Спокій з валеріаною лікарською

Про ліки «валер'янка» (екстракті валеріани) знають всі. Трохи разволнуется людина, почастішає серцебиття, підвищиться артеріальний тиск — рука тягнеться до рятівним валеріановим краплях. Вони заспокоять, знімуть біль в області серця, нормалізують серцеву діяльність... Наче і не було нездужання. Дива творять звичайні краплі.

Валеріанова настойка, таблетки та інші засоби, що включають валеріану, відомі майже в кожному будинку. А хто скаже: «Я на власні очі бачив у лісі чи на лузі рослина, яка поставляє настільки ефективні ліки?» Небагато знайомі з цією цілющою травою в природі.

Спокій з валеріаною лікарською- валеріана,лікарська,корисні,лікувальні,властивості,використання,лікарські рослини,протипоказання,фото

В медицині валеріана — збірне поняття, що використовується медиками і фармацевтами для позначення кількох різних видів рослин роду валеріана, що володіють цілющими властивостями.

Валеріана, валеріана (Valeriana) — рід багаторічних трав'янистих рослин сімейства Жимолостные (Caprifoliaceae), що включає близько 280 видів. Латинська родова назва походить від латинського слова valere — бути здоровим.

Тільки в нашій країні ботаніки нарахували понад 30 видів цієї рослини. На Україні виростає 14 видів валеріани. Більшість з них мають лікарськими властивостями, але найчастіше в медичній практиці використовуються валеріана лікарська (Valeriana officinalis). Її синоніми: валеріана паросткова, валеріана висока, валеріана блискуча. Так само в медичній практиці застосовуються: валеріана російська (Valeriana rossica), валеріана бузинолистная (Valeriana sambucifolia) та інші.

Опис валеріани лікарської

Валеріана лікарська (Valeriana officinalis) — багаторічна трав'яниста рослина, нерідко досягає двометрової висоти, з коротким вертикальним кореневищем і численними тонкими шнуровіднимі корінням. Стебло пряме, дудчастий, всередині порожнисте.

Листя валеріани непарноперисті, супротивні, нижні — черешкові, верхні — сидячі. Дрібні, запашні, білі або рожеві квітки зібрані в щитковидную мітелку. Плід валеріани — дрібна, видовжено-яйцевидна сім'янка з десятилучевым пір'ястим чубчиком. Цвіте валеріана в червні — серпні.

Спокій з валеріаною лікарською- валеріана,лікарська,корисні,лікувальні,властивості,використання,лікарські рослини,протипоказання,фото

Корисні властивості валеріани

Ось уже протягом кількох тисячоліть пильну увагу фітотерапевтів приваблюють невеликі соковиті кореневища цієї рослини. Вважають, що лікарські гідності валеріани відкрили... кішки. Цих тварин дуже приваблює характерний «валеріановий запах кореневищ, вони розривають землю пазурами, дістають корінці, їдять їх, після чого впадає у наркотичний стан. Дивну пристрасть, чи не правда? На Русі давно помітили любов котячого племені до рослині дали йому відповідні назви — котяча трава, котячий маун, ладан котячий...

Валеріана дійсно справляє незвичайне дію на кішок. Її дія, ймовірно, пояснюється тим, що запах міститься в валеріані речовини актинидина, схожий на запах речовини, що міститься в сечі котячих. Подібну дію має котовник котячий.

Рецепт валеріанового чаю

Багато люблять валеріановий чай. Приготувати його нескладно. Зазвичай беруть десять грамів сухих кореневищ і коренів валеріани, кладуть їх у сухий термос і ввечері заливають крутим окропом. Вранці приймають цілющий напій з характерним запахом і смаком. Все кількість чаю випивають протягом дня.

Спокій з валеріаною лікарською- валеріана,лікарська,корисні,лікувальні,властивості,використання,лікарські рослини,протипоказання,фото

Застосування валеріани і дозування

При цьому необхідно мати на увазі, що кожній людині властива індивідуальна дозування. Одному потрібно сім-вісім грамів кореневищ, іншому — більше десяти грамів. Тому дозу необхідно підбирати в кожному конкретному випадку. Головне — терапевтичний ефект. Він повинен бути стабільним, проте без відчуття сонливості протягом всього дня. При цьому половинну порцію валеріани вживають на ніч. Лікарі вважають, що подібний напій схильним до неврозів серця, дратівливості, підвищеної збудливості людям слід застосовувати тривалий час, роблячи перерви у вихідні дні, в період відпустки або санаторно-курортного лікування, коли нервові навантаження зменшуються.

Застосування валеріани в сумішах

Валеріана вживається в комбінаціях з іншими рослинами: при гіпертонічній хворобі і неврозах серця — з пустирником п'ятилопатевим; при хворобах шлунка і кишечника — з звіробоєм продірявленим, деревієм звичайним; при захворюваннях печінки і жовчних шляхів — з безсмертником піщаним, нігтиками.

При хворобах нервової системи, гіпертонії або гіпотонії приймають ванни з відвару суміші трави чебрецю повзучого, шавлії лікарської, квіток календули і ромашки лікарської, коріння валеріани, узятих в рівних кількостях (жменю суміші варять в двох літрах води протягом 30 хвилин і виливають у повну ванну).

Подібні ванни приймають при радикуліті і тромбофлебіті два рази на тиждень.

У відварі кореня валеріани купають дітей, хворих на епілепсію. При переляку дітям дають валеріанову настойку.

Останні дослідження показують, що таблетки з цільного тонко подрібненої рослинної сировини валеріани ефективніше, ніж таблетки з екстрактом кореневищ.

Спокій з валеріаною лікарською- валеріана,лікарська,корисні,лікувальні,властивості,використання,лікарські рослини,протипоказання,фото

Ось яка корисна трава валеріана. Слід також додати, що вона — добрий медонос. В даний час ця рослина використовується в лікарських цілях, хоча у давнину знаходили й інше застосування валеріани. В одному з російських травників можна прочитати й таке: «Коріння(валеріани) і чемериці білі, товчені коріння, змішані з мукою ржаною, з'їдять миші, тоді вони від того вмирають». Сказане слід розуміти так, що мишам пропонували дуже отруйна рослина чемерицю білу, а щоб привернути до нього гризунів, застосовували корінь ароматною валеріани.

Протипоказання

З побічних ефектів валеріани потрібно відзначити: сонливість, пригніченість, зниження працездатності, при тривалому застосуванні — запор, рідко — алергічні реакції.

Препарат протипоказаний у першому триместрі вагітності та при гіперчутливості до компонентів ліки.

Дата публикации: 8.04.17