Вирощуємо часник правильно

Високі цілющі властивості часнику обумовлені його виключно багатим хімічним складом: він містить понад 26% вуглеводів, 6,5% білка, до 20 мг аскорбінової кислоти, миш'яковисті сполуки, які надають лікувальну дію при вживанні його в сирому вигляді. Часник також володіє сильним фітонцидну (бактерицидну) дію. В їжу використовують молоді листя і зубки. Часник застосовують при солінні і маринуванні овочів, грибів.

Існує три види часнику: озимий стрелкующийся, озимий нестрілуючий, ярої нестрілуючий. Назви «озимий» і «ярий» визначають строки висаджування садивного матеріалу.

Вирощуємо часник правильно- часник,догляд,вирощування,розмноження,озимий,яровий,прибирання,зберігання,посадка,фото

Популярні сорти часнику

ювілейний Грибовський. Озимий, холодостійкий, стрелкующийся, гострий. Вага цибулини до 40 р, число зубків — 11, криюча луска фіолетова.

Грибовський-60. Озимий, стрелкующийся, гострий. Цибулина велика, число зубків 7 — 11, криюча луска червонувато-ліловий.

Комсомолець, Озимий, холодостійкий, стрелкующийся, гострий. Цибулина велика, число зубків 7 — 11, криюча луска рожевий з фіолетовим відтінком.

Отрадненський. Озимий, холодостійкий, стрелкующийся, гострий. Цибулина велика, число зубків 4 — 6, криюча луска рожевий з фіолетовим відтінком.

Даниловський місцевий. Озимий, нестрілуючий, гострий. Цибулина велика, число зубків 6-11, криюча луска лілова.

Вирощування озимого часнику

Озимий часник висаджують восени. Озимі сорти часнику стрілку, але є і нестрелкующиеся. У стрелкующегося часнику, крім підземної цибулини, на стрілці утворюється суцвіття, в якому виростають повітряні цибулинки-бульбочки.

Основними ознаками озимого часнику є наявність стрілки, величина цибулини, число зубків, форма і забарвлення луски зубков.

Вирощуємо часник правильно- часник,догляд,вирощування,розмноження,озимий,яровий,прибирання,зберігання,посадка,фото

Підготовка грядки для посадки часнику

Під часник відводять ділянки з родючими суглинними нейтральними ґрунтами. Кращими попередниками для часнику є гарбузове, капустяні, бобові і зеленні культури. Не можна вирощувати часник на грунтах, де росли цибуля і часник раніше, ніж через 3 — 4 роки.

Грядку роблять на сонячному, сухому місці. Підготовку грядки починають у серпні, тобто за один-півтора місяці до посадки озимого часнику.

На 1 м2 суглинному грунту вносять по відру перегною або компосту, по столовій ложці суперфосфату і нітрофоска, а також стакан доломітового борошна або вапна-пушонки. В глинисті грунту до того ж додають відро торфу.

В торф'яні ґрунти додатково вносять відро суглинному грунту. В піщані ґрунти по відру глинистого ґрунту, торфу і все те, що рекомендовано для суглинкових грядки.

Всі перекопують на глибину 18 — 20 див.

Після перекопки грядку розрівнюють і злегка ущільнюють. Потім обробляють розчином мідного купоросу (10 л води розводять 40 г) з розрахунку 1 л на 10 м? грядки. Грядку закривають плівкою до посадки часнику.

Терміни посадки озимого часнику

Озимий часник висаджують за 35 — 45 днів до похолодання. Протягом цього часу висаджені зубки повинні вкоренитися і утворити хорошу кореневу систему, що проникає на глибину 10 — 12 см, але при цьому з них не повинні проростати листя.

Зубки висаджують в холодних районах з 20 вересня, в більш південних — з 15 жовтня. Рано висаджений часник проростає, а пізно посаджений — підмерзає.

