Посівний журнал

Якщо посівів у вас небагато, як правило, досить підписувати горщики. Адже їх мало, та й що з ними трапиться на підвіконні? Але що робити, якщо пристрасть сіяча захоплює з головою, а весь перелік закуплених насіння з особливостями їх пророщування вже не поміщається в пам'яті?

Посівний журнал- Посівний журнал, Сад, город, ділянка, будинок, дача, ландшафтний дизайн, дизайн ділянки, енциклопедія рослин, кімнатні рослини, садово-городні культури, облаштування дачі, ,

В інші роки список моїх посівів зашкалював за 300 найменувань, тому суворий облік і контроль був необхідний. Особливо він важливий з насінням, які сіють за складною схемою  зі стратифікацією. Для ведення записів можна задіяти і комп'ютер.

Список посівів я зазвичай складаю восени, коли майже все насіння зібрані і закуплені. Для роботи зручно використовувати електронні таблиці, найдоступніші – Excel. Волію цю програму з можливості робити багаторівневу сортування відразу за кількома параметрами. Тобто, за бажанням з таблички можна за пару секунд вибрати посіви насіння з одного джерела або одного типу або подивитися, що сіяти конкретного числа. А в Word'e це зробити складніше.

  • Перший стовпець (А) – список власне насіння. Я волію латинь, хоча можна використовувати і російські назви. Головне, щоб весь список був однією мовою.
  • Другий (В) – джерело насіння. З часом з пам'яті стираються деталі, а ця інформація може стати в нагоді. Та й влітку, коли вже можна вважати «курчат», зручно відсортувати дані стовпця і зробити висновки про те, як сходить насіння з конкретного джерела.
  • Третій (З) – передпосівні коментарі (наприклад, скільки було насіння, якої якості – все, що не вписується в загальну класифікацію).

Далі йдуть стовпці про обробку хімічними речовинами. Тут можуть бути і замітки про протруювання фунгіцидом, і замочування в стимуляторах проростання. На кожен вид обробок – свій стовпець.

  • Стовпець (F) – дата посіву. Його поки для багатьох культур залишаємо порожнім: спочатку дату необхідно обчислити.
  • Потім дуже важливий стовпець G: метод, яким сіємо насіння.

В залежності від типу посіву я буду заповнювати датами наступні стовпці, а саме:

  • Стовпець H – холод (на вулицю під сніг або в холодильник будинку)
  • Стовпець I – з холодильника
  • Стовпець J – коли зійшов

Тільки розрахунки я починаю з кінця, з стовпця J. Прикидаю, коли мені необхідно отримати сходи.

Наприклад: сходи перців треба отримати до середини березня, значить, у наприкінці лютого – на початку березня сіємо. Це зовсім просто.

Зі складними багаторічниками доводиться порахувати побільше. Наприклад, я знаю, що сольданеллы добре розвиваються взимку на підвіконні, не вимагають особливої підсвічування, не гниють. Але ростуть повільно. Значить, їх сходи добре б отримати якомога раніше, можна в січні - лютому, щоб максимально подовжити їм сезон зростання. Але насінню сольданелл потрібна стратифікація 1,5 місяця. І до сходів від стратифікації може пройти два тижні. Значить, щоб отримати сходи, скажімо, 15 січня, 1 січня посів потрібно вийняти з холодильника. Значить (зворотний відлік), поставити в холодильник його треба на півтора місяці раніше, 15 листопада. А до холодильника тиждень - два треба потримати посів у теплі. Отже, сіємо сольданеллу 1 листопада.

А ось з меконопсисом буквицелистным все по-іншому. Він повинен зійти, коли вже відключать центральне опалення, так як на гарячому підвіконні з сухим повітрям в квартирі сіянці розвиваються погано і гинуть. Отже, починаємо зворотний відлік десь з 15 квітня.

Аналогічно прораховую всі посіви для домашньої стратифікації. Терміни зазвичай сильно різняться. Ось всі ці дати після підрахунку і заношу в таблицю. Важливо, щоб для клітин з датами був встановлений саме формат дати, не числа і не тексту. Інакше при сортуванні даних можуть виникнути проблеми.

Для насіння, що не потребують стратифікації, в стовпці про холодильник нічого не заношу.

Стовпець «з холоду» буде порожній також для посівів, вивезених в сад під сніг. Адже вихід їх з зими буде поступовим, природним.

Стовпець J спочатку не заповнюю (дата була приблизною, бажаної і передбачуваної). Туди заношу дані за фактом сходів. У останній стовпець пишу коментарі про сходах і розвитку сіянців: відсоток схожості, темпи розвитку і т. п.

У результаті виходить план посівної весь холодний сезон. Тепер залишається відсортувати таблицю спочатку у стовпці «тип посіву», потім по даті посіву (або по-іншому, як зручніше в даний момент). І не забувати регулярно заглядати в таблицю, щоб не пропускати терміни посіву і інших робіт. Ймовірно, її можна пов'язувати з електронним щоденником, щоб отримувати нагадування, але таких глибин роботи з комп'ютером я ще не освоїла.

Посівний журнал- Посівний журнал, Сад, город, ділянка, будинок, дача, ландшафтний дизайн, дизайн ділянки, енциклопедія рослин, кімнатні рослини, садово-городні культури, облаштування дачі, ,

Подальше заповнення посівної таблиці залежить лише від вашого бажання і терпіння. Особисто мені буває цікаво потім переглядати записи і робити висновки. Власний досвід може стати в нагоді і при наступних посівах аналогічних або близьких видів. Після декількох інцидентів я стала робити записи і про підзимових посівах. За зиму в горщиках хто тільки не хазяйнував: або мишки забиралися (і перемішували вміст стоять поруч мисок), або птиці висмикували етикетки (і впізнати посіви ставало неможливим). Тепер я роблю замальовку розміщення горщиків ящиках з посівами.

 

Для тих, хто поки не «доріс» до ведення повноцінного посівного журналу, є спрощений спосіб: розставити пакетики від насіння коробку, на зразок картотеки, прибити до них степлером записки, де і робити позначки: як зійшли насіння, відповідали сорту.

Плануючи черговий раз покупки, розберіть пакетики по культурам або по виробникам, щоб згадати, хто вас радував і хто турбував у попередні роки

Дата публикации: 2.05.17