Види ґрунтів, їх особливості та способи поліпшення

Кожен з нас, хто хоч трохи знайомий з біологією, розуміє, що успіх вирощування садово-городніх культур залежить відразу від сукупності безлічі різнобічних факторів. Кліматичні умови, строки посадки, сорт, своєчасність і грамотність агротехнічних прийомів — ось далеко не все, що робить прямий вплив на урожай.


Одним з основоположних моментів, часто відіграють домінуючу роль у результаті закладки саду і розбивки городу, є тип грунту. Саме від того, яка на вашій ділянці грунт, буде залежати можливість вирощування тих чи інших культур, необхідність у тих чи інших добривах, частота поливів і прополок. Так, так! Все це може мати істотні відмінності і йти на користь чи шкоду, якщо не знати з якою грунтом маєш справу.

Основні види грунтів

До основних видів ґрунтів, з якими найчастіше стикаються городники Росії, відносяться: глинистий, піщаний, супіщаний, суглинистий, вапняна і болотиста. Кожна з них має як позитивні, так і негативні властивості, а значить відрізняється в рекомендаціях по поліпшенню підбору культур. В чистому вигляді вони зустрічаються рідко, в основному у комбінації, але з переважанням певних характеристик. Знання цих властивостей становить 80% успіху хорошого врожаю.

Глинистий грунт

Визначити глинистий грунт досить легко: після перекопки вона має крупнокомковатую щільну структуру, в дощі жирно липне до ніг, погано вбирає воду, легко злипається. Якщо з жмені такої землі (вологою) скачати довгу ковбаску – її можна легко зігнути в кільце, при цьому вона не стане розсипатися на частини або тріскатися.

У зв'язку з високою щільністю, така грунт вважається важкою. Вона повільно прогрівається, погано вентилюється, має низький коефіцієнт водопоглинання. Тому вирощувати на ній культури досить проблематично. Однак, якщо глинистий грунт грамотно окультурити, вона здатна стати досить родючим.


Щоб полегшити і збагатити даний вид грунту, рекомендується періодичне внесення піску, торфу, золи і вапна. Пісок знижує показники вологоємності. Зола збагачує поживними елементами. Торф розпушує і збільшує водопоглинаючі властивості. Вапно знижує кислотність і покращує повітряний режим грунту.

Скільки чого вносити – питання індивідуальне, безпосередньо пов'язаний з показниками саме вашого ґрунту, які точно можна визначити тільки в лабораторних умовах. Але, загалом: піску – не більше 40 кг на 1 м2, вапна – близько 300 – 400 г на м2, під глибоку перекопування один раз на 4 роки (на грунтах із слабокислой реакцією), для торфу і золи обмежень немає. Якщо є вибір органіки, то кращим варіантом для підвищення родючості глинистих ґрунтів є кінський гній. Не буде марним і висівання сидератів, таких як гірчиця, жито, овес.

Рослинам на глинистих грунтах доводиться не легко. Погана прогреваемость коренів, недолік кисню, застій вологи, утворення грунтової кірки працюють не на користь урожаю. Але все ж дерева і чагарники, маючи досить потужну кореневу систему, даний тип ґрунтів переносять добре. З овочів на глині непогано себе почувають картопля, буряк, горох і топінамбур.

Для інших культур можна порекомендувати високі грядки, посадку на гребенях, застосування меншою глибини загортання насіння і бульб у грунт, висадку розсади похилим способом (для кращого прогрівання кореневої системи). Серед агротехнічних прийомів, особливу увагу на глинистих грунтах необхідно приділяти розпушування і мульчування.

Піщаний грунт

Піщаний грунт відноситься до легких видів ґрунтів. Пізнати її так само не складе труднощів: вона пухка, сипка, легко пропускає воду. Якщо жменю такої землі взяти в руки і спробувати сформувати грудку – нічого не вийде.

Всі якості, властиві піщаним ґрунтам, є і їх плюсом, і їх мінусом. Такі грунти швидко прогріваються, добре аеруються, легко обробляються, але разом з тим швидко охолоджуються, скоро пересихають, слабко утримують в зоні коренів мінеральні речовини (поживні елементи вимиваються водою у глибинні шари грунту). В результаті цього вони бідні на наявність корисної мікрофлори і погано придатні для вирощування будь-яких культур.


Щоб підвищити родючість таких ґрунтів необхідно постійно піклуватися про поліпшення їх ущільнюючих та зв'язуючих властивостей. Регулярні внесення торфу, компосту, перегною, глиняного або бурової борошна (до двох відер на 1 м2), застосування сидератів (із закладенням в грунт), якісне мульчування вже через 3 – 4 роки дають гідну стійкий результат.

Але навіть якщо ділянка ще тільки в процесі окультурення, на ньому можна вирощувати моркву, цибуля, дині, полуницю, смородину, плодові дерева. Дещо гірше на піщаних грунтах будуть себе почувати капуста, горох, картоплю та буряки, однак якщо удобрювати їх швидкодіючими добривами, в малих дозах і досить часто, то можна домогтися гарних результатів.

Для тих, хто возитися з окультуренням не хоче, існує інший спосіб можливості облагороджування даних ґрунтів – створення штучного родючого шару шляхом глинования. Для цього, на місці грядок, необхідно влаштувати глинистий замок (викласти глину шаром в 5 – 6 см) і на нього насипати 30 – 35 см супіщаних або суглинкових ґрунтів, взятої з боку.

