Вирощування цибулі з сіянки

Як культура, лук був відомий, вживався в їжу і ліки ще шумерами. На Русі культура ріпчастої цибулі з'явилася приблизно в XII столітті. Сьогодні його обробляють по всій земній кулі. Таку популярність культура отримала за свої лікувальні і харчові якості. Ріпчаста і зелена цибуля на перо містять фітонциди – з'єднання з сильними бактерицидними властивостями, вітаміни «А», «В», «В1», " В2», «З», «РР», мінеральні солі та інші речовини, необхідні людині. Він вживається в їжу в свіжому вигляді в салатах, а також у приготуванні гарячих страв і в консервному виробництві.

Вирощування цибулі з сіянки- цибуля ріпчаста,сіянка,догляд,вирощування,розмноження,технологія,секрети,фото

Біологічні особливості лука

Лук – одне -, двох - і трирічне рослина. З насіння (чорнушки) лука в перший рік отримують цибулю-сіянку або арбажейку – дрібні цибулинки 1-2 см в діаметрі з 2-5 грамовим вагою. На 2 рік з сіянки отримують велику цибулину (матку). Маткові цибулини є товарним цибулею. На третій рік, висаджуючи матку, отримують насіння цибулі, які за колір називають чорнушкою. У південних районах насіння цибулі можна отримати і при дворічному вирощуванні: в перший рік одержують велику цибулину-матку і на другий рік сім'яників, що формується на високому прямому квітконосі у вигляді голівчатих округлих суцвіть.

Сортове розмаїття цибулевих

Цибулю, по відношенню до довжини світлового періоду ділиться на 2 великі групи:

 • група сортів північного напрямку. Вони нормально розвиваються і формують вегетативний (цибулини) і генеративні (насіння чорнушки) урожай тільки при довжині світлового дня 15-18 годин на добу. Північні сорти в умовах короткого світлового дня встигають відростити лише зелене перо, а цибулин взагалі не формують.
 • Сорту південних районів формують нормальний урожай при короткому світловому дні – 12 годин на добу. При подовженні світлового періоду у південних сортів цибулини не визрівають, погано зберігаються.
 • Сьогодні селекціонерами виведені сорти, які не настільки болісно реагують на довжину світлового дня й нормально ростуть і розвиваються на півночі і півдні, при інших оптимальних умовах.

За смаковими якостями луки діляться на 3 групи:

 • гострі,
 • напівгострі,
 • солодкі або салатні

Специфічну гостроту або гіркота цибулі додають ефірні масла, а точніше співвідношення між цукрами і ефірними маслами. Чим менше цукру, тим менше ефірних масел, а значить і менше гострота цибулини і листя (пера) лука. Сьогодні селекціонерами пропонуються сорту без гіркоти, так звані солодкі салатні.

Вирощування цибулі з сіянки- цибуля ріпчаста,сіянка,догляд,вирощування,розмноження,технологія,секрети,фото

Загальні підходи до агротехніки вирощування цибулі

Попередники і сумісність

У цибулі мичкувата коренева система, яка не може без додаткового живлення формувати високі врожаї. Тому цибулю розміщують після культур, які отримали при осінній обробці грунту гній (рання капуста, томати, огірки, ранній і середній картоплю, кабачки, баштанні культури, бобові). У луків хороша сумісність з усіма видами капуст, морквою, буряком, редисом, зеленими, що дозволяє поєднувати ці культури в ущільнених посівах.

Вимоги до грунті

Цибулю нормально розвивається на нейтральних ґрунтах при рН=6,4-6,7. Якщо грунти закислены тривалим внесенням мінеральних добрив, то за 2-3 роки до посіву цибулі, грунт під попередніми культурами розкислюють внесенням гашеного вапна, доломітового борошна 200 г/м2. Вапнування ґрунту перед посівом-посадкою цибуля не виносить. Можна використовувати деревну золу по 300-400 г на 1 м2 площі.

Лук не любить свіжу органіку, але на збіднених грунтах восени або навесні можна внести під нього зрілий перегній по 1,5-2,0 кг/м2 площі. З осені під перекопування також вносять частину фосфорних і калійних добрив. Другу половину з додаванням азотних туків застосовують навесні перед посівом-посадкою культури. На багатих чорноземах обмежуються внесенням разложившейся органіки під перекопування. На торф'янистих виключають азотні туки, а дозу фосфорних збільшують на 30-40%.

