Основні проблеми при вирощуванні розсади і їх рішення

Покотилася зима під гірку. Весна наполегливо стукає в двері, нагадує, що пора готуватися до посіву розсади. Вирощування розсади забезпечує хороший заділ для південних теплолюбних овочевих культур, які не переносять низьких температур. Висадка підрослих саджанців у відкритий або захищений грунт дозволяє виростити надранній і ранній урожай на півдні, отримати дозрілий урожай при висадки у відкритий грунт в холодних регіонах, де осінній холод починається вже в серпні і плоди овочевих культур з довгим вегетаційним періодом не встигають визріти. Всі попередні роботи, посів та догляд за розсадою практично однакові, але все ж її вирощування – складний процес, який вимагає уваги, акуратності і терпіння. Порушення вимог рослин до умов зростання і розвитку тягнуть за собою ланцюг проблем, які потребують негайного вирішення.

Основні проблеми при вирощуванні розсади і їх рішення- розсада,проблеми,вирощування,вилягання,витягування,в'янення,не сходить,рішення,фото

Щоб виростити здорову розсаду, важливо не допускати помилок, а якщо вони сталися, швидко знайти вірне рішення. У статті запропоновано ознайомитися з основними проблемами, які зустрічаються в процесі вирощування розсади, і методами їх вирішення.

1. Насіння не зійшло, отримані поодинокі сходи

З якої причини це сталося?

за Причиною може служити неякісний посівний матеріал. У насіння знижена енергія проростання і дружність сходів. Порушена глибина загортання насіння.

Як запобігти?

Щоб уникнути неякісних зріджених сходів, потрібно завжди для посіву використовувати якісне насіння, де на пакетику вказані всі необхідні показники: кількість насіння, період появи сходів, відсоток і енергія схожості, термін придатності та інші дані.

Якщо насіння підготовлені самостійно, то їх необхідно відкалібрувати, відокремити легкі і важкі. Повноцінні насіння обов'язково знезаразити. Перед посівом перевірити схожість насіння.

Краще використовувати розчин стимулятора і проводити посів накильченными (пророслими) насінням.

Основні проблеми при вирощуванні розсади і їх рішення- розсада,проблеми,вирощування,вилягання,витягування,в'янення,не сходить,рішення,фото

2. Насіння сходить повільно й нерівномірно

З якої причини це сталося?

Неякісний посів насіння. У різних культур крупність насіння різна. Відповідно насіння висівають на різну глибину.

Квапливий нерівномірний або сильно заглиблений посів теж призведе до изреженным або нерівномірним, розтягнутим у часі, сходам.

Неякісний субстрат. Значну роль у здобутті дружних і своєчасних сходів грає субстрат. Причиною може бути неправильно підібрана і приготована ґрунтосуміш (важка глинистий грунт з городу, не знезаражений грунт і інші причини).

Зверніть увагу на наш матеріал: Як приготувати грунт для розсади?

Порушення температурного та вологісного режимів грунту. Посів насіння проведено в холодну, переувлажненную грунт і накильченные (пророщені) насіння задихнулися від нестачі кисню, а зачатки корінців від низької температури згнили. При перегріві насіння запарились в занадто прогрітій вологому грунті.

Вода може застоюватися в нижній частині посадкової ємності, якщо забули зробити в дні дренажні отвори або вони забиті щільним грунтом – перевірте!

Основні проблеми при вирощуванні розсади і їх рішення- розсада,проблеми,вирощування,вилягання,витягування,в'янення,не сходить,рішення,фото

Як запобігти?

Необхідно ретельно виконувати всі агротехнічні вимоги до посіву насіння на розсаду.

Якщо вас бентежить глибина загортання насіння, можна орієнтуватися за наступною ознакою: насіння заглиблюють на висоту насіння, або не більше двох його діаметрів.

Дуже важливо для одержання дружніх сходів розсади дотримуватися рівномірність загортання насіння. Томати, перець болгарський і гіркий, баклажани зашпаровують на глибину не більше 1,0-1,5 див.

Дуже дрібні, пилоподібні насіння (селера, петрушка, салати) змішують з дрібним просіяним піском, порошковидным крейдою і висівають на поверхню підготовленого субстрату. Посів зверху мульчують тонким шаром піску, перегноєм, тим же сухим субстратом, який висівали насіння.

Про якісний субстраті для посіву насіння на розсаду необхідно подбати заздалегідь. Новачкам практичніше купити готовий грунт для розсади в магазині. Маючи певний досвід, підготувати самостійно за рекомендаціями грунтову суміш легку, водо - і повітропроникну, що містить перегній, і удобрений мінеральними добривами.

