Особливості вирощування картоплі: підготовка і посадка

Основна помилка початківців городників при вирощуванні картоплі – все, що не з'їдено, треба висадити і отримати урожай. Більшість так і роблять. А восени понуро розводять руками, якщо врожай відсутня або настільки мізерний, що і копати немає сенсу. Друга помилка – це посадка сортовий сумішшю. Одні кущі ще зелені, в інших бадилля настільки висохла, що й не визначити, де був кущ. Але найприкріше, що з одних картоплин пюре виходить пишним, а в салаті замість кубиків безформна крихта. Інші бульби, навпаки, в супі нагадують каламутні скельця синюватого відтінку, а бульйон без запаху з дивним присмаком.

Особливості вирощування картоплі: підготовка і посадка- картопля,насіння,вибір,підготовка,посадка,пророщування,вирощування,фото

Від поганого насіння не чекай доброго племені

Ця старовинна приказка ємко і коротко відповідає на всі питання початківців городників і одночасно позбавляє їх від основних помилок в картопляному городництві. Отримання високого врожаю відмінної якості залежить від призначення картоплі: для салатів, вінегретів, пюре, супів і борщів. Для кожного виду готового продукту виведені свої сорти, які поділені на групи з різною тривалістю вегетації в період теплого сезону.

Характеристика картоплі

Картопля по довжині вегетаційного періоду ділиться:

 • на ранні, формують урожай за 80-90 днів;
 • середньоранні, врожай бульб одержують за 100-115 днів;
 • середні, урожай яких займає період 115-125 днів;
 • середньопізні, з вегетаційним періодом 125-140 днів;
 • пізні, формування врожаю бульб якого займає понад 140 днів.

Завдовжки теплого сезону визначається група сортів картоплі, якої в районі віддається перевага. Безглуздо вирощувати пізня картопля в районах, де теплий період триває 2-4 місяці. Але поділ на групи не вирішує питання якості врожаю і його використання для приготування різних страв. Всередині кожної групи пріоритет віддається сортів, які розрізняються господарськими (смак, вміст крохмалю, колір м'якоті) і біологічними ознаками (врожайність, лежкість, форма бульб, стійкість до шкідників та хвороб та ін). Кожному сорту відповідають ботанічні ознаки (стебла, листя, квіти та ін), за якими в польових умовах можна чітко відокремити сорту і прибрати разносортицу.

В РФ і СНД виведено більше 2000 сортів картоплі, але активно використовуються в посадках близько 200 районованих сортів і гібридів. Досі немає універсального сорту, який би не залежав від кліматичних і грунтових умов. Щоб весь теплий сезон бути зі своїм свіжим картоплею на городі висаджують 2-4 сорти з бажаними господарськими ознаками різних термінів дозрівання (ранні, середні і т. д.).

Особливості вирощування картоплі: підготовка і посадка- картопля,насіння,вибір,підготовка,посадка,пророщування,вирощування,фото

Самостійна підготовка насіннєвого матеріалу

Досвідчені городники часто ведуть своє власне насінництво. Придбавши певні навички та досвід, господарі при збиранні врожаю картоплі виділяють насіннєвий матеріал. Щоб уникнути розмаїття обов'язково проводять сортопрочистки. Якщо, з різних причин їх не провели, тоді на грядці відзначають найбільш типові кущі (насіннєві), бульби яких залишають поруч з лункою. Збирання врожаю починають з цих кущів. Відразу відбирають у гнізді насіннєві бульби (однорідні, не більше курячого яйця, абсолютно здорові без зовнішніх уражень хворобами, шкідниками, без ран, отриманих при догляді й збиранні).

Відібрані насінники відразу окремо розкладають для просушування та остаточного відбору на зберігання до весни. Можна заздалегідь розрахувати кількість необхідного посадкового матеріалу. Зазвичай на 1 кв. м площі висаджують 5-7 бульб картоплі середньою вагою від 50 до 70, іноді 90-100 р. Після збирання насіннєвого матеріалу приступають до суцільної прибирання. Щоб не захаращувати поле і не годувати шкідників, прибирають з польової грядки весь картопля, включаючи дрібний і хворий, а також бадилля. Здорову закладають на компостування, а хвору спалюють, повертаючи попіл на полі. При звільненні грядки, призначеної під картоплю, приступають до осінньої підготовки грунту.

Зверніть увагу, що процес вирощування картоплі з насіння описаний у статті Вирощування картоплі з насіння.

