Помилки, що знижують урожай томатів

Хто не погодиться з тим, що гарний урожай – це наслідок грамотного регулярного догляду за культурою?! Однак, на сьогоднішній день в світі городництва існує стільки рад та радників, що часто добрий намір допомогти своїм грядках, виливається в погіршення якості та кількості врожаю або подовжує терміни його достигання. Давайте розглянемо, які найпоширеніші помилки допускають городники, піклуючись про своїх томатах.

Помилка перша. Загущені посадки томатів

Більшість недосвідчених овочівників, прагнучи збільшити урожай томатів, вдаються до ущільненим сівби культури. Однак, для того, щоб рослини повноцінно розвивалися і, як наслідок, закладали, формували і були здатні віддати повноцінний урожай, їм необхідно не тільки достатня кількість світла, поживних елементів, але і провітрювання. Загущені посадки томатів позбавляють їх всього цього, збільшуючи ризик не тільки неповноцінного формування рослин (витягування міжвузлів, закладку меншої кількості квіткових бруньок), але і схильність до захворювань, більш повільного зростання і дозрівання плодів.

Як правильно розміщувати розсаду томатів на грядці?

Схема посадки томатів спирається відразу на ряд факторів: висоту рослин, необхідність пасинкування, підв'язку. Тут хорошим помічником стає опис сорту, орієнтуючись на яку можна заздалегідь планувати, які будуть особливості догляду за сформованими посадками. Так, високорослі томати розміщують у кількості 3 – 4 рослини на 1 кв. м, менш рослі – 4 – 5 рослин на 1 кв. м. найпоширенішими схемами посадки вважаються: для слаборослих сортів – 30 см між томатами і 60 см між рядами, середньорослих – 35 см між томатами і 70 – 75 см між рядами, високорослих (детермінантних і індетермінантних з підв'язкою) 40 – 45 см між томатами і 60 см між рядами. Існує варіант здвоєною посадки: на грядці шириною 50 см висаджують рослини в два ряди в шаховому порядку, при ширині міжрядь 80 див. Однак, можна знайти й інші рекомендації, але, щоб ви не вибрали, головне – не розміщувати рослини дуже близько, залишаючи місце для їх розростання.

Помилка друга. Неправильне формування томатів

Другим невірним прийомом в прагненні збільшити урожай томатів є бережливе ставлення до пасинкам. Звичайно, існують сорти (зазвичай це ранні низькорослі кущові форми), у яких не потрібно проводити пасинкування, але в переважній більшості інших випадків зайва кількість додаткових гілочок на основному стовбурі рослини значно відтягує і самі строки дозрівання врожаю, і, як наслідок, зменшує кількість якісних плодів. В той час, як своєчасне формування рослини, в поєднанні з прищипыванием в серпні його верхівки, забезпечує не тільки повноцінну закладку томатів, але і їх повноцінне визрівання.

Помилка третя. Неправильні терміни висадки

Наступною помилкою, що викликає зниження врожаю томатів, є висадка розсади в більш пізні, ніж рекомендується в даній кліматичній зоні, терміни. Деякі городники виправдовують цей прийом тим, що таким чином їх рослини більш захищені від можливих поворотних заморозків, однак переросла розсада довше приживається і більше віддає сил на розвиток, що відображається і на кількості зав'язей, і на витривалості рослин, і на кінцевому якості плодів.

Помилка четверта. Неправильний полив

Ще однією розповсюдженою помилкою в догляді за даною культурою є надмірний полив рослин. Особливо несприятливі наслідки має поверхневий полив. Регулярно промачивая під томатами тільки верхній шар, городники не дозволяють кореневій системі йти вглиб (адже у повноцінного рослини даної культури вони йдуть у землю до 1,5 м), що значно погіршує стійкість томатів до посухи, стимулює посилене розвиток зеленої маси і пригнічення квіткових нирок нижніх суцвіть. Однак і недолік вологи має свої наслідки – опадання зав'язей і бутонів, розтріскування плодів і поразка вершинної гниллю.

А як правильно поливати томати?

Томати насправді потребують підвищеної кількості вологи, але тільки в перші кілька тижнів після посадки. Далі включається правило: рідко, але рясно. Існують навіть методи, при яких застосовується мульчування, наприклад,  папером, повністю виключає необхідність додаткового поливу. Однак більш поширені прийоми агротехніки цієї культури все ж базуються на регулярних ранкових або вечірніх поливах 2 рази в тиждень, але з моменту масового зав'язування майбутнього врожаю.

Полив повинен здійснюватися під корінь або в борозну, інакше можна спровокувати опік листя або розвиток фітофторозу. Досить рослинам внесеної в грунт вологи чи ні – покажуть листя. Якщо ні – вони придбають темне забарвлення і в спеку почнуть в'янути. Загалом, при поливі потрібно виходити з розрахунку 3 – 5 літрів під одну рослину.

Помилка п'ята. Надмірна дефоліація

Знаючи про те, що для прискорення дозрівання плодів можна використовувати метод обриву нижніх листків томатів, багато зловживають цим прийомом. Видаляючи здорову листя, особливо відразу після поливу, ми зменшуємо площа випаровування рослини, з-за чого весь обсяг вологи направляється в плоди, що призводить до їх надмірної водянистості і розтріскування. Добре обривати пожовкле листя, пошкоджені, проте не більше трьох за один прийом.

Додаток. Що потрібно робити і чого ми часто не робимо?

Спираючись на те, що томати – самоопыляемая культура, добре допомагати їм у запиленні. Для цього не потрібно ходити з пензликом і запилювати кожну квітку окремо, але досить злегка струшувати рослини стимулюючи попадання пилку на товкач. І найкращий час для цього – теплий сонячний полудень з 12 до 13 годин.

Гарний вплив на ріст і розвиток, а значить, і врожайність культури, надає мульчування грунту. Мульча не тільки кілька охолоджує землю (а ми знаємо, що томати люблять, щоб їх "ноги" були в прохолоді), зберігає вологу, але й дає можливість розвиватися на грядках черв'якам, продуктом життєдіяльності яких є копролит – природне добриво, що стимулює ріст, розвиток і, головне, – імунітет рослин.

Дата публикации: 8.04.17
http://prizma.kirovograd.ua prizma.kirovograd.ua.