Правила проріджування коренеплодів

У коренеплодів є одна особливість: вони формують настільки дрібне насіння, що неможливо висіяти з нормальною густотою стояння (селера, петрушка, редис, морква та інші) або формують супліддя (буряк), з яких виростають кілька паростків близько розташованих рослин. Як правило, загущені посадки різко знижують якість, а значить, і кількість врожаю. Коренеплоди виходять викривленими, рогатими, дрібними, часто позбавленими смаку. Для коренеплодів дуже важливим прийомом є проріджування насаджень. Але його можна виконувати як доведеться і коли доведеться. Саме своєчасне і якісно проведене проріджування дозволить отримати бажаний повноцінний урожай.

Правила проріджування коренеплодів- коренеплід,морква,буряк,редис,петрушка,проріджування,загущена посадка,фото

Загальні правила проріджування

Для отримання необхідної густоти стояння рослин норму висіву коренеплодів (мимоволі) збільшують в 4-6 разів. Для створення рослинам оптимальної площі живлення необхідно виконувати відповідно агротехнічним вимогам 2-3, а іноді і 4 прорывки сіянців і рослин.

  • Першу прорывку завжди виконують у фазу сім'ядольних листочків, або після утворення першого справжнього листочка. Якщо сходи нерівномірні, то першу прорывку виконують у фазу семядольной вилочки, не чекаючи появи сім'ядольних листочків або через тиждень після масових сходів. Щоб не висмикнути зайві сходи, проріджування виконують частіше прищипыванием сходів біля самої землі або використовують пінцет для видалення.
  • Другий прорывку проводять зазвичай через 15-20-30 днів або, відповідно вимогам агротехніки, у відповідну фазу. При цьому проріджуванні залишають сильні рослини, а видаляють слабкі. Між рослинами повинна залишатися 0,5-1,0-1,5 см і не більше, тому що із-за різних погодних умов, захворювання, нападу шкідників може статися зріджуванню. При розріджені густоті стояння рослини теж формують неякісні коренеплоди, і величина врожаю зменшується.
  • Третя проривка – це фактично формування остаточної (необхідної) густоти стояння. Відстань між коренеплодами становить 4-6-8 див. Якщо агротехнікою передбачена багаторазова прибирання (наприклад: на пучок моркви, молодих коренеплодів буряків), то прибирають самі розвинені рослини, інші залишають на дорощування.

Наступні прорывки – це фактично багаторазова вибіркова збирання врожаю.

Правила проріджування коренеплодів- коренеплід,морква,буряк,редис,петрушка,проріджування,загущена посадка,фото

Проріджування окремих культур

Проріджування буряка столового

При посадці буряків соплодиями кожне формує 5-6 проростків. Буряк проріджують двічі. Попередньо проводять полив, який дозволяє висмикувати рослина, не ушкоджуючи кореневу систему поряд зростаючої культури.

За технологією обробітку буряк проріджують під час вегетації 2 рази:

  • першу прорывку виконують у фазу 1-2 листків, прибираючи з посіву найбільш слабкі, недорозвинені рослини. У рядку залишають рослини через 3-4 див. Якщо буряк зійшла нерівномірно, то проріджування переносять на більш пізній час і виконують у фазу 2-3 листків. Ці рослини – прекрасна розсада, яка часто формує більш якісний урожай, ніж безпосередній загущений посів. Якщо немає окремої грядки під цю розсаду, висадіть його по краях грядок з іншими культурами (морква, цибуля).
  • Друге проріджування проводять у фазу 3-5 розвинених листків. До цього часу коренеплід має в діаметрі до 3-5 см і може використовуватися як молодий коренеплід пучкової стиглості. При проріджуванні висмикують самий рослий коренеплід, а маленькі залишають на дорощування до наступного проріджування або вибіркової збиранні врожаю. Виконуючи проріджування, відстань залишають 6-8 см, а пізніх сортів (для закладки на зберігання) до 10 см в діаметрі.
Правила проріджування коренеплодів- коренеплід,морква,буряк,редис,петрушка,проріджування,загущена посадка,фото

Проріджування моркви

Примхлива, але потрібна в нашому меню, культура. Дрібні насіння сходить тривалий час. Щоб сходи не вийшли розрідженими, зазвичай висівають підвищену норму насіння. Так як моркву висівають в декілька строків з розбігом в 10-12 днів, а проріджування – один з важливих агротехнічних прийомів, метушні влітку з морквяними грядками достатньо. На моркви проводять 3 проріджування, а з багаторазовою вибіркової прибиранням їх кількість доходить до 5-6.

