Вирощування томатів у відкритому грунті

Посів і догляд за розсадою

Насіння сортів томатів, призначених для вирощування у відкритому грунті, сіють прямо в живильні горщечки, тобто без пікіровки. Пояснюється це тим, що зазвичай для посіву використовують насіння сортів рослин відкритого грунту і народної селекції, які недостатньо стійкі до вірусних хвороб, особливо до вірусу тютюнової мозаїки. При пересадці в горщики у сіянців часто обриваються маленькі корінці і в ранки здорових рослин може проникнути інфекція. Крім того, низькорослі сорти не переростають і залишаються до кінця посадки на постійне місце компактними, тобто невисокими (15-18 см).

Вирощування томатів у відкритому грунті- Томат,Помідор,Догляд,вирощування,посадка,розмноження,Хвороби,шкідники,Овочі,Ганечкина,Розсада,Фото,

Посів насіння проводять з 1 по 25 березня в стаканчики або горщечки розміром 10×10 см. Їх наповнюють грунтовою сумішшю і поливають теплою (35 -40°С) розчином: у 10 л води розводять 1 столову ложку універсального рідкого добрива. Потім у кожному стаканчику, в центрі, роблять по дві ямки глибиною 1 см, кожну кладуть по 1 насіння і закривають грунтовою сумішшю. Такий посів без пікіровки проводять тільки для низькорослих сортів для відкритого грунту, щоб захистити розсаду від вірусних захворювань.

Посіяні горщики поміщають в ящик, ставлять у тепле (22 — 25°С) світле місце і уважно стежать за сходами сіянців, які повинні з'явитися через 6 — 7 днів. Як тільки з'являться сіянці, горщики один за іншим переставляють на світле сонячне підвіконня з температурою вдень 14-16°С, а вночі 12 -14°С. Знижуючи температуру (відкриваючи кватирки і віконні рами), необхідно стежити, щоб сіянці не стояли на протязі. Такий денний прохолодний режим запобіжить витягування сіянців і допоможе кращому розвитку корінців. Потім температуру поступово піднімають вдень до 18 -22°С, а вночі до 15 — 17°С. Через 5 -6 днів після сходів з горщика видаляють більш слабке рослина, а сильне залишають.

Вирощування томатів у відкритому грунті- Томат,Помідор,Догляд,вирощування,посадка,розмноження,Хвороби,шкідники,Овочі,Ганечкина,Розсада,Фото,

Догляд за розсадою — надзвичайно відповідальний момент. До посадки на грядку розсада росте 55 — 60 днів. Поливають водою помірно, на початку росту 1 раз в тиждень по 0,5 склянки на одну рослину. Коли утворюється 3 — 5 справжніх листочків, поливають по склянці на одну рослину.

Через кожні 10 — 12 днів розсаду підгодовують. Перший раз — через 20 днів після сходів розчином нітрофоски (у 10 л води розводять 1 столову ложку), витрачаючи 0,5 склянки на 2 рослини. Другий раз підгодовують через 10 днів після першої підгодівлі. У 10 л води розводять 2 столові ложки органо-мінерального добрива, витрачаючи 1 склянку розчину на рослину. Третю підгодівлю (останню) проводять за тиждень до висадки розсади у відкритий грунт. У 10 л води розводять 2 столові ложки суперфосфату (три доби до підгодівлі суперфосфат наполягають в теплій воді), все добре розмішують і поливають розсаду.

Необхідно постійно гартувати розсаду зниженою температурою. Починаючи з квітня розсаду можна виносити на балкон, веранду або залишати біля відкритих віконних рам при температурі повітря не нижче 10°С. Перше загартовування протягом трьох днів проводять в тіні, так як необхідно поступово привчати рослина до повного освітлення на відкритому повітрі. Якщо розсаду у перший день винести за сонячної погоди, можуть з'явитися опіки від прямого попадання сонячних променів. Надалі розсаду не притіняють.