Закупівля садивного матеріалу

Новачки в городній справі перші кілька років зазвичай посадковий клубнематериал закуповують. При закупівлі необхідно дотримуватися кількох правил.

 • Не закуповувати матеріал у випадкових продавців.
 • Набувати тільки районований посадковий матеріал насінницьких господарств.
 • Кожна покупка супроводжується короткою характеристикою сорту (вимагайте у продавця).

В анотації повинні бути вказані група і найменування сорту картоплі, район (регіон) обробітку. Приблизна дата висадки у відкритий грунт, тривалість вегетаційного періоду, врожайність. Характеристика властивостей м'якоті при термообробці. Стійкість до хвороб і шкідників. Лежкість. Якщо анотації ні, не ризикуйте купувати насіннєвий матеріал. Вас можуть елементарно обдурити.

В присутності продавця проаналізуйте якість купується матеріалу і його відповідність письмовій анотації. Перевірте однорідність купується матеріалу, величину бульб картоплі (з куряче яйце). Зовнішнє забарвлення шкірки, форму бульби. Характерне розташування вічок, їх величину, форму (округла, довгасті, поглиблені, одиничні, групами). В іншому випадку ви купите разносортицу.

Сортування та огляд насіннєвого матеріалу

В домашніх умовах закуплені бульби картоплі піддають ретельному огляду після попереднього відмивання від бруду (якщо необхідно). При огляді відразу відбраковують хворі, пошкоджені і відрізняються за зовнішнім виглядом (подовжені, круглі), кольором м'якоті (біла, рожева, жовта. інтенсивно синя, червона і ін). Здорові бульби картоплі розсортовують на дрібні (30-50 г), середні (50-80 г) і великі (понад 80 г). Кожна вагова категорія в майбутньому буде мати більш рівномірні сходи, свою швидкість розвитку, полегшить догляд за насадженнями та їх обробкою. Крім того, великі бульби можна буде перед посадкою розділити на кілька фрагментів.

Підготовка бульб картоплі до посадки

В залежності від стану бульб картоплі (глибокі, сплячі очі або навпаки оченята пророщены, але этиолированы та ін), посадковий матеріал піддають додатковій підготовці до висадки у відкритий грунт. Сплячі очі на бульбах піддають стимуляції або пробудження різними способами. Пророщені оченята озеленюють. Підготовка посадкового матеріалу дозволяє при висадці скоротити період отримання сходів, а, значить, отримати більш ранній урожай.

Особливості вирощування картоплі: підготовка і посадка- картопля,насіння,вибір,підготовка,посадка,пророщування,вирощування,фото

Світлова яровизация

При этиолированных пророслих оченятах, бульби піддають озеленення, яке ще називають світловий яровизацией. Підготовлені бульби картоплі розкладають на підвіконнях, у прозорих ємностях, у виноградних ящиках в 1 шар при помірному освітленні за 20-30 днів до посадки. Систематично бульби зволожують і перевертають. Температуру в приміщенні підтримують в межах +12..+17°С. Підготовлені бульби повинні мати рівномірний озеленення. В їжу їх використовувати не можна.

Суміщення стимуляції росту вічок з озелененням

При необхідності світлову яровизації картоплі поєднують з обробкою бульб поживними та дезінфекційними розчинами для стимуляції росту вічок і захисту від ураження хворобами. На збіднених ґрунтах доцільніше висаджувати бульби, додатково оброблені поживними речовинами. Обробку проводять в різних розчинах. Кожен городник має свої відпрацьовані способи підготовки матеріалу до посадки і зазвичай користується ними. У статті наводяться два види розчинів для початківців городників і вони не є догмою для обов'язкового використання.

1 спосіб

Приблизно за 4-6 тижнів до садіння бульби картоплі замочують на 20-30 хвилин у розчині кімнатної температури. Щоб не возитися з розрахунками, при приготуванні розчинів з декількох компонентів, доцільно використовувати готові комплексні добрива кристаллин, вуксал, які містять, крім основних елементів живлення 8 мікроелементів. На 10 л води розчиняють 20-25 г добрива і 1-2 чайні ложки стимулятора росту вічок біоглобіну. Оброблені бульби картоплі укладають в ящики в 1 або 2 шари. Ящики виносять в темне приміщення на 2 тижні, з температурою +12..+17°С. Після темнової фази пророщування, ящики або інші ємності з бульбами виставляють на озеленення.

