Паслін колючий – небезпечний бур'ян!

Рослина належить до сімейства Пасльонові Solanaceae Juss., роду Паслін Solanum L.

Синонім: Solanum rostratum Dun.

Біологічна група: Яровий однорічник

Паслін колючий – небезпечний бур'ян!-

© JerryFriedman

Морфологія і біологія: Рослина 30-100 см заввишки, густо опушена зірчастими волосками. Стебло, гілки, черешки і жилки листків, квітконосів і чашечка квітки засаджені також міцними шиловидними соломи кольору шипами довжиною 5-12 мм. Стебло циліндричне, дерев'янистих, сильно гіллястий, сірувато-запорошеного кольору. На одному вільно зростаючому рослині може утворюватися до 70 гілок, діаметр куща досягає 70 див. Корінь стрижневий, розгалужений, проникає на глибину до 3 м. Листки чергові, довгочерешкові, ліровидні, глибоко двічі перистороздільні, довжиною 5-10 див. Квітки 5-членниє, спочатку зібрані на кінці короткого (2-3 см довжини) квітконоса, пізніше, завдяки подовженню останнього розставлені у вигляді кисті. Віночок жовтий, 2-3 см в діаметрі, з ланцетно-яйцевидними лопатями. Чашечка з яйцеподібно-ланцетними лопатями, при плоді розросталася до майже кулястої і щільно облягає ягоду. Рослина цвіте у червні-вересні, плодоносить у серпні-жовтні. Плід – одногнездная, куляста, напівсуха ягода. При дозріванні плід розтріскується. На одній рослині може утворюватися до 180 ягід, у кожній ягоді міститься 50-120 насіння. Насіння темно-коричневі або чорні, округло-ниркоподібні, з боків сплюснуте, поверхня їх сітчаста, зморшкувата. Свежесозревшие насіння пасльону колючого не проростають, вони знаходяться в стані біологічного спокою протягом 5-6 місяців, проростають тільки після перезимівлі в ґрунті. Життєздатність насіння в грунті зберігається протягом 7-10 років. Відмирання насіння в різних шарах орного горизонту відбувається нерівномірно. Так, за три роки на глибині 5 см кількість насіння пасльону зменшується на 83%, а наглубине 30 см – лише на 9%. Мінімальна температура проростання насіння 10-12°С, оптимальна – 22-25°С. Насіння здатне проростати з глибини 1-15 см, найкраще насіння проростає з глибини 3-5 см, при закладенні насіння глибше 15 см сходи не з'являються. Паслін колючий розмножується тільки насінням, після дозрівання насіння рослини легко відламуються від кореня і перекочуються вітром на значні відстані. Насіння пасльону колючого, після осипання на землю, можуть розноситися вітром, на колесах машин разом з брудом. Після появи сходів паслін зростає дуже повільно. Для освіти 3-4 справжніх листків потрібно 3-4 тижні, а розгалуження головного стебла починається через 30-40 днів. У цей момент посилено розвивається коренева система пасльону. Вона зростає в 5-6 разів швидше стебла. В залежності від умов зростання паслін може розвинути потужну наземну масу, утворюючи до 30 гілок і нерідко досягає висоти одного метра. Стрижневий корінь пасльону може проникати на глибину до 3 метрів.

Паслін колючий – небезпечний бур'ян!-

© Frank217Распростроанение: Північна Америка, як заносное рослина в Середній Європі, Середземномор'ї, Австралії, Південній Африці. Потенційний ареал може досягати 60° с. ш. Заносной бур'ян, що його батьківщина – Мексика і південно-захід Північної Америки. Поширений в європейській частині б. СРСР, Кавказі, Казахстані, на Далекому Сході.

Паслін колючий – небезпечний бур'ян!-

© С. Ю. Ларіна, І. А. Будревская.

