Ревінь

Ревінь – виходець з Китаю. До Європи він потрапив тільки в середні століття, з Індії. А першою європейською країною, яка оцінила кулінарні достоїнства ревеню, стала Англія. Рослина прижилася в Європі. У XIX столітті ревінь нарешті добрався» до Росії. Але привезли його не чужинці з заходу, а знаменитий співвітчизник – географ і мандрівник Н.М. Пржевальський – із своєї поїздки по Центральному Китаю.

Довгий час ревінь використовувався у тибетській і китайській медицині як лікарський рослина. Справа в тому, що воно володіє багатьма корисними властивостями і містить щавлеву, яблучну, янтарну, лимонну, оцтову і аскорбінову кислоти, вітаміни А, С, групи В, калій, магній, фосфор. Ревінь стимулює роботу шлунково-кишкового тракту і визнається хорошим тонізуючим засобом.

Ревінь- ревінь,догляд,вирощування,розмноження,сорти,корисні властивості,застосування,фото

Їстівною частиною ревеню є тільки стебла – листя і корінь вживати в їжу не можна, так як вони отруйні. Цей овоч просто універсальний в кулінарії. Його використовують для приготування джемів, желе, мармеладу, пудингів, різних десертів, компотів, киселю, квасу, вина, начинок для пирогів, пюре, вінегрети, салати, каші, борщу (замінюючи помідори), розсольнику (замість солоних огірків), соусів для м'яса, дичини і навіть морозива.При придбанні, зберіганні та приготуванні ревеню слід дотримуватися деяких правил, які збережуть його смакові якості.

  • По-перше, ревінь готується дуже швидко – всього сім-десять хвилин. При більш тривалій термічній обробці він розварюється.
  • По-друге, занадто велика кількість цукру, який використовується при готуванні, забиває оригінальний смак овоча.
  • -третє, якщо збираєтеся зберігати ревінь, то слід промити його стебла, обсушити, загорнути в папір і покласти в холодильник, де він може перебувати не більше двох-трьох днів. В замороженому вигляді ревінь зберігається кілька місяців.

І наостанок: якщо стебла рослини стали жорсткими, що говорить про його «старості», перед приготуванням з них рекомендується зняти «струну», як з селери.

Ревінь- ревінь,догляд,вирощування,розмноження,сорти,корисні властивості,застосування,фото

Опис

Ревінь (Rheum) — рід трав'янистих рослин сімейства Гречані. Видів ревеню налічується більше 20. Види ревеню легко дають плодонесущие помісі, а останні так само легко дають помісі між собою, тому важко отримати і визначити чисті види.

Це багаторічні дуже великі трави з товстими, дерев'янистими, розгалуженими кореневищами.Надземні стебла ревеню однорічні, прямі, товсті, порожнисті і іноді слабобороздчатые. Прикореневі листя дуже великі, довгочерешкові, цілісні, пальчасто-лопатеві або зубчасті, іноді по краю хвилясті; черешки циліндричні або багатогранні, при підставі забезпечені великими розтрубами. Стеблові листки більш дрібні. Стебло ревеню закінчується великим метельчатым суцвіттям.

Квітки ревеню здебільшого білі або зеленуваті, рідко рожеві чи криваво-червоні; вони двостатеві або внаслідок недорозвинення — одностатеві. Оцвітина простий, шестилистный, листки якого або всі однакові між собою, або зовнішні декілька дрібніше внутрішніх, після запилення оцвітина в'яне. Тичинок 9, у два кола, причому зовнішній коло подвоєний; тільки у Rheum nobile Hr. шість тичинок, так як зовнішній коло не подвоєний. Маточка одна, з верхньою одногнездной тригранної зав'яззю; стовпчиків три, з головчато-брунькоподібним або підковоподібними приймочками.

Плід ревеню — тригранний широко - або узкокрылатый горішок. Насіння білкове, зародок центральний.

