Переваги та методи вирощування рослин на гідропоніці

Гідропоніка – це спосіб вирощування рослин без грунту. Слово походить від грец. υδρα — вода і πόνος — робота, «робочий розчин». При вирощуванні гідропонним методом, рослина харчується корінням не в грунті, більш-менш забезпеченої мінеральними речовинами, поливаемой чистою водою, а у волого-повітряної, сильно аеріруемой водної, чи твердою але пористої, волого - і воздухоемкой середовищі, що сприяє диханню коренів в обмеженому просторі горщика, і вимагає порівняно частого (або постійно-крапельного)поливу робочим розчином мінеральних солей, приготованим за потребами цієї рослини.

Переваги та методи вирощування рослин на гідропоніці- Гідропоніка,Домашня,Вирощування,переваги,Метод,Як виростити,Фото,

Опис

При гідропоніці коренева система рослин розвивається на твердих субстратах (не мають поживного значення), у воді або у вологому повітрі (аэропоника). Прикладом органічного субстрату служить кокосове волокно: це перемелена шкаралупа і лико кокосового горіха, з якої вимиті солі заліза і магнію. Природа передбачила кокосове волокно як первісний грунт для коренів новонародженої пальми. Кокосове волокно легше води, тому при поливі не топиться як почвогрунт, а розбухає, наповнюючись повітрям. Кожне волокно містить у своїй товщі велика кількість пор і канальців. Силою поверхневого натягу канальці заповнюються робочим розчином, але кореневої волосок випиває вміст, проростаючи поруч. Гладка поверхня волокна дозволяє корені вільно ковзати від випитої мікропори до наступної. Мережею мікротрубочок кокосове волокно розподіляє воду і повітря по всьому своїм обсягом. Волокно кокосового горіха, як повністю рекультивируемый, екологічно дружній субстрат, використовується на багатьох голландських гидропоник фермах, при вирощуванні багаторічних рослин, наприклад троянд.

Виснаження і забруднення земель ще не очевидно, але нестача води вже гостро відчувається в деяких регіонах, наприклад, в ОАЕ, Ізраїлі, Кувейті. У цих регіонах гостро постає проблема зрошення. В даний час до 80% всіх овочів, зелені, фруктів, в Ізраїлі вирощується гідропонним способом. Армія США завжди має в наявності все необхідне для розгортання в польових умовах гідропонних теплиць для овочів і зелені. Гідропоніка – ідеальне рішення для жарких посушливих країн, так як при економії води в рази можна знімати безліч урожаїв за рік.

При тепличному вирощуванні в північних широтах гідропоніка так само показує відмінні результати, при наявності досвітки теплиці лампами.

Розвиток гідропоніки в Росії пов'язано з зростаючим інтересом до т. зв. "малим фермерським господарствам", де на невеликій площі можна вирощувати зелень, овочі, квіткові та ягідні культури в промислових масштабах. Все більшою популярністю користуються модульні системи крапельного поливу. Вони дозволяють створити за короткий термін і при невеликих витратах зрошувальну систему як для традиційного земельної вирощування, так і для гідропонних установок типу крапельного поливу.

Переваги та методи вирощування рослин на гідропоніці- Гідропоніка,Домашня,Вирощування,переваги,Метод,Як виростити,Фото,

Переваги гідропоніки

Гідропоніка має великі переваги в порівнянні зі звичайними (ґрунтовими) способом вирощування.

Так як рослина завжди отримує потрібні йому речовини в необхідних кількостях, воно росте міцним і здоровим, і набагато швидше, ніж у ґрунті. При цьому врожайність плодових та цвітіння декоративних рослин збільшується в кілька разів.

Коріння рослин ніколи не страждають від пересихання або нестачі кисню при перезволоженні, що неминуче відбувається при грунтовому вирощуванні.

Так як витрата води легше контролювати, немає необхідності щодня поливати рослини. В залежності від обраної ємності та системи вирощування потрібно додавати воду набагато рідше — від разу в три дні до рази на місяць.

Не виникає проблеми нестачі добрив або їх передозування.

Зникають багато проблем ґрунтових шкідників та хвороб (нематоди, капустянки, сциариды, грибкові захворювання, гнилі, тощо), що позбавляє від застосування отрутохімікатів.

