсади під укриття.
05 березня — 05 квітня 35-50 15 квітня — 15 травня
Середня зона 5 — 30 березня 4-5 25-60 25 квітня — 15 травня Терміни посіву і посадки відповідно: 1 – рання, 2 – середня, 3 – пізня.

Посів у кілька строків через 10-15 днів. Перші висадки розсади в теплицю, пізніше – під укриття у відкритий грунт.

10 квітня — 10 травня 35-40 20 травня — 15 червня
25 травня — 10 червня 30-35 1 липня — 10 липня
Урал і Сибірські регіони 5 — 10 березня 5-6 45-50 25 — 30 травня У теплицю
Далекий Схід 10 — 15 березня 5-6 45-60 25 — 30 травня Під укриття

Посадка розсади

В регіонах з коротким теплим періодом доцільніше розсаду цвітної капусти висаджувати у відкритий грунт або під легке укриття у віці 50-60 днів, щоб меншу кількість часу доводилося рослинам перебувати в зоні ризику (перепади температури і ін). Висаджувати цвітну капусту на постійне місце потрібно тільки абсолютно здорову розсаду віком не менше 35-40 днів, 15-17 см заввишки, має добре розвинений корінь з великою кількістю дрібних обростаючих коренів, 3-5 розвинених листків, насиченого зеленого кольору. Розсада витягнута, бліда, переросла не сформує гарної великої головки.

Для цвітної капусти добрими попередниками є бобові, цибулинні, гарбузові. Перед посадкою доцільно в кожну лунку додати 2-3 ложки золи. Вона відлякує шкідників і послужить підживленням мікроелементами, які дуже потрібні розсаді в перші дні зростання.

Схема посадки розсади цвітної капусти при рядовому розташуванні рослин становить 50х25 див. Посадку цвітної капусти проводять в теплий, похмурий день, коли сонце приховано хмарами. Розсадні рослини заглиблюють в посадкової лунці до першого справжнього листка. Після посадки обов'язково рослину поливають під корінь розчином биофунгицидов планриз або фітоспорин. Висаджену розсаду цвітної капусти 2-3 дні (не більше), прикривають від прямих сонячних променів яким-небудь матеріалом, але не плівкою.

Як отримати хороший урожай цвітної капусти?- капуста,цвітна,качан,великий,велика,головки,як,отримати хороший. урожай,догляд,вирощування,розсада,фото

Безрассадный спосіб вирощування цвітної капусти

При безрозсадному способі вирощування цвітної капусти у відповідних кліматичних умовах посів насіння в грунт проводять при прогріванні грунту в кореневмісному 10-20 см шарі не нижче +14...+15°С, а повітря +17...+19°С.

Між рядами залишають відстань 40-60 див. Перший раз прорывку (вищипування) цвітної капусти виконують у фазі 2-х справжніх листочків. Між рослинами залишають відстань 10-15 см Слабкі і загущають посадку рослини вищипують.

У фазу 5-6 листків цвітної капусти проводять остаточне формування густоти стояння рослин. Відстань при прорывке залишають 20-25, іноді до 30 см (на високородючих ґрунтах і сильних високорослі сорти з великою надземною масою). Перед прорывкой цвітної капусти грунт добре зволожують. Якщо є вільне місце, а коренева система висмикнутих рослин не має пошкоджень, то можна ці рослини пересадити на вільне місце. Після остаточного формування густоти стояння догляд за безрассадной і розсадної культурами не відрізняються один від одного.

Догляд в період вирощування

Незалежно від методу вирощування цвітної капусти (через розсаду або прямим посівом в грунт), догляд включає відстеження та підтримання в рекомендованих межах вологості, освітлення, забезпечення поживними речовинами, а також своєчасну захист від хвороб і шкідників. Грунт під рослинами після підгодівлі розпушують і підгортають або (що менш болісно для рослин) підсипають землю до стеблах до перших листків. Підгортання або підсипку грунту поєднують з першої та другої підгодівлями.

Полив цвітної капусти

Цвітна капуста належить до вологолюбні рослини і весь період вегетації потребує достатньої кількості води. Є 2 періоду в розвитку кольорової капусти, коли культурі особливо потрібна вода – це фази формування розетки і зав'язування качана. Вологість грунту не повинна опускатися нижче 75-85% (грудку грунту в руці не злипається, але і не розсипається при розкритті долоні, залишається щільним, не слипшимся згустком).

Навіть короткочасне підсушування грунту негативно впливає на розвиток суцвіть цвітної капусти і викликає подрібнення головок. Поливи проводять 1-2 рази на тиждень теплою відстояною водою, щоб прибрати хлор (якщо він є). Різке зниження температури грунту при поливі холодною водою (з колодязя, артезианки та інших джерел) вплине в майбутньому на формування крупності головки рослин. Коріння цвітної капусти розташовуються близько до поверхні грунту, тому розпушування не завжди виправдано, краще після поливів мульчувати грунт. Не забувайте в жарку погоду обприскувати рослини, розбризкуючи воду до стану туману.

