Вирощуємо часник з бульбочок

Часник. Ця культура займає грядки практично на кожному городі. Ще б! У часнику багато вітамінів, він необхідний для засолювання, так і багато страви без нього не мали своєї привабливості. Але чи все ми знаємо про часник?

Чим відрізняються озимий та ярий часник?

Часник буває озимий та ярий. На перший погляд і той і інший мають абсолютно схожу будову: головка, коріння, стебло, листя... Але насправді відмінності істотні. Озимі сорти мають один ряд великих зубців, а ярі кілька рядків, але більш дрібних. Озимий ж може бути посаджений і навесні і, що більш правильно, восени (при яровий посадці він не встигає розділитися на зубки), ярої висаджується виключно навесні і дає урожай в той же рік. Озимий часник має більше гостроти, ярої краще зберігається. Якщо розібрати цибулинку озимого часнику на зубчики, то виявиться, що всередині нього є залишок стрілки (такий своєрідний стерженек) навколо якого розташовуються чесночинки, а ось у ярого часнику такого стерженька немає, так як він не стрілкується.

Вирощуємо часник з бульбочок- Часник,бульбочки,повітряна цибулина,під зиму,озимий,насіння,догляд,посадка,вирощування,розмноження,овочі,фото

Навіщо озимого часнику можуть стрілкуватись?

Для чого ж стрілкується озимий часник? А для того, щоб мати більше насіннєвого матеріалу для розмноження, адже в його цибулині формується всього 4 – 10 зубчиків, а цього явно мало для того, щоб і на посадку залишити, і на стіл зберегти, а ось бульбочок (повітряних цибулинок) на одній стрілці закладається відразу від 20 до 100 штук. Крім того, утворення повітряних цибулинок забезпечує збереження сортності часнику, дозволяє отримувати більш здоровий посадковий матеріал, вирощувати більш повноцінний і высокоустойчивый до хвороб і шкідників урожай.

Навіщо вирощувати часник з бульбочок?

На жаль, багато городники-любителі нехтують методом розмноження озимого часнику допомогою бульбочок, а даремно. Ця культура має властивість дрібніти з роками, тому її потрібно омолоджувати мінімум кожні 5, а краще 3 роки. І для цього немає нічого краще, ніж зібраний на власній грядці насіннєвий матеріал, що належить улюбленому сорту.

Вирощуємо часник з бульбочок- Часник,бульбочки,повітряна цибулина,під зиму,озимий,насіння,догляд,посадка,вирощування,розмноження,овочі,фото

Як вирощувати бульбочки?

Вирощування часнику від бульбочок до повноцінної цибулини зазвичай займає два роки. Однак, бувають випадки, коли вже в перший рік севок утворює досить велику цибулину-темно-зелений зі, готову до вживання. За смаковими якостями і змістом корисних речовин вона нічим не поступається дворічної, але, якщо мета – розмноження, краще запастися терпінням і виростити з повітряних чесночинок хороший посадочний матеріал, а вже з нього ростити урожай для столу.

Для вирощування сіянки існують два способи. Перший полягає в посадці бульбочок під зиму. Проте в період морозів йде неабияка випадіння молодого часничку, частково з-за холодів, почасти через виштовхування їх на поверхню мерзлою землею. Тому менш ризикованим методом є другий спосіб – весняна посадка.

Вирощуємо часник з бульбочок- Часник,бульбочки,повітряна цибулина,під зиму,озимий,насіння,догляд,посадка,вирощування,розмноження,овочі,фото

Щоб зберегти посівний матеріал до весни, повітряні цибулинки упаковують в газету і ховають в сухе темне місце, зі стабільною температурою від +18 до +20°С. Але вже за півтора місяця до садіння (приблизно в лютому) перекладають в льох або холодильник, або поміщають в тканинний мішечок і прикопують в сніг, щоб витримати деякий час при температурі від 0 до + 4°С. Це дає можливість бульбочкам " пройти період стратифікації, що забезпечує дозрівання тканин до проростання і дає своєрідний поштовх до початку вегетації. Потім чесночинки просушують, провітрюють і знезаражують в легкому розчині марганцю, і тільки після цього висаджують на грядки, на глибину 3 – 4 см, з відстанню в 3 см дуг від одного, формуючи ряди кожні 15 див. Після того, як насіннєвий матеріал поміщений в лунки, верхній шар грядки ретельно трамбують і покривають мульчею. Це забезпечує хорошу сцепляемость насіння з грунтом, що провокує більш дружні сходи, і дозволяє зберегти в землі вологу, що дуже важливо для проростання.

При цьому необхідно пам'ятати про те, що часник не можна висаджувати на одному і тому ж місці кілька років поспіль, так як це сприяє накопиченню хвороб, і не варто розміщувати по попередникам, несприятливо впливає на урожай (після цибулі, огірків, моркви), а краще розташовувати після томатів, гороху, ранньої білокачанної або цвітної капусти.

Вирощуємо часник з бульбочок- Часник,бульбочки,повітряна цибулина,під зиму,озимий,насіння,догляд,посадка,вирощування,розмноження,овочі,фото

Коли збирати підросли бульбочки?

Час збирати підросли бульбочки приходить на початку серпня. Явною ознакою того, що вже термін є пожовкла листя часничку. Однак не варто чекати, коли листя засохнуть повністю, так як якщо надземна частина відімре – обнозубки буде складно знайти в землі.

Збираючи врожай необхідно пам'ятати, що викопаний часник ні в якому разі не можна залишати на відкритому сонці, як рекомендовано в примітках багатьох городників, так як дана культура має властивість "стекленеть" на прямих сонячних променях, а це значно знижує якість часнику. Просушування однозубок (як і дворічних цибулин) повинна відбуватися в тіні, в добре провітрюваному місці.

Як тільки зовнішня лушпиння підсохла, посадковий матеріал можна зв'язати в пучки і розвісити в хліві чи на горищі. Восени часничок-однозубка вже готовий до висаджування в основну озиму посадку!

Дивіться наш детальний матеріал: Як виростити хороший урожай часнику?

Дата публикации: 8.04.17