Вирощування томатів у відкритому грунті- Томат,Помідор,Догляд,вирощування,посадка,розмноження,Хвороби,шкідники,Овочі,Ганечкина,Розсада,Фото,

Під час загартовування розсади стежте, щоб грунт в горщиках була зволоженою, а не сухою, інакше можливі в'янення і пожовтіння листків.

До моменту висадки на грядки у відкритий грунт рослини повинні бути міцними, не вытянувшимися, облиственими (з 7 -10 листям).

Посадка розсади на постійне місце

У відкритому грунті під посадку томатів відводять сонячне місце, захищене від холодних вітрів. Непридатні для томатів низькі, сирі ділянки, з близьким стоянням грунтових вод, які створюють несприятливі умови для кореневої системи рослин. Кращі попередники для томатів — бобові, коренеплоди, зелені.

щоб уникнути зараження фітофторозом не можна садити томати після картоплі і томатів.

Кращі ґрунти — суглинні з додаванням органічних і мінеральних добрив.

Вирощування томатів у відкритому грунті- Томат,Помідор,Догляд,вирощування,посадка,розмноження,Хвороби,шкідники,Овочі,Ганечкина,Розсада,Фото,

Гряди під томати готують за 5 — 6 днів до посадки. Перш ніж перекопувати грунт, її потрібно обробити гарячим (70 — 80°С) розчином мідного купоросу або хлорокисью міді. У 10 л води розводять 1 столову ложку того або іншого. Витрата розчину до 1 — 1,5 л на 1 м2.

Після цього на глинисті і суглинні грунту насипають органічні і мінеральні добрива — по 3 — 4 кг гнойового перегною, торфу і старих тирси, 1 столову ложку суперфосфату, сульфату калію або 1 склянку деревної золи на 1 м2. Потім грядку перекопують на глибину 25 — 30 см, вирівнюють, поливають теплою водою (40 -50°С). Роблять лунки, поливають їх перед посадкою розсади антибактеріальним препаратом.

Висаджують розсаду на постійне місце в першій та другій декадах травня. Посадку роблять в похмуру погоду з ранку, в сонячну — у другій половині дня. У момент посадки розсада повинна бути свіжа, навіть незначне в'янення рослин затримує їх ріст, призводить до часткового опадання самих перших квіток і втрати раннього врожаю.

Вирощування томатів у відкритому грунті- Томат,Помідор,Догляд,вирощування,посадка,розмноження,Хвороби,шкідники,Овочі,Ганечкина,Розсада,Фото,

Розсаду садять вертикально, заглиблюють у ґрунт лише грунтовий горщик. Стебло залишається закритим грунтом, і тільки через 15 днів рослини підгортають на висоту стебла до 12 див.

Розсаду садять в 2 ряди. Для середньорослих сортів (60 — 70 см) міжряддя повинні бути 50 см, а відстань між рослинами в рядах — 40 — 45 см. Для низькорослих (штамбовими) сортів міжряддя роблять шириною 40 -50 см, а відстань в ряду між рослинами — 40 див Відразу ж ставлять кілочки висотою 50 см для низькорослих і 80 см для середньорослих рослин, але найбільший ефект досягається, коли рослину підв'язують до дуг і до натягнутого дроту за допомогою синтетичного шпагату на висоту 1 — 1,2 м. В результаті рослина краще освітлюється, провітрюється і менше хворіє. Поки рослини не приживуться, 10 днів після посадки їх не поливають. Після посадки, якщо очікуються невеликі заморозки, рослини томата потребують додаткового укритті, особливо на ніч. Після посадки розсади грядку вкривають прозорою плівкою до настання теплої погоди (до 5 — 10 червня), потім плівку не прибирають, але на ній роблять отвори діаметром 10 — 12 см по всій плівці і залишають на все літо. В результаті отримують ранній урожай, позбавляють рослини від зараження фітофторою.

