Вирощування тютюну

Вирощувати тютюн або махорку зовсім неважко. Нас часто запитують про цьому процесі, і, об'єднавши особистий досвід і кілька порад, в тому числі, надісланих нашими читачами, ми вирішили опублікувати цей матеріал. Треба сказати, що процес вирощування тютюну мало чим відрізняється від вирощування, наприклад, томатів.

Загальна інформація

Тютюн (Nicotiana) — рід багаторічних і однорічних рослин родини Пасльонові (Solanaceae). Тютюн вирощується для отримання сировини, використовуваного в тютюнових виробах. У культурі найчастіше зустрічаються наступні види:

Тютюн звичайний, або Тютюн віргінський, або Тютюн справжній (Nicotiana tabacum) – рослина висотою до 3 м з рожевими квітками, трубчастим віночком з гострими лопатями, листки довгасто-ланцетні, сидячі. Справжній тютюн досить теплолюбний, тому особливо продуктивно вирощується в жарких регіонах. У нас тютюн звичайний вирощують на південь від 55° північної широти (це приблизно широта Рязані, Смоленську, Ульяновська, Уфи, Челябінська, Кургану, Омська, Новосибірська і Кемерово). Тютюн звичайний вирощують у багатьох країнах світу і має безліч сортів.

Вирощування тютюну- Тютюн,махорка,вергинский,курильний,звичайний,вирощування,догляд,сушіння,ферментація,фото

Звичайна махорка, або Тютюн сільський (Nicotiana rustica) – рослина набагато нижче звичайного тютюну (заввишки до 120 см), квітки жовтуваті, віночок з короткою трубкою і округлими лопатями, листя яйцевидне, вузькі, на кінці тупі. Листя цього більш невибагливої рослини містять в два рази менше нікотину.

У ХІХ столітті в Росії махорка вирощувалась в промислових масштабах повсюдно (навіть на Уралі і в Сибіру). Та й зараз деякі сільські жителі традиційно вирощують цю рослину з власних насіння.

Вирощування тютюну- Тютюн,махорка,вергинский,курильний,звичайний,вирощування,догляд,сушіння,ферментація,фото

Батьківщиною тютюну вважаються Болівія і Перу, в Європу його привезли експедиції Христофора Колумба. Традиційні райони культурного обробітку — Північна Америка, Китай, Індія, Мала Азія. На території колишнього СРСР тютюн звичайний розводиться в Закавказзі, Узбекистані, Казахстані, Молдові, Україні, Криму і Краснодарському краї. Тютюн — рослина теплолюбна, оптимальна температура для нього близько 30°C. Для нього підходять зволожені, легкі, сипучі піщані ґрунти. Розмножують тютюн насінням, вирощуючи з них розсаду, яку потім висаджують у грунт.

Ботаничка нагадує: Всі частини рослини містять нікотин (в листках нікотину найбільше — 0,75—2,88 %). Нікотин — сильнодіючий нейротоксин і кардиотоксин, викликає короткочасну ейфорію. Вживання тютюну в різних видах і різними способами (куріння, жування, нюхання) викликає фізичну і психологічну залежність. Нікотин-надзвичайно токсичний. Деякі з речовин, що містяться в тютюні, канцерогенні. Тому куріння тютюну небезпечно для здоров'я.

Варто вирощувати?

Покладемо, ви курець, і вам випало щастя жити десь на півдні Росії або в Україні. І в розпорядженні у вас є кілька соток землі.  Чому б не приміряти на себе роль Філіпа Морріса або, хоча б Джека Восьмеркина, американця?

Для початку трохи цікавої арифметики. В одній сигареті близько грама тютюну. І, чим дешевші сигарети, тим його там менше. Тобто, в пачці знаходиться близько 20 грамів. Якщо людина курить пачку в день, йому буде потрібно близько 6-8 кілограмів тютюну на рік.

При сприятливих умовах з однієї рослини можна отримати близько 30г курильного тютюну, а, 1 кв. м розмістити шість-сім рослин. Густота посадки крупнолистних сортів 70×30 см, а тютюну з Листям середнього розміру і махорки — 70×20 див. Виходить, що потрібно виростити 270-300 рослин, зайнявши приблизно 40 кв. м. ділянки. Причому якщо тютюн вийшов занадто «злим», його можна розбавити стеблами.

