Як картопля з дворянської карети перекочувала в селянський город

Після того як Колумб привіз в Європу перші бульби картоплі, вони викликали фурор у вищому дворянському суспільстві. Але не своїми смаковими якостями прославилася картопля, а...своєю красою. Блакитні і білі квіточки картоплі, які цвітуть дуже дружно, розчулювали іспанських, португальських і французьких дівчат і ті стали прикрашати квітами картоплі свої зачіски. Навіть були винайдені крихітні фарфорові вази з вузькими шийками, які ховалися в пишних зачісках і назовні визирали тільки ніжні і тендітні квітки картоплі. Картоплю вирощували в палісадниках, оранжереях і як кімнатна рослина в горщиках з кованого срібла і слонячої кістки. Уявіть собі радість іспанського гранту, у якого до Різдва в особистому оранжереї зацвів картопля – можна піднести в подарунок букетик витончених квітів хоч самій королеві. До посадкового матеріалу, тобто до бульб, ставилися так само трепетно: поміщали по одній картоплині в парчеві, красиво прикрашені мішечки із золотою торочкою та, возили з собою в кареті, прогулювалися з такими мішечками по набережній Сени в Парижі, Тібру в Римі – мовляв, дивуйтесь люди добрі, які ми багаті!

Як картопля з дворянської карети перекочувала в селянський город-

© RasbakАле, на жаль, картопля – рослина плодюче і скоро такого багатства стало вистачати всім з лишком. Ціна на продукт впала, картоплю ще якийсь час саджали по узбіччях доріг, на великих клумбах дворянських парків, але з'явився він і в міщанських палісадниках, переставши бути привілеєм дворянства. До того ж, в результаті все більш частих експедицій до Америки по Європі пронісся слух, що картоплю можна їсти. Тільки є його почали не з того кінця. Люди ж були зациклені на квіточках, от і їли те, що залишається після квіточок – зелені отруйні кульки. В результаті – масові отруєння, народ став зневажати колись знамениту дворянську фаворитку. Але тут чутки з Америки підкоригували – пояснили народу, що індіанські дикуни їдять бульби цієї рослини, які розташовані в землі. Дворянство не стало тобто, те, що їдять якісь там червоношкірі дикуни, а народу картопля припала до смаку. Її тривалий час називали їжею бідняків.

Як картопля з дворянської карети перекочувала в селянський город-

© Forest & Kim Starr

Неврожай картоплі в Європі були причиною бунтів і навіть революцій 1789 та 1848 років, серйозно вплинули на суспільний лад провідних Європейських країн. В Росії картопля, як ми знаємо, впроваджувався царем-реформатором Петром насильно і навіть став каменем спотикання між православним людом і розкольниками-старовірами. Розкольники називали його «чортовим яблуком» і давали обітницю навіки не поганить землю посівом картоплі і тютюну.

Картоплю рятував наш народ під час голоду великих воєн. У народі збереглася частушка про улюбленому овоче:

  • картопля, Картопля,

    Яка тобі честь,

    Якщо б не було картоплі

    Ми б не знали, що і є!
Як картопля з дворянської карети перекочувала в селянський город-

© Forest & Kim Starr