Сильно полегшується процес пересадки багаторічних рослин — не треба звільняти коріння від старої грунту і неминуче травмувати їх. Треба лише перевалити рослина у велику посуд і досипати субстрат.

Немає необхідності купувати нову грунт для пересадки, що сильно здешевлює процес вирощування кімнатних рослин.

Так як рослина отримує тільки потрібні йому елементи, вона не накопичує шкідливих для здоров'я людини речовин, неминуче присутніх в грунті (важкі метали, отруйні органічні сполуки, радіонукліди, надлишок нітратів та ін), що дуже важливо для плодових рослин.

Немає необхідності возитися з землею: руки завжди чисті; гідропонні судини мало важать; в будинку, на балконі або в теплиці чисто і охайно, немає сторонніх запахів, літаючих над горщиками сциарид, і інших неприємних супутніх ґрунтової вирощування факторів.

Простота та дешевизна.

Переваги та методи вирощування рослин на гідропоніці- Гідропоніка,Домашня,Вирощування,переваги,Метод,Як виростити,Фото,

Методи

Розрізняють наступні методи вирощування рослин з використанням гідропоніки:

  • гідропоніка (водна культура)
  • гидрокультура (субстратна культура)
  • аэропоника (повітряна культура)
  • хемокультура (культура сухих солей)
  • ионопоника
  • аквапоніка (спільне вирощування водних тварин і рослин)

Гідропоніка (водна культура)

Гідропоніка (водна культура) – це метод вирощування, при якому рослина укорінюється в тонкому шарі органічного субстрату (торф, мох тощо), покладеного на сітчасту основу, опущену в піддон з живильним розчином.

Коріння рослин через субстрат і отвори основи опускаються в розчин, живлячи рослина. При гідропонному способі вирощування рослин складність представляє аерація коренів, так як міститься в поживному розчині кисню рослині не достатньо, і кореневу систему рослини повністю занурити у розчин можна. Для забезпечення дихання коренів між розчином і основою залишають повітряний простір для молодих рослин 3см, для дорослих – 6см. При цьому необхідно подбати про підтримку підвищеної вологості повітря в цьому просторі, інакше коріння швидко засохне. Живильний розчин замінюється раз на місяць.

Аэропоника (повітряна культура)

Аэропоника (повітряна культура) являє собою метод вирощування рослин без субстрату взагалі.

Рослина закріплюється затискачами на кришці судини, наповненого живильним розчином таким чином, щоб 1/3 коренів перебувала в розчині, а інші корені знаходяться в повітряному просторі між розчином і кришкою судини і періодично зволожуються. Щоб не пошкодити зажимом стебло рослини і не перешкоджати його потовщення по мірі росту рекомендується застосовувати м'які еластичні прокладки, наприклад, з поролону.

Крім вищеописаного способу вирощування рослин на аэропонике, можна використовувати спосіб запилення коренів живильним розчином. Для цього в посудині, де знаходяться корені, поміщається туманообразующий розпилювач, з допомогою якого 2 рази на добу по 2-3 хвилини коріння подається поживний розчин у вигляді дрібних крапель.

При аэропонном вирощуванні особливо важливо подбати про підтримку підвищеної вологості повітря в просторі, що оточує корені, щоб вони не засохли, але при цьому забезпечити доступ повітря до них.

Хемокультура

Хемокультура, або культура сухих солей, при якому рослини вкорінюються в органічному субстраті, просочені розчином поживних речовин. (наприклад, «голландські» кактуси - один з варіантів культури сухих солей).

Ионопоника

Ионопоника – зародилася півтора — два десятки років тому ионитопонная – культура вирощування рослин на іонообмінних матеріалах. В якості субстрату застосовують іонітні смоли, волокнисті матеріали, блоки та гранули пінополіуретану.

Зовсім нові можливості по розмноженню особливо рідкісних видів і форм представляють методи розмноження in vitro, коли цілісне рослина отримують з шматочка його тканини або навіть однієї клітини тканини. Суть методу в тому, що використовуються дійсно багаті на поживні розчини (та ще й з вітамінами і гормонами) і в звичайних умовах там буде моментально поселятися мікрофлора. Щоб цього уникнути, експлант культивується в стерильних умовах.