Ревінь- ревінь,догляд,вирощування,розмноження,сорти,корисні властивості,застосування,фото

Розмноження і посадка ревеню

Розмножується насінням; в культурі — діленням дорослої рослини так, щоб кожна частина кореня мала за бруньки (вічка); останній спосіб швидше дає великі листя. На одному місці ревінь може зростати до 15 років, але все-таки краще обмежити термін його життя 10 роками, а потім поділити і розсадити. Справа в тому, що до досягнення цього віку урожайність найвища, а потім вона падає.

Розмножувати рослина, як вже зазначалося, можна як насінням, так і діленням кореневищ. Останній спосіб краще. Здорові, добре розвинені 4-5-річні кущі ревеню  ділять восени. Їх розрізають гострою лопатою на 2-4 частини так, щоб у кожній було не менше 1-2 великих нирок і добре розвинені коріння. Можна весь кущ і не викопувати, а відокремити потрібну частину. Деленко злегка підсушують, зрізи присипають деревним вугіллям і висаджують.

Насіння висівають на разводочную грядку. Можна сіяти в грунт свіжозібране насіння, можна пізньої осені по замерзлій землі. При весняному посіві ревеню необхідна попередня холодна стратифікація протягом 1-2 місяців. Насіння загортають у грунт на глибину 2-3 див. Сходи з'являються через 15-20 днів, їх проріджують, витримуючи відстань між сіянцями 20 см, або пікірують в гряди.

Через рік-два рослини висаджують на постійне місце. Зацвітають вони на третій рік.

На постійне місце ревінь краще саджати у вересні, але можна і ранньою весною. Місце для нього вибирають без застою води. Ревінь добре вдається на легких суглинках, втім, підійде будь-яка багата перегноєм грунт. Оскільки він довго росте на одному місці, не поскупіться перед посадкою внести в грунт на 1 м2 до 10 кг перегною або компосту, а також 100 г повного мінерального добрива і 120 г деревної золи. Кислі грунти вапнують.

Перед посадкою грунт слід обробити на глибину 40 см. Кореневища ревеню і добре розвинену розсаду з грудкою грунту садять в ямки глибиною 50 см на відстані не менше 70-80 см одна від іншої. При цьому рослина треба трохи заглибити в порівнянні з колишньою посадкою (приблизно на 3 см). Потім ґрунт ущільнюють, рясно поливають і мульчують перегноєм або торфом.

Ревінь можна вирощувати в міжряддях плодових дерев, а в міжряддях самого ревеню висівати зеленні культури.

Ревінь- ревінь,догляд,вирощування,розмноження,сорти,корисні властивості,застосування,фото

Догляд за ревенем

Догляд за рослинами ревеню полягає в регулярному видаленні бур'янів, розпушуванні міжрядь і навколо рослин, рясних поливах в посушливу погоду, підгодівлі. У перший рік після посадки розсади ревінь починають посилено підгодовувати, чергуючи внесення органічних і мінеральних добрив. В якості органічних використовують коров'як, розведений водою у співвідношенні 1:5, курячий послід (1:10), а в якості мінеральних беруть комплексні мінеральні добрива типу «Кеміра-універсал» або нітрофоску (50-60 г на 10 л води).

Прихильникам органічного землеробства рекомендується вносити золу, розсипаючи перед поливом або розпушуванням грунту з розрахунку 1 склянка золи на 1 м2, і настої з кропиви і бур'янів. Підживлення повторюють через кожні 10-12 днів, починаючи після другого проріджування або через 2 тижні після висадки розсади. Ревінь споживає дуже багато азоту, тому до початку відростання навесні на 1 м2 вносять по столовій ложці повного мінерального добрива і стільки ж аміачної селітри. Всі наступні роки, поки ревінь росте і плодоносить, його підгодовують 2-3 рази за сезон. Перший раз ранньою весною по 10 г сірчанокислого амонію і сірчанокислого калію, 15-20 г суперфосфату на 1 м2. Другий раз через 3-4 тижні настоєм сброженной трави з додаванням витяжки з 20 г суперфосфату на 10 л води. Третю підгодівлю роблять у серпні фосфорними і калійними добривами. Один раз на три роки в міжряддя закладають компост 2-4 кг/м2.