Екологія: Дуже теплолюбна рослина. Паслін колючий росте на всіх типах ґрунтів, але краще всього на пухких, лужних суглинних або глинистих грунтах. Віддає перевагу добре освітлені ділянки. Недолік світла, особливо в початкові фази розвитку, негативно позначається на його зростання. Так, в посіві колосових при нормальній густоті стояння розвиток культурних рослин пасльону пригнічується і до моменту збирання хлібів він встигає утворити лише кілька листя.

Найбільш сприятливі умови для росту і розвитку пасльону клювовидного складаються в посівах просапних культур, в садах і виноградниках. До моменту збирання врожаю паслін встигає утворити насіння і засмітити ними грунт. При недостатньому догляді за цими культурами спостерігається різке збільшення засміченості ґрунту насінням пасльону. Рясно росте паслін на пустирях, узбіччях доріг і на інших необроблюваних землях. Нерідко при цьому вся трав'яниста рослинність витісняється пасльоном.

Паслін колючий – небезпечний бур'ян!-

© Quentin6

Господарське значення: Злісний карантинний бур'ян. Засмічує посіви просапних і ярих зернових культур, городи, сади і пасовища. Як рудеральний рослина зустрічається вздовж доріг, на сміттєвих місцях, на необроблюваних землях. Внаслідок глибокої і розгалуженої кореневої системи S. cornutum успішно конкурують з культурними рослинами за елементи живлення і вологу, на засмічених пасльоном ділянках втрати врожаю культурних рослин досягають 40-50%, а в деяких випадках врожай може загинути повністю, що обумовлює його високу шкодочинність. Листя пасльону колючого отруйні для тварин. Колючки цієї рослини, потрапляючи в сіно і солому, пошкоджують порожнину рота і шлунково-кишковий тракт тварин. Солома, сильно засмічена пасльоном, не придатна для використання на підстилку. Паслін колючий є рослиною-господарем для деяких шкідників (колорадський жук, картопляна міль) і збудників хвороб (вірус тютюнової мозаїки, Verticillium albo-atrum) пасльонових культур.

Заходи боротьби:

Агротехнічні заходи боротьби:

  • Комплекс агротехнічних заходів у боротьбі з пасльоном колючим включає в себе систему передових технологій, розроблених науково-дослідними установами та рекомендовані для застосування в РФ.
  • За розміщення культур у сівозміні поля, сильно засмічені пасльоном колючим, слід відводити під посів культур суцільної сівби – озимі та ярі колосові, багаторічні та однорічні трави, горох і зернобобові культури.
  • Для попередження розвитку рослин пасльону, на полях, що вийшли з-під колосових відразу ж після збирання, необхідно проводити лущення стерні з наступною обробкою грунту за типом напівпару. Система заходів полупаровой обробки грунту забезпечує повне знищення всіх вегетуючих рослин пасльону, а також знову з'явилися сходів. При систематичному знищенні рослин пасльону, до утворення насіння, протягом 3-4 років орний шар грунту можна очистити від його насіння на 90-98 %.
  • Оранку зябу під посів ярих культур слід проводити на глибину 27-30 див. При цьому частина насіння, забитих глибоко, зовсім не проростає, а частина пророслого насіння сходів не дадуть, в результаті чого забур'яненість посівів може бути знижена на 80 %.
  • На необроблюваних землях паслін систематично знищується оранкою, лущенням, культивацією. Якщо проведення цих прийомів неможливо, паслін знищується періодичним скошуванням. Для запобігання обсіменіння рослин пасльону необхідно не менше трьох скашиваний за вегетацію. Скошувати паслін необхідно в період бутонізації – цвітіння, до утворення насіння.

Хімічні заходи боротьби:

Для захисту рослин від пасльону колючого застосовуються сертифіковані в установленому порядку хімічні, біологічні та інші засоби, що пройшли обов'язкові державні випробування і рекомендовані до використання спеціалізованими науково-дослідними установами, включеними в список пестицидів і агрохімікатів, дозволених до застосування в РФ. Це такі препарати як: раундап або ураган, або гліфосат з нормою витрати 4-6 л/га.

Паслін колючий – небезпечний бур'ян!-

© leighannemcc

 

Дата публикации: 9.04.17