2 спосіб

Якщо в закупленому насіннєвому матеріалі виявлені хворі бульби, то все розсортовані групи (дрібні, середні, великі бульби), обробляють в розчині, що містить препарати, що сприяють прискореного проростання вічок, закладці кореневих горбків і одночасного захисту від грибкових та бактеріальних захворювань. У 10 л води розводять 20-25 г комплексного добрива, додають 50-100 г деревної золи, 5 г мідного купоросу і дрібку марганцівки (1-2 г). У розчин додають біоглобін, корневін та триходермін (протигрибковий препарат). Суміш ретельно перемішують. Обприскують бульби або опускають на 2-4 хвилини у підготовлений розчин ящики з картоплею. У наступні 10-20 днів обприскують бульби підготовленим розчином через 1-3 дні. Потім, при достатньому розвитку та озелененні вічок на бульбах, висаджують у грунт.

Особливості вирощування картоплі: підготовка і посадка- картопля,насіння,вибір,підготовка,посадка,пророщування,вирощування,фото

Темновое пророщування корінців на паростках

Деякі городники вважають за краще висаджувати бульби у відкритий грунт зі сформованою кореневою системою на паростках. Цей спосіб підвищує швидкість, потужність і кількість майбутніх бульб на столонах картоплі. Підготовку бульб проводять в ємностях з вологим наповнювачем без доступу світла. На дно пластмасових або дерев'яних ємностей вистелених плівкою насипають шар хвойної стружки, тирси, торфу шаром 2-3 див Достатньо зволожують живильним розчином, приготованим за вищеописаним способом. Можна приготувати розчини, використовуючи на 10 л води, 3 чайні ложки нітрофоски, сечовини або добрива «ефектон». Завищувати концентрацію не можна. Для захисту від ураження грибковими хворобами бульб до живильного розчину додають планриз, триходермін, інші биофунгициды, нешкідливі для грунту, здоров'я людини і домашніх тварин. На оброблену підстилку щільно укладають бульби картоплі. Наступні ряди перешаровують, як і перший. Верхній ряд повинен бути укритий наповнювачем. Зволожують наповнювач через 4-6 днів. Для збереження вологості, ємності вкривають плівкою і встановлюють в приміщеннях без доступу світла. При цьому способі підготовки бульби картоплі закладають на пророщування безпосередньо перед висадкою у відкритий грунт, температура якого в шарі 10-15 см близька до температурі наповнювача (в межах +8..+12°С). На паростках за 7-10 днів формуються корінці. При досягненні довжини корінців 1-2 см, бульби відразу ж висаджують. Бульби з вкоріненими оченятами готові до висадки через 1,5-2,0 тижні.

Строки висаджування бульб картоплі

Нераціонально прив'язувати висадку картоплі у відкритий грунт до певної дати. Погода залежить від багатьох факторів і за років різниця в настанні теплої безморозной погоди може коливатися в широких межах (10-30 днів).

Тому в різних регіонах посадку картоплі починають:

 • при настанні весняного безморозного періоду, характерного для району. Він зазвичай вказується в календарях, повідомляється по синоптичним каналах телебачення та ін
 • безморозний період висадку пророщених бульб проводять, коли грунт прогріється до 10-12 см шарі до +5..+7°С, а для непророщених +8..+10°С, температура повітря не нижче +10°С. Посадка пророщеним посадковим матеріалом прискорює збирання культури на 1,5-2,0 тижні.
 • При температурі повітря +10..+12°С картоплю сходить через 20-25 днів. При підвищенні температури до +18°С – на 12-13 день. Молоді рослини можуть витримати короткочасне зниження температури повітря до -1,5 ° С. Зниження температури грунту до -1,0 ° С викликає загибель бульб. Звідси висновок: дуже ранні посадки не ефективні. Вони затримують появу сходів до 30 днів. Формування надземної маси починається з +11°С У вегетаційний період оптимальною температурою ґрунту для інтенсивного росту бульб картоплі є +16..+19°С. Більш висока затримує їх розвиток. Знижують температуру грунту вечірнім поливом і мульчуванням.
Особливості вирощування картоплі: підготовка і посадка- картопля,насіння,вибір,підготовка,посадка,пророщування,вирощування,фото

Способи і схеми посадки картоплі

В залежності від типу ґрунту, кліматичних умов висадку бульб картоплі проводять різними способами.

Найбільш поширені 3 способи:

 • гладка в лунки і стрічкою (простий і подвійний),
 • гребневая при підвищеної зволоженості грунту,
 • траншейне в посушливих районах.

Перш, ніж приступити до посадки підготовленого картоплі стандартних розмірів ознайомтеся із загальними рекомендаціями до агротехніки посадки (табл).

