Визначення готовності компосту

Створення компосту — хоча і не найскладніше, але теж свого роду мистецтво. Для того, щоб отримати якісні органічні добрива, необхідно не просто зібрати рослинні матеріали та інші компоненти в якому завгодно місці, а дотримати технологію, що дозволяє відходів перегоріти і визріти, перетворившись на краще (і саме універсальне) з доступних для саду органічних добрив. Але несподівані труднощі можуть виникнути не тільки в процесі безпосереднього приготування компосту. Зрозуміти, коли ваше довгоочікуване добриво нарешті готово, не так просто. Особливо якщо не вистачає досвіду. Втім, є характерні ознаки змін, які підкажуть вам, що ваш компост вже знаходиться в ідеальному стані.

Визначення готовності компосту- Компост,готовність,ознаки,дозрів,як визначити,приготування,своїми руками,перепрілий,хороший,органічне добриво,фото

Готовність компосту до використання неможливо визначити з першого погляду або обчислити за визначеними термінами. На процес його дозрівання впливають десятки різних факторів – від складу його самого до погоди. І в кожному окремому випадку визначити, чи добре визрів компост і чи можна його використовувати у своєму декоративному саду і на городі, не завжди просто. Орієнтуватися при цьому ніколи не стоїть лише один з факторів. Про те, що компост повністю готовий до безпосереднього застосування, свідчать кілька важливих показників, які відрізняють перепрілий компост від недорозвиненого:

Ознака 1. Рослинні залишки в компості вже непомітні.

Компост готовий до застосування тоді, коли ви вже не можете увазі визначити, що саме поклали в компостну яму і які добрива «шари». Він набуває однорідну текстуру і стає фактично «цілісним» добривом, в якому залишки листя від інших матеріалів розрізнити вже неможливо.

Визначення готовності компосту- Компост,готовність,ознаки,дозрів,як визначити,приготування,своїми руками,перепрілий,хороший,органічне добриво,фото

Ознака 2. Запах

На відміну від свежезаложенного, готовий компост пахне дуже приємно. В процесі перепревания компостну яму складно назвати пахучим об'єктом, і багато в чому саме тому компост рекомендують розміщувати на периферії ділянки. Але як тільки компост буде готовий до використання і добре перепріє, то він придбає приємний лісовий аромат. Одним словом, запах готового компосту не повинен викликати у вас неприємних відчуттів. Він повинен суттєво змінитися в кращу сторону.

Ознака 3. Просіювання без залишків

Якщо ви все ще сумніваєтеся, чи готовий ваш компост до безпосереднього використання, то просійте невелика кількість добрив через сито. У готового компосту в результаті утворюються дрібні крихти. А ось якщо він все ще не дозрів, то ви явно помітите це за текстурою залишків, а то й зовсім не зможете перетерти його через сітку.

Визначення готовності компосту- Компост,готовність,ознаки,дозрів,як визначити,приготування,своїми руками,перепрілий,хороший,органічне добриво,фото

Ознака 4. Відсутність черв'яків

У процесі перепревания у підвищеній температурі тепло (і вільний доступ до харчування) залучає в компост безліч черв'яків, які відіграють важливу роль у створенні цього органічного добрива. Але якщо на початку процесу щодо того, чи багато у вашому компостній ямі черв'яків, можна судити про якість розкладання, то після того, як компост добре перепріє, їх в компості не повинно залишитися зовсім. Повна готовність компосту означає відсутність як таких розклалися рослинних залишків, які черв'яки перетравливают і перетворюють на перегній. А значить і залишатися в компостній ямі цим багато в чому недооціненим мешканцям наших садів просто ні до чого. Як тільки черв'яки покинуть ваш компост, сміливо починайте його застосовувати.

Дата публикации: 8.04.17