Вимога до навколишнього середовища

Цибульні відносяться до холодостійким культурам. Тому посів і посадку проводять в ранні весняні строки, коли температура ґрунту в 10 см шарі піднімається до +10..+12°C, а повітря не опускатиметься нижче +3..+5°C. Сходам лука не страшні короткострокові поворотні весняні заморозки. Похолодання до -3°C не шкодить посівам, але дорослі рослини при настанні низьких температур (-3..-5°C) припиняють ріст і розвиток, дозрівання насіння.

Луку необхідна достатня кількість вологи, особливо в період формування насіння та маткової цибулини. Насіння при нестачі вологи виходять щуплими з низькою схожістю, а цибулини дрібними і малосоковитий.

Цибуля ріпчаста вирощують кількома способами: насінням, сіянкою (арбажейкой), выборком, розсадою.

Вирощування цибулі з сіянки- цибуля ріпчаста,сіянка,догляд,вирощування,розмноження,технологія,секрети,фото

Специфіка вирощування цибулі-ріпки з сіянки

Найбільш поширений у всіх регіонах спосіб отримання великих товарних цибулин – вирощування з сіянки.

Підготовка грунту під севок

В городній культурообороте цибулю повертають на колишнє місце через 3-5 років. Восени після збирання попередника звільняють грунт від бур'янів і поливають, провокуючи сходи бур'янів. Потім глибоко перекопують (25-30 см). Перед перекопуванням на збіднених ґрунтах вносять на 1 м2 дозрілий перегній або компост (0,5 відра), і повне мінеральне добриво – по 25-30 г сечовини і гранульованого суперфосфату, 15-25 г безхлорних калійних туків. Навесні перед висаджуванням сіянки вносять під розпушування по 10-15 г нітроамофоски.

Цибулю любить показати себе у всій красі, тому на суглинних грунтах посадку проводять на гряди, на яких цибулину з фази розростання ріпки, відкривають на 1/3 (звільняють плечики). Цей прийом допомагає сформуватися великій цибулині і під час визріти. Верхівка, прихована під важким грунтом накопичує воду (особливо в дощову погоду) і уражається грибковою інфекцією. На легких водопроникних ґрунтах, виконуючи цей же прийом, арбажейку висаджують на рівну поверхню. Замульчированная поверхня не дає швидкого випаровування вологи, а відкриті плечі отримують потрібну частку сонячних променів.

Підготовка сіянки

Восени після збирання і підсушування, зібраний урожай ділять на 2 фракції. Відбирають посадковий матеріал діаметром 1,5-3,0 см (сіянка) і дрібніше 1 см (овсюжку). Овсюжку зазвичай в теплих регіонах висівають під зиму у відкритий ґрунт, а в холодних північних у теплицю.

Навесні за 2 тижні до висаджування сіянку сортують по фракціям і висаджують однорозмірних цибулинки окремо, що дозволяє отримати однорідні по крупності цибулини. Відібраний матеріал звільняють від всохлі і хворих цибулинок, сухих лусок і іншого дрібного сміття. Арбажейку діаметром більше 3 см (вибірка) висаджують окремо. Крупноватые цибулинки рано стрілку і не формують нормальної цибулини. Тому їх використовують зазвичай для отримання зеленого пера.

Відібраний на посадку прогрівають протягом 6-7 годин при температурі +40..+45°C. Перед висадкою посадковий матеріал знезаражують в 1% розчині марганцівки (0,5 години). Останнім часом частіше використовують розчини биофунгицидов (планриз, гамаїр, фітоспорин). Сіянка замочують на 1-2 години перед висадкою на постоянку.

Вирощування цибулі з сіянки- цибуля ріпчаста,сіянка,догляд,вирощування,розмноження,технологія,секрети,фото

Посадка сіянки

Висаджують арбажейку для власного використання зазвичай однострочным способом, залишаючи міжряддя 40 см і в ряді 4-6 див. Можна використовувати для посадки стрічковий багаторядковий посів з міжряддями 20 див. У цьому випадку середній ряд 3 рядкової стрічки використовують на перо. Звільнена площа дозволить сформувати більш велику цибулину. Глибина посадки регулюється крупністю арбажейки. Висаджують її так, щоб «хвостик» не був засипаний грунтом. При сухій погоді проводять досходове полив або до посадки борозни поливають з лійки струминно.

