Садова суниця (полуниця) з насіння: корисні поради

Садова суниця (полуниця) з насіння: корисні поради- Садова суниця (полуниця) з насіння: корисні поради, Сад, город, ділянка, будинок, дача, ландшафтний дизайн, дизайн ділянки, енциклопедія рослин, кімнатні рослини, садово-городні культури, облаштування дачі, ,

Три причини взятися за посів

Вирощування суниці з насіння стає все більш популярним. Чому?

  • Деякі сорти суниці дають мало вусів або не дають їх взагалі, причому найчастіше саме вони виявляються врожайніший своїх побратимів, що відрізняються "підвищеної усатостью", та й доглядати за ними легше (не потрібно видаляти вуса).
  • Будь-який садівник прагне регулярно оновлювати суничні плантації. Але великий асортимент готової розсади доступний тільки у великих садових центрах, а насіння можна придбати в сусідньому "дачному" магазині, виписати за каталогами спеціалізованих поштово-розсильних фірм. Крім того, насіння дешевше розсади, не кажучи вже про "безкоштовних" насінні, зібраних у своєму саду.
  • Вирощена з насіння, розсада завжди фізіологічно молодше розмноженої вегетативно, вона не заражена вірусом або кліщем, а значить, буде плодоносити довше і сильніше.

Що сіяти?

  • Сорти і гібриди дрібноплідної  (альпійської) ремонтантної суниці  – в достатку представлені на прилавках з насінням. Коштують недорого – прекрасна можливість щороку відчувати новинки і вибирати сподобалися.
  • Власні насіння – їх краще збирати з сортів, а не з гібридів F1, тоді вони дають потомство, що не уступає батьківським рослинам за якістю. Рослини з власного насіння необхідно випробувати і відібрати кращі.
  • Сорти і гібриди великоплідної садової (ананасної) суниці – популярні і поки досить дороги. Але можливість отримати оздоровлені, сильні рослини, що перевершують розмножені вегетативно, того варта.

Насіння ремонтантної великоплідної суниці: сортові новинки

Найчастіше у продажу зустрічаються сорти дрібноплідної суниці ( Fragaria vesca ), що володіють ароматом лісових ягід. Однак із зростанням популярності "посівної" розсади на ринку з'являється все більше насіння великоплідних сортів суниці садової, або  полуниці (Fragaria х ananassa ).

F1 Тоскана. Володар престижної нагороди ФлероСтар Еворд 2011/12. Кущ з великими яскраво-рожевими квітами та ягодами конічної форми по красі не поступається традиційним декоративним рослинам. Гібрид відрізняється відмінною схожістю та вирівненістю.

F1 Иришка. Невибагливий гібрид, чудово переносить посуху, заморозки і рясні дощі. Дає трохи вусів і вважається кращим сортом відкритого грунту. Кущ компактний, квітконіс потужний, підноситься над кущем на 10 см і відмінно тримає ягоди.

F1 Сашенька. Потужний кущ висотою до 30 см. Дає повноцінні вуса з розетками. Ягоди вагою до 35 р, дуже солодкі. При гарному догляді демонструє видатну врожайність – до 2 кг з куща.

F1 Смакота. Формує потужні рослини з невеликою кількістю вусів і великими яскраво-рожевими квітками. Ягоди конічної форми, середнього розміру (середня вага – 15  р) і надзвичайно солодкі, з самими високими смаковими якостями.

Збираємо власні насіння

На насіння вибираємо самі великі, добре доспілі ягоди з кращих рослин. Збираємо та ріжемо кожну навпіл.

Повністю висушуємо. До моменту посіву ягоди висихають настільки, що насіння легко відділяються від м'якоті.

Поради початківцям

Насіння суниці –  дрібні і  туговсхожие. Не у  всіх садівників перший досвід посіву буває вдалим. Можливі причини "провалу": вихідне невисока якість насіння, підсушування вже набряклих насіння або занадто глибока закладення. Оптимальна глибина загортання насіння –  2-3 діаметру самого насіння (приблизно 3-5 мм). Але потрібна певна вправність рук, щоб виконати цю вимогу, особливо якщо багато насіння.

До того ж, коли грунт недостатньо ущільнена, з  поливом насіння можуть провалитися глибше, і  це їм зашкодить. Існує кілька прийомів, які підвищують ваші шанси на успіх. Вони можуть стати в нагоді, якщо ви сієте суницю в  перший раз або купили дорогі насіння цінного сорту.

Попереднє пророщування – дозволяє контролювати проростання насіння. Насіння замочують протягом двох-трьох діб в сніговою або дощовою воді (в  чайне блюдце), змінюючи її два рази в день. При  у  насіння суниці руйнуються інгібітори проростання, що уповільнюють ріст зародка. Набряклі після замочування насіння суниці поміщають тонким шаром на фільтрувальну або туалетний папір, покладену на блюдечку. Папір просочують водою, а  зайву зливають. Блюдечко з  насінням суниці поміщають в цілий поліетиленовий пакет, ставлять у  тепле місце на світлі (але не на сонці, інакше доведеться часто підливати воду). Як тільки насіння проклюнуться, кожне насіння беремо з  допомогою заточеною сірники і  висаджуємо в ящик, наповнений пухкої просіяної грунтом.

Посів по снігу –  зменшує ризик заглиблення, сприяє рівномірності сходів. Поверх підготовленого до сівби субстрату укладають сніг шаром 1 см На снігу розкладають насіння і дають йому розтанути. З  талою водою насіння злегка затягує в  грунт. Після цього поправляти, присипати землею або заглиблювати навіть залишилися на поверхні насіння не потрібно –  суниця проростає як в темряві, так і  на світлі. Закрийте ємність склом або плівкою і  тримайте на світлому вікні, щодня провітрюючи і зволожуючи у разі необхідності з обприскувача.

Стратифікація –  забезпечує більш швидкі, дружні і сильні сходи. Ємність з посіяними і зволоженим насінням тримають в холодильнику  протягом 3-4 тижнів, потім ставлять у тепле місце для проростання.

Дізнатися більше про полуниці, а також про те, як виростити її з насіння, правильно посадити, розмножити вусами і багато чого іншого з інших матеріалів нашого сайту. Зверніть увагу на інформаційний блок ліворуч від тексту. Розташовані там ведуть посилання на матеріали суміжної тематики.

Перейти до основної статті про полуниці (садової суниці)