Щоб насіння сформували дружні своєчасні сходи, необхідно перед посівом грунт добре полити, зайва вода повинна стекти в піддон. Після поливу дати пару днів відстою, щоб ґрунт міг дозріти і прогрітися до +18...+20°С. Дозріла грунт повинна бути не мокрою, а вологою. Легко розсипатися при формуванні канавок для посіву. Температура повітря для появи дружних сходів повинна становити +20...+25°С, і відразу після масових сходів її потрібно знизити до +16...+18°С. Після посіву до сходів ґрунт краще не поливати, а обприскувати, щоб не утворилася грунтова кірка.

Якщо вжиті заходи не вирішили проблем з отриманням своєчасних і дружних сходів розсади, а всі терміни пройшли, то розумно (особливо, якщо період сходів становить 4-8 днів) пересіяти насіння в інший субстрат, дотримуючи всі необхідні процедури.

3. Полягання розсади

Наступна велика проблема після одержання сходів – полягання розсади. Здавалося б, все добре. Отримані дружні густі сходи. Вже зняли плівку з міні-теплиць і переставили ємності з сіянцями до віконця і ... раптом, почалося кручення і вилягання розсади.

З якої причини це сталося?

за Причиною може бути перевищення норми посіву. Іноді (особливо новачки) для самозаспокоєння висівають по 1,5-2,0 норми насіння. Найчастіше цей прийом використовують при посіві на великих площах (розсада на продаж або для інших потреб). При гарному якості насіння дружні густі сходи почнуть боротьбу за освітлення, вологу і харчування, будуть тиснути більш слабкі і відстаючі в рості сіянці. Розсада почне розвиватися нерівномірно. Більш висока й сильна буде гнутися в бік більшого освітлення (одностороннє полягання).

Основні проблеми при вирощуванні розсади і їх рішення- розсада,проблеми,вирощування,вилягання,витягування,в'янення,не сходить,рішення,фото

Як запобігти?

Завжди висівати насіння заданої нормою. Можна перевищити норму висіву не більше ніж на 5-10%. Краще всього використовувати посів насіння в касети, торфоперегнійні горщики або поліетиленові стаканчики. При цьому способі вирощування легко дотримується густота посіву і розсада практично не уражується грибковими та бактеріальними інфекціями.

Що робити?

При густих сходах розсади потрібно відразу провести прищипування. Акуратно, на рівні грунту відщипнути (не висмикуючи) більш слабкі паростки. При рядовому посіві залишають відстань між сіянцями 1,5-2,0 см в ряду, а при разбросном – приблизно таку ж площу по периметру. Цей прийом забезпечить більший приплив свіжого повітря, поліпшить освітлення і живлення кожного сіянця.

Якщо посів проведено в окремі горщики або стаканчики, то висівають по 2-3 насінини і після сходів слабкі сіянці видаляють (прищипыванием), залишивши один самий розвинений.

4. Витягування розсади

До сходів майбутні сіянці не потребують висвітлення і тому посіви прибирають подалі від освітлення, накривають світлонепроникним матеріалом. Іноді після сходів рослини, виставлені на освітлене місце, починають сильно витягатися, стеблинки стоншуються і падають на грунт.

З якої причини це сталося?

Основною причиною може бути недолік освітлення. У боротьбі за кількість світла починається однобоке витягування сіянців. Недолік світла може бути пов'язаний з брудними шибками, посиленим поливом, загущеними сходами. Тоненькі стеблинки гнуться до світла. Не утримуються у вертикальному стані, вилягають. У цей період велика ймовірність захворювання сіянців.

Ще однією з причин може бути висока температура повітря і вологість грунтового грунту.

Надто часті, рясні поливи – причина витягування післясходових паростків.

Основні проблеми при вирощуванні розсади і їх рішення- розсада,проблеми,вирощування,вилягання,витягування,в'янення,не сходить,рішення,фото

Як запобігти?

Для цього після перших сходів (приблизно в перші 3 дні), ємності переносять на підвіконня, ближче до природного освітлення. Кращим у цьому відношенні є південне розташування вікон. Віконні скла теплиць заздалегідь миють від пилу і бруду. Встановлюють додаткове освітлення.

Грунт під розсадою повинна бути помірно вологої. При поливі перші 2 тижні потрібно оберігати рослини від попадання води. Полив краще проводити до 12 годин дня. Воду для поливу підігрівати до +18...+20°С. Черговість поливу – 1-2 рази в тиждень. Черговий полив потрібен при утворенні тоненької скоринки підсохлій грунту. При вирощуванні в домашніх умовах сходи поливають по краю ємності, в теплиці – по борознах.

Що робити?

Для нормального росту і розвитку сходам необхідне освітлення протягом 12-14 годин в день. У лютому-березні світловий день коротший і яскравість освітлення менше. До рослин надходить лише 50% необхідного світла. При низькій інтенсивності освітлення рослини хлоротичні, витягуються і викривляються в бік джерела світла.

Для досвічування можна використовувати фитолампы, люмінесцентні, світлодіодні світильники. Досвечивание сіянців зазвичай проводять з 7 годин ранку до 20 годин вечора. Щоб підсилити яскравість штучного світла при домашньому вирощуванні розсади можна встановлювати з боку вікна відображає екран з фольги.

