Особливості вирощування картоплі: агротехніка

Батьківщиною картоплі є Америка, де аборигени дали йому влучну назву «тато». Розведення картоплі в Росії пов'язують з ім'ям Петра 1, і вже понад 200 років цей овоч не покидає приватне городництво. Дійсно, в нашій країні це основна городня культура. Кухарських справ майстри  можуть приготувати  понад 500 страв, ні разу не повторивши попередні. За поживними якостями немає овочевої культури, яка могла б замінити картоплю в  харчовому раціоні. Крім  того, картопля – це і технічна культура, використовувана для отримання крохмалю і спирту. Вони є основою для одержання  патоки, глюкози, клею, вітаміну «С»,  каучуку, медикаментів.

Зверніть увагу, що докладно процес підготовки насіннєвого матеріалу для посадки і посадка картоплі описані в окремій статті: Особливості вирощування картоплі: підготовка і посадка.

Особливості вирощування картоплі: агротехніка- Картопля,агротехніка вирощування,догляд,підживлення,удобрення,захист,хвороби,шкідники,фото

Осіння підготовка грунту для картоплі

Картопля володіє хорошим властивістю. Він може незмінно рости і формувати високі врожаї на одному місці при правильній агротехніці підготовки ґрунту та вирощуванні культури до 9 років. Щоб не накопичувати негативний фон, краще обробляти картоплю в культурообороте. Добрими попередниками в культурообороте для картоплі є всі гарбузові (кабачки, огірки, гарбузи), капуста, квасоля, горох, кукурудза. Картопля не любить закислених грунтів, віддає перевагу нейтральні. Тому навесні під передпосадкове розпушування в грунт вносять деревну золу, гашене вапно або доломітове борошно (200 г/кв. м площі). Раскислители можна внести і під осінню підготовку ґрунту.

З осені після збирання попередника проводять (якщо є необхідність) провокаційний полив для отримання сходів осінніх бур'янів. Після знищення бур'янів вносять на окультурених достатньо родючих ґрунтах по відру зрілого перегною або компосту на кв. м. Додають фосфорні і калійні туки відповідно 30 і 15 г/кв. м. Ділянку перекопують на південних чорноземах з оборотом пласта на 20-25 см. На збіднених грунтах з малим чорноземним горизонтом без обороту пласта.

через 2-3 Тижні засівають сидерат. З сидеральних культур краще використовувати гірчицю білу, буркун, овес, жито. Вони формують значну біомасу за короткий термін. При ранньому висіві сидерат закладають в грунт восени, при більш пізньому залишають до весни і зашпаровують глибоким розпушуванням у верхній шар (10-15 см) перед висаджуванням бульб. На слабоокультуренных грунтах з недостатнім рівнем вмісту поживних речовин норми внесення органічних і мінеральних добрив збільшують в 2-3 рази і обов'язково засівають сидеральну культуру.

Особливості вирощування картоплі: агротехніка- Картопля,агротехніка вирощування,догляд,підживлення,удобрення,захист,хвороби,шкідники,фото

Добриво картоплі

Осіннє внесення добрив і сидерація ділянки в достатній мірі забезпечать ранню картоплю поживними речовинами. На чорноземах йому не потрібно (у зв'язку з коротким періодом вегетації) додаткового внесення підгодівлі. На збіднених і легких ґрунтах можна вносити по 30-40 г нітроамофоски або азотних добрив на кв. м площі.

При посадці середніх і пізніх сортів з подовженим терміном вегетації, картопля підгодовують в наступні фази або періоди розвитку:

 • масових сходів при блідо-зеленому листі,
 • бутонізації,
 • масового цвітіння.

Підживлення проводять у вигляді розчинів або сухими формами добрив під полив.

Підживлення в період масових сходів краще провести нітрофоскою або нітроамофоски і по 30-40 г/кв. м площі.

У фазу масової бутонізації картопля потребує калій, фосфор і мікроелементи. У цей період прискорить розвиток рослин підживлення калійними і фосфорними добривами і деревною золою. Можна підготувати змішаний розчин для позакореневого підживлення. У 10 л води розмішати по 25 г сульфату калію і суперфосфату з 0,5 склянки деревної золи. Внести під кущ по 0,5 л розчину, потім полити і замульчувати. Замість розчину можна під полив внести по склянці деревної золи.

У фазу масового цвітіння картопля підживлюють з розрахунку на кв. м по 30 г суперфосфату. На збіднених ґрунтах в борозни між рядами картоплі або індивідуально під кущ вносять суміш з 35-40 г водорозчинного суперфосфату зі склянкою курячого посліду або коров'яку, змішаних з 10 л води. Підгодовують кущі з лійки без насадки 0,5 л/кущ з подальшим підгортанням або 1 л розчину на 0,5 метра борозни між кущами з подальшим закриттям грунтом, поливом і мульчуванням.

Для підживлення картоплі можна використовувати нові форми добрив гумат, карбамід (сечовина), юнона, кеміра та інші. Норми, способи і періоди внесення вказані на упаковках або супроводжуючих вказівки до застосування. Вносять їх під розпушування або підгортання. У посушливу погоду під полив з подальшим мульчуванням. Всі види підгодівлі закінчують в липні або за місяць до викопування картоплі.

Особливості вирощування картоплі: агротехніка- Картопля,агротехніка вирощування,догляд,підживлення,удобрення,захист,хвороби,шкідники,фото

Полив картоплі

У посушливих районах картоплю поливають 3-4 рази на місяць. У районах з достатніми опадами в залежності від групи (ранній, середній, пізній) проводять 1-3 поливу за всю вегетацію. Несвоєчасно проведений полив різко знижує врожайність. Бульби бувають дрібними, м'якоть тверда, несмачна. Визначити термін поливу просто.

