Правильне зимове зберігання насіння

Закінчені осінні роботи. Город підготовлений до наступного сезону. Настав час підготовки до весняних робіт, вирощування розсади, посіву ранніх культур у відкритий грунт, парники і теплиці. У зимові вечори під шурхіт дощу на півдні або снігопаду середніх і північних регіонах можна зайнятися насінням.

Правильне зимове зберігання насіння- Насіння,зберігання,взимку,умови,терміни,правильно,овочеві культури,правила,як,схожість,фото

Зазвичай вже пізньої осені по закінченню всіх прибиральних робіт, дачники та городники складають перелік культур, дивляться на відповідних сайтах пропоновані сортове насіння або гібриди і відбирають для закупівлі і посіву, вподобаний з опису або розповіді сусіда, посадковий матеріал. Пам'ятаєте! Тільки при правильному зберіганні насіннєвий матеріал дасть дружні сходи здорових сіянців. Тому необхідно заздалегідь ознайомитися з зміною біохімічних процесів в насінні при зберіганні, термінами і умовами зберігання, господарської довговічністю (схожістю) насіння різних культур. Порушення правил зберігання призведе до різкого зниження схожості, ураження різними хворобами та в результаті до отримання неякісного низького врожаю при високих матеріальних і трудових витратах.

Біохімічні процеси в насінні при зберіганні

У насіння розрізняють біологічну та господарську довговічність здатності до проростання. Біологічна довговічність – основний інтерес вчених біологів, а ось господарська постійно цікавить практиків. Саме господарська довговічність визначає кондиційну схожість насіння, яка при порушенні вимог зберігання різко знижується.

Причини втрати схожості

Основними причинами втрати схожості насіння вважаються підвищений вміст вологи в насінні і повітрі, а також підвищені температури в приміщенні, де насіння зберігаються.

Насіння дуже гігроскопічні. Вони здатні поглинати водяні пари з повітря і віддавати у навколишнє середовище пароподібну вологу. При оптимальних умовах настає здорове рівноважний «дихання» насіння (скільки віддав – стільки і взяв). Рівень такого рівноважного дихання залежить від біологічних особливостей насіння і обумовлюється вмістом крохмалю і сирого жиру в складі, розміром і щільністю покривів насіння. При вологості насіння в межах 6-12% їх дихання незначно. Підвищення вологості на 1-2% різко збільшує інтенсивність дихання насіння і їх температуру. Починаються біохімічні процеси, які призводять до втрати ними сухої речовини. В результаті різко знижується схожість насіння пліснявіють, можуть згнити і загинути або значно знизити схожість. Приміром, у капусти збільшення вологості насіння на 2% від оптимальної прискорює дихання у 27 разів, а на 4% – у 80 разів. Практично насіння починають несвоєчасно проростати і, звичайно, гинуть. Оптимальною температурою зберігання для більшості культур з родини хрестоцвітих, гарбузових, пасльонових вважається 10-12 º с з відносною вологістю повітря в приміщенні не вище 60%. Для представників сімейства зонтичних, селерових, лілійних, гарбузових, деяких хрестоцвітих і пасльонових при зберіганні, не змінюючи температури, знижують вологість повітря до 50%. Добре висушені насіння не втрачають схожості і добре зберігаються у домашніх умовах при температурі від +1ºС до -5ºС.

Способи зберігання насіння

Насіння зберігають відкритим і закритим способом.

При відкритому способі насіння знаходяться весь строк зберігання в тарі, що легко пропускає до насіння повітря і вологу. Такою тарою є ємності з натуральних тканин лляних або джутових, зшитих в 1-2 шари (торби, торбинки, мішки та ін).