Як отримати хороший урожай цвітної капусти?- капуста,цвітна,качан,великий,велика,головки,як,отримати хороший. урожай,догляд,вирощування,розсада,фото

Підгодівлі цвітної капусти

Враховуючи велику потребу культури в поживних речовинах для формування якісного врожаю необхідно додаткове внесення добрив. Цвітна капуста чуйна на органіку, значить, доцільно чергувати підживлення органічними та мінеральними добривами. При проведенні підживлень завжди потрібно пам'ятати, що при занадто рясному «харчуванні» культура сформує пишний букет із листя, а головок з смачними суцвіттями можна не отримати.

Кольорова капуста не переносить перегодовування азотом, тому в підгодівлі азот може бути до початку формування головки. Пізніше його вносити недоцільно, щоб нітрати (вірніше нітрити) не накопичилися в їстівної частини культури. Краще забезпечити рослини мікроелементами. Вони зміцнять імунітет рослин, що послужить захистом при нашестя шкідників і хвороб. Проводять 2-3 підживлення, використовуючи основні елементи живлення з мікроелементами. Сорти цвітної капусти з довгим вегетаційним періодом підживлення мікроелементами додатково.

Схема підгодівлі може бути наступною:

Перша підгодівля цвітної капусти

У першій підгодівлі цвітної капусти обов'язково повинен бути азот, щоб посилити розвиток листової маси, необхідної для фотосинтезу. Перша підгодівля проводиться через 10-12 днів розчином органічних добрив з додаванням мікроелементів. Розчин готують в співвідношенні: коров'ячий гній 1:10, а пташиний послід 1:15 частин води. Якщо в господарстві немає органіки, можна придбати органічні добрива в відповідних магазинах – сухий гранульований пташиний послід, рідкі екстракти коров'ячого гною «Биуд» або кінського «Буцефал», «Мурий» та ін. В початковий період рослинам цвітної капусти для закладки і розвитку суцвіть потрібен бор, молібден, магній, марганець. Їх можна придбати в магазині і додати в розчин органіки, розчинивши згідно з рекомендаціями.

Якщо немає можливості підгодувати рослини органічними добривами, то можна внести кемиру, террафлекс або майстер, дозою 60-70 г/10 л води. Полив проводять під корінь цвітної капусти, не заливаючи надземну масу живильним розчином. Ці добрива містять мікроелементи. Після кожного поливу необхідно мульчувати грунт для уповільнення випаровування води і утворення кірки.

Якщо вищевказаних добрив немає, можна приготувати розчин нітрофоски в такій же дозі і додати туди мікроелементи.

Як отримати хороший урожай цвітної капусти?- капуста,цвітна,качан,великий,велика,головки,як,отримати хороший. урожай,догляд,вирощування,розсада,фото

Друга підгодівля цвітної капусти

Другу підгодівлю цвітної капусти проводять у фазу 5-7 листків. Вносять азофоску або інше комплексне добриво з розрахунку 50-70 г на 10 л води або розсипають цю дозу на кв. м під полив. При другій підгодівлі обов'язково в живильний розчин додають по 1 г бору і молібдену.

Третя підгодівля цвітної капусти

Третю підгодівлю проводять у фазу формування головки (приблизно з великий волоський горіх). Формування головки цвітної капусти починається після розростання 7-9 криють листя. Вони відіграють роль комора поживних речовин розвивається суцвіття. Ці обривати листя не можна. Вони з часом, віддавши всі поживні речовини суцвіттю, пожовкнуть і опаде.

На 1 кв. м вносять фосфорно-калійне добриво, відповідно по 30 і 40 р. Можна удобрити будь-яким іншим повним добривом, але з мінімальним вмістом азоту.

В цей період можна знову підживити цвітну капусту сумішшю органічних і мінеральних добрив. Розводять коров'як 1:8 і на кожні 10 л розчину додають по десертній ложці аміачної селітри та суперфосфату або десертну ложку азотного лою і по столовій ложці суперфосфату і сірчанокислого калію.

Як прикрити зростаюче суцвіття цвітної капусти?

Як тільки починають зав'язуватися головки цвітної капусти, 3-х – 4-х листків розетки влаштовують «шалашікі». Листя пов'язують над суцвіттям або скріплюють іншим способом. Деякі городники подламывают листя, щоб вони лягли на молоде суцвіття. Якщо в цей період не прикрити зростаюче суцвіття цвітної капусти, то на світлі воно втратить свій білий колір, почне розсипатися на окремі квіткові пагони.

Після фази зав'язування головки підгодівлю цвітної капусти припиняють, щоб не накопичувалися нітрати/нітрити в продукції.

Як отримати хороший урожай цвітної капусти?- капуста,цвітна,качан,великий,велика,головки,як,отримати хороший. урожай,догляд,вирощування,розсада,фото

Як визначити зрілість цвітної капусти?

Свіжий зрілий качан цвітної капусти важкий, щільний, пружний. Окремі суцвіття відламуються з хрускотом. Листя, що обрамляють суцвіття, повинні бути насичено зеленими, свіжими і пружними.

Мляві листя цвітної капусти, розпадається на окремі частини суцвіття, що гнуться в різні боки окремі квіткові пагони, темні плями на листках і стеблі – свідоцтво неякісного продукту. З такого продукту не приготувати смачні страви.