Сходи з'являються на 9-12 день. Дуже важливо не запустити посіви і вчасно позбавлятися від бур'янів та ґрунтової кірки. Поверхневе розпушування, щоб не пошкодити ніжну кореневу систему сіянки, що розташовується в верхньому 10-30 см шарі. Підгортати цибуля не можна!

Підживлення

Першу підгодівлю проводять у фазу розростання листків, через 2-3 тижні, особливо, якщо цибулю розвиває тоненьке світле перо. Зазвичай використовують сечовину з розрахунку 20-25 г на 10 л води і вносять розчин під корінь на 10-12 погонних метрів. У цей період добрі результати забезпечує підживлення нітрофоскою, нітроамофоска, по 25-30 г/м2 площі під полив або розчином як і сечовину. При підгодівлі розчинами обов'язково обмивати рослини чистою водою з лійки з мелкоячеистой насадкою.

Другу підгодівлю проводять фосфорно-калійними добривами у другій декаді червня або через 3 тижні після першої. Готують розчин з 20-30 г суперфосфату і 10-13 г калійної солі. Можна використовувати нітроамофоску – 40 г/10 л води (2 столові ложки без верху).

На збіднених ґрунтах можна провести і третю підгодівлю (дивитися за станом рослин), але азотні добрива необхідно зі складу видалити. Можна використовувати фосфорно-калійний складу в дозі, що використовується для другої підгодівлі.

Треба зазначити, що грунт, добре заправлена перед посадкою, виключає підживлення. Видалення бур'янів, розпушування та поливання – достатні для отримання середнього врожаю екологічно чистої овочевої продукції.

Вирощування цибулі з сіянки- цибуля ріпчаста,сіянка,догляд,вирощування,розмноження,технологія,секрети,фото

Полив

Лук для нормального росту і розвитку використовує мало води, але вимагає постійно вологого грунту в перший місяць після сходів і в період розростання цибулин. У перший час поливи проводять раз в 2 тижні, а якщо погода суха і спекотна – 1 раз в тиждень з подальшим обов'язковим розпушуванням грунту (знищення шкідників та їх личинок), мульчуванням. Грунт промачивают в перший місяць до 10 см шару, збільшуючи його до фази розростання цибулин до 20-25 див. В останній місяць полив водою припиняють і переходять на «сухий полив», тобто розпушування грунту, знищення насыхающей кірки, звільнення верхній частині цибулин від землі.

Захист від хвороб і шкідників

З хвороб найчастіше цибулю уражується грибковими хворобами (несправжня борошниста роса, кореневі гнилі) і численними шкідниками (цибульні муха, міль, тріпс, нематода, журчалка, прихованохоботник), пов'язаними з порушенням рекомендованої агротехніки вирощування. При перших видимих змін у забарвленні листя, появі світлих крапок, рисок, в'яненні пера, його скручуванні необхідно обприскати листя баковою сумішшю биофунгицидов і биоинсектицидов, згідно з рекомендаціями. Вони нешкідливі для людини і тварин. Хімічні засоби захисту на луці проводити не рекомендується, а при обробленні на зелене перо – забороняється.

Прибирання врожаю

Настання фази дозрівання і збирання врожаю визначають за станом листя. Їх вилягання та пожовтіння свідчать про дозрівання цибулин. У суху і сонячну погоду цибулини висмикують з грунту і залишають на місці або переносять під навіс і сушать протягом 7-10 днів. Перебирають і обрізають, залишаючи пеньок 5-6 див. Якщо ґрунт щільний, то коріння підрізають, намагаючись не пошкодити цибулину.

Сорту для вирощування цибулі ріпки на дачних ділянках

Для північних районів:

 • Напівгострі – Азелрос, Багряний м'яч;
 • Гострі – Бессонівський місцевий, Ростовський місцевий;
 • Салатні – Лісабонський білий, Айлса грайт, Аліса, Альбіон F1

Для південних районів:

 • Напівгострі – Голубчик;
 • Гострі – Сонячний;
 • Салатні – Дністровський, Каба, Каба жовтий.

Сортове розмаїття цибулевих набагато багатше наведених прикладів. Але при виборі насіння або сіянки для вирощування на дачі обов'язково використовуйте місцеві районовані сорти. Сортова плутанина неприпустима. Ви не отримаєте очікуваного врожаю, а вирощені цибулини будуть низької якості і позбавлені лежкості.

http://met-tech.ru/ станок для лазерной резки труб lasertube купить в москве.