Механічним субстратом для рослин зазвичай є агар. Це «холодець» з морських водоростей.

Аквапоніка

Аквапоніка являє собою штучну екосистему, в якій ключовими є три типи живих організмів: водні тварини (зазвичай риби), рослини і бактерії. Така технологія вважається екологічно безпечним. Працює за принципом еко-системи риб і рослин: риби забезпечують живлення рослин, а рослини очищають воду. Суть методу — використання відходів життєдіяльності водних тварин (риб, креветок) в якості поживного середовища для рослин. Водні тварини виділяють токсичні для них самих продукти життєдіяльності: азотні, калійні, фосфорні сполуки, вуглекислий газ. Накопичення цих речовин у воді становить головну проблему як у замкненій промислової аквакультурі, так і в простому акваріумі. Ці ж речовини абсолютно необхідні в гідропоніці і їх додають у воду для отримання поживних розчинів для рослин. У аквапонике ця проблема вирішується сама собою: продукти життєдіяльності риб утилізуються бактеріями і рослинами.

Найбільше поширення отримала гидрокультура – метод, при якому рослини вкорінюються в товстому шарі мінерального субстрату (гравій, керамзит, вермикуліт і тощо).

Переваги та методи вирощування рослин на гідропоніці- Гідропоніка,Домашня,Вирощування,переваги,Метод,Як виростити,Фото,

Види рослин, які можна вирощувати безпідставною чином

В даний час велику популярність здобула технологія вирощування рослин без грунту протягом усього року, застосовуючи для їх підгодівлі особливий живильний розчин. Така технологія називається гідропонікою і дозволяє займатися садівництвом» в будь-якому місці будинку або квартири.

Якщо говорити загалом – гідропонним способом можна вирощувати практично всі види рослин. Розглянемо спочатку розсадні рослини, які можна перевести на безпідставний вид вирощування. Найбільш перевіреними такими культурами, без проблем живуть на поживному розчині є філодендрон, фалангиум, плющ, фікус, фатсія, плющ звичайний, хойа.

При вирощуванні культур з живців або насіння за безпідставною технології вибір рослини може бути абсолютно вільним. Крім зазначених вище, відмінно зарекомендували себе аспарагус, антуріум, кімнатна липа, колеус, бегонія всіх різновидів, циссус, драцена, монстер, драцена. Окремо хотілося б виділити всім відомий кактус, який росте на поживному розчині буквально на очах, вражаючи величезною кількістю колючок великих розмірів.

Кальцефобные рослини, такі як азалія, камелія, різні види вересових, відмінно ростуть без грунту, якщо попередньо провести хімобробку субстрату кислотою і підтримувати значення рН розчину в інтервалі від 4,7 до 5,8. Бромелієві культури (більбергія, гузмания, врієзія, арегелия, опунция), які в основному представляють собою епіфіти (харчуються і корінням і листям), прекрасно ростуть без грунту, за умови наповнення їх листя розчином, який розводять водою у співвідношенні 1 до 10.

найпоширенішою овочевою культурою, вирощуваної гідропонним методом, є томат. Крім нього прекрасно розвиваються кольрабі, огірки, редиска. Величезне естетичне задоволення можна отримати, виробляючи розведення банана на живильному розчині. Банан вимагає дуже багато поживного розчину, але зате вже через рік він «вимахає» у висоту до двох метрів.

Таким чином, як ви вже зрозуміли, якщо дотримувати всі вимоги (по освітленню, тепловим умовам, необхідним рівнем циркуляції повітря і деяких інших), які є індивідуальними для різних видів рослин, то абсолютно будь-яку рослину можна вирощувати по безпідставною технології, отримуючи непередаване задоволення від свого постійного домашнього саду. Небажано, щоб поруч з посадженими рослинами здійснювалася асфальтування, адже на ній будуть часто їздити автомобілі і це може їм зашкодити. Виняток становлять лише авто, обладнаних ГБО компанії славгаз. Вони точно не принесуть ніякої шкоди.

