Вирощування редиски

Редис — улюблена багатьма рання культура, що допомагає нам боротися з авітамінозом навесні. Коренеплоди редису містять аскорбінову кислоту, вітаміни групи B, P, PP, білки, амінокислоти, цукру, солі кальцію. заліза, фосфору і багато інших корисних для людського організму речовин.

Редис, або редиска (розмовне) — їстівна рослина і вирощується як овоч у багатьох країнах світу. Його назва походить від латинського radix — корінь. Редис буквально означає «коренеплід».

Редис — однорічні або дворічні рослини з роду Редька (Raphanus) сімейства Капустяні (Brassicaceae). Редис з точки зору класифікації — група різновидів виду Редька посівна (Raphanus sativus).

Вирощування редиски- редис,посадка і посів,вирощування,догляд,сорти,властивості,хвороби,шкідники,фото

В їжу зазвичай вживають коренеплоди редису, які мають товщину до 3 см і покриті тонкою шкірою, пофарбованої частіше в червоний, рожевий або біло-рожевий колір. Коренеплоди редису мають приємний гострий смак. Такий типовий смак редиски зумовлений вмістом у рослині гірчичного масла, яке при тиску перетвориться в глікозид гірчичного масла.

Вирощування редису

Посадка редиски

Редис має короткий вегетаційний період: він встигає (в залежності від сорту, поживності і вологості грунту, строку сівби) за 25-35 днів (круглі сорти) і за 30-40 днів (довгі сорти). Посадка редиски проводиться в кілька термінів: навесні три-чотири рази (до половини червня) і в другій половині літа; в північних та центральних районах – з кінця липня до половини серпня і на півдні – з половини серпня до кінця вересня.

Літні посіви в жарку погоду не вдаються, так як редис не переносить високої температури (коренеплід стає дерев'янистим і гірким). Посадку насіння редиски проводять на невисоких грядках або ще краще на рівній поверхні і навіть на площах, спланованих дещо нижче рівня ґрунту (для кращого утримання атмосферних опадів).

Редис добре вирощувати на площі, призначеної під томати. Якщо сіяти його щотижня аж до 20-х чисел травня, на спустілої землі можна зібрати відмінний урожай, а крім того, підготувати грунт до посадки наступної культури.

Вирощування редиски- редис,посадка і посів,вирощування,догляд,сорти,властивості,хвороби,шкідники,фото

Насіння можна купити, а можна скористатися своїми. Для цього треба посадити редис вподобаного сорту (саме сорти — гібриди не дадуть наступного покоління материнських властивостей). Після утворення коренеплоду (можна перенести його на освітлене місце), зрізати все листя, залишивши 3-4 див. Через деякий час редис дасть квітконіс, на якому зав'яжуться насіння. Після пожовтіння стручків їх треба зібрати і залишити дозрівати. Коли вони висохнуть і дозріють, пом'яти руками і відокремити насіння. Тепер їх вийде досить багато.

Увага: не можна брати насіння з рослин, які не утворили коренеплід і відразу почали цвісти.

Вирощування редиски- редис,посадка і посів,вирощування,догляд,сорти,властивості,хвороби,шкідники,фото

Насіння редиски висівають рядами на відстані 8-10 см у ряду одну рослину від іншого після проріджування залишають на відстані 3-4 см для круглих сортів і 4-7 см для довгих сортів. На 1 м2 висівають 2-3 г насіння, засипають їх землею шаром в 1-2 див. Сіяти глибше небезпечно – коренеплід може не розпочатися. Маса 1000 штук насінин дорівнює 7 – 10 р. Схожість насіння редиски зберігається близько 5 - 6 років.

можна сіяти Редис вже в середині квітня – як тільки з'явиться можливість працювати в городі.

Щоб насіння редиски добре зійшло, їх треба сіяти в попередньо пролиту грунт. Коли у пророслих сходів з'явиться перший аркуш, їх можна прорідити, залишаючи відстань між рослинами 2-3 див. Але досвід показує, що краще відразу сіяти по одній насінині, оскільки проріджування трохи пошкоджує коріння основного рослини, воно гірше росте і може утворювати стрілки.