  • Морква не терпить загущення, тому перше проріджування починають через 1-2 тижні після отримання масових сходів. У загущених місцях проривають відразу по кілька рослин, залишаючи в рядку відстань 1,0-2,0 см не більше. Не забудьте після прорывок проводити, підживлення, полив рослин і легке підгортання. Вони необхідні, щоб уберегти рослини від морквяної мухи.
  • Друге проріджування проводять при досягненні коренеплодом діаметра 1,5-2,0 см (фаза пучкової стиглості)..
  • Третя проривка заключна. До цього часу на моркви формується остаточна густота стояння і відстань в ряду становить не менше 6-8 див. Прибирають коренеплоди діаметром 5 см. При меншій відстані коренеплоди будуть дрібними. При прорывке прибирають самі великі коренеплоди, так як до остаточної збирання врожаю вони сильно переростають, м'якоть стає грубою та не такою солодкою і смачною. Остаточну прибирання проводять у третій декаді вересня. Більш рання остаточне прибирання моркви знижує її врожайність.
Правила проріджування коренеплодів- коренеплід,морква,буряк,редис,петрушка,проріджування,загущена посадка,фото

Проріджування петрушки

Улюблена пряно-смакова і овочева культура. Агротехніка посіву і проріджування в усьому повторює моркву. Різниця тільки в строках одержання сходів. Якщо морква сходить через 5-7 днів, то петрушка через 15-20, а в посушливі роки – і 25 днів. Найкраще петрушку висівати у вигляді ущільнених посівів, змішуючи насіння петрушки з насінням редиски або салатів. Ці культури сходить через 3-7 днів і служать маркерами посіву петрушки. До їх збирання якраз з'являються сходи основної культури.

На городніх ділянках зазвичай вирощують кореневі і листові сорти цієї культури. У тих і інших використовують надземну масу і коренеплід, більш явно виражений у кореневої петрушки. Петрушку проріджують і вибірково прибирають весь теплий сезон у міру потреби. До осені між рослинами залишають 5-8 см. При такій густоті стояння коренеплід кореневої петрушки зберігає всі свої цінні якості (солодку ароматну м'якоть, коренеплід без тріщин, рівної форми).

Рослини петрушки, обсеменившиеся або залишилися на зиму не прибраними, формують молоді пагони та їстівні коренеплоди, які теж проріджують.

Правила проріджування коренеплодів- коренеплід,морква,буряк,редис,петрушка,проріджування,загущена посадка,фото

Проріджування редиски

З ранніх коренеплодів найпоширенішим є редис. Холодостійкий і скоростиглий, він з ранньої весни забезпечує сім'ю свіжим вітамінним салатом. Його висівають при температурі +10..+11*З і вже через 25 - 35 днів знімають урожай. Як і моркву, редиску висівають в декілька строків (тільки в холодний період часу навесні та восени) з розбігом у часі на 5-7 днів, що подовжує терміни отримання свіжої продукції.

Проріджування редиски проводять двічі::

  • через тиждень після масових сходів висмикують недорозвинені, відстають у рості рослини або помітні цветушники. Залишають відстань в ряду 1,5-2,0 див.
  • Друге проріджування проводять при діаметрі коренеплоду 4-5 см і через кілька днів знімають урожай коренеплодів.
Правила проріджування коренеплодів- коренеплід,морква,буряк,редис,петрушка,проріджування,загущена посадка,фото

Описати періоди проріджування для всіх овочевих культур, вирощуваних через посів насінням, неможливо. Вище наведені дані найпоширеніших овочевих і пряно-смакових культур. Орієнтовно, всі коренеплоди проріджують 2-3 рази. Першу прорывку проводять після масових сходів не раніше 2-3 тижнів. Другу – при сформувати коренеплоду пучкової стиглості, використовуваного в їжу (редиска). Третю – при необхідності остаточного формування густоти стояння (морква, буряк). Причому густота стояння залежить від розміру коренеплоду стандартної величини (наприклад, діаметр моркви становить 5-6 см, буряків 9-10 см, редиски 2-3 см).

Дата публикации: 9.04.17