Довгі і товсті черешки ревеню можна отримати тільки при рясних поливах. Плантації ревеню за сезон поливають 3-4 рази по 30-40 л/м2. Поливи сприяють меншому накопиченню щавлевої кислоти в черешках. З другого року видаляють з'являються квітконоси і використовують їх в їжу.

Ревінь- ревінь,догляд,вирощування,розмноження,сорти,корисні властивості,застосування,фото

не Можна допускати розгортання квітконосів, так як сильно сповільнюється відростання листя. Влітку кущі ревеню омолоджують, прибираючи все листя з черешками, залишаючи 1-2 для харчування. До осені кущ знову набирає листя, і коли температура знизиться до 16-17 °С, 1/3 частина листя можна використовувати в їжу, а 2/3 залишають, для того щоб рослина підготувалося до зимівлі. На зиму рослини вкривають опалим листям. Навесні листя знімають, даючи нирках пробитися крізь грунт, і поки не наросте потужна розетка листків, їх не обривають.

Прибирання ревеню

Черешки ревеню починають прибирати на другий рік після посадки розсади або кореневищ в травні-червні, коли вони досягнуть довжини 20-25 см. Збір продовжують протягом 8-10 тижнів в 3-4 прийому, до середини липня — початку серпня. Особливо корисний ревінь ранньою весною, коли він цілком може замінити плоди і ягоди. У цей час також можна використовувати молоді (тільки молоді!) листя на голубці, капусняк, борщ.

Черешки ревеню можна зрізати, їх виламують, щоб не пошкодити точку росту. Для цього беруть черешок руками, повертають у обидві сторони, потім легким ривком вниз відламують разом з листом. Смикати вгору не можна, оскільки можна пошкодити кореневище. При зборі черешків ревеню на рослині завжди повинно залишатися не менше 2-3 листків, щоб не виснажувався корінь. Якість черешків буває високим при температурі повітря не вище 17 °С, в спеку накопичується щавлева кислота, яка не тільки знижує смак, але і негативно діє на організм, утворюючи важкорозчинні солі, що поглинають кальцій.

Ревінь- ревінь,догляд,вирощування,розмноження,сорти,корисні властивості,застосування,фото

Популярні сорти ревеню

Ранньостиглі. Вікторія, Крупночерешковый, Московський 42 (відносно скоростиглий), Тукумский 5. Черешки довжиною 40-60 см, товщиною до 3 см, ясно-зелені, з малиновою або темно-малиновою пігментацією. Містить сухої речовини — 4-6,5%, цукрів—1,7%, вітаміну С —10,1—17,2 мг%; смак хороший — 4-4,5 бала. Черешки починають прибирати на другий-третій рік після посадки — з середини до перших чисел липня. У наступні роки збір ведуть кожні 20-30 днів. Сорти цінні ультраранніх надходженням високого врожаю — 1,5—6,9 кг/м2. Стійкі до захворювань і пошкодження шкідниками. Сорт Вікторія схильний до цвітіння.

Середньостиглі. Обської, Огрський 13. Перший переносить посуху і переувлажненность, другий — стійкий до стрілкування. Висота рослин до 80 див. Розетка компактна, черешки світло-зелені і зелені з малиновим або темно-рожевою пігментацією біля основи, завдовжки відповідно 20-23, 40-55 см, великі, загальною масою 150-620 р, гарного смаку — 4-4,5 бала. У сорту Обської черешки ніжні кисло-солодкі, з незначним вмістом клітковини. Від сходів до першого збору 60-69 днів. Врожайність висока — 2,1—6,2 кг/м2. Сорти стійкі до захворювань.

Дата публикации: 8.04.17