Щоб припинити витягування розсади, необхідно знизити вологість грунту. Для цього акуратно підняти полеглі сіянці і підсушити грунт під ними сухим дрібним піском (кращий варіант). Надалі практичніше перейти на полив через піддони і дрібнодисперсне обприскування рослин з пульверизатора.

Зайва вологість повітря і грунту сприяє розвитку грибкових захворювань. Щоб розсада була здорова, не витягувалась, а росла толстостебельной, коренастой, стійкою, необхідно підтримувати в приміщенні оптимальну вологість повітря на рівні 70-75%. Для зниження вологості повітря приміщення провітрюють, але без протягів.

5. В'янення та загибель розсади

Вирощування розсади вимагає постійної уваги. Вжиті всі заходи, рослини стоять зелені, свіжі, розгорнули перші справжні листки і раптом, як у великих ємностях, так і в окремих маленьких молоді рослини почали в'янути, скручуватися, а в окремих місцях з'явилися невеликі залисини загиблої розсади. Причому, кількість загиблих рослин збільшується.

З якої причини це сталося?

В'янення пов'язано з пересиханням грунтового грунту і порушенням водного балансу листя розсади або порушенням повітряно-вологісного режиму вирощування.

Можливий перегодовування рослин добривами.

Листя не просто в'януть, але і скручуються, якщо з'являється попелиця та інші шкідники.

Збільшення кількості і поява нових вогнищ загиблих рослин може свідчити про ураження хворобами грибкового та бактеріального характеру.

Основні проблеми при вирощуванні розсади і їх рішення- розсада,проблеми,вирощування,вилягання,витягування,в'янення,не сходить,рішення,фото

Як запобігти?

постійно Перевіряти стан вологості ґрунту і дотримуватися правил поливу рослин. Якщо на поверхні утворилася суха скоринка і під нею грунт суховата на дотик, необхідно вжити заходів до нормалізації поливного режиму.

Правильно використовувати добрива для проведення підживлень.

Якщо рослини в'януть при ураженні шкідниками – попелиць або кліщем. Необхідно постійне відстеження, щоб попередити розмноження і розселення з'явилися шкідників. Розсада потребує захисних заходах.

Загибель одиночних росточков не страшна, але поява великої кількості лисин із загиблими рослинами і їх загибель навіть при вирощуванні в окремих горщиках і стаканчиках – явне свідчення захворювання. Підтвердженням служить рожевий відтінок у підстави стебла, чорна перетяжка в кореневої шийки, втомився нижня частина сіянця зі слизом.

Що робити?

При нестачі вологи в'янення починається з нижніх листя, які злегка закручуються лійкою або човником. Необхідно порыхлить навколо рослин грунт і полити малою нормою теплої води. Основний полив слід провести через піддони. Обприскати рослини з пульверизатора і згодом ретельно відстежувати і виконувати вимоги поливного режиму. Можливо розсада «голодна», якщо підживлень не проводили, а грунтова суміш була недостатньо удобрений перед посівом. У цьому випадку рослини потрібно підживити.

останнім часом все більше городників займаються вирощуванням розсади в касетах. Це дуже зручно. Розсада не вимагає пікіровки, забезпечена площею живлення, освітленням, надходженням достатньої кількості кисню до кожного рослині. Але, враховуючи невелику ємність касет, розсада будь культури потребує підгодівлі. Без підгодівлі рослини витягуються, бліднуть, кволі на увазі.

На перших етапах формування розсади сіянцям необхідний азот. Можна приготувати азотну підгодівлю з пташиного посліду. Змішати пташиний послід з водою у відношенні 1:2. Після 2-3 денного бродіння настій процідити, розвести в 10 л води, полити грунт під рослинами.

У період загартовування розсади приготувати настій з золи (1 столова ложка золи на 2 л гарячої води). Настоювати добу. Процідити і полити грунт під рослинами. Можна купити готовий препарат з мікроелементів і обприскати рослини в період формування 3-х – 4-х листків або через тиждень після пікіровки. Для підгодівлі використовують і інші мінеральні або органічні добрива і склади. Головне – розчини для підгодівлі повинні бути слабкої концентрації. Перед проведенням підгодівлі рослини необхідно полити, щоб живильним розчином не обпалити молоді корінці.

Ретельно оглянути листові пластинки розсади зверху і знизу. Скручування листя може бути природним процесом росту і розвитку листкової пластинки. Але якщо на листках є найдрібніші сліди білих або рудуватих цяток – це можуть бути сліди шкідників. Розсаду можна обробити тютюновим або махорочным димом (зробити кадила). Можна використовувати для обробки сучасний препарат Шарпей – піретроїд контактно-кишкової дії проти широкого переліку шкідників будь-якого віку. Через 1-2 години шкідники гинуть. На розсаді достатньо однієї обробки. Якщо