Підготовка теплиці до наступного сезону. Профілактика захворювань

Практично на кожному дачній ділянці є тепличне господарство. Це може бути захищений від зовнішнього середовища ділянку землі у вигляді парника для вирощування розсади або теплиці, в якій вирощують повноцінний урожай. На відміну від відкритої ділянки теплиці використовуються більш інтенсивно і з часом знижують урожай і якість, вирощуваних овочів. Відбувається це від накопичення в закритому обмеженому приміщенні різних патогенів, шкідників, бур'янів. Щоб продовжити життя теплиці, зберегти здатність формувати високі якісні врожаї овочевих культур, необхідно щорічно готувати тепличне господарство до наступного сезону. Найзручніше виконувати підготовчі роботи восени після збирання врожаю, але до настання холодів.

Всі роботи можна умовно розділити на 3 етапи:

  • прибирання зовнішньої території та обробка зовнішньої сторони і каркаса теплиці,
  • внутрішні роботи по підготовці внутрішнього приміщення і каркаса теплиці до зимівлі,
  • підготовка та знезараження ґрунту в приміщенні теплиці.
Підготовка теплиці до наступного сезону. Профілактика захворювань- Теплиця,парники,догляд,осінь,підготовка,очищення,профілактика,захворювання,фото

Підготовка околотепличной території до наступного сезону

Осінні роботи можна починати з будь-якого етапу, але краще відразу підготувати зовнішню територію, особливо в регіонах з раннім настанням сезону дощів. Звільняємо територію навколо теплиці від бур'янів, битих ящиків та інших розкиданих навколо господарських приладдя. Ящики складаємо для ремонту, який можна виконувати зимовими вечорами. Всі тепличні знаряддя (лопати, граблі, ножі, секатори, пилки тощо) ремонтуємо, дезінфікуємо, сушимо і заносимо на зберігання в закрите приміщення.

Якщо на відкритому городі є капустянки, сліпаки, кроти, то навколо теплиці вкопують приблизно на 1 м завглибшки будь-яку перешкоду (шифер, оброблену смолою від гниття непотрібну фанеру інші не потрібні в господарстві матеріали.

За літо з зовнішньої сторони теплиці накопичується на покритті пил, в щілинах застряють опале листя та інше сміття, які послужать місцем перезимівлі різних хвороб і шкідників. Ретельно очищаємо поверхню теплиці від сміття. Потім промиваємо зовнішню поверхню миючим засобом і додатково обробляємо розчином з додаванням дезінфікуючих засобів (хлорне вапно з розрахунку 300-400 г або мідний купорос 100 г на 10 л води). Не забувайте про заходи особистого захисту!

Якщо теплиця покрита знімною плівкою, висушуємо її, акуратно знімаємо, звертаємо в рулон і відносимо на зберігання в сухе приміщення. Оглядаємо, ремонтуємо при необхідності, каркас і обробляємо дезінфекційними засобами з усіх боків. Якщо теплиця з полікарбонату або скла, то обробляємо зовнішню сторону покриття і каркаса. Якщо в регіоні сніжні зими, то для захисту конструкції від деформації під вагою снігової маси, встановлюємо з внутрішнього боку Т-подібні підпори або постійно очищаємо поверхню теплиці від наносів.

Внутрішні роботи в теплиці

Очищаємо приміщення теплиці від різних допоміжних стійок, полиць, ящиків, бочок для поливу, шлангів, шпагату та ін. Оглядаємо їх, дезінфікуємо, сушимо і розташовуємо в закритому приміщенні.

Прибираємо бадилля вирощених культур. Здорову закладаємо в компостні купи, а хвору безжально спалюємо або закопуємо подалі від ділянки.

Якщо теплиця засклена або полікарбонатна, то спочатку оглядаємо і замінюємо тріснуті і розбиті шибки, порушену цілісність полікарбонату. Всі щілини в рамах і відкриваються фрамугах закладаємо герметиком.

Промиваємо внутрішню поверхню тепличного приміщення мильним розчином, просушуємо і обробляємо тим же дезинфікуючим розчином, що і зовнішню частину. Можна використовувати і більш сучасні дезінфікуючі засоби, придбані в спеціалізованих магазинах.

Після просушування приміщення теплиці, обробляємо дерев'яний каркас мідним купоросом, металевий (при необхідності) фарбуємо.

