Правильний вибір насіння – запорука успіху. Як це зробити самостійно?

Успішне вирощування овочевих, плодових і декоративних культур залежить не тільки від агротехніки і вибору місця. Не менше значення має якість садивного та посівного матеріалу. Але якщо при покупці саджанців або готової розсади у дачника є можливість особисто перевірити стан рослини, то з насінням дещо складніше.

Правильний вибір насіння – запорука успіху. Як це зробити самостійно? -

Краще рішення – самостійна заготівля насіння. Однак, не у всіх садівників вистачає часу зібрати, відібрати, висушити насіння. До того ж, хочеться спробувати виростити нові сорти або цікаві культури.

Але прийшовши в магазин, багато губляться в асортименті, беруть зовсім не те, що було потрібно, а потім розчаровуються в урожаї. Щоб такого не сталося, треба слідувати декільком правилам.

Планування

Зима – відповідний період для планування посівів на майбутній рік. Можна скласти список городніх і декоративних культур, які будуть посіяні із зазначенням сортів або найменувань квітів. Це багато в чому полегшить вибір насіння в магазині і скоротить кількість непотрібних придбань або незапланованих покупок.

На цьому етапі корисно перевірити торішні запаси насіння. Можливо, серед них є необхідні назви, і замість п'яти пакетиків моркви, потрібно придбати всього три.

Правильний вибір насіння – запорука успіху. Як це зробити самостійно? -

Місце закупівель

Купувати насіння краще всього в спеціалізованих магазинах. У них широкий асортимент, діють різні знижки, акції, продавці можуть дати пораду з приводу того чи іншого виду культур.

Звичайно, тут теж не виключені браковані або прострочені товари, але поважають себе магазини намагаються стежити за цим, купуючи товар у виробників, які зарекомендували себе. Інше питання, що нерідко самі виробники можуть замість насіння квітів насипати в пакет насіння бур'янів. Такі випадки бували. Тому іменитий бренд не завжди є гарантією якості.

Придбання насіння в інтернеті теж повинно проводитися на перевірених ресурсах щоб уникнути обману.

Правильний вибір насіння – запорука успіху. Як це зробити самостійно? -

Упаковка і вміст

Купуючи насіння, багато садівники, насамперед, звертають увагу на яскраву картинку з важкими плодами або неймовірними кольорами. Однак, важливіше переглядати інші відомості:

  • відомості про виробника: найменування, адреса, телефон та електронна пошта;
  • рік збирання врожаю, дата упаковки, термін придатності, номер партії насіння;
  • назва культури російською та латинською мовами, як зазначено в Держреєстрі;
  • короткий опис рослини, основні агротехнічні прийоми, час цвітіння або збору врожаю;
  • кількість та масу насіння. Чим менше маса – тим більше насіння. Тому кропу потрібно буде 1-2 пакетика, а гороху – майже 10 пакетів;
  • знаки відповідності стандартам ГОСТ, ТУ, ОСТ – насіння гарантовано пройшли перевірки якості.

Не завадять деякі знання про гібриди і сорти та їх позначень на упаковці: F1 – насіння гібридів першого покоління, S1 – сортове насіння першого покоління, A – материнські насіння.

Правильний вибір насіння – запорука успіху. Як це зробити самостійно? -

Важливо оглянути упаковку на предмет збереження – немає дірочок, вм'ятин або потертих ділянок. Термін придатності повинен бути вказаний на упаковці, а не на наклейці.

Нерідко в магазинах продаються насіння в простих паперових білих пакетиках без кольорових картин. Не варто ними нехтувати – якість насіння в них нітрохи не гірше, ніж в яскравих упаковках, але коштують вони значно дешевше за рахунок простого пакетика. Єдиний мінус такої упаковки – скорочення термінів зберігання. Хоча у деяких культур, навпаки, сходи з'являються краще через два-три роки після збору насіння.

Найкраща упаковка – фольгований паперовий пакет.

З запасом

Завжди потрібно купувати насіння із запасом на одну-дві упаковки кожного найменування, так як ніщо не гарантує 100% схожості. Маючи у себе запасні насіння, можна швидко досіяти те, що не зійшло.

Правильний вибір насіння – запорука успіху. Як це зробити самостійно? -

Сумнівна екзотика

Багатьох садівників приваблюють екзотичні назви нових видів або сортів рослин. Проте, слід уважно читати про новинки селекціонерів. Наприклад, «селерових полуниця» або «огіркова морква» - неіснуючі рослини. Не варто захоплюватися розповідями сусідів по ділянці про чудо-овочі або незвичних кольорах. Серед дачників нерідко зустрічається подібна провокація. Якщо щось вразило – можна попросити поділитися насінням.

Якщо якась селекційна новинка сильно зацікавила – про неї можна прочитати в інтернеті на сайті виробника, пошукати відгуки. Суцільні вихваляння повинні насторожити – відгуки можуть бути підробленими.

Строки придбання

Купувати насіння потрібно заздалегідь, особливо тих рослин, які вирощують через розсаду. Тому доглядати насіння перцю, баклажанів, помідорів коштує вже в лютому.

У березні слід купувати посівний матеріал для клумби, а також огірки, кабачки, дині, кавуни, зелень.

Тобто потрібно вважати терміни посіву і купувати за пару тижнів до них.

Правильний вибір насіння – запорука успіху. Як це зробити самостійно? -

Правильна агротехніка при посіві

Іноді насіння погано сходить із-за недотримання агротехнічних правил. Тому перш ніж звинувачувати виробника, потрібно уважно ознайомитись з методикою вирощування культури, особливо це стосується кольорів або нових сортів овочів.

Важлива попередня обробка насіння – дезінфекція, замочування, використання стимуляторів росту. Вибір грунту та місця для розсади або посіву у відкритий грунт теж має значення.

Уважне ставлення до купівлі насіння забезпечить не тільки високий урожай і красивий квітник, але і заощадить бюджет.

Дата публикации: 7.12.18