Смородина золотиста

Цей чагарник до того незвичайний, що часто його приймають за гібрид смородини з аґрусом.

справді, а що б ви подумали, побачивши листя агрусу на гілках без колючок висотою близько 2 метрів і посипаних гронами чорних ягід діаметром 1 см, але не зовсім круглих, а трохи овальних? І вже зовсім б замислилися, скуштувавши ягоди на смак: він зовсім не аґрусовий, а швидше чорничний, ніж смородиновий. Насправді це дійсно смородина, але не смородина чорна, що звичайна майже на кожній дільниці, а зовсім незвичайна.

Смородина золотиста- смородина золотиста,догляд,вирощування,розмноження,садіння,фото

Опис смородини золотистої

Батьківщина смородини золотистої (Ribes aureum) – так називається цей рідкісний вид смородини — західна частина Північної Америки. Назву свою він отримав за золотисто-жовтих квітів з сильним приємним ароматом (синонім – смородина запашна – Ribes Odoratum), зібраним по 5-7 штук в кисті. На відміну від чорної смородини, золотиста цвіте пізніше (в кінці травня – початку червня), а головне триваліше – до 15-20 днів. Це дозволяє квіткам ухилитися від заморозків і надійно запилитися шмелями. В результаті – щорічний гарантований урожай. А він не малий – до 6 літрів з куща. Що цікаво – після запилення квіток, по мірі росту зав'язі, віночок відпадає, а маточка залишається, і ягоди виходять з «хвостиком» на кінці.

Ягоди не кислі, тому можуть входити в раціон хворих виразковою хворобою шлунка і 12-палої кишки, яким не рекомендується вживання ягід чорної смородини, зважаючи на її високої кислотності. З них виходить чудове варення (співвідношення ягід і цукру 1:1). Пригостивши їм гостей, ви порядком їх озадачите, т. к. аромат у нього смородинного варення, а смак – чорничного.

Смородина золотиста- смородина золотиста,догляд,вирощування,розмноження,садіння,фото

Смородину золотисту вирощують не тільки як плодовий чагарник, але і декоративний. Кущі її красиві з весни до осені. Високі (у зріст людини) дугоподібні гілки прикрашені навесні протягом трьох тижнів золотистими квітками, аромат яких розливається по всьому саду, влітку -чорними блискучими ягодами, а восени – багряною листям. У культурі вирощується з початку 19-ого століття.

Завдяки стійкості до загазованості широко використовується в озелененні міст.

У Росії смородина золотиста порівняно з поширеністю її чорної сестри – екзотична культура. Однак, завдяки винятковій невибагливості – зимостійкості, низької вимогливості до грунту, посухостійкості (згадайте про влаголюбивость чорної смородини), тіневитривалості, стійкості до хвороб – золотиста смородина може в Росії рости повсюдно від Кубані до Карелії. До речі, у США вирощування чорної смородини заборонено з-за того, що вона є рознощиком спір борошнистої роси (сферотеки), які заражають посіви злаків, а смородина золотиста широко культивується, оскільки вона не схильна до цього захворювання.

Смородина золотиста- смородина золотиста,догляд,вирощування,розмноження,садіння,фото

Вирощування смородини золотистої

Виростити золотисту смородину зовсім не складно. Мабуть, єдине, про що треба подбати, - це забезпечити простору (50х50х50 см) посадкову яму з родючим грунтом, т. к. це дуже довговічний чагарник і на одному місці може рости більше двох десятків років. Добре розводиться дерев'янистими живцями. Розмножується також посівом насіння ранньою весною або під зиму. При весняному посіві стратифікація насіння (витримка у вологому піску під снігом або в холодильнику) протягом 2-4 місяців прискорює проростання.

Смородина золотиста- смородина золотиста,догляд,вирощування,розмноження,садіння,фото

Догляд за золотистої смородини

Здатність гілкуватися у золотистої смородини набагато менше, ніж у чорної. Завдяки цьому, клопоту по формуванні куща набагато менше. Ця особливість часто використовується садівниками для вирощування смородини золотистої в штамбовій формі. Якщо постійно видаляти нечисленну поросль, і залишити тільки одну гілку, то з неї сформується стовбур і вийде вже зовсім незвичайне «смородинове дерево» заввишки до 3 метрів. А якщо на гілку золотистої смородини прищепити на висоті 50-60 см держак агрусу, чорної, червоної або білої смородини, то в штамбової формі можна виростити і ці чагарники. Такі рослини довговічніше, здоровіше, а ягоди у них більший, ніж у чагарників.