Розрахунок строків посіву насіння овочевих культур на розсаду

Після новорічних свят городники починають готуватися до посіву насіння на розсаду. Досвідчені, з багаторічним стажем вирощування овочевих культур, без праці визначать дату висіву насіння на розсаду, користуючись своїми спостереженнями і розрахунками. Набагато складніше визначити цю дату початківцям. Для визначення і уточнення дати висіву насіння на розсаду, можна декількома методами:

 • за результатами агротехнічних досліджень,
 • методом зворотного відліку,
 • за формулою поправок.
Розрахунок строків посіву насіння овочевих культур на розсаду- рассада,овощи,сроки,посева,томаты,перец,баклажаны,сельдерей,кабачки,патиссоны,огурцы,капуста,семена,фото,когда,сажать

Використання готових усереднених параметрів

городникам-Початківцям доцільно користуватися спеціальними довідниками для сільськогосподарських культур. Дані за строками висіву насіння овочевих культур на розсаду отримують у багаторічних агротехнічних дослідах в умовах, наближених до району обробітку культури. Насіння називають районированными і при продажу на звороті упаковки виробники завжди вказують вихідні дані, аж до рекомендованої дати висіву насіння на розсаду.

Треба сказати, що дати висіву насіння, наведені на упаковці, є усередненими. Вони не враховують кліматичних умов року, особливостей пойменованого на етикетці сорту і інші параметри. Тому в зимовий період (вільний від польових робіт) городникам потрібно ознайомитися з рекомендаціями селекціонерів і відібрати по довідниках і каталогах вподобані сорти і гібриди.

Закуповувати гібриди доцільніше з позначкою F1. Це гібриди першої репродукції. Вони завжди відрізняються від наступних підвищеною стійкістю до захворювань і точніше відповідають довідкової характеристиці.

У своєму садовому щоденнику расчертите таблицю і внесіть дані, які допоможуть вам більш точно визначити дату висіву насіння та висаджування розсади на постоянку у відкритий або захищений ґрунт (теплиці обігріваються, холодні, плівкові, з спандбода та інші постійні і тимчасові укриття).

Необхідні параметри для основних овочевих культур наведені далі в табл. 1 і 2. Зверніть увагу, що в таблиці 1 і 2 одні і ті ж культури різняться за віком розсади та строками висаджування (регіон один, а різні райони). З цих таблиць видно наскільки усереднені офіційні дані. Тому, при використанні готових параметрів для висіву насіння, краще брати дані вашого району.

Таблиця 1: Усереднені дані висівання розсади, отримані на основі агротехнічних дослідів для середньої смуги Росії

Найменування культури, дні Вік розсади, дні Дата висіву насіння Сходи, дні Дата висадки розсади
Томати  ранні 45-50 10.03-15.04 5-7 1-10.06
Томати  середні і пізні 65-70 11.03-20.03 5-7 5-15.06
Перець солодкий і гіркий 65-75 11.03-20.03 12-14 5-10.06
Баклажани 60-65 21.03-31.03 10-12 5-15.06
Салат качанний 35-45 21.04-30.04 3-5 11-20.06
Селера 75-85 12.02-20.02 12-20 21-31.05
Кабачки, гарбуз 25-30 11.04-20.04 3-5 21-31.05
Огірок 25-30 1.05-10.05 2-4 1-10.06
Капуста цвітна 45-50 1.04-10.04 4-6 21.05-31.05
Капуста білокачанна 45-50 25.03-10.04 4-6 21.05-31.05
Розрахунок строків посіву насіння овочевих культур на розсаду- рассада,овощи,сроки,посева,томаты,перец,баклажаны,сельдерей,кабачки,патиссоны,огурцы,капуста,семена,фото,когда,сажать

Таблиця 2: Строки висаджування розсади у середній смузі Росії в захищений і відкритий грунт

Найменування культури Вік розсади, днів від сходів Появу сходів, дні Строки висаджування розсади
Томати Теплиця 60-70, відкритий грунт 50-60 5-8 Теплиця –  середина  травня, відкритий грунт – початок червня
Огірки теплиця 25-35, відкритий грунт 20-25 2-4 Теплиця – двадцяті числа травня, відкритий грунт – початок червня
Баклажани 55-65 7-9 Теплиця – кінець  травня
Перець 50-60 7-9 Теплиця – кінець  травня
Салат качанний 30-35 3-5 Теплиця – середина квітня, відкритий грунт – середина травня
Кабачки, гарбуз 20-25 2-4 теплиця — середина травня, відкритий грунт — початок червня

Метод зворотного відліку

Щоб застосувати цей метод розрахунку, необхідно додатково скористатися районними кліматичними картами, в яких наведено параметри настання стійкої теплої весняної погоди (без повернення можливих весняних заморозків) і осіннього похолодання. Також необхідні дані довжини вегетаційного періоду культур. Для кращої організації посівного і пересадочного періоду заносимо необхідні параметри в свій садовий щоденник.

У таблиці розміщуємо дані віку розсади, періоду її висадки в грунт, поява сходів, припуск часу не непередбачені обставини, адаптацію після пікіровки і отримані розрахункові дані.