Вирощування томатів у відкритому грунті- Томат,Помідор,Догляд,вирощування,посадка,розмноження,Хвороби,шкідники,Овочі,Ганечкина,Розсада,Фото,

Формування рослин томата

Рослини формують так, щоб вони могли дати 5 — 6 плодових кистей. Коли рослини формують в одне стебло, на основному стеблі видаляють бічні пагони (пасинки), що утворюються в пазусі кожного листка, і залишають на головному пагоні 5 — 6 плодових кистей. Над останній (верхній) квіткової пензлем роблять прищіпку, залишаючи на ній 2 — 3 листочка.

При двухстебельной формі залишають пасинок, зростаючий під першої квіткової пензлем. При цьому на головному стеблі залишають 4 плодові кисті і прищипують верхівку, залишаючи 3 листочка, а на пасынке залишають 3 плодові кисті і теж прищипують, залишаючи 2 — 3 листочка.

Вирощування томатів у відкритому грунті- Томат,Помідор,Догляд,вирощування,посадка,розмноження,Хвороби,шкідники,Овочі,Ганечкина,Розсада,Фото,

При формуванні трехстебельной форми залишають на головному стеблі 2 — 3 плодові кисті. На двох нижніх пасинках залишають за 2 плодові кисті і роблять прищіпку так, щоб над верхніми плодовими кісточками було по 2 — 3 аркуша.

У пасынкованных і прищипнутых рослин поживні речовини йдуть на формування і налив плодів, від чого розмір їх збільшується і дозрівання настає раніше. На сформованому кущі, крім п'яти-шести плодових кистей, повинно бути не менше 30 — 35 листочків.

Першу кореневу підгодівлю роблять через 3 тижні після посадки: у 10 л води розводять 1 столову ложку універсального рідкого добрива і 1 столову ложку нітрофоски, витрата — по 0,5 л розчину на кожну рослину. На початку розпускання другий квіткової кисті проводять другу кореневу підгодівлю: у 10 л води розводять 1 столову ложку універсального рідкого добрива, 1 столову ложку суперфосфату, 1 чайну ложку сульфату калію або хлористого калію або на 10 л води беруть 1 столову ложку органо-мінерального добрива, витрата — 1 л розчину на одну рослину.

Третю кореневу підгодівлю роблять в період розпускання третьої квіткової кисті: у 10 л води розводять по 1 столовій ложці універсального рідкого добрива і нітрофоска, витрата — по 5 л на 1 м2.

Четверту підгодівлю проводять через 12 днів після третьої: у 10 л води розводять 1 столову ложку суперфосфату (витрата — 10 л на 1 м2 ) або використовують універсальне рідке добриво (1 столова ложка на 10 л води), витрата — 5 л розчину на 1 м2.

Вирощування томатів у відкритому грунті- Томат,Помідор,Догляд,вирощування,посадка,розмноження,Хвороби,шкідники,Овочі,Ганечкина,Розсада,Фото,

Іноді складу підгодівлі залежить не тільки від фази розвитку рослини, але і від погоди: в похмуру погоду збільшують дозу сульфату калію до 1 столової ложки на 10 л води, а в сонячну — дозу сечовини 2 столових ложок на ту ж кількість води, витрачаючи при цьому по 5 л розчину на 1 м2.

Слабооблиственным і відстають в зростанні рослинам потрібно зробити позакореневе підживлення тобто обприскати листя наступним розчином: у 10 л води розводять 1 столову ложку сечовини.

Краща температура для нормального росту і плодоношення помідорів — 20 — 25° С вночі.

рослини рясно Поливають, в сонячну погоду через 6 днів, у похмуру через 7-8 днів із розрахунку 10 -20 л на 1 м2, залежно від температури повітря. Після поливу грядку посипають просіяним торфом або компостом шаром 1 — 2 см. При цьому не утворюється кірка зверху, зберігається волога в грунті і не відбувається випаровування, яке шкідливо для рослини, особливо у фазі цвітіння. Надлишок вологи при нестачі тепла призводить до відмирання кореневої системи.