Вирощування тютюну- Тютюн,махорка,вергинский,курильний,звичайний,вирощування,догляд,сушіння,ферментація,фото

Особливості вирощування

Далі в статті ми розповідаємо про вирощування тютюну звичайного. Якщо ви вирішили виростити махорку (Nicotiana rustica), то багато наведені поради вам не знадобляться, махорка набагато простіше у вирощуванні і менш теплолюбна. Для середньої смуги її посів роблять у травні в грунт під плівку або укривний матеріал, і вона встигає вирости і дати врожай.

Отже, перше, чим слід турбуватися – це насіння і їх посадка. Насіння зараз в інтернеті продаються на багатьох сайтах, слід лише вибрати зручний для вас магазин і сорт тютюну.

Сорту тютюну

Сортів тютюну звичайного існує величезна безліч. Варто сказати, що за період з 1990 по 2010 рр. у Всеросійському НДІ Тютюну виведено понад 20 нових продуктивних і стійких до хвороб сортів тютюну з відмінними характеристиками.

Як і з овочами, для своєї ділянки краще вибирати місцеві сорти. Тому перерахуємо деякі районовані для територій колишнього СРСР і популярні сорти:

Трапезонд Кубанець. Вегетаційний період від посадки розсади до останньої ломки 103-134 дня. Технічно придатних листків в середньому 27 шт. Вміст нікотину 2,6%.

Трапезонд 92. Сорт стійкий до численних вражаючих факторів, вірусним тютюновим захворювань. Володіє коротким вегетаційним періодом. В середньому через 98 днів після посадки здійснюється ломка листя.

Самсун 85. Сорт відноситься до інтенсивно дозріваючим сортам, середньостиглих – кількість днів від посадки до ломок листя складе приблизно 105 – 110 днів. Кількість технічно стиглих листя з одного тютюнового куща приблизно 50 шт.

Ювілейний новий 142. Вегетаційний період від посадки розсади до дозрівання листя середньої ломки 78 днів, до останньої ломки 82 дні. Вміст нікотину в листі 2,0-2,1%. Сорт володіє комплексною стійкістю до хвороб тютюну.

Гостролист 316. Пізньостигла форма, інтенсивного типу дозрівання листя. З низьким вмістом нікотину. Від посадки до дозрівання листя останньої ломки 120 днів.

Посадка насіння

Ми рекомендуємо перший рік виростити всього кілька кущів. Так ви перевірите свої сили і дізнаєтеся про всі нюанси процесу. Тому для початку вам знадобиться зовсім небагато насіння. Насіння тютюну, дрібні, як пил. В одному грамі близько 12 тисяч насіння тютюну та махорки близько 4 тисячі штук. Щоб отримати річну норму» курця, потрібно посіяти лише чверть грама насіння тютюну або три чверті грама насіння махорки. Більше купувати насіння вам не доведеться. Два-три куща дадуть їх більше, ніж треба для засіву гектара.

Тютюнові насіння довго зберігають схожість, тому посів можливий і старими насінням, хоча треба враховувати, що з часом їх схожість зменшується.

Тютюн можна висаджувати розсаду на підвіконнях, з пікіруванням або без неї. Необхідний вік розсади 40-45 днів. Але така методика хороша тільки для невеликих (до чверті сотки) обсягів. Втім, для першого досвіду більше нам і не треба. При вирощуванні тютюну у великих обсягах, його або відразу висаджують в грунт (у теплому кліматі), або використовують теплиці та розсадники.

Насіння тютюну сіють поверхово, розсипаючи їх по вологому грунту.

Важливий момент. Глибина загортання насіння тютюну не більше 0,7-0,8 см (0,3-0,5 см для махорки). Після посіву їх лише злегка вдавлюють в землю і дуже обережно поливають, що насіння не пішли глибоко.

Можна сіяти не сухі насіння, а проклюнулися. У цьому випадку за 4дні до посіву насіння їх замочують у теплій чистій воді і розміщують на вологій ганчірці. Це прискорить проростання насіння і скоротить час вигонки розсади на тиждень.