При закритому способі зберігання (він менш поширений) насіння поміщають у вологонепроникну тару. М'яка ємність має 2 шари. Верхній зазвичай з тканини і внутрішній поліетиленовий вкладиш. Вологість насіння в поліетиленових вкладишах не перевищує 6-9%. Поліетиленовий вкладиш з насінням щільно зав'язують для захисту від проникнення вологи, а верхній тканинної просто затягують або зав'язують бічними вушками.

Правильне зимове зберігання насіння- Насіння,зберігання,взимку,умови,терміни,правильно,овочеві культури,правила,як,схожість,фото

Де зберігати насіння в домашніх умовах?

В домашніх умовах насіння краще зберігати в пакетах із цупкого паперу, поміщених у пластикову тару або невеликі пляшки. Не повністю використані насіння залишають в куплених пакетах, ретельно згорнутих і захищених від попадання вологи. Для їх зберігання найкраще на дно скляної банки насипати трохи просушеної муки, кукурудзяного крохмалю або іншого матеріалу поглинають вологу. Зверху розташувати запаковані пакети і щільно закрити кришку.

Найкраще зберігати насіння на нижній полиці холодильника або в окремій прохолодній кімнаті. Деякі добре висушені насіння (кріп, фенхель, морква, петрушка, салат листовий) зручно зберігати в скляних банках. В щільних пакетах з фольги насіння через 1-2 роки задихаються і втрачають схожість або взагалі гинуть.

Терміни збереження схожості насіння

Терміни збереження схожості насіння вказуються на етикетці разом із зазначенням найменування, року збору, класності. Ці дані необхідні для отримання повноцінних сходів, так як при зберіганні більше покладеного терміну схожість різко знижується, а сіянці мають дуже низький імунітет до ураження хворобами і шкідниками.

Класність, зазначена на етикетці, характеризує відсоток схожості насіння. Насіння першого класу мають схожість найвищу, яка становить у різних культур 60-95%. Насіння другого класу – 40-85%. Відсоток схожості допоможе городникові більш точно визначити густоту посіву культури.

При правильному зберіганні насіння овочевих культур зберігають високу схожість в такі строки:

  • 1-2 роки: селера, шніт-цибуля, пастернак, кукурудза, цибуля ріпчаста, цибуля-порей
  • 2-3 роки: любисток, петрушка, кріп, шпинат, щавель, цибулю-порей, коріандр,
  • 3-4 роки: салат, морква, перець солодкий, цибуля-чорнушка, фенхель, горох,
  • 3-5 років: кольрабі, ріпа, буряк, кольорова капуста, баклажани,
  • 4-5 років: томати, редиска, редька, бруква, капуста білокачанна, броколі,
  • 4-6 років: боби, квасоля,
  • 6-8 років: огірки, патисони, кабачки, дині, кавуни.

Зазначені терміни збереження схожості пряно-смакових (зеленних) і овочевих культур не є граничними. Для добре висушених насіння перепади температур не страшні, але, якщо вологість насіння буде вище критичної, то при знижених температурах насіння запліснявіють з-за порушення ритму дихання (отримують більше, ніж можуть віддати) і тоді тривалість збереження схожості різко знизиться. При оптимальних умовах насіння понад зазначених термінів можуть зберігати схожість ще 3-5, а деякі (томати) і 10 років.

Кілька правил на замітку

Куплені взимку з прилавка насіння необхідно одразу покласти в холодильник або залишити в холодному місці. У теплій кімнаті холодні пакети збирають конденсат, який може впливати на рівень вологості насіння.

У північних регіонах краще купувати насіння врожаю попереднього року. Це пов'язано з тим, що із-за короткого літа насіння збирають недозрілими і дозарюють в приміщеннях. Тому щойно зібране насіння мають більш низьку схожість і енергію проростання (дружність сходів).

На півдні різниця у схожості 1-2 літніх насіння практично неможливо розрізнити. Але придбані свіжі насіння перед закладкою на зберігання потрібно прогріти будинку при температурі не вище 30-35ºС.

Купить мебель для спальни цена kazan.pinskdrev.ru.