Вирощування редиски- редис,посадка і посів,вирощування,догляд,сорти,властивості,хвороби,шкідники,фото

Догляд за редисом

Основні прийоми догляду за редисом складаються з наступних робіт: полку бур'янів, проріджування (видалення зайвих рослин), розпушування (повторюється через 5-6 днів), при нестачі вологи рясний полив (1 лійка на 1 м2), захист рослин від городньої блохи.

Редис – дуже вологолюбна і світлолюбна рослина. Він цілком холодостійкий, її насіння починає проростати при температурі +2 .. +3 °С, а паростки виносять заморозки до -2 .. -3 °С. Дорослі рослини витримують короткочасні похолодання до 4..6 градусів морозу. Але оптимальна температура для редиски це +16 .. +18 °С.

У посушливу погоду поливати редис краще два рази в день – вранці і ввечері, тоді він виросте соковитим і щільним. Коли вологи мало, коренеплід або зовсім не утворюється, або виходить грубим і порожнистою, а рослина швидко пускає стрілки. Особливо вимогливий редис до вологи після появи першого справжнього листка, коли починає формуватися коренеплід. У посуху досить три години протримати редис без вологи, і він стане неправильно розвиватися. І якщо редиска жорстка і гірка, знайте: її погано поливали. А якщо потріскалася – поливали з надлишком.

В принципі, редис не вимогливий до грунту, але особливо добре росте на рихлому, багатим органічними речовинами землі з нейтральною і слабокислою реакцією. Не придатні для вирощування цього коренеплоду важкі холодні і бідні легкі супіщані грунту, якщо в них не додати перегній з розрахунку 20-30 кг на 10 м2.

Ніколи не вносьте в грунт свіжий гній, інакше редиска виявиться полою усередині. Підгодовувати її потрібно тільки перепрілої органікою. При нестачі азоту рослина погано утворює бадилля і коренеплід, а його листя забарвлюється в жовтий колір. Вирішити цю проблему допоможуть комплексні добрива з підвищеним вмістом азоту. Якщо не вистачає калію, листя редиски виглядають нормально, але коренеплід не зав'язується. В цьому випадку потрібно додати калійні добрива.

Дивіться також наш матеріал: Чому не вдається редис?

Вирощування редиски- редис,посадка і посів,вирощування,догляд,сорти,властивості,хвороби,шкідники,фото

Прибирання редиски

При посадці редиски у весняні строки збирання редиски проводять відразу, як тільки коренеплід досяг нормальної величини (протягом 5-6 днів). При вирощуванні в осінні терміни, в холодну погоду у вересні і жовтні, з прибиранням редису можна не поспішати, він добре зберігається в землі, не втрачаючи смакових якостей.

Взаємодія з іншими рослинами

Для редиски будуть хорошими сусідами настурція і кервель, добре росте він і між рядами кущової квасолі. Однак редис потрібно висівати на два тижні раніше, ніж квасоля, щоб вона не встигла забити сівба редиски.

Більш детальну інформацію ви можете знайти в статті: П'ять способів сівозміни для дачної ділянки

Сорти редиски

В залежності від терміну дозрівання редис буває ранньостиглих (22-25 днів), середньостиглих і пізньостиглих (від 25 до 40-45 днів) сортів. Любителі цього овоча можуть вирощувати його все літо, висіваючи насіння різних сортів, так як довгота дня з весни до осені різна.

Ранньостиглі (скоростиглі) сорти редиски:

 • Черрі беллі – сорт з відмінним коренеплодом, соковитою, приємною на смак м'якоттю. Підходить для відкритого грунту. Його можна вирощувати все літо – тривалість дня не важлива. 'Черрі беллі' сіють з квітня по вересень.
 • Ланкет – сорт редису з ніжною, злегка водянистої м'якоттю, майже ніколи не утворює стрілок, а плоди не стають пухкими. Їх можна вирощувати протягом усього городнього сезону.
 • Камелот – дуже ранній сорт редиски: період вегетації – всього 22-23 дні. Коренеплід округло-плоский, червоний, вирівняний, діаметром 2-4 см, масою 25-30 р. Призначений для вирощування у відкритому грунті та в теплицях. М'якоть біла, щільна, масляниста, відмінного смаку. Довго не дрябнет, добре росте в умовах недостатньої освітленості і при знижених температурах. Врожайність – 1,5–1,6 кг з квадратного метра.
 • Охотський. Ранньостиглий сорт редису для вигонки в теплиці і весняного посіву. Готовий до вживання вже через 28-32 дні після посадки. Коренеплоди світло-червоного кольору, округлої форми, діаметром близько 3 см. М'якоть дуже соковита, ніжна, рожева. Стійкий до стеблування та розтріскування. Врожайність – до 3 кг з квадратного метра.
 • №6. У цього скоростиглого селекційного зразка редиски, виведеного у ВНІІО, назви поки немає. Він відрізняється надзвичайною врожайністю – до 5 кг коренеплодів з квадратного метра. Вирощують у відкритому грунті та теплицях. Вегетаційний період від повних сходів до технічної стиглості – 24-27 днів. Маса плоду – 14-18 р. М'якоть біла, соковита, смачна. Стійкий до цвітушності, не стає в'ялим.
 • Чупа-чупс. Ці блискучі яскраві плоди схожі на круглі цукерки-льодяники. Їх соковита м'якоть з ніжним смаком напевно сподобається дітям. Висівають у відкритий грунт в квітні–травні з інтервалом 10 днів. Ще одна особливість цього сорту – великі коренеплоди діаметром більше 3 см Урожайність – до 3 кг з квадратного метра.

Середньостиглі сорти редиски:

 • Моховский – дуже привабливий високоврожайний сорт редиски. У нього чудовий смак, він швидко дозріває і рідко хворіє. Сіяти можна з початку травня.
 • Спека – широко поширений вітчизняний сорт з щільною, соковитою, злегка гострою на смак м'якоттю. Якщо вологи мало, плід стає пухким. Незважаючи на назву, сіяти його можна тільки ранньою весною і восени.
 • Червоний велетень – середньостиглий редис (дозріває до середини літа) з великими довгастими плодами. М'якоть досить гостра. Сіяти восени його вже не можна.
 • Бурулька відрізняється від Червоного велетня тільки білим кольором.
 • Злата – сорт редису з коренеплодами жовтого кольору. Холодостійкий, сходи переносять заморозки. Рослина короткого дня, тому добре садити його ранньої навесні, в другій половині літа і під зиму.

Пізньостиглі сорти редиски:

 • Рампоуш – сорт редису, який майже не утворює квітконосів. Плоди білі, веретеновидні. М'якоть біла, з приємним смак середньогострий. Підходить тільки для відкритого грунту.

В Підмосков'ї дуже добре зарекомендували себе сорти редиски: «Французький сніданок» (Ланкет), «Спека», «Червоний велетень», «Черрі беллі», «Моховской», «Злата».

Хвороби та шкідники редиски

Редиска і редька уражаються хворобами, що зустрічаються на хрестоцвітних рослинах.

Несправжня борошниста роса вражає редис головним чином у захищеному грунті при поганому провітрюванні і надмірної вологості.

Вирощування редиски- редис,посадка і посів,вирощування,догляд,сорти,властивості,хвороби,шкідники,фото

Чорна плямистість з'являється найчастіше в сирі роки, вражаючи стручки і насіння, чого різко знижується схожість насіння. Заражені насіння необхідно прогрівати при 50° протягом 30 хвилин або протруювати в розчині НИУИФ-1 (1,3% розчин розбавляють водою 1:300) протягом 10-15 хвилин з наступним промиванням чистою водою.

На кислих грунтах редис вражає кила. Це вірусне захворювання, при якому на корінцях з'являються нарости. Такі плоди краще знищити, і на цьому місці найближчим часом садити редис більше не варто.

Редис ушкоджують різні городні блішки, які особливо небезпечні в період появи сходів. Земляні блішки з'являються у великій кількості в жарку суху погоду. Регулярний полив, а також застосування відлякуючих засобів (пилу і золи) оберігають посіви редиски від блішок. На насіннєвих посівах можна застосовувати дуст гексахлорану.

Капустяна муха пошкоджує коренеплоди редиски і редьки. На продовольчих посівах попереджувальні заходи боротьби: видалення рослинних решток з поля, правильний плодосмен. На насіннєвих посівах проводять полив рослин 0,5% розчином кремнефтористого натрію з додаванням на 10 л 80 г гексахлорану. Також від блішки та капустяної мухи допомагає запилення листя тютюновим пилом або золою.

Ремонт бойлеров Львов