Оптимальна температура для проростання насіння тютюну +25ºC — +28ºC. Якщо температура нижча, то це може затримати сходи рослин, або і зовсім погубити їх.

Вирощування тютюну- Тютюн,махорка,вергинский,курильний,звичайний,вирощування,догляд,сушіння,ферментація,фото

Перезволожувати, як і пересушувати розсаду не можна. Краще поливати потроху майже щодня.

Висадка розсади

Висаджують розсаду, коли вона досягає висоти 15 см, має 5-6 розвинених справжніх листочків і добре розвинену кореневу систему. В цей момент за вікном повинна минути небезпека весняних заморозків, а ґрунт на глибині 10 см повинна прогрітися вище 10°C. У різних регіонах цей термін різний, але це приблизно з кінця квітня по кінець травня.

За тиждень до висадки необхідно почати гартувати розсаду, скорочуючи поливи і привчаючи її до відкритого повітрю. За  2-3 дні до посадки полив розсади зовсім припиняють, рясно поливаючи за 2-3 години до посадки.

Висаджують рослини по одному в лунки, попередньо наливаючи в них по 1 л води. В цілому процес дуже схожий на висаджування розсади томатів. І зрозуміло, кожна пересадка – це шок для рослини. Тому при цьому бажано зберігати на коренях грунт, в якій виростала розсада.

Догляд

У період зростання необхідно регулярно розпушувати землю, видаляти бур'яни, підгодовувати і поливати. Підгодовувати рослини можна орієнтуючись на норми добрива томатів. Полив зазвичай обмежують двома-трьома поливами за літо, витрачаючи 6-8 л води на рослину. Рослина краще полити недостатньо, ніж перезволожити.

Вирощування тютюну- Тютюн,махорка,вергинский,курильний,звичайний,вирощування,догляд,сушіння,ферментація,фото

Укорінений кущ тютюну може мати коріння до декількох метрів, і багато табаководы вважають полив дорослих кущів шкідливим. Втім, за кілька днів перед збиранням тютюн добре б все ж полити.

У зацвітають рослин обламують суцвіття (вершкование) і регулярно видаляють бічні пагони (пасинкування).

Грунт

Тютюн садять на свіжих землях, за відсутністю таких його поміщають або після пари, або ж після озимих або інших рослин, що пред'являють до ґрунті інші вимоги щодо поживних речовин. З цієї причини тютюн не слід садити, наприклад, після буряку і картоплі.

Кращими ґрунтами під тютюн слід вважати супіщані, що відрізняються наявністю калію і азоту, необхідних для тютюнової рослини.

Як і всі вихідці з Нового Світу, тютюн стрімко збіднює грунт. Але засіб відомо – добрива відмінно вирішують цю проблему.

Найкраще добриво під тютюн — коров'ячий гній. Так само корисним добривом під тютюн вважають пташиний послід, макухи. На грунтах, бідних вапном, застосовують вапнування, воно благотворно діє не тільки на культуру, але і на повноту згоряння тютюнового рослини.

Вирощування тютюну- Тютюн,махорка,вергинский,курильний,звичайний,вирощування,догляд,сушіння,ферментація,фото

Прибирання починають при зміні забарвлення листя тютюну з зеленої на жовто-зелену або світло-зелену. Оскільки навіть на одному кущі будуть листя різного ступеня забарвлення, то і прибирання може розтягнутися на кілька тижнів.

Шкідники і хвороби тютюну

Тютюн пошкоджують цілий ряд шкідників — подгрызающие совки, дротянки, хрущі та ін

Персикова попелиця, Попелиця оранжерейна, Попелиця тютюнова. Небезпечний шкідник тютюну. Широко поширений вид, харчується на багатьох культурних і диких рослинах. Персикова попелиця заселяє всі органи тютюнового рослини і висмоктує сік з них, що веде до зниження врожаю та якості сировини.

Чорна ніжка. Проявляється полеганием і масовою загибеллю розсади. Підстава стебел тоншає і загниває. На ураженій поверхні з'являється бурий або білий наліт. Збудник зберігається в грунті.