Підготовка до посадки часнику

На осінню посадку використовують озимий часник свежеубранного врожаю. Для посадки відбирають здорові, добре просушені цибулини. Їх розділяють на зубки, не допускаючи механічних ушкоджень. Зубки калібрують за розміром на великі і середні і промивають у розчині кухонної солі (3 столові ложки на 5 л води) протягом 1-2 хв. Потім їх перекладають в розчин мідного купоросу (1 столова ложка на 10 л води) на 1 хв. Після цього зубки, не промиваючи водою, саджають на гряди.

Вирощуємо часник правильно- часник,догляд,вирощування,розмноження,озимий,яровий,прибирання,зберігання,посадка,фото

Схема посадки часнику

Вздовж грядки роблять борозенки глибиною 6 — 8 см на відстані 20 — 25 см один від одного. В борозенки зубки висаджують так, щоб від поверхні ґрунту до зубка було 4 -5 см, а зубок від зубка знаходився на відстані 6 — 8 див. Зубки при посадці ставлять вертикально денцем вниз чи кладуть на бік.

Через 2 — 3 тижні на грядку підсипають торф або перегній шаром до 2 см для кращої перезимівлі часнику.

Догляд за озимим часником

Ранньою весною з'являються сходи. Їх необхідно порыхлить на глибину 2 — 3 см

Поливають часник протягом травня, червня та першої декади липня, а за 20 днів до збирання полив припиняють. Норма поливу залежить від температури повітря. Зразкові дози: на 1м 10— 12 л води один раз на 8 — 10 днів. У дощове літо поливи не роблять. У дуже жарку пору часник поливають через 5 -6 днів. Поливи можна поєднувати з підгодівлями.

Першу підгодівлю роблять при утворенні 3 — 4 листків. У 10 л води розводять 1 столову ложку сечовини або поливають методом дощування з лійки, витрачаючи по 2 — 3 л розчину на 1 м? .

Другу підгодівлю проводять через два тижні після першої: У 10 л води розводять 2 столові ложки нітрофоски або нітроамофоски, рідке добриво «Агрікола» (на 1 м? витрачають по 3 — 4 л) або органічне добриво «Родючість» (2 столові ложки на 10 л води, витрата по 4 — 5 л на 1 м? ).

Третю, останню підгодівлю проводять приблизно в другій декаді червня, коли йде формування цибулини. У 10 л води розводять 2 столові ложки (бажано подрібненого) суперфосфату, витрачають по 4 -5 л розчину на 1 м .

Вирощуємо часник правильно- часник,догляд,вирощування,розмноження,озимий,яровий,прибирання,зберігання,посадка,фото

Вирощування озимого часнику з повітряних цибулин-бульбочок

У червні озимий часник утворює квіткові стрілки, на кінці яких замість суцвіття розвиваються повітряні цибулинки (бульбочки). Якщо городники зацікавлені в отриманні великих підземних головок часнику, то квіткові стрілки незабаром після їх появи обламують (не висмикують!) або зрізають навскіс, залишаючи невеликий стовпчик, до 2 — 3 див.

Під час посадки озимого часнику зубками його витрачається дуже багато, що не кожен може собі дозволити. Тому на кращих рослинах часнику залишають стрілки з суцвіттями і, дочекавшись, коли лусне обгортка суцвіття і повітряні цибулинки придбають забарвлення, властиву сорту, рослини повністю висмикують з грунту і підсушують.

Перед посівом повітряні цибулинки звільняють із суцвіття, відбирають найбільш великі і висівають під зиму з 5 вересня по 10 жовтня. З однієї маленької бульбочки у липні виростає пристойна однозубка, яка буде найкращим матеріалом для посадки під зиму на велику цибулину часнику.

Висаджують маленькі цибулинки-бульбочки на грядку.

Підготовка грядки

Висота грядки може бути 12 — 15 см, ширина — не більше 90 див На 1 м? вносять 3 кг перегною або компосту, столову ложку суперфосфату і перекопують, рівняють і роблять впоперек грядки борозенки глибиною 2 — 3 см на відстані 10 см один від одного. Цибулинки розкладають в борозенку на відстані 1-2 див Потім борозенки прикривають ґрунтом і залишають під зиму.