 • Якщо почали в'янути нижнє листя на кущі – потрібен полив.
 • Занурте долоню в грунт біля куща. Якщо грунт долоні на підлогу суха, полив необхідний негайно. При цьому норма повинна становити не менше 5-6 л/кущ. У разі пересихання грунту полив ведуть безпосередньо під кущ без напору, щоб не розмити грунт. Зазвичай поливають плантації картоплі по борознах між рядами.

Захист картоплі від хвороб і шкідників

Хворобу легше попередити, ніж вилікувати. Тому для одержання здорових бульб картоплі необхідно щорічно проводити профілактичні заходи, що знижують або знищують причини захворювання.

 • Вирощувати тільки районовані сорти, стійкі до захворювань.
 • Вирощувати овочеві культури, у тому числі картопля, культурообороте.
 • При вирощуванні картоплі на одному місці протягом декількох років, щорічно проводити знезараження грунту.
 • Хворі кущі негайно прибирати з поля і знищувати.
 • Захворілу бадилля знищувати і не використовувати для компостування.
 • Максимально уникати різання бульб перед садінням.
 • Не вносити під картоплю гній. Використовувати при осінньому внесенні зрілий перегній, компост, біогумус.
Особливості вирощування картоплі: агротехніка- Картопля,агротехніка вирощування,догляд,підживлення,удобрення,захист,хвороби,шкідники,фото

Хвороби картоплі

З хвороб картоплі найбільш поширені грибкові та бактеріальні гнилі: фітофтороз, ризоктоніоз, макроспоріоз, чорна ніжка та інші.

Загальними заходами боротьби є: передпосадкова обробка бульб баковими сумішами, що включають биофунгициды фітоспорін-М, бинорам, гамаїр, алирин, планриз та інші.

протягом вегетаційного періоду необхідно обробляти кущі вище перерахованими біопрепаратами, а також можна використовувати бордоську рідину або розчин мідного купоросу, згідно з рекомендаціями. Використання біопрепаратів можна починати з фази сходів картоплі і обприскувати протягом літа через 10-12 днів до збирання врожаю.

Мідьвмісними препаратами обробку кущів починають з фази розростання кущів, одиничної бутонізації і проводять раз на місяць. Остання обробка проводиться за 2-3 тижні до скошування бадилля перед збиранням. Місце хворого рослини (після її видалення) необхідно присипати сумішшю золи і мідного купоросу з розрахунку на склянку золи чайну ложку препарату.

Грунт і кущі картоплі (ефективніше молоді) протягом літа корисно кілька разів обробити перед підгортанням деревною золою. Грунт можна припудрити крейдою.

На картоплі часто розвиваються непаразитарні хвороби, пов'язані з порушенням агротехніки догляду (підживлення, поливи) або кліматичними умовами (затяжні дощі, низькі температури, вогкість). Вони не накопичуються в ґрунті і рослинах, не поширюються на здорові посадки. Зі зміною погоди на більш сприятливу і оптимізацією агротехніки захворювання зникають.

Особливості вирощування картоплі: агротехніка- Картопля,агротехніка вирощування,догляд,підживлення,удобрення,захист,хвороби,шкідники,фото

Шкідники картоплі

Найбільш небезпечні шкідники картоплі – капустянка, колорадський жук, дротянка, нематода. Проти кожного шкідника розроблені ефективні хімічні препарати, обробка якими 1-3 рази за річний період знищує шкідників і їх личинки: сонет, конфідор, іскра, децис, базудин (ґрунтовий препарат). Але в домашніх умовах краще вирощувати картоплю без застосування хімікатів.

Є хороші біопрепарати, що знищують шкідників і одночасно нешкідливі для людини і домашніх тварин. Широким спектром дії на шкідників характеризуються біопрепарати немабакт, энтонем-F. Гарні результати отримують при використанні бикола, бітоксибациліну та інших біопрепаратів. Біопрепарати проти хвороб і шкідників можна готувати в бакових сумішах, що знижує кількість обробок рослин.

Зверніть увагу на матеріал: Методи боротьби з колорадським жуком.

Прибирання врожаю

Своєчасні підживлення, підтримання грунту в оптимальній вологості, проведення розпушування з підгортанням, захист картоплі від хвороб і шкідників сприяють одержанню високих урожаїв хороших смакових якостей. Початок збирання визначають за декількома факторами:

 • пожовтіння і відмирання бадилля у середніх і пізніх сортів картоплі,
 • у ранніх сортів орієнтуються в основному на календарні строки збирання, зазначені в рекомендаціях до сорту. Збирання ранніх сортів іноді починають при зеленим бадиллям.
Особливості вирощування картоплі: агротехніка- Картопля,агротехніка вирощування,догляд,підживлення,удобрення,захист,хвороби,шкідники,фото

За 6-10 днів до збирання картопляне бадилля скошують, що сприяє утворенню більш грубої шкірки на бульбах, а також їх дозариванию. Прибирання проводять в суху погоду, але при затяжних дощах викопують негайно і розсипають для просушування. Мокрий картопля сильно уражується грибковими гнилями. Не можна затягувати із збиранням пізніх сортів, призначених до тривалого зберігання. Низька температура різко знижує якість продукції. Зменшення температури грунту до +3*З несвоєчасним прибиранням, викликає загибель до 80% бульб. Після збирання врожаю з поля виносять картоплиння і знищують її, якщо протягом літа спостерігалося захворювання картопляних посадок. Якщо бадилля здорова, закладають в компостні ями. З поля прибирають весь картопля (дрібний, хворий) і при просушуванні відбирають здорові бульби. Хворі знищують.

Дата публикации: 8.04.17