Профілактика бактеріального раку

Серед хронічних хвороб багаторічних культур (виноград, плодові, ягідні, троянди та ін) особливо небезпечний бактеріальний рак, завдає відчутної шкоди економіці господарств. Захворювання поширене у всіх регіонах Молдови, де вирощуються виноград, плодово-ягідні культури. Інтенсивність опухолеобразования максимальна в тих місцевостях, де рослини часто пошкоджуються низькими негативними температурами взимку або під час заморозків, а також після градобиття, в місцях поранень (морозо - і градо-боины, розрив перидермы при формуванні коренів, механічні пошкодження на рукавах і штамбах).

Збудник бактеріального раку — патогенний вид роду Agrobacterium — палочковидная грамнегативна бактерія Agrobacterium tumefaciens, яка при попаданні в місця поранень проникає в судини і пересувається по всій рослині. Небезпека пов'язана з тим, що бактерія-збудник може тривалий час перебувати в судинах рослин у прихованій (латентній) формі без пухлин на поверхні підземних (плодово-ягідні культури) і надземних (виноград) частин рослин.

Початок опухолеобразования у винограду приурочується до періоду «плачу» кущів, коли в місця поранень проникає величезна кількість патогенних бактерій. Значна їх частина потрапляє в грунт. Якщо в судинах рослини немає патогена, то в грунт він не потрапить, так як бактерія — не спороутворююча і не може переноситися по повітрю.

Профілактика бактеріального раку-



З плином часу в результаті складних біологічних процесів з участю ферментів бактеріальної і рослинної клітин ділянку бактеріального гена — Ti плазміда — вбудовується в хромосому клітини рослини, яка починає ділитися на моделі пухлинного росту. Одного разу заражене рослина стає хронічно хворим. Пухлини є наслідком зараження і, як правило, формуються через 1 -3 роки після посадки рослин на постійне місце.

Бактерія-збудник раку живе тільки в симбіозі з рослиною-господарем, так як для підтримки патогенності повинна харчуватися певним складом фізіологічно активних речовин, наявних тільки в рослинах. Без рослинних залишків у грунті патогенна бактерія не існує. З кореневими виділеннями вона може мігрувати на поверхню кореня.

Профілактика бактеріального раку-

Стійких до бактеріального раку сортів винограду немає. У практиці захисту рослин відсутні хімічні препарати з бактерицидним ефектом, здатні проникати глибоко в тканини рослини без надання фітотоксичної дії. До теперішнього часу не були розроблені засоби і методи боротьби з бактеріальним раком через фітотоксичності наявних пестицидів.

Сучасні методи біотехнології дають змогу вирішити проблему попередження та інгібування опухолеобразования при зараженні збудником раку. До них відноситься біологічний препарат паурин, створений на основі почвообитающей сапрофітної бактерії роду Pseudomonas, виділеної з природного мікробної популяції. Продукти її метаболізму мають антимикробиальным і протипухлинною дією без фітотоксичного ефекту по відношенню до рослини-хазяїна. Препарат Паурин не має шкідливого впливу на навколишнє середовище, нешкідливий для людини, тварин, комах.

Передпосадкова бактеризація підстави черешків, коренів саджанців забезпечує переважне розмноження в ризосфері рослин мікроорганізмів — антагоністів бактерії-збудника раку, що попереджає зараження грунту або розвиток системної (судин), латентної (раніше невидимої) інфекції.