Приступаємо до дезінфекції теплиці. Не забувайте про герметизації. Для дезінфекції можна скористатися старим добрим методом – окур приміщення комової сіркою. Розкласти на залізних листах по 100-150 г сірки, для кращого підпалювання змішати з невеликою кількістю гасу (не бензину). Густота розташування сірчаних шашок приблизно 1 на 1,0-1,5 кв. м теплиці. Працювати необхідно в захисному одязі, респіраторі і окулярах. Підпалюємо сірку з далекого кінця теплиці до виходу. Закриваємо приміщення на 4-5 днів. Після процедури ретельно провітрюємо.

Обкурювання можна провести готовими шашками «Фас» або «Клімат». Опис застосування дано на упаковці.

Якщо каркас теплиці виготовлений з нефарбованого металу, застосовувати сірку не можна з-за корозійних процесів. В цьому випадку можна використовувати розчини на основі хлорного, гашеного вапна або інших хімічних препаратів.

Приготування розчину хлорного вапна: 0,5-1,0 кг сухої речовини розчинити в 10 л води, настояти 3-4 години, ретельно процідити і обприскати всі приміщення теплиці. Герметично закрити і залишити на 2-3 дні, потім провітрити.

Приготування розчину гашеного вапна: 3-4 кг гашеного вапна змішуємо з 0,5 кг мідного купоросу, розбавляємо, добре перемішуючи 10 л води. Наполягаємо 1-2 години і густим розчином ретельно пробеливаем дерев'яний каркас, цегляна (дерев'яне) підстава теплиці та інші місця приміщення, доступні шкідників і придатні для життєдіяльності патогенної мікрофлори.

Підготовка теплиці до наступного сезону. Профілактика захворювань- Теплиця,парники,догляд,осінь,підготовка,очищення,профілактика,захворювання,фото

Приготування розчину біопрепарату. В домашніх умовах необхідно уникати хімічних речовин. Краще всього використовувати для обробки внутрішнього приміщення теплиці не хімічні, а біологічні препарати. Вони виготовлені на природній основі позитивної мікрофлори, нешкідливі для людини, але здатні пригнічувати розвиток патогенної мікрофлори (особливо грибкових захворювань) протягом декількох років. До обробці теплиць рекомендується біопрепарат «Фитоп-Флора-С». У 10 л обесхлоренной води потрібно розчинити 100 г препарату і обробити все внутрішнє приміщення теплиці. Через 10-12 днів обробку необхідно повторити.

Підготовка та знезараження ґрунту в теплиці

В умовах замкнутого простору грунт дуже швидко виходить з ладу: знижується родючість, явно проявляється закислення, накопичуються шкідники та хвороботворна мікрофлора. Щоб цього не сталося тепличну ґрунт систематично оздоровлюють. Методи оздоровлення поділяються на загальні, термічні, хімічні і біологічні.

Загальні роботи по оздоровленню тепличної грунту

Загальні заходи включають щорічну повну або часткову заміну верхнього 20-25 см шару ґрунту. Цей метод найбільш придатний для маленьких теплиць. На великих площах заміна ґрунту (навіть часткове) дуже важкий і не завжди виправданий працю.

Перший варіант.

Використаний шар грунту (зазвичай 10-15 см) акуратно знімаємо і вивозимо з теплиці в приготоване місце, де укладаємо листковим пирогом: шар субстрату 10-12 см, зверху шар гною, компосту, сухий здорової бадилля, опалого листя, залишків сидеральних культур чи смітної неосемененной рослинності. Цей шар добре б обробити препаратом «Байкал ЕМ-1». Можна використовувати біопрепарат Триходермін» або «Азотофіт». Вони допоможуть швидше переробити рослинний матеріал. Зверху знову покласти шар грунту. Пиріг систематично перелопачують протягом року, поступово знижуючи його висоту. Змішуючи гумифицированный шар з грунтом при перекопуванні, його можна через 1-2 роки використовувати як відкритий грунт під городні культури чи можна повернути оздоровленим у теплицю.

Другий варіант.

Завезти у теплицю лісовий або польовий грунт з місць, де не вирощували городні культури.

Третій варіант.

Часткову заміну грунтового грунту проводити 1 раз в 3-4 року. У цьому випадку після збирання врожаю вручну вибираємо і верхнього шару ґрунту залишки коренів, бур'янів та іншого сміття. Можна буквально (якщо тепличка маленька) просіяти верхній шар грунту. Заодно позбудетеся і від частини шкідників.

