Спаржа вам сподобається

Це овочеве рослина городникам відомо давно, хоча широкого розповсюдження у нас не отримало. А даремно. Адже пагони спаржі, а їх і їдять, смачні, поживні та цілющі. У них багато представлений антицинготний вітамін С.

Дико спаржа росте в багатьох місцях Європи і Сибіру. Кущ її забезпечений високими зеленими розгалуженим стеблами, наймолодші з них мають форму зібрані в мутовки голочок (нагадують голки хвойних порід). Зелених листків у спаржі немає, залишки їх збереглися у вигляді трикутних безбарвних плівочок, притиснутих до стебла; у пазухах цих плівочок формуються бруньки, з яких розвиваються зелені гілки.

Живе спаржа на одному місці 18-20 років і більше, утворюючи до 50 пагонів. Рослина дводомна: квітки на чоловічих рослинах утворюють пилок, а на жіночих — зав'язі і червоні неїстівні плоди, схожі на ягоди горобини. У ягодах — 1 — 2 насінини, що зберігають схожість 5-6 років.

Спаржа вам сподобається-

© Tau'olunga

В нашій країні поширений скоростиглий сорт спаржі — Аржантейльская. Верхівки стебел, що виходять із землі, у цій спаржі білі, злегка забарвлені в рожевий колір. Молоді соковиті стебла великі, товсті, не розварюються при варінні.Як розмножують спаржу? Зазвичай її розмножують розсадою. Для цього насіння сіють у відкритий грунт. На ділянку з осені вносять компост — 1-2 відра на 1 м2 і ділянку перекопують на 15-20 см. Навесні вносять повне мінеральне добриво: сечовина, суперфосфат і калійну сіль (за 30-40 г на 1 м2). Потім роблять більш глибоку перекопування. Враховуючи, що з 1 м2 збирають у перші роки до 500 г їстівних стебел, а в наступні і до кілограма, під спаржу відводять ділянку з розрахунку 2-3 м2 на одного споживача. На 1 м2 висаджують по 4 — 5 рослин.

Насіння попередньо намочують 1-2 доби і тиждень пророщують при температурі близько 20°. Висівають їх навесні, коли грунт прогріється до 12--_ 15°. Зробивши борозенку глибиною 4 — 5 см, пророслі насіння висівають на відстані 6-8 см, закладають грунтом на 3 див. Грунт потім прикривають сантиметровим шаром перегною, що підвищує схожість насіння. При посіві в 2 рядки інтервал між ними залишають 30 див.

Спаржа вам сподобається-

© H. Zell

Догляд за розсадою протягом літа полягає в 4-6-кратному розпушуванні грунту і ручної прополки бур'янів. Через 2 місяці після посіву сходи підгодовують рідким гноєм, розбавленої в 4 рази, або водним розчином сечовини з розрахунку 10-15 г на 1 м2. У вересні, щоб припинити зростання спаржі, вносять суперфосфат і калійну сіль (20 — 30 г на 1 м2). З настанням стійких осінніх заморозків розсаду закривають торфом або компостом, засинаючи нижню частину стебел на 5 див. Укрита спаржа не вимерзає, навесні пізніше рушає в зростання і не пошкоджується заморозками.

У південних районах для підготовки розсади спаржі потрібно один сезон, а в середній смузі — два роки. Навесні викопану розсаду сортують. Найкращі саджанці мають у підстави 3-5 розвинених бруньок і володіють потужною кореневою системою.

Висаджуючи спаржу на постійний ділянку, пам'ятайте, що вона не виносить заболочення: грунтові води не повинні підходити ближче 160 см від поверхні грунту. При гарному догляді і рясному добриві спаржа росте на одному місці 18-20 років і більше. За цей час вона виносить з грунту велику кількість поживних речовин.

Спаржа вам сподобається-

© GearedBull, Jim Hood, Rebecca Foster

Грунт для спаржі потрібна добре окультурена, глибоко перекопанная, произвесткованная і добре удобрена. В умовах Нечорнозем'я компосту восени вносять 7-10 відер на 1 м2. На чорноземах дозу компосту знижують до 1 — 2 відер. Добриво закладають тоді ж на глибину 80-40 див. Для цього вдаються до двошарової перекопуванні (у два багнети), перевалюючись верхній шар грунту з добривом вниз, а нижній вивертаючи на поверхню.

Спаржу треба висаджувати рано навесні, до початку росту нирок. Садять в борозни глибиною до 30 див Відстані між борознами чергують 60 і 90 см. А проміжки між рослинами в ряду залишають 26-35 см, розміщуючи на 1 м2 4—в рослин. При посадці розсаду слід закрити грунтом на 6— 8 см і рясно полити. Верхівкові бруньки розсади треба залишити в борознах на 20 см нижче поверхні грунту.

Догляд за цим овочевою рослиною зводиться до своєчасної міжрядної обробки і поливу в посушливу погоду. Восени посадочні борозни наполовину зарівнюють землею.

На другий рік навесні і влітку проводять суцільне 4-6-кратне розпушування посадок мотикою. Восени ж, перед морозами, старі стебла зрізують; нижню частину рослин підгортають, повністю заравнивая борозни. На наступний рік навесні в якості підгодівлі вносять повне мінеральне добриво: азотне, фосфорне і калійне (30-40 г на 1 м2). Добрива закладають мотикою. Навесні і влітку виривають бур'яни, в посушливу погоду спаржу не забувають полити і розпушити біля неї грунт. Восени старі стебла знову зрізають; нижню частину рослин підгортають на висоту 10-16 їм. При замерзанні грунту посадки спаржі присипають перегноєм або торфом і доводять висоту гребенів до 20-22 див.

