Сліпак — загадковий шкідник

Сліпак. Для когось цей звір – відкриття, а для кого-то шкідливий сусід, з яким доводиться постійно боротися. То тюльпани знищить, то на картопляній грядці похазяйнує, – на дворі весна, а він настрій псує!

Що за звір такий?

Спосіб життя сліпак схожий на крота: живе виключно під землею риє довгі системи ходів, виштовхує зайву грунт на поверхню, утворюючи непривабливі горбки. Але в цілому, це зовсім інша тварина, яке відрізняється зовнішнім виглядом і будовою тіла та особливостями поведінки, і навіть характером шкідливості...

Сліпак — загадковий шкідник- Сліпак,шкідник,гризуни,кріт,як позбавиться,фото

Сліпаки (Spalax) — рід ссавців сімейства слепышовые загону Гризунів, що ведуть підземний спосіб життя. В ньому близько 4 видів.

Сліпаки – це невеликі звірки, довжиною до 30 – 32 см, без вушок, без вираженої шиї, з атрофованими, прихованими під шкірою очима, дуже маленьким непримітним хвостом і короткими сірим хутром. На відміну від кротів, що харчуються комахами, тваринами живляться рослинною їжею – об'їдають кореневища, корені, бульби, цибулини. Щоб дістатися до надземної частини рослин, затягують їх за корінь в нору. Особливо люблять бобові, зонтичні, складноцвіті. Стебла і листя їдять в основному навесні і на початку літа.

Системи ходів сліпаків відрізняються ярусностью. Перший ярус – харчової, розташовується на глибині 20 – 25 см від поверхні грунту. Другий, що включає сполучні тунелі, літні і зимові гнізда, сховища припасів, розташовується на глибині 3 – 4 м.

Якщо кроти розпушують грунт передніми лапами, то сліпаки за допомогою потужних різців. Та й купи землі в «слепышовых угіддях» побільше, ніж у кротів. Викидається на поверхню ґрунт досягає маси до 10 кг і утворює горбки діаметром близько 50 див.

Сліпаки воліють відособленість. При зіткненні, самці б'ються до тих пір, поки в живих не залишиться один. Але разом з тим, на кожного самця припадає по 1 – 2 самки, з якими вони співіснують у сезон розмноження. Площа 1 га одночасно можуть населяти від 3 до 20 (а іноді і більш) тварин.

найактивнішим періодом життя звірків є березень, квітень і травень. До літа, а потім у зимовий період їх життєдіяльність значно знижується, але у сплячку вони не впадають.

Місце проживання

Сімейство Слепышовые налічує чотири види. У кожного з них свій ареал проживання, але в цілому тварини трапляються в зоні степів, лісостепів, напівпустель, пустель, і дуже рідко на околицях лісів. Віддають перевагу грунту помірної щільності, уникають глинистих грунтів і пісків. Не живуть в особливо вологих місцях і на солончаках.

Сліпак — загадковий шкідник- Сліпак,шкідник,гризуни,кріт,як позбавиться,фото

Шкоду від сліпаків

Шкодочинність сліпаків досить велика. Пов'язана вона з їх звичками: горбики землі порушують естетичний вигляд паркових зон, ускладнюють роботи на полях, сіножатях і садових ділянках. Поїдання рослин знищує посадки, руйнує квітники.

Найбільше страждають від звірка картопля, кукурудза, цибуля, бобові, морква, кормова і цукровий буряк. За добу одна тварина пошкоджує від 4 до 6 кущів коренеплодів.

В окремих регіонах тварини знищують близько 20% урожаю буряків, 10% посівів кукурудзи і близько 15% посадок картоплі. У запасах одного слепыша зустрічається до 18 кг цих цінних сільськогосподарських культур.

Сліпак — загадковий шкідник- Сліпак,шкідник,гризуни,кріт,як позбавиться,фото

Заходи боротьби зі сліпаками

Заходи боротьби зі слепышовыми збігаються із заходами боротьби проти кротів. Однак, як і в другому випадку, вони часто бувають малоефективними і вимагають наполегливості.

зокрема позбутися від шкідників допомагає повторювана глибока перекопка грунту, руйнує кормові системи їх ходів. Відлякування з допомогою неприємних запахів. Використання покупних відлякувачів.

Можна виловити слепыша і вручну. Для цього необхідно визначити свежевырытую нору, знайти інший вхід і розкопати його. Звірятко не виносить протягів і тому, швидше за все, постарається виправити зруйнований хід, в цей момент і можна буде його зловити.

Сліпак — загадковий шкідник- Сліпак,шкідник,гризуни,кріт,як позбавиться,фото

Виганяють звіра з нори і з допомогою води. Для цього знаходять слепышевую гірку землі змішане з глиною, це вхід в нору з гніздом, і заливають її.

У деяких джерелах зустрічаються рекомендації щодо застосування пасток, але ті, хто стикався з твариною, стверджують, що сліпак якимось чином розпізнає їх і спритно обходить.

Дата публикации: 8.04.17