Борошниста роса. Спостерігається незабаром після висадки розсади в грунт. На нижніх листках з'являються окремі плями з паутинисто-борошнистим нальотом; потім наліт стає суцільним і охоплює верхні листки. Зимує гриб на рослинних залишках. Хвороба знижує фотосинтез, що призводить до пригнічення рослин. Знижує врожай і якість сировини.

Чорна коренева гниль частіше вражає розсаду, але хворіють і дорослі рослини. На ураженій розсаді листя в'януть, жовтіють і засихають, коріння буріють або чорніють і нерідко відмирають. У дорослих рослин листя прив'ядають, а на кінцях коренів утворюються чорно-білі плями.

Вовчок звичайна. Поширена повсюдно на півдні і південно-сході Казахстану. Паразит селиться на коренях тютюну і розвивається за рахунок рослини-господаря, утворюючи могутній гіллястий стебло фіолетового забарвлення. В результаті масового ураження рослин заразихой знижується врожайність тютюну і якість сировини. Розмножується вовчок насінням, зберігаються в грунті багато років.

Мозаїка. Листя хворих рослин мають нормальні зелені ділянки, які чергуються зі світло-зеленими. Пізніше відбувається відмирання тканини плямами. Основним джерелом зараження рослин служать післяжнивні залишки хворих рослин, як в парниках, так і в полі.

Бактеріальна рябуха. На кінчиках листя молодої розсади або по краях листочків з'являються маслянисті або мокнучі плями. У сиру погоду вони загнивають, і від них заражається вся рослина. На листках підрослих рослин з'являються круглі хлоротичні плями, які зливаються, утворюючи ділянки відмерлої тканини. Збудник хвороби зберігається у листках тютюну, тютюнової пилу, на інвентарі.

Сушіння тютюну і ферментація

Ну, і найвідповідальніша частина одержання курильного тютюну – це його сушка і ферментація. Відразу обмовимося: якщо ви не курите, не мали раніше досвіду поводження з тютюном – вам буде досить важко визначити ступінь готовності. Ви можете його не досушити, так і згноїти. Проте, нагадаю, що наші діди вирощували і сушили махорку, не маючи вищої освіти.

Сушка

Після збору, листя тютюну розвішуються на просушку в провітрюваному приміщенні, при цьому там бажано розмістити ємності з водою, для збільшення вологості. Листя висихають приблизно протягом місяця.

Потім висушені листя необхідно зволожити чистою водою з пульверизатора і скласти в стопку, прикривши їх поліетиленом, і витримати до доби для рівномірного зволоження. Листя повинні стати м'якими, але не сирими. Після чого листя або цілком, або порізані скрадають в герметичні скляні ємності (банки) для ферментації.

Вирощування тютюну- Тютюн,махорка,вергинский,курильний,звичайний,вирощування,догляд,сушіння,ферментація,фото

Ферментація

Ферментація – це біохімічний процес, який відбувається при постійній температурі 50 градусів, протягом декількох тижнів. Тютюн ферментують для зменшення фортеці, зміни смакових якостей в кращу сторону, зменшення нікотину і смол. Це можна зробити, наприклад, в електричних духових шафах при температурі +50 ºC — +60 ºC . Іноді зручніше сушити нарізані листя, а не цілі.

Отриманий тютюн можна палити в трубках, загортати в цигарки, благо заверточные машинки і цигарковий папір, зараз продається в багатьох місцях. Нарешті, можна спробувати зробити сигару – це нескладно і цікаво.

Зрозуміло, наш матеріал не претендує на детальний підручник, і безліч тонкощів залишилися не порушеними. І якщо ви займетеся розведенням тютюну скільки-небудь серйозно, вам знадобляться більше вивчати дане питання. Але для того, щоб отримати перший урожай – ви знаєте вже досить.

Ми з радістю прочитаємо ваші поради та секрети вирощування тютюну, його сушінню та ферментації.

І на закінчення ще раз нагадуємо: Куріння викликає залежність і шкодить вашому здоров'ю. Якщо ви не курите — не починайте. Якщо палите – може бути, саме час кинути? Ботаничка проти куріння.

Дата публикации: 8.04.17