Повитиця — небезпечна сусідка

До роду повитиця відносяться найбільш небезпечні для культурних рослин квіткові паразитичні рослини, що поєднують велику життєздатність з високою плодовитістю. Повитиця походить з тропічної Америки і Африки, звідки вона поширилася на північ і на південь, поступово пристосовуючись до нових умов і рослинам і виділяючи нові види (описано до 100 видів). Розрізняють тонко - і толстостебельчатые форми.

Повитиця (Cuscuta) — рід паразитичних рослин, всі види якого віднесено до категорії карантинних бур'янів. Раніше виділяли окреме сімейство Повиликовые (Cuscutaceae), що складається з одного роду — Повитиця. Сучасні генетичні дослідження показали, що правильніше відносити цей рід до трибе Повиликовые сімейства Вьюнковые (Convolvulaceae).

Повитиця — небезпечна сусідка- кускута,повитиця,бур'ян,рослина,паразит,боротьба,як позбавитися,фото

У нашій країні налічується понад 30 видів березки. Всі вони — об'єкти внутрішнього карантину. Найбільш поширені і шкідливі: Повитиця польова (Cuscuta campestris), Повитиця конюшинова (Cuscuta trifolii), Повитиця хмелеподібна (Cuscuta lupuliformis), Повитиця лляна (Cuscuta epilinum), Повитиця короткоцветковая перцева (Cuscuta breviflora), Повитиці Лемана (Cuscuta lehmaniana).

Березки — це надземні паразити, тіло яких перетворилося в ниткоподібний або шнуроподібне, в'юнкий, жовтуватий, зеленувато-жовтий або червонуватий гладкий або бородавчастий, позбавлена хлорофілу стебло з ледь помітними слідами листя у вигляді лусочок. Рослини позбавлені коріння, харчуються і прикріплюються до рослини-хазяїна за допомогою присосок — гаусториев, що утворюються в місцях соприкоснонения з живильним рослиною і глибоко впроваджуються в його тканину. Відсмоктування поживних речовин відбувається за рахунок більш високого осмотичного тиску клітинного соку паразита.

Стебло березки покритий численними досить дрібними, сидячими або розташованими на коротких квітконіжках квітками з подвійним околонветником білого, рожевого або зеленуватого кольору, зібраними в клубочковидные, колосовидні або кулясті суцвіття. Плід коробочка з чотирма, рідко — двома або одним кулястими, овальними або злегка видовженими (іноді неправильної форми) насінням; з внутрішньої сторони вони незграбні, покриті твердою комірчастою, ямчато-шорсткою оболонкою.

Повитиця — небезпечна сусідка- кускута,повитиця,бур'ян,рослина,паразит,боротьба,як позбавитися,фото

Березки паразитують на однорічних і багаторічних травах, чагарниках і деревах (кормові бобові, технічні, овочеві, баштанні, декоративні культури, виноградники, плодові дерева, ягідники, дикорослі трави, чагарники і деревні породи). Крім основних рослин-господарів, окремі види повилик здатні заражати дуже багато рослин, що належать до різних сімейств. Лише деякі види спеціалізовані до певних живильними рослинами.

Отсасывая воду з розчиненими в ній органічними та неорганічними сполуками, березки викликають порушення обміну речовин у рослин-господарів, послаблюють і затримують їх ріст і розвиток. Швидко розростаючись, паразит охоплює цілі масиви сприйнятливою культури, нерідко викликаючи загибель уражених рослин. Знижується не тільки урожай, але і зимостійкість рослин, погіршується якість продукції. Скошені трави на сіно, заражені повитицею, погано сохнуть, пліснявіють, втрачають поживність, можуть викликати захворювання тварин, а іноді і його загибель. Повитиця служить також переносником вірусних хвороб рослин.

Повитиця — небезпечна сусідка- кускута,повитиця,бур'ян,рослина,паразит,боротьба,як позбавитися,фото

Поширення цих квіткових паразитів відбувається, головним чином, з насінням культурних рослин при поганій їх очищення. Крім того, вони переносяться тваринами, машинами, водою, вітром; попадають на поля з гноєм, якщо згодовували худобі рослини, заражені повитицею; поширюються з посадковим матеріалом, тарою. Джерелом інфекції можуть служити дикі види рослин і бур'яни, заражені цим паразитом.

Відмінні ознаки різних видів березки — морфологія стебла і квіток, а також спеціалізація до паразитування на певних живильних рослинах.

