Солодкий картоплю — батат

Виявляється, всіма улюблений картопля буває ще й солодким. А подарувала нам цей овоч трав'яниста ліана, бульби якої мають досить значний розмір — до 10 кг. Цікаво, що м'якоть батату може бути не тільки біле забарвлення, але і яскраво-червону, помаранчеву і рожеву.

Походження батату

Солодкий картоплю — батат-

Історія батату почалася ще 5000 років тому. Його вирощуванням займалися жителі території, яку сьогодні охоплюють такі країни, як Колумбія та Перу. Дивно, що в 7-10 ст. н. е. батат був виявлений в Полінезії та Новій Зеландії, на Гаваях і на острові Пасхи.

Океанським плином ніяк не могли потрапити туди, бо від тривалого перебування в солоній воді бульби б зіпсувалися.

Тож напрошується висновок, що можливість перетнути океан з'явилася у людей набагато раніше, ніж відображено в географічній хроніці.

Більш детально про корисні властивості і шкоду можна почитати на сайті tutknow.ru, калорійність батату і що можна приготувати, є фотографії і відео.

Де сьогодні мешкає солодкий картопля

Оселився батат і в Росії, правда культура теплолюбна (якщо температура нижче 25 °С — бульби будуть дрібними), тому для вирощування кращі південні регіони.

Підкорив Америку французам і іспанцям сподобалося блюдо місцевих індіанських племен, і кухня багатьох штатів США сьогодні практично не обходиться без цього тропічного овоча. Луїзіана навіть заснувала фестиваль, присвячений ямсу (ще одна назва солодкої картоплі), який проводиться щороку і називається — «ямбилей».

Що входить до складу ямсу

Ямс істотно обганяє звичайний картопля по складу кальцію, заліза і особливо клітковини. Дорослі бульби батату багаті мінеральними солями, вітамінами і провітаміну, містять близько 30 % крохмалю. Овоч з червоної, жовтої і оранжевою м'якоттю особливо збагачений каротином.

Як їдять і що готують з батату

Солодкий картоплю — батат-

Сорти батату поділяються на:

  1. кормові — з водянистим смаком і білою м'якоттю;
  2. овочеві — солодкі на смак з м'якоттю жовтого кольору;
  3. десертні — м'якоть відрізняється червоним або рожевим кольором а смак особливо солодкий, а взагалі солодкі сорти нагадують смак дині, гарбуза, банана, каштана.

Солодкий картопля прийняли і полюбили багато кухні світу. Їдять її в сирому вигляді, запікають, відварюють. Також використовують для приготування каш, пастили, суфле, чіпсів. З ямсу можна отримати борошно з високим вмістом крохмалю. А також можна зробити спирт і патоку.

Попередньо позбувшись від гіркого соку, молоду зелень батату можна додавати в салати. А ось любителі кави можуть спробувати і оцінити напій з насіння солодкої картоплі, який дуже схожий на каву.

Коли урожай солодкої картоплі зібрано, бадилля, що залишилася на полі, використовується для корму худоби служить добривом для городів.

У кожного народу є свої улюблені рецепти використання солодкої картоплі. Так, наприклад, корейці з бататової борошна замішують тісто і роблять прозору локшину. В Японії обожнюють батат, запечений цілим бульбою. А ще батат є одним з багатьох складових солодощів, що виготовляються в Японії, оскільки має високий відсоток крохмалю. Китайці, коли приходить зима, дуже люблять зігріватися за допомогою популярного китайського блюда — супу з солодкого ямсу з імбиром.

Особливі властивості

Батат відрізняється високим рівнем глюкози, але, тим не менш, він показаний діабетикам. Справа в тому, що солодка картопля володіє унікальною здатністю стабілізувати рівень цукру в крові.

Калорійність солодкої картоплі — 59,8 ккал.

Харчова цінність: білки — 2 г, жири — 0 г, вуглеводи — 13,8 р.

Дата публикации: 6.12.18