Переваги та методи вирощування рослин на гідропоніці- Гідропоніка,Домашня,Вирощування,переваги,Метод,Як виростити,Фото,

Гідропоніка на підвіконні

Гідропоніка, на відміну від грунту, дозволяє варіювати систему живлення рослини безпосередньо біля коріння, що і дозволяє досягати відмінних результатів. Для кожної використовуваної культури можна підібрати свій розчин, але можна використовувати і універсальні, типу Кнопа, Геріке, Чеснокова-Базыриной. Мінеральні солі, що входять до їх складу, зазвичай є в магазинах, що торгують добривами. А тепер у продажу з'явилися і готові суміші для гідропоніки. Зараз людина бажає спробувати використовувати гідропоніку, може взяти вже готові суміші і не шукати прості складові. Істотним негативним відмінністю цих сумішей від "самопальних", є ціна, вище приблизно на порядок. Але для непромислових,"навчально-домашніх" методів це цілком компенсується зручністю застосування – "просто додай води".

Домашні ж методи гідропоніки гідні зайняти важливе місце серед всіх інших методів вирощування. Рослини, вирощені своїми руками-це не тільки і не стільки економія і дохід, скільки підвищення екологічності житла та потужний антистресовий фактор. Це важко виміряти в конкретних цифрах, але будь-яка людина відчуває себе набагато комфортніше в оточенні зеленіючих і розквітаючим рослин, особливо взимку. І квадратний метр підвіконня, на якому вони зростають, буде не зайвим в сучасній квартирі.

Багато вирощують на підвіконнях декоративні культури, які зазвичай не отримують необхідних для свого розвитку мінеральних речовин з ґрунту, через обмеженість обсягу застосовуваних ємностей. Ця обмеженість змушує робити часті підживлення та пересадки, які дуже негативно впливають на розвиток практично всіх рослин. Від цього можна позбутися, просто перейшовши на гідропонний метод.

Для однорічників пересадки стають непотрібними, для багаторічників різко скорочуються (раз в 3-5 років), а підживлення стають тим, чим і повинні – поліпшенням живлення рослин. Всі солі, застосовуваних дозах, що не викликають ніяких побічних ефектів, і можуть бути замінені протягом 10-15 хвилин, на відміну від ґрунтового внесення, де внесення солей це непроста справа, а їх вилучення в разі, наприклад передозування, практично неможливо.

Переводячи "зелений куточок" на гідропоніку, не слід чекати чудес, це не "чарівна паличка", це інша технологія вирощування. І як будь-яка технологія, має плюси і мінуси. Основним мінусом є наявність більш складних систем, які треба або купувати, або робити самим. З цим нічого не поробиш, але прогрес не стоїть на місці, більшість живе в містах, а не в печерах, і косять не косою, а комбайнами. При освоєнні гідропоніки з'являється можливість компенсувати частину витрат на неї, організацією "кімнатного городика", на якому можна вирощувати зелені і пряно-смакові культури для власного сімейного споживання. При цьому продукція власного виробництва буде і дешевше, і краще тепличної.

Асортимент можливих для вирощування в кімнатних умовах культур не так вже й малий, можна привести, наприклад, тіньовитривалі сорти томатів, огірків, салату, редиски, цибулі (на перо), полуниці, перцю, не кажучи вже про пряної зелені типу меліси і м'яти. При вирощуванні даних культур у ґрунті, рентабельність і окупність буде дуже низькою, в гідропонних же умовах можуть працювати навіть промислові підприємства, що і демонструють західноєвропейські тепличні комбінати. Це безсумнівний "плюс".

Але основним плюсом є саме можливість розмістити значно більшу кількість рослин на тій же площі вирощування. І при цьому вони будуть виглядати набагато краще, ніж їх побратими, що вирощуються в "стандартно-кімнатних умовах. Тому тим, хто хоче отримати кращий результат, можна сміливо рекомендувати саме гідропоніку. Початківцям не варто відразу конструювати складні системи періодичного затоплення або DWG з аерацією. Можна просто спробувати гидропоты – це горщики, вставлені один в один, у верхньому субстрат, в нижньому живильний розчин.