березки тимьянной тонкі жовтуваті або червонуваті ниткоподібні розгалужені стебла товщиною до 1 мм, що розвиваються переважно на нижній частині стебел живить рослини, часто утворюють густий повсть біля самої землі. Квітки рожево-білі на дуже коротких квітконосах, зібрані в щільні кулясті пучки. Плодоношення рясне. Заражає конюшину, люцерну, вику, буряки, льон, картоплю, тимофіївку і багато бур'яни.

Повитиця — небезпечна сусідка- кускута,повитиця,бур'ян,рослина,паразит,боротьба,як позбавитися,фото

Повитиця польова має ниткоподібні блідо-жовті розгалужені стебла, що розвиваються, в середній і верхній частинах розбито рослин. Квітки білі. Плодоношення рясне. Заражає тютюн, махорку, буряк, конюшина, вику, люцерну, сочевицю, горох, сою, капусту, моркву, кавун, гарбуз, картопля, буркун жовтий і багато бур'яни.

Повитиця — небезпечна сусідка- кускута,повитиця,бур'ян,рослина,паразит,боротьба,як позбавитися,фото

березки люцернового або зближеної стебла волосовидно-тонкі, жовті з рожевим відтінком або зелені, гладкі, голі, квітки білі, зібрані в щільні клубочки з приквітками біля основи. Плодоношення рясне. Сильно вражає люцерну і багато трав'янисті рослини.

Повитиця — небезпечна сусідка- кускута,повитиця,бур'ян,рослина,паразит,боротьба,як позбавитися,фото

Повитиця конюшинова має ниткоподібні, товщиною до 1 мм, гіллясті червоні стебла. До свого цвітіння вона поширюється в нижній частині стебла живить рослини, де утворює густий повсть з гілок, і тільки згодом піднімається вище. Квітки рожеві, рідше білі, на дуже коротких квітконіжках, зібрані в щільні кулясті пучки. Паразитує на конюшині, люцерні, ніке, буряку, льону, картоплі і деяких бур'янів.

Повитиця лляна має зеленувато-жовті, середньої товщини, соковиті, неветвістие стебла. Чашечка жовтуватих квіток по довжині майже дорівнює вінець. Насіння одиночні або подвійні. Заражає льон, рижик, конюшину, люцерну, коноплі, буряки та інші культурні і бур'янисті рослини.

Повитиця — небезпечна сусідка- кускута,повитиця,бур'ян,рослина,паразит,боротьба,як позбавитися,фото

Повитиця європейська схожа з повитицею тимьянной, від якої відрізняється більш товстим (2,5 мм) червонуватим стеблом. Квітки у неї рожеві. Насіння кулясте або грушоподібні. Заражає люцерну, конюшину, еспарцет, коноплі, боби, тютюн, хміль, картоплю, люпин, насінники овошных культур, численні бур'яни, а також чагарники і дерева.

Повитиця — небезпечна сусідка- кускута,повитиця,бур'ян,рослина,паразит,боротьба,як позбавитися,фото

Повитиця одностолбиковая має шнуровідние гіллясті стебла товщиною 2 мм і більше. Квітки у неї сидячі або на коротких квітконіжках, зібрані в пухкі колосоподібні суцвіття. Трубка віночка коротка, не видається з чашечки. Паразитує на винограді, деревних і чагарникових породах, може заражати соняшник, бавовник, буряк, а також деякі бур'яни (кропиву, полин, лободу).

Повитиця — небезпечна сусідка- кускута,повитиця,бур'ян,рослина,паразит,боротьба,як позбавитися,фото

Плоди повитиці (коробочки) містять від 2 до 5 дрібних, діаметром 1-3 мм, насіння, покриті твердою оболонкою з комірчастою ямчато-шорсткою поверхнею.

Зародок у березки не диференційований на сім'ядолі, корінь і стебло являють собою спірально закручену нитка, занурену в драглисту білкову живильну масу.

Насіння багатьох видів березки за масою, формою, а часто й кольором дуже схожі з насінням культурних рослин, на яких паразитують. Так, насіння березки польової та конюшини повзучого настільки схожі, що їх можна розрізнити лише при уважному огляді. Маскування насіння паразита під насіння культурної рослини – результат паразитичної адаптації. Це ускладнює використання звичайних методів виділення насіння конюшини і люцерни від насіння березки.

Повитиця — небезпечна сусідка- кускута,повитиця,бур'ян,рослина,паразит,боротьба,як позбавитися,фото

Очистку насіння доводиться вести на спеціальних сортуваннях, дія яких заснована на комбінації звт і ветрогона з подальшим використанням спеціальних електромагнітних машин. Насіння повитиці, що мають пористу поверхню, змішують з магнітним порошком і відокремлюють за допомогою злектромагнитов від насіння культурних рослин, у яких на гладкій насіннєвій шкірці порошок не затримується.