Підготовлені тепличні грядки можна засіяти озимими сидератами (жито, овес та інші культури). Вони встигнуть розвинути кореневу систему і сформувати надземну масу. При відкритті весняного тепличного сезону підрізаємо сидерат і закладаємо в верхній 10 см шар ґрунту. Через 2-3 тижні приступаємо до посіву і посадки. Сидерати не тільки збагатять грунт органікою, але і частково продезінфікують грунт від шкідників і хвороботворної мікрофлори.

Термічна обробка тепличного грунту

Після збирання врожаю і обробки каркаса і укриття в плівковій теплиці знімаємо плівку, а в полікарбонатних і скляних теплицях герметизируем оброблене приміщення на 1-2 тижні. Надаємо можливість «попрацювати» сонцю. У просушеної сонцем грунті загине хвороботворна мікрофлора, для життєдіяльності якої необхідна помірна температура і вологість.

Врахуйте! При цьому способі дезінфекції в ґрунті гине не тільки патогенна, але корисна мікрофлора.

Підготовка теплиці до наступного сезону. Профілактика захворювань- Теплиця,парники,догляд,осінь,підготовка,очищення,профілактика,захворювання,фото

Якщо осінь рання, холодна, то приблизно в жовтні-початку листопада, в залежності від регіону, грунт у теплиці прошпаривают гарячою водою (не окропом). При такій обробці теж гине достатню кількість шкідників і хвороботворних грибків, бактерій, вірусів.

Хімічне знезараження грунту в теплиці

При побілці вапняним молоком з мідним купоросом на ґрунт потрапляє розчин, який частково дезінфікує грунт. Після такої дезінфекції грунт перекопують.

Якщо після обробки приміщення верхній шар грунту замінили новим або він був замінений у минулому році, то можна обробити грунт розчином мідного купоросу (25-30 г/10 л води) і через деякий час провести перекопування на штик лопати.

Обробку мідним купоросом не можна проводити щорічно, так як мідь, накопичуючись у ґрунті, пригнічує рослини.

Можна застосувати готові хімічні препарати зі списку дозволених і по інструкції провести знезараження грунту.

Запам'ятайте! Щоб отримати екологічно чисту продукцію можна використовувати (особливо в захищеному ґрунті) хімічні препарати.

Біологічні методи знезараження тепличного почвогрунта

Біологічний метод знезараження грунту в теплиці є найбільш прийнятним. Він дозволяє тривалий час не міняти верхній шар і при цьому грунт не знижує родючості і не збільшує патогенну навантаження ґрунту. Пов'язано це з тим, що всі біопрепарати сприяють збагаченню ґрунту корисною мікрофлорою, яка знищує хвороботворні бактерії, грибки, віруси і одночасно, переробляючи органічні рештки рослин, збільшує у ґрунті кількість органіки і поживних речовин у формі доступних мінеральних солей.

При біологічному знезараженні можна з осені перекопати грунт, обробити биораствором і засіяти сидерат.

Якщо не встигли, то з початком весняних робіт реанімуємо грунт, і пробудимо від зимової сплячки корисну мікрофлору, полив грунт помірно гарячою водою, піднявши температуру ґрунту до +12 — +14°С. Оттаявший грунт поллємо розчином «Байкал ЕМ-1» і граблями заделаем в грунт.

Використовуємо сухий препарат «Эмочка-Бокаші». Розсіємо по грунту і будемо поливати теплою водою. У вологому теплому середовищі мікроорганізми починають посилено розмножуватися, знищуючи хвороботворну мікрофлору.

протягом всього вегетаційного періоду в теплиці можна обробляти рослини биоинсектицидами від шкідників і биофунгицидами від грибкових захворювань.

З биоинсектицидов найбільш ефективними є боверим, фітоверм, актофіт, бітоксибацилін, лепідоцид. З биофунгицидов високою ефективністю відрізняються триходермін, гаупсин, фітоспорин, алирин-Б, гамаїр. Норми витрати та час обробок вказані на упаковках або у супровідних рекомендаціях до використання.

Щоб знизити кількість обробок краще використовувати бакові суміші, попередньо перевіривши препарати на сумісність. Потрібно відзначити, що обробляючи рослини і ґрунт протягом вегетації, біопрепарати захищають рослини від хвороб і шкідників і одночасно оздоровлюють грунт, не завдаючи шкоди організму людини.