Власний банк насіння

Вирощуючи з року в рік невибагливі літники або звичні багаторічні культури, ми рано чи пізно піддаємося спокусі виростити щось отаке – рідкісне, маловідоме. І... не дотягуємо. Здавалося б, виконано все, що надруковано на звороті пакета з красивою картинкою, а насіння не зійшло. Хто винен і що робити?

Власний банк насіння- Власний банк насіння, Сад, город, ділянка, будинок, дача, ландшафтний дизайн, дизайн ділянки, енциклопедія рослин, кімнатні рослини, садово-городні культури, облаштування дачі, ,

Переваги насіннєвого способу розмноження

Насіннєвий спосіб розмноження – самий складний і часом абсолютно непередбачуваний. Але він може принести багато радості просто тому, що вдалося виростити з крихітного насіння справжню дивина, дивина, спостерігати весь цикл розвитку рослини, дочекатися її повного розквіту.

 

Насіннєве розмноження – це не просто відтворення рослин. Це обмін генетичним матеріалом, що надзвичайно важливо для еволюційного розвитку і конкретного виду, і природи в цілому.

 

Можна розмножувати насінням практично всі види рослин. Порівняно з вегетативним цей спосіб має деякі переваги. По-перше, при невеликих матеріальних витратах дозволяє за один-два сезони отримати досить багато посадкового матеріалу. По-друге, часто це єдина можливість виростити рідкісні рослини, які зовсім не відтворюються вегетативно або відтворюються з великим трудом.

 

Крім того, розмноження насінням має і біологічні переваги. Багаторічні рослини, вирощені з насіння, довговічні, у них більш розвинена коренева система, вони набагато легше переносять пересадку і виявляються більш пристосованими до кліматичних умов даної місцевості, ніж рослини, отримані вегетативним шляхом. Це особливо важливо для недостатньо зимостійких видів. Нарешті, насіннєвий спосіб розмноження дозволяє отримати більш "чистий" посадковий матеріал, так як при вегетативному розмноженні ймовірна передача грибних і вірусних захворювань, наявних у материнської рослини.

 

Сама природа піклується про продовження життя кожної рослини, саме тому насіння, як правило, буває багато. Але всі вони різні, навіть на одному соплодии. Потрапивши в природі в різні умови, що їм судилося зійти в різний час. Так природа підстраховує рослини на випадок екстремальних ситуацій – посухи, повені, поворотних заморозків і т. д. Збираючи насіння, ми вилучаємо їх з природного життєвого циклу і хочемо при цьому, щоб всі вони зійшли одночасно. Щоб підвищити їх схожість, чоловік придумав безліч різних хитрощів – стратифікацію, промороження, замочування, застосування стимуляторів тощо. Але дуже велика роль у цьому процесі відводиться зберігання насіння.

 

Збір і підготовка до зберігання

Збір насіння та їх зберігання – процеси, нерозривно пов'язані між собою. Так, наприклад, перед закладкою на зберігання насіння хвойних очищають від смол (смолисті речовини призводять до втрати схожості), а насіння багатьох рослин, що знаходяться всередині плодів і ягід, очищають від м'якоті, складові речовини якої гнітюче діють на зародок насінини.

 

Повністю очищені насіння просушують. Якщо передбачається використовувати їх протягом року, вологість може бути досить високою (75-80%). Визначити цей показник в домашніх умовах неможливо, але в цьому немає особливої необхідності. Головне, довести насіння до стану сипучості. Потім їх поміщають в будь-які відповідні за розміром ємності, маркують і прибирають на зберігання в умовах низьких позитивних температур, наприклад, холодильник – не вище 4-5°С. Відносно висока вологість насіння в поєднанні з низькими позитивними температурами створюють умови, аналогічні стратифікації.

 

Якщо необхідно закласти насіння на тривале зберігання (скажімо, хочеться створити власний резервний фонд), чинять інакше. У цьому випадку насіння просушують більш ретельно і значно довше: як мінімум протягом 3-4 тижнів температуру бажано підтримувати на рівні не нижче 32-35°С. Саме такі умови максимально скорочують вміст вологи в насінні. Потім у тому ж сухому і теплому приміщенні їх пакують у невеликі поліетиленові пакети або пакетики зроблені з фольги, з яких видаляють повітря і щільно їх закривають (повітронепроникна фольга переважніше). На кожному пакетику вказують назву культури та рік збирання насіння і поміщають у морозильні камери. Для більшості культур строк придатності насіння при цьому способі зберігання становить до 20 і більше років. Такий метод не тільки не погіршує якість насіння, але найчастіше істотно покращує їх схожість, скорочує терміни і зменшує розтягнутість проростання, властиву ряду культур.

 

Скажімо, насіння декількох видів примул (бесстебельной, ушковой, Wanda та інших), пролежали у мене в морозильній камері 12 років. В позитивну сторону змінився і відсоток зійшли насіння, і характер їх проростання: насіння зійшло дуже дружно. Хоча зазвичай примули проростають досить розтягнуте, відсоток схожих насінин може коливатися від 20 до 70%, не більше.

 

Паралельно перевірялися і насіння аквілегії гібридної, схожість яких, як правило, не перевищує 60-65%. Після такого тривалого зберігання в морозильній камері при температурі -20°C їх схожість становила 90-95%. Звичайно, у мене не було можливості перевірити все насіння на зміну їх схожості, але те, що всі вони зберігали її довгі роки, незаперечний факт.

 

Звичайно, є чимало культур, насіння яких і при зберіганні в кімнатних умовах зберігають високу схожість, причому протягом багатьох років. В їх число входять практично всі культивовані види сімейства бобових, сумахових, кизильники і деякі інші.

 

Якщо про насінні будь-яких рослин достовірно відомо, що вони зберігають достатню схожість в будь-яких умовах, їх можна тримати не в холодильнику. Але, якщо такої інформації немає або вона недостовірна, зберігання повинно бути тільки холодним. Справа в тому, що запасає тканина насіння багатьох культур містить велику кількість масел, які при позитивних температурах поступово перетворюються в жирні кислоти, які гальмують проростання зародка. Чим вище температура, тим активніше процес перетворення масел в жирні кислоти, тим швидше відбувається втрата схожості. Зовні цей процес ніяк себе не проявляє. Низькі температури перешкоджають або зовсім припиняють трансформацію масел в жирні кислоти і тим самим зберігають здатність зародка до розвитку, тобто схожість насіння.

 

Якщо ви не впевнені, що при підготовці насіння до зберігання вдалося досягти досить низької вологості, насіння краще зберігати при низьких позитивних температурах. Негативні температури, часом навіть невеликі, здатні чинити шкідливу і незворотна дія на клітини з великою кількістю рідини.

 

Створення власного банку насіння – дуже корисна справа. Це свого роду резервний фонд. Нехай насіння зібрано зовсім небагато, в будь-якому випадку бажано якийсь їх кількість відкласти на тривале зберігання. Маючи хоча б кілька насіння будь-якої культури, любитель в разі втрати завжди зможе її відновити.

Дата публикации: 1.05.17