Полин лікувальна — Боже дерево

Ще будучи незнайомим з цією рослиною на власні очі, мене притягувало до нього як магнітом – заворожувало назву «Боже дерево».

«Чому дерево і чому Боже?» думав я, в той час як по заочному знайомству з літератури мені було відомо, що в народі так називається один з видів полину – полин лікувальна (Artemisia abrotanum). Ботанічним описом – це багаторічний напівчагарник висотою до 1,5 м, з тричі перисторозсіченим листям на прямих полуодревесневших стеблах і з товстим дерев'янистим коренем. Родом вона з Південної Європи, Малої Азії, Ірану. Здавна полин лікувальна вирощується і в Росії. У нас вона відома також під назвами полин лимонна, абротан, дуб-трава, цыпрус (Білорусь), бездрев, кудравиц, святе деревце.

Цікаво, що в літературі ХІХ століття (довіднику «Повний російський словник-травник», виданому в 1898 р., і керівництві Шредера Р. В. «Російський город, розплідник і плодовий сад», що вийшов у 1877 р.) зазначається: «полин лікувальна у нас в Росії розводиться тільки в садах». А в академічному виданні ХХ століття «Флора СРСР» (т. ХХVI, стор 423) зазначено, що вона зустрічається в природі на Півдні Росії, Чорнозем'я, Півдні Західного Сибіру, Середньої Азії. Тобто за кілька століть вона поширилася з садів в природу і стала натуралізованої росіянкою.

Полин лікувальна — Боже дерево- Полин лікарська,Боже дерево,Пряно-ароматичні трави,Декоративна рослина,Догляд,вирощування,розмноження,лікарські рослини,корисні властивості,опис,Фото,У всіх виданнях зазначається, що в Росії у природі широко поширена полин волотиста (Artemisia scoparia або Artemisia procera), зовні схожа на полин лікувальну. Вона теж культивується в садах під назвами бодренник, чилига, полынок, бичевник, а також ...Боже дерево. Це вносить деяку плутанину. Треба розрізняти "справжнє" Боже дерево – полин лікувальну, від "несправжньої" – волотисте.  Остання, по-перше, є малолетником (найчастіше двулетником), по-друге, «у всіх частинах грубіше і менш приємного запаху». І, по-третє, необхідно зазначити, що полин волотиста розмножується насінням, у той час як у лікувальною вони в Росії не визрівають. Тому, якщо вам будуть пропонувати насіння Божого дерева, то тепер будете знати якого саме – «несправжнього».

Через останнього обставини, справжнє Боже дерево завести непросто, оскільки воно розмножується тільки вегетативно – поділом кореневища, відводками, живцями. Чималої праці коштувало мені знайти цю рослину. Кілька моїх друзів-садівників з різних областей пропонували саджанці, але я волів виписати з північної – кіровська – області, т. до. мені нічого не було відомо про морозостійкості цієї рослини.

Саджанець посадив на грядці з родючим грунтом на сонячному місці. За літо він дав до десятка гілок висотою близько 80 див. Побоювання щодо його зимостійкості виявилися марними – рослина прекрасно перезимувало дві зими без всякого укриття. Навесні кожен раз на здерев'янілих стеблах оживають всі нирки, за винятком верхівкового. Як і годиться у напівчагарників, недозрівші верхівки відмирають. З нирок і від коренів виростають нові зелені пагони.

Полин лікувальна — Боже дерево- Полин лікарська,Боже дерево,Пряно-ароматичні трави,Декоративна рослина,Догляд,вирощування,розмноження,лікарські рослини,корисні властивості,опис,Фото,

Спостерігаючи за рослиною і спробувавши його на смак, я зрозумів, чому воно названо Божим. Дійсно, це Божий дар! Рослина чудово красиво – все літо й осінь до справжніх морозів варто зелене з кучерявою, зразок кропової, зеленню. Смак і аромат дуже складний, але приємний, в якому присутня свіжість лимона і хвойна гіркоту.

В старовину листя «вживалися в медицині для поліпшення смаку різних неприємних ліків». А що тоді говорити про поліпшення смаку звичайної їжі! Молоде листя використовують в салатах, соусах для спекотного і приправи до супів (вводиться за 3 хвилини до готовності), для ароматизації чаю, алкогольних напоїв, ароматизації оцту, додають в тісто при випічці хліба і кондитерських виробів, для додання пряного смаку пирогів, сиру, майонези. Крім того, листя  можна сушити про запас. До речі, якщо комусь не подобається гірчинка (нехай хоч і приємна), то вона повністю зникає при сушінні.

Багато можна говорити і про користь, яку Божим деревом на здоров'я людини. Адже не дарма наукова назва полину Artemisia походить від грецького "artemis", що означає "здоров'я". У листках міститься ефірна олія (до 1,5 % у сирій масі), флавонові сполуки, алкалоїд абратин та ін. корисні речовини.

У народній медицині листя застосовуються при анемії, золотусі, порушення менструацій, глистах, «болях в животі, ломоті кісток», запаленні сечового міхура, полощуть рот при зубному болі, у вигляді порошку при ударах, наривах і вивихах, корінь – при епілепсії і туберкульозному менінгіті.

Полин лікувальна — Боже дерево- Полин лікарська,Боже дерево,Пряно-ароматичні трави,Декоративна рослина,Догляд,вирощування,розмноження,лікарські рослини,корисні властивості,опис,Фото,

Всього одного-двох рослин достатньо для забезпечення сім'ї пряним і лікарською сировиною. Всі сусіди по дачі, побачивши це рослина в мене, захотіли мати його і на своїх ділянках. І мені довелося освоїти техніку розмноження. Боже дерево легко розмножується відводками – достатньо в травні прикопати гілочки і з кожної утворюється кілька самостійних рослин. Також легко розмножується і живцями – треба в червні нарізати живці довжиною близько 10 см, нижню частину очистити від листя (залишити тільки верхній) і увіткнути в грунт похило. До серпня буде готовий вкорінений саджанець.

Дата публикации: 8.04.17