Вирощування томатів у відкритому грунті- Томат,Помідор,Догляд,вирощування,посадка,розмноження,Хвороби,шкідники,Овочі,Ганечкина,Розсада,Фото,

У відкритому грунті краще поливати в другій половині дня, щоб уникнути надмірної втрати води на випаровування.

Часто можна помітити осипання квіток. Це ознака нестачі вологи або пониження температури. Рослини потрібно обприскати розчином бора (1 чайна ложка на 10 л води), витрачаючи по 1 л на 1 м2.

Терміни поливу можна визначати і за зовнішнім виглядом рослин — зміни забарвлення листя до темно-зеленої і привяданию їх у спекотні дні. У таких випадках рослини поливають в 2 — 3 прийоми через невеликий проміжок часу для поступового зволоження грунту.

Щоб добрива, що вносяться з поливом, проникли глибше, ґрунт у міжряддях проколюють вилами на повну глибину рожков. Якщо грунт на ділянці волога, а також багато атмосферних опадів, поливи не проводять (добрива вносять у сухому вигляді).

Особливо корисно використовувати такі добрива, як «Годувальник», «Родючість», «Богатир», «Синьйор Помідор» (по 1 чайній ложці під рослина).

Вирощування томатів у відкритому грунті- Томат,Помідор,Догляд,вирощування,посадка,розмноження,Хвороби,шкідники,Овочі,Ганечкина,Розсада,Фото,

Липень і серпень — пора дозрівання та збору врожаю. У догляді за помідорами головне — прискорити дозрівання бійок плодів і вберегти їх від загнивання. Потрібно продовжувати видаляти знову з'являються пасинки, зайві листя, прищипнути верхівки всіх плодоносних кущів, видалити квіткові китиці, на яких плоди вже не встигають сформуватися. У низькорослих сортів кисті з плодами слід вивернути до сонця. Непогано також у цей період (з 15 серпня), крім всіх основних підживлень, додатково підгодувати помідори наступним розчином: у 10 л води розводять по 1 чайній ложці сечовини, суперфосфату і сульфату калію або 2 столові ложки нітрофоски, витрачаючи по 0,5 л розчину на рослину.

Час від зав'язування до почервоніння плодів у ранньостиглих сортів триває 40 — 50 днів. Якщо перезрілі плоди залишати на рослинах, то загальний урожай знижується, і навпаки, якщо регулярно збирати недозрілі (бурі) плоди, то загальний врожай значно збільшується. Червоні плоди можна зберігати при температурі 5 — 10°С протягом 40 — 50 днів, вологість повітря при цьому повинна бути не менше 80%.

Вирощування томатів у відкритому грунті- Томат,Помідор,Догляд,вирощування,посадка,розмноження,Хвороби,шкідники,Овочі,Ганечкина,Розсада,Фото,

Найбільш доцільно все сформувалися плоди знімати з кущів бурими, тобто початківцями біліти, і закладати їх на дозрівання. Цей нескладний прийом прискорює налив залишилися на кущі зелених плодів. Перед закладанням на дозрівання плоди потрібно обов'язково прогріти, щоб оберегти від почорніння. Це роблять так: спочатку помідори опускають на 2 хв у гарячу воду (60 — 65°С), потім у холодну, потім протирають м'якою тканиною, потім укладають. Щоб прискорити процес дозрівання, його проводять в приміщенні при температурі 18 -20°С. Плоди укладають у невеликі ящики в 2 — 3 шари, видаляючи квітконіжки. В ящики додають трохи червоних помідорів. Вони прискорюють процес дозрівання зелених плодів за допомогою виділення газу етилену.

На світлі дозревающие помідори набувають більш інтенсивне забарвлення, ніж у темряві. Ставте ящики на верх шаф, стінок.

Використовувані матеріали:

  • Енциклопедія садівника і городника — О. А. Ганичкина, А. В. Ганичкин
Дата публикации: 29.04.17