«Під майбутній урожай» — Осінні роботи в саду

Величезне значення має осіння підготовка грунту під майбутній урожай, так як вкрай важливо дотримуватися сівозміни, а також вимоги різних культур до кислотності та удобрення.

Правила перекопки

Готуючи грядки з осені, слід пам'ятати, що перевертати пласт землі, розбивати грудки, що утворилися при перекопуванні, не можна. Це не буде сприяти не тільки промерзання насіння бур'янів і зимуючих в грунті шкідників, а й диханню грунту.

Произвесткуйте там, де потрібно, землю під час осіннього перекопування. Навесні це зробити складніше, так як не всі рослини добре переносять вапно, а кислий грунт пригнічує їх ріст.

Кислотність грунту можна визначити за переважаючим в городі бур'янистих рослин. На кислих грунтах зазвичай ростуть хвощ, щавель, подорожник, м'ята, іван-да-марья, верес, на слабокислих і нейтральних – в'юнок польовий, ромашка непахуча, бодяг городній, мати-й-мачуха, пирій повзучий, конюшина.

При перекопуванні грунту вносять необхідні поживні речовини під ті культури, які потрібно удобрювати з осені.

«Під майбутній урожай» — Осінні роботи в саду-

© coljay72

Правила добрива

Гній вносять восени або ранньою весною. Все залежить від того, яку культуру ви збираєтеся вирощувати.

Під ранні овочі (капусту, картоплю) гній краще вносити з осені, під пізні – під час ранньої весняної перекопування.

Якщо навесні доводиться використовувати свіжий розклався гній, то на цих грядках можна вирощувати гарбузи, огірки. А ось цибуля, морква, зелені культури висаджують лише на другий рік після внесення гною.

З осені під час перекопування грунту краще внести фосфорні добрива, так як потрібен тривалий час, щоб вони надійшли до коріння. Особливо цього потребує буряк.

До середини жовтня закінчують посадку озимого часнику. В кінці місяця проводять підзимовий посів моркви, петрушки, цибулі-чорнушки, щавлю та інших холодостійких культур. У листопаді всі роботи в городі практично закінчуються.

«Під майбутній урожай» — Осінні роботи в саду-

© Ted Percival

Правила прибирання

Після збирання овочів і картоплі обов'язково потрібно навести на ділянці порядок, згребти опале листя і рослинні залишки, інакше вони стануть джерелом розповсюдження хвороб та шкідників. Здорові листя використовують для укриття на зиму багаторічних рослин і квітів. Опале листя і трава можуть стати цінним добривом. Для цього його складають у великі купи. Восени і навесні купи перелопачують. Як тільки вони перепреют, їх можна використовувати під овочеві культури.

Я з допомогою листя та рослинних відходів влаштовую теплі грядки. Спочатку знімаю орний шар і укладаю листя. Потім укладаю назад зняту землю. За зиму листя встигають перепреть і стають хорошим добривом. Можна для цього використовувати листя, зібрані в лісі, але ні в якому разі не з придорожніх смуг, так як вона містить канцерогенні речовини.

«Під майбутній урожай» — Осінні роботи в саду-

© C. A. P.

Правила підготовки теплиць

У листопаді важливо підготувати теплиці до нового сезону. З цією метою рослинні рештки після збирання врожаю овочів потрібно винести і спалити. Ретельно огляньте приміщення, закрийте всі щілини і зазори. Протягом 2-3 діб проведіть газацію теплиць (спалюються сірчані шашки з розрахунку 50 г на 1 кв. м теплиці), покрівлю всередині теплиці, стелажі, інвентар обробіть розчином формаліну з хлорофосом (500 г формаліну і 50 г хлорофосу на 10 л води). На 1 кв. м площі витрачають 400 р такої суміші. Замість формаліну можна використовувати 400 г пасти хлорного вапна на 10 л води. Після дезінфекції покрівлю всередині теплиці, стелажі та інвентар промийте гарячою водою.

Пам'ятайте: частий і рясний полив у парниках і теплицях сприяє вимиванню поживних речовин, а багаторазова підживлення – нагромадження у ґрунті баластних утворень.

Щоб забезпечити сприятливі умови для росту рослин, потрібно підготувати свіжий грунт, що складається з торфу низинного (75%), дернової среднесуглинистой землі (25%) або 60% низинного торфу, 20% дернової землі, 20% гною або 70% низинного торфу, 20% гнойового перегною, 10% піску. Як рыхлящего матеріалу до ґрунтів до 30% можна додати компости з відходів стружок, тирси, кори і дрібних трісок. При їх погашенні на відро свіжих відходів додати 44 г сечовини і 15 г суперфосфату, все ретельно перемішати і викласти в штабель на 2-3 місяці.

© davewrightphotography

Взимку по можливості не забувайте збирати деревний попіл, курячий послід, які потрібно зберігати в ящиках або бочках в сухому місці. Пічна зола нейтралізує кислотну грунт і помітно пожвавлює діяльність корисних мікроорганізмів, зокрема бактерій, що збагачують ґрунт азотом. Вносять золу навесні в борозни і лунки з розрахунку 100-200 г на 1 кв. м.