наприклад: в середній смузі Росії теплий безморозний період настає в другій декаді травня. Беремо крайній термін – 15 травня. Період розвитку ранніх томатів від сходів займає 45-50 днів. До цього періоду додаємо 5-7 днів на появу сходів і 3-4 дні на період адаптації після пікіровки розсади та інші непередбачені випадки (50+7+4=61). За допомогою календаря відраховуємо у зворотний бік 50 днів від віку розсади, 4 дні пикировочных і 7 днів на появу сходів і отримуємо кількість днів відліку (60-61 день) і фіксовану дату висіву насіння на розсаду. Дата припадає на 14-15 березня. Висів насіння можна продовжити, проводячи його в кілька строків з інтервалом в 10-15 днів. Висадка розсади займе період з 15 березня по 1 квітня.

Наведемо ще один приклад зворотного відліку для солодкого перцю. Визначаємо по кліматичній карті крайній термін безморозного періоду. У південних регіонах він припадає на останню декаду квітня – першу декаду травня. Вік розсади перцю солодкого, готового у висадці на постоянку, становить 65-75 днів. Ведемо зворотний відлік від 10 травня (щоб не потрапити під поворотний заморозок). До віку розсади 65 додаємо 5 днів на появу сходів і 7 на непередбачені обставини (знизиться температура, нестача освітлення, затримка з поливом) і отримуємо в сумі 77 днів. Відраховуємо їх з 10 травня отримуємо дату висіву насіння на розсаду 17 лютого. Отже, період висіву перцю солодкого на розсаду в південних регіонах становить період з 17 лютого до 1 березня. Якщо висівати у 2-3 строку з розривом у 8-10 днів, то період висіву насіння перцю на розсаду триватиме до 5-10 березня.

Розрахунок строків посіву насіння овочевих культур на розсаду- рассада,овощи,сроки,посева,томаты,перец,баклажаны,сельдерей,кабачки,патиссоны,огурцы,капуста,семена,фото,когда,сажать

Розраховуючи дату висіву насіння дотримуйтеся правила: краще висадити на постоянку більш молоду недоросшую розсаду, ніж переросла. Молода розсада швидше проходить період адаптації до нових умов життя (як і новонароджена дитина), а переросла незручна в посадці (багато відходів) і схильна до захворювань в період адаптації. Якщо ви не впевнені в якості підготовки місць висадки розсади на постоянку, то завжди переносите дату висіву на більш пізній термін (іноді до 10 днів). Можна посів насіння провести у кілька строків. Цей прийом забезпечить можливість потрапити в сприятливий для культури температурний і світловий режими.

Розрахунок за формулою поправок

Як ви переконалися на прикладах, наведених вище, дата висіву насіння все одно виходить плаваючою і коливається в межах 10 днів. Є ще один спосіб розрахунку більш точного висіву насіння на розсаду – за формулою поправок. Для його розрахунку потрібно додаткові дані, які можна взяти з довідкової літератури або використовувати результати своїх багаторічних спостережень.

Вычерчиваем допоміжну таблицю, куди заносимо наступні дані (табл. 3). При визначенні дати висіву насіння на розсаду за формулою поправок, розрахунок ведемо на рівні сорту. Тобто, враховуємо параметри не взагалі ранніх томатів або іншої культури, а певного сорту або гібрида.

Таблиця 3: Приклад розрахунку дати висіву насіння овочевих культур за формулою поправок

Параметри розрахунку
Овочева культура Ранні томати  Баклажани
Сорт, гібрид  (Назва)  (Назва)
Період вегетації, днів 70-85 100-150
Вік розсади, від сходів до висадки, днів 45-50 60-65
Отримання сходів, дні 5-7 7-9
Пікіровка, дні, 1 1
Адаптація, дні 2-4 2-4
Кліматичні умови (дата висадки розсади у відкритий грунт, Москва, Московська область) 10.06 15.06
Дата посіву насіння на розсаду 15 квітня 29 березня

 

Щоб досить точно розрахувати дату посіву насіння під вирощування розсади необхідно знати:

 • довжину вегетаційного періоду конкретного сорту,
 • оптимальний вік розсади (днів від сходів до висадки на постоянку),
 • умови вирощування (теплиця, парники, відкритий грунт),
 • термін проростання насіння, днів,
 • клімат регіону (тривалість теплого і наступ безморозного періоду).
Розрахунок строків посіву насіння овочевих культур на розсаду- рассада,овощи,сроки,посева,томаты,перец,баклажаны,сельдерей,кабачки,патиссоны,огурцы,капуста,семена,фото,когда,сажать

Частина параметрів ви знайдете на пакетику з насінням, інші зможете одержати з довідників, карти клімату регіону, району. Для розрахунку відразу визначитеся, в яких умовах буде вирощуватися культура в послерассадный період.

На пакетику з насінням мають бути зазначені наступні параметри:

 • найменування сорту або гібриду,
 • регіон вирощування,
 • дата посіву,
 • дата висадки в грунт,
 • обробка насіння.