 • З відхиленням розмірів бульб картоплі від стандартних відстані можуть бути змінені, але не більш 3-5 див Всі види посадок до повного закриття ґрунту розрослася бадиллям необхідно мульчувати.
 • Посадки для рівномірності освітлення розташовують завжди з півночі на південь.
 • При будь-якому способі посадки необхідно витримувати відстані між рядами і бульбами в рядку, рекомендовані для різних груп картоплі.
 • Завжди витримувати глибину посадки, яка залежить від типу грунту,
 • Загущення прийнятно тільки при певному способі посадки і при посадці дрібним посадковим матеріалом.

Таблиця: Агротехнічні вимоги до посадки стандартних бульб картоплі.

Агротехнічні вимоги Групи картоплі Примітка
ранній середній пізній
Відстань між рядами, гребенями, см 45-50 50-60 60-70 Якщо не потрібно інше відстань
Відстань між бульбами в рядку, см 25-30 30-35 35-40
Глибина садіння бульб, см: Якщо не потрібно за технологією інша глибина
– легкі грунти, 10-12 10-12 10-12
– важкі суглинні, 8-10 8-10 8-10
– важкі глинисті 4-5 4-5 4-5

 

Особливості вирощування картоплі: підготовка і посадка- картопля,насіння,вибір,підготовка,посадка,пророщування,вирощування,фото

Посадка картоплі на гладкому поле

На окультурених грунтах достатньо влагоемких і повітропроникних висаджувати картоплю можна безпосередньо в лунки або борозни. Викопують Лунки глибиною 8-12 см з відстанню між рядами в 50-70 см. При такому способі посадки можна використовувати кілька схем.

 • Рядковый спосіб з рівними міжряддями по всій ділянці.
 • Здвоєні стрічки з двох рядів. Відстань між рядами в стрічці 40 см, а між стрічками 80-90 див. В ряду бульби висаджують через 30-40 см, використовуючи шахове розподіл бульб у стрічкових рядах. Цікава схема тим, що полив проводиться у стрічці між рядами, а ґрунт міжрядь використовується для підгортання. Підгортання проводять кожні 8-10 днів і бур'яни не встигають нарости. В широкі міжряддя скидають бур'яни та інші відходи, восени додають добрива. Грунт не перекопують, а розпушують на глибину 10-15 см. На наступний рік це міжряддя служить основною двурядной стрічкою. На місці минулорічної стрічки п формують широке міжряддя.
 • На рівній поверхні зручно використовувати квадратно-гніздову схему посадки. Особливо вона доцільна при посадці пізніх і кущистих сортів картоплі.

Гребневая посадка картоплі

На вирівняній ділянці сапкою роблять гребені 15-20 см. відстань Між гребенями 50-70 см. Для крупнокустистых відстань збільшують до допустимих розмірах. Дуже рідко посаджена картопля буде активно заростати бур'янами. По верху гребенів роблять лунки, в які висаджують бульби. Цей метод посадки доцільний в регіонах з достатнім природним зволоженням і на ділянках з високим заляганням підземних вод. Крім того, він доцільний і на важких грунтах, так як вони в гребенях повільніше запливають і ущільнюються. У гребенях довше зберігається пористість, яка покращує ґрунтовий повітрообмін, що сприяє кращому утворенню бульб.

до Речі! У старовину й зараз у багатьох селах і селах в період формування бульб проводять поліпшення повітрообміну проколюванням грунту вилами або ножем. Інструменти встромляють поблизу кущів вертикально в декількох місцях, трохи похитуючи, щоб не пошкодити столони.

Траншейне посадка картоплі

У посушливих районах і на легких грунтах картопля доцільніше висаджувати в траншеї. При такому способі втрачається менше вологи в посадках, можна зменшити кількість поливів. Траншеї викопують на 2-3 см глибше, рекомендованих для посадки бульб. Зверху закривають шаром грунту, не вище краю траншеї. При такому способі вирощування обов'язково мульчування грунту до суцільного укриття грунту бадиллям.

Докладно про агротехніку вирощування картоплі написано в статті: Особливості вирощування картоплі: агротехніка.

Альтернативні способи вирощування картоплі

Крім загальноприйнятих, сьогодні садівники пропонують велику кількість оригінальних способів вирощування, які допомагають зняти достатній урожай картоплі з малої площі: під чорною плівкою, під соломою, сіном, в коробах, бочках, мішках, відрах, в курганах і ін

Дата публикации: 29.04.17