Спаржа вам сподобається-

© 4028mdk09

На четвертий рік після посадки спаржа вперше дає харчові пагони. При укритті темною плівкою грунт ранньою весною швидко прогрівається, і збори спаржі починають на 10-16 днів раніше звичайного. Пагони спаржі виламують після того, як вони пройдуть крізь пухкий шар грунту і почнуть піднімати її кірку. Для цього рукою відгрібають грунт від вибілених стебел і обережно виламують їх у підстави. Лунку потім засипають землею, яку вирівнюють на вершині гребеня: так краще буде помітити появу наступних паростків. У сонячну погоду спаржу збирають лише вранці і ввечері, оскільки на сонці соковиті стебла швидко в'януть, втрачаючи смак. При температурі до 16° спаржу збирають один раз на 3-4 дні, а в жаркий час — через 1 — 2 дні. Щоб не ослабляти молодих рослин, у перший рік збору урожай знімають не більше 20 днів: з половини травня до початку червня. З віком спаржі збір врожаю поступово подовжують до 46 днів. Зібрані пагони сортують в прохолодному приміщенні.

Дрібні паростки (довжиною до 14 см) відкладають для супів, великі використовують в окремих стравах. У сухому, теплому і світлому приміщенні пагони швидко темніють і в'януть. Тому їх зберігають у холодильнику при температурі близько 0°. Щоб стебла не зів'яли, пучки зрізаними кінцями опускають у воду на 8-10 год (не більше).

По закінченні зборів спаржу підгодовують. Продуктивність її знаходиться в прямій залежності від підживлень. У перші 5 років зборів врожаю необхідно вносити на кожний метр площі по 20-30 г сечовини, суперфосфату і калійної солі. У наступні 10 років, в період найбільш високих зборів, мінеральних добрив вносять по 30-40 р. Потім, коли врожаї спаржі почнуть падати, добрив досить вносити по 20-30 г на 1 ма. Після кожної підгодівлі грядки розрівнюють і грунт розпушують. Осіннє підгортання і присипка гребенів компостом або торфом по 1-2 відра на 1 м2 дають хороший ефект.

Яка продуктивність спаржі? В перші 4-6 років збори пагонів підвищуються з 200— 400 до 700-1000 г на 1 м2, з 8-12 років врожайність залишається на досягнутому рівні, після чого стебла дрібнішають і збори знижуються.

Вирощувати вибілену спаржу можна, лише маючи вільні руки і достаток в органічних добривах. Ці вимоги і підштовхнули овочівників Франції, США, Німеччини та інших країн перейти на культуру зеленої спаржі. Сорти зеленої спаржі володіють гарним смаком і багаті вітамінами. На третій рік після посадки вони починають давати позеленілі верхівки молодих пагонів. Стебла стрижуть щодня, так як при рідкісних зборах спаржа грубіє, робиться волокнистої і втрачає харчові якості.

Спаржа вам сподобається-

© Prosopee

Страви з спаржі

Спаржа варена. Відібрати по можливості однакової довжини і товщини зрізані стебла, очистити гострим ножем від шкірки, намагаючись зберегти верхній кінець — це найсмачніша частина пагона. Потім спаржу промити і, зв'язавши в пучки по 8-10 шт., рівно обрізати, після чого варити в підсоленій воді, поставивши пагони головками вгору (їх не заливають водою). Варять стебла хвилин 15-20, як тільки верхній кінець пагонів зробиться м'яким — варіння припиняють; переварені паростки втрачають аромат і стають водянистими, дають Воді стекти на ситі, пучки розв'язують і кладуть на блюдо. Їдять спаржу з майонезом, яєчно-масляним соусом або попередньо полив рослинним маслом і посипати підсмаженими розмеленими сухарями.

  • На 1 кг спаржі беруть: 80 г масла, 10 г солі і 50 г сухарів.

Спаржа тушкована. Очищену і промиту спаржу нарізати шматочками, після чого згасити з невеликою кількістю підсоленої води. Окремо приготувати соус. Для цього воду заправити пассеровкой, приготовленої з масла і борошна, під кінець додати молоко і яєчний жовток. У утворився соус перекласти тушковану спаржу і посипати дрібно нарубаною зеленою петрушкою. До спаржі підійде картопля і рис.

  • На 1 кг спаржі беруть: 60 г масла, 40 г борошна, 0,38 л води, 1 жовток, 0,25 л молока, сіль (за смаком).

Спаржа зелена. Молоді стебла спаржі розрізати на шматочки по 2 см, зварити в підсоленій воді, потім відкинути, дати стекти воді, заправити пасерованою цибулею, петрушкою, естрагоном, після чого залити збитими яйцями і запекти.

  • На 1 кг спаржі беруть: цибулі ріпчастої або зеленої 100 г, 6 яєць, масла оливочного 50 г, петрушки і естрагону 85 р.
Спаржа вам сподобається-

© Javier Lastras

Автори: Ст. Марков, професор, доктор сільськогосподарських наук