Останні 2 параметри будуть для вас орієнтиром при розрахунках. Важливо знати проведена передпосівна обробка насіння. Якщо ні, ви повинні провести протруєння насіння від хвороб і шкідників самостійно. Неякісне насіння затримають розвиток розсади можна запізнитися зі строками висаджування на постоянку, не отримати або отримати дуже розріджені сходи і т. д. Для заповнення таблиці розрахунків буде потрібно ряд параметрів, отриманих дослідним шляхом (тривалість вегетаційного періоду, вік овочевої розсади, термін проростання насіння).

В середньому тривалість вегетаційного періоду завжди вказана на пакеті з насінням або в каталогах сортів і гібридів овочевих культур. Приймемо за основу усереднені дані:

 • томати -75 -140 днів;
 • перець солодкий —80-140 днів,
 • баклажан —90-150 днів .

Рекомендований вік розсади (більш точний параметр вказаний на пакеті з насінням):

 • томати– 45-50 днів;
 • томати середньостиглі – 55-60 днів;
 • томати пізньостиглі -70 днів;
 • перець солодкий –55-65 днів;
 • баклажан – 50-60 днів.

Отримання сходів залежить від підготовки насіннєвого матеріалу: – обробка ростовими речовинами, посів накильченными насінням або сухими і т. д. В середньому термін проростання насіння становить:

 • томати – 4-8 днів;
 • перець солодкий – 12-14 днів;
 • баклажани –10-12 днів;
 • капуста білокачанна – 4-6 днів.
Розрахунок строків посіву насіння овочевих культур на розсаду- рассада,овощи,сроки,посева,томаты,перец,баклажаны,сельдерей,кабачки,патиссоны,огурцы,капуста,семена,фото,когда,сажать

Отримати урожай в заздалегідь визначений термін можливо, як і продовжити плодоношення культури. Для цього висів насіння проводимо в кілька етапів, з розривом (залежно від культури) в 8-12-15 днів. Щоб отримати надранній урожай, підбираємо скоростиглий сорт і висіваємо його в максимально ранні строки, забезпечивши всі необхідні умови (тепло, полив, досвечивание, підживлення). Ризик втратити розсаду від заморозка є, але якісне тимчасове укриття допоможе зберегти розсаду і отримати дуже ранній урожай.

Висадка розсади на постоянку суттєво впливає на термін висіву насіння на розсаду. Якщо будемо висаджувати розсаду у відкритий грунт, то необхідно максимально точно знати настання весняного безморозного періоду. Для середньої смуги Росії (ареал Москва, Уфа, Челябінськ) це період з 10.06. Для більш холодного регіону, що охоплює Перм, Єкатеринбург, безморозний період починається з 15.06. На рівні Воронежа і Саратова стійко тепла погода встановлюється з 1.05 і на півдні (Ростов, Краснодар) – з 10.04.

Стале потепління зробить помітний вплив і на стан грунту, вона почне розігріватися. Це особливо значимо при висіві в плівкові теплиці та парники без постійного підігріву. До вище перерахованих дат грунт під розсаду повинна 10-15 см шарі прогрітися до +10..+14°С. При холодному ґрунті, посів краще затримати. Дослідники, що займаються агротехнікою овочевих культур, вважають, що раціональніше висадити розсаду меншого терміну, ніж переросла.

Згідно з даними табл. 3 розрахуємо дату висіву насіння ранніх томатів на розсаду за формулою поправок.

 1. Датою висадки розсади у відкритий грунт для Москви і області приймаємо 15 червня.
 2. Оптимальний вік розсади – 50 днів. За оптимальними параметрами розсада до цього періоду повинна мати 25-30 см висоти, 5-7 сформованих листків, діаметр стебла не менше 6-8 мм і 1-2 суцвіття з бутонами. Якщо розсада має такі показники, але вік ще тільки 44 дні, її можна висаджувати у відкритий грунт при вище прийнятих показники готовності грунту. Якщо грунт ще не прогрілася і холодна погода, то можна зменшити поливи і знизити температуру в теплиці (призупинити зростання розсади) або висадити в грунт, зробивши тимчасове укриття (наприклад, використовувати подвійний шар спандбонда).
 3. Від дати 15 червня зворотним відліком віднімаємо вік розсади (50 днів). Отримуємо дату 27 квітня.
 4. віднімаємо термін проростання насіння (7 днів). Отримуємо дату 20 квітня.
 5. Віднімаємо адаптаційний період, якщо розсада вирощується з застосуванням пікіровки (1+4=5 днів). Отримуємо дату 15 квітня.
Розрахунок строків посіву насіння овочевих культур на розсаду- рассада,овощи,сроки,посева,томаты,перец,баклажаны,сельдерей,кабачки,патиссоны,огурцы,капуста,семена,фото,когда,сажать

Отримані розрахунковим шляхом дати висіву насіння на розсаду цілком збігаються з даними табл.1 (усереднені параметри висіву насіння, отримані у багаторічних дослідах), але є більш точними.

Дата публикации: 9.04.17