Гидропоты це просто і надійно, особливо в зимовий час, коли харчування має бути помірним, а випаровування невелика. Для більшості кімнатних квітів цього цілком вистачить для нормального росту і розвитку. Їх можна використовувати і в літній час, просто доведеться частіше підливати воду і коригувати розчин (приблизно раз на місяць взимку, раз в тиждень-два влітку). Після освоєння гидропатов, може з'явитися інтерес до "кімнатного огородику". Але на відміну від простих повільно зростаючих декоративних рослин, товарні культури вимагають більшої кількості ресурсів. Це зумовлено швидким зростанням і необхідністю сформувати генеративні органи – квітки і плоди. Для отримання малих кількостей зелені можна використовувати і гидропот, але для плодових культур це неприйнятне з-за швидкого використання поживних елементів.

Переваги та методи вирощування рослин на гідропоніці- Гідропоніка,Домашня,Вирощування,переваги,Метод,Як виростити,Фото,

Для вирощування відчутних кількостей споживаних частин рослини необхідні системи, де поживні елементи будуть вноситися постійно. Основні це: періодичного затоплення, крапельного зрошення і для деяких культур – DWG. У кожної є достоїнства і недоліки, але найбільше поширення отримала система періодичного затоплення субстрату. Вона є основною і в промисловій гідропоніці. Для неї необхідні насос і бак з оборотним розчином. З бака з розчином у растильную ємність періодично насосом подається розчин (зазвичай 15-20 хвилин протягом години), і, проходячи через неї, зливається назад, це дозволяє заповнювати поживні елементи безперервно і рівномірно по всій кореневій системі, а також за рахунок великого обсягу бака, не допускати сильних коливань їх концентрації. Крапельне зрошення простіше, але має неприємну особливість – часте засмічення тонких трубочок і капілярів, солями і частинками субстрату (якщо воно оборотне). DWG (як просте, так і з аерацією) можуть витримати не всі культури, зазвичай на ньому вирощують тільки салат. Ці системи не такі складні, як здається на перший погляд, але, як і будь-який пристрій, потребують уваги, як при збиранні, так і при експлуатації.

Багато їх компоненти, наприклад насос, можуть бути взяті в магазинах продають обладнання для акваріумів. Деякі компоненти, такі як трубки, горщики і шланги, є в хозмагах і на будівельних ринках. В інтернеті і великих містах вже є фірми, які пропонують спеціалізоване обладнання для гідропоніки, але їх недоліком є ціна і неможливість пристосування під конкретні умови конкретної підвіконня. Це скоріше обладнання для офісів.

У будь-якому випадку, після освоєння якої-небудь системи, зазвичай прагнуть покращити її функціонування. "Кімнатний город" хочеться розширити і отримувати більше хорошого, але це наштовхується на чергове обмеження. Навіть тіньовитривалі сорти рослин, здатні рости і плодоносити в зимових умовах слабкого освітлення, ростуть краще при додатковому освітленні, а при спробі збільшити "город" у бік кімнати, перестає вистачати світла тим рослинам, які знаходяться далі, ніж півметра від вікна. І тут у кімнатних умовах можна використовувати светогидрокультуру, застосовуючи люмінесцентні лампи або енергозберігаючі. Нагрівання їх колб невеликий, а при грамотному розрахунку відбивачів, і при електронних регулюючих пристроях (для люмінесцентних ламп) можна отримати цілком комфортні умови спільного проживання і для людей, і для рослин. Це дозволяє (при деякому збільшенні витрат на електроенергію) отримувати регулярне поповнення столу вітамінами і зеленню прямо зі своєї кімнати, не купуючи привізне – тепличне. Не кажучи вже про те, що рослини будуть очищати повітря в кімнаті і квартирі.

Хочеться зауважити, що тим, хто бажає робити бізнес на гідропоніці, для початкового освоєння методу цілком може вистачити саме підвіконня, а вже після можна буде переходити до більш об'ємному вирощування, яке потребує великих вкладень і праці.

Гідропоніка на підвіконні – це добре саме по собі, і як старт для більшого. Це може спробувати кожен, і якщо вийде, ваша праця і турботи виправдаються.

А вирощуєте Ви таким способом рослини? Чекаємо Ваших порад!