Якщо зима обіцяє бути холодною, то проводять мульчування грядки, засипають тирсою шаром 2 — 3 див Ці тирсу видаляють навесні, як тільки починає відтавати грунт.

Догляд за насадженнями протягом весняно-літнього періоду такий же, як за часником при посадці зубками.

Вирощуємо часник правильно- часник,догляд,вирощування,розмноження,озимий,яровий,прибирання,зберігання,посадка,фото

Прибирання і зберігання часнику

Термін збирання озимого часнику кінець липня — початок серпня. Ознаки дозрівання озимого часнику стрелкующихся сортів — це розтріскування обгортки суцвіття, а у рослин, на яких були зрізані стрілки, — повне пожовтіння і вилягання листків.

Якщо ви запізнилися із збиранням часнику, то криючі луски почнуть лопатися, а сама цибулина розпадеться на зубки. Такий часник не придатний для зберігання.

Після підкопування вилами часник сушать до 12 днів під навісом або на відкритому сонячному місці, в похмуру погоду його необхідно прибирати в приміщення.

Вирощування ярого часнику

Яровий часник вирощують так само, як і озимий, на родючому ділянці, з внесенням органічних і мінеральних добрив в тих же дозах і за тим же попередників. Зубки ярого часнику висаджують на відстані 6 -8 см з міжряддями 20 — 25 см. Глибина загортання зубки 2 — 3 см від поверхні ґрунту до верхньої частини зубка. Глибше закладати зубки не рекомендується, інакше часник дозріває пізніше.

Вирощуємо часник правильно- часник,догляд,вирощування,розмноження,озимий,яровий,прибирання,зберігання,посадка,фото

Яровий часник садять в найбільш ранні терміни — 20-25 квітня. За розміром зубки ярого часнику порівняно з озимим трохи менше. Перед посадкою цибулину розділяють на зубки, відразу їх калібрують за розміром і садять окремо великі, середні і дрібні. Садять часник у вологий грунт. При посадці не слід вдавлювати зубки в грунт, при цьому грунт утрамбовується і ріст коренів затримується. Потрібно зробити на грядці борозенку потрібної глибини і в неї розкласти зубки.

При появі сходів їх підживлюють азотним добривом. У 10 л води розводять столову ложку сечовини і склянку коров'яку, витрачають 3 л розчину на 1 м2. Цю підживлення повторюють через 10 днів після першої. Подальший догляд полягає в прополці бур'янів, розпушуванні на невелику глибину (1,5 -2 см). Протягом травня і червня грунт підтримують у вологому стані, поливають один раз в 5 -6 днів.

У період початку формування цибулин рослини потребують фосфорно-калійної підгодівлі. У 10 л води розводять 2 столові ложки подвійного суперфосфату і столову ложку сульфату калію або хлористого калію. Норма підживлення — 5 л розчину на 1 м2. Цю підгодівлю теж повторюють через 10 днів. Між підгодівлями до рослин підсипають деревну золу з розрахунку 1 стакан на 1 м2.

Прибирають яровий часник при масовому всихання листя нижнього ярусу, а також при пожовтінні і виляганні листя верхнього ярусу — з 20 серпня по 10 вересня. Часник вибирають з грунту і на 6 — 8 днів розкладають на грядці для просушування. Потім збирають і обрізають. Довжина залишеної шийки після обрізки — 4 -5 див.

Після хорошої просушування цибулини часнику закладають на зберігання. Зберігати можна теплим (17..18°С) і холодним (1..3°С) способом.

Дивіться також наш детальний матеріал: Як виростити хороший урожай часнику?

Використовувані матеріали:

  • Енциклопедія садівника і городника – О. Ганичкина, А. Ганичкин.
Дата публикации: 8.04.17
http://www.drpepper-russia.ru/ сладости из европы купить сладости оптом из европы.