Супіщаний грунт

Супіщаний грунт — ще один варіант легких за механічним складом ґрунтів. За своїми якостями вона схожа з піщаними грунтами, але містить трохи більший відсоток глинистих включень, а значить володіє кращою утримуючою здатністю до мінеральних і органічних речовин, що не тільки швидко прогрівається, але і довго утримує тепло, менше пропускає вологу і повільніше пересихає, добре аерується і легко піддається обробці. Визначити її можна тим же методом здавлювання жмені вологої землі в ковбаску або грудку: якщо вона формується, але погано утримує форму – перед вами супіщаний грунт.


Зростати на таких грунтах може все, при звичайних методах агротехніки і виборі районованих сортів. Це один з непоганих варіантів для садів і городів. Проте прийоми підвищення і підтримки родючості даних грунтів так само не виявляться зайвими. На них рекомендовано регулярно вносити органіку (у звичайних дозах), висівати сидеральні культури, проводити мульчування.

Суглинистий грунт

Суглинистий грунт — самий підходящий вид ґрунтів для вирощування садово-орогодных культур. Вона легко піддається обробці, містить великий відсоток поживних елементів, має високі показники повітро - і водопроводимости, здатна не тільки зберігати вологу, але і рівномірно розподіляти її по товщі горизонту, добре утримує тепло. Якщо взяти жменю такої землі в долоні, і скачати її, то можна легко сформувати ковбаску, яку, однак, не можна зігнути в кільце, так як при деформуванні вона розвалиться.


Завдяки сукупності наявних властивостей, суглинних грунт не потрібно покращувати, а необхідно тільки підтримувати її родючість: мульчувати, вносити під осінню перекопування гній (3-4 кг на 1 кв. м) і, у міру потреби, підгодовувати висаджені на ній культури мінеральними добривами. Вирощувати на суглинних грунтах, можна все.

Вапняна грунт

Вапняна грунт відноситься до категорії бідних ґрунтів. Зазвичай вона має світло-коричневий колір, велику кількість кам'янистих включень, характеризується лужним середовищем, при підвищених температурах швидко нагрівається і пересихає, погано віддає рослинам залізо і марганець, може мати важкий або легкий складу. У вирощуваних культур на такому грунті жовтіє листя і спостерігається незадовільний зростання.


Щоб поліпшити структуру і підвищити родючість вапняних ґрунтів необхідно регулярно вносити органічні добрива, причому не тільки під основну обробку, але і у вигляді мульчі, висівати сидерати, застосовувати калійні добрива.

Вирощувати на даному виді грунтів, можна все, але при частому розпушуванні міжрядь, своєчасних поливах і продуманому застосуванні мінеральних і органічних добрив. Від слабкої кислотності будуть страждати: картоплю, томати, щавель, морква, гарбуз, редька, огірки і салати, тому підгодовувати їх потрібно добривами, схильними підкисляти, а не alkalize його ґрунт (наприклад, сульфатом амонію, сечовини).

Болотистий грунт

Болотисті або торф'яні грунту, так само знаходять застосування під розбивку садово-городницьких ділянок. Однак, назвати їх хорошими для вирощування культур досить складно: що містяться в них елементи живлення мало доступні для рослин, вони вбирають воду швидко, але так само швидко і віддають, погано прогріваються, часто мають високий показник кислотності. Проте, такі ґрунти добре затримують мінеральні добрива і легко піддаються окультурення.


Щоб поліпшити родючість болотистих ґрунтів необхідно наситити землю піском (для цього необхідно проводити глибоке перекопування так, щоб підняти пісок з нижніх шарів) або глиняного борошном, особливо на кислих варіантах застосовувати рясне вапнування, дбати про підвищення в землі змісту корисних мікроорганізмів (вносити гній, гнойову рідоту, компост, не обходити стороною мікробіологічні добавки), не забувати про калійно-фосфорних добривах.

Якщо закладати сад на торф'яних ґрунтах, то краще висаджувати дерева або в ями, з індивідуально закладеним під культуру грунтом, або в насипні пагорби, висотою від 0,5 до 1 м.

Під город ретельно окультурювати землю, або, як у варіанті з піщаними грунтами, закладати глиняну прошарок і вже на неї засипати перемішаний з торфом суглинок, органічні добрива і вапно. А ось якщо вирощувати тільки аґрус, смородину, чорноплідну горобину і садову суницю, то можна нічого й не робити – тільки поливати і виполювати бур'яни, так як дані культури на таких ґрунтах вдаються і без окультурення.

Чорноземи

І, звичайно ж, говорячи про грунтах, складно не згадати про чорноземи. На наших дачних ділянках вони зустрічаються не так часто, але гідні особливої уваги.


Чорноземи – це ґрунту високої потенційної родючості. Стійка зернисто-грудкувата структура, високий вміст гумусу, великий відсоток кальцію, хороші водопоглинаючі і водоутримуючі здібності дозволяють рекомендувати їх, як найкращий варіант для вирощування сільськогосподарських культур. Однак, як і будь-які інші ґрунту вони мають властивість виснажуватися від постійного використання, тому вже через 2 – 3 роки після їх розробки, на грядки рекомендується вносити органічні добрива, висівати сидерати.

Крім того, чорноземи складно назвати легкими ґрунтами, виходячи з цього, їх часто розпушують внесенням піску або торфу. Так само вони можуть бути кислими, нейтральними і лужними, що так само вимагає своєї коригування.


Щоб зрозуміти, що перед вами дійсно чорнозем необхідно взяти гість землі і стиснути її в долоні, на руці повинен залишитися чорний жирний відбиток.

Деякі плутають чорнозем з торфом — тут теж існує прийом для перевірки: мокрий грудку грунту потрібно віджати в руці і покласти на сонці – торф висохне миттєво, чорнозем ж буде довго утримувати вологу.

Дата публикации: 8.04.17
agart.ua