Способи удобрення грунту. Органічні добрива

Все, що рослина "з'їло" протягом сезону, в ідеалі, повністю або частково повинна повертатися в грунт. Опале листя, відмерлі стебла і пагони перетворюються грунтовими мікроорганізмами до розпаду на мінеральні складові, і рослини можуть використовувати перероблену органіку і неорганіка.

Способи удобрення грунту. Органічні добрива- Способи удобрення грунту. Органічні добрива, Сад, город, ділянка, будинок, дача, ландшафтний дизайн, дизайн ділянки, енциклопедія рослин, кімнатні рослини, садово-городні культури, облаштування дачі, ,

Однак на садових ділянках значна маса органіки в землю не повертається. По-перше, збирається весь урожай, а по-друге, восени власники саду виробляють "генеральне прибирання": згрібають листя, збирають плодову падалицю, стрижуть кущі, обрізають дерева, висмикують відцвілі однорічники, видаляють овочеву бадилля...

Якщо садівник грамотний, він відправить все це багатство в компост. Але набагато частіше рослинні залишки вивозять подалі за паркан або спалюють на вогнищі. А ґрунтові мікроорганізми гублять необґрунтовано великими дозами сухих (і не кращих за складом) мінеральних добрив і хімічних засобів захисту рослин.

Підсумок? Ґрунти деградують і виснажуються, так як створювати родючий гумус нікому і не з чого. Підтримати необхідний рівень родючості і оптимальний склад грунтової мікрофлори можна за допомогою добрив.

В агрономії склалися дві теорії і дві практики, два способи землеробства – органічний  і неорганічний. У кожного з них є свої плюси і мінуси. Найрозумніше - спробувати поєднувати можливості обох методів.

Органічні залишки неодмінно повинні пройти компостування. Гній, пропущений через стадію компосту, більш родючий, в ньому зберігається багато поживних елементів. При мимовільному переході гною в перегній, як правило, велика частина елементів живлення мінералізується – розкладається до елементарного оксиду. Газоподібні оксиди безперешкодно летять в атмосферу. Саме це відбувається з основною масою азотистих речовин у гної – потрібний рослинам вільний азот випаровується, залишаючи після себе складні нітрати. Органічні залишки плюс ґрунтові мікроорганізми – основа родючості грунту.

Обов'язковий і такий прийом, як розкислення. Ґрунтові мікроорганізми добре себе почувають у слабокислому або нейтральному середовищі. У кислому вони жити не хочуть. Закисленные грунту, як правило, малопридатні для землеробства. Причому раскислять необхідно як вже використовуються грунту, так і компости, оскільки від внесення нераскисленной органіки земля стає ще "проблемний". (Компост – спочатку кисла суміш, високий рівень кислотності породжений її складом; кислі компости повільно дозрівають, так як активність мікроорганізмів у них пригнічена.)

Основний раскисляющий елемент – кальцій. Він не тільки знижує кислотність ґрунтів, але й покращує їх структуру, "розбиває" шарувату в'язку глину і перетворює її в грудочки. Щорічний винос кальцію з грунту з однієї сотки становить 4-5 кг. Тому також щорічно його потрібно заповнювати, вносячи 4-5 кг крейди, дробленого вапняку (але не вапна!) чи доломітового борошна. Це оптимальні кальцієвмісні компоненти, їх можна вносити в землю в будь-який сезон. Наприклад, безпосередньо в грунт до вже висадженим і розвиваються рослинам – вони повільно розчиняються, не випалюють коріння, не пригнічують грунтову мікрофлору. Доломітове борошно – кращий варіант. Крім кальцію вона містить магній, яким особливо бідні піщані ґрунти.