Насіння березки проростають на 5-15-й день після посіву. Незрілі насіння набухають і проростає швидше, ніж зрілі.

При набуханні насіння спірально закручений зародок розпрямляється, потовщений кінець його, позбавлений чехлика і з безбарвними волосками, вростає в грунт і поглинає воду. Протилежний кінець проростка звільняється від насінної шкірки, піднімається вертикально і починає здійснювати обертальні рухи за годинниковою стрілкою в пошуках живлячої рослини.

В початковий період розвитку проростки отримують поживні речовини за рахунок запасів насіння. Проросток може "переползатъ" на коротку відстань за рахунок переміщення поживних речовин від його основи до верхівки. Таке самостійне існування може тривати 16-25 днів, при цьому відомі випадки, коли довжина проростка досягала 30 см і більше.

Повитиця — небезпечна сусідка- кускута,повитиця,бур'ян,рослина,паразит,боротьба,як позбавитися,фото

Якщо паразит не зустріне підходяще для зараження рослина, він гине.

Прикріплення паразита до господаря і його харчування здійснюються за допомогою гаусториев, які утворюються на нитевидном стеблі березки з боку, що прилягає до стебла рослини-господаря. Виділяються присосками речовини розм'якшують епідерміс, що полегшує проникнення паразита в тканину живлячої рослини. Якщо умови виявляються прийнятними, внутрішня частина присоски розростається, утворюючи клиновидне сосальце.

Сосальце розриває шкірку присоски, глибоко входить у тіло живлячої рослини і направляється до його проводить пучка. Дійшовши до деревини, центральні клітини сосальца перетворюються в трахеиды, а флоемние елементи, в свою чергу, з'єднуються з відповідними елементами рослини-господаря в загальну систему, що дозволяє паразита отримувати воду і поживні речовини.

Після того як повитиця присмокчеться до живлячої рослині, її зв'язок з грунтом порушується і вона починає жити за рахунок питательпых речовин, що витягаються з рослини-хазяїна. При цьому паразит розвивається напрочуд швидко, викидаючи величезної довжини жовтуваті або з оранжевим відтінком батоги, у стеблових вузлах яких закладаються бічні пагони. Скоро рослини у вогнищі зараження виявляються сильно обплутаними довгими стеблами березки. Від одного насіння може утворитися вогнище ураження діаметром до 6 м2. Вегетативне тіло березки володіє високим тургорным тиском, що дозволяє уривків пагонів не в'янути протягом декількох днів.

Повитиця — небезпечна сусідка- кускута,повитиця,бур'ян,рослина,паразит,боротьба,як позбавитися,фото

Насіння березки завдяки оболонок з різною водопроникністю проростають неодночасно, тому поява сходів може бути розтягнута на кілька років.

Заходи боротьби з повитицею

У боротьбі з повитицею велике значення мають профілактичні заходи. Посів проводять очищеними від повитиці насінням. Здійснюють апробацію посівів на корені, фитопатологическую експертизу, карантиниые заходи. Згідно державним стандартам забороняється посів насінням, засміченими повитицею.

Основне джерело зараження посіву повитицею — грунт, в якій накопичуються великі запаси насіння паразита. Тому для посіву вибирають не засмічені ділянки (за даними польової апробації) або очищають грунт. Очищення орного горизонту здійснюють або шляхом загортання насіння повитиці на велику глибину за допомогою оранки плугами з передплужниками, або стимулюванням їх проростання з наступним знищенням сходів поверхневою обробкою. В районах зрошуваного землеробства проростання насіння березки стимулюють провокаційними осінніми та весняними поливами.

Повитиця — небезпечна сусідка- кускута,повитиця,бур'ян,рослина,паразит,боротьба,як позбавитися,фото

З посівів люцерни і конюшини, найбільш часто заражаємо повитицею, паразит поширюється на інші культури, в першу чергу на ті, які слідують за ними в сівозміні. Тому на заражених полях із сівозміни виключають поражаемые культури на 5-6 років.

Якщо повитиця з'явилася в посівах багаторічних трав (конюшина, люцерна), їх викошують до початку цвітіння або обсіменіння березки. Своєчасний укіс особливо ефективний проти березки польової, 95% стебел якої розташовуються на відстані, що не перевищує 5 см від поверхні грунту, і при низькому зрізі легко видаляються з поля разом із сіном.

Використаний матеріал:

  • Попкова. К. В. / Загальна фітопатологія: підручник для вузів / К. В. Попкова, В. А. Шкаліков, Ю. М. Стройков та ін – 2-е изд., перероб. і доп. – М: Дрофа, 2005. – 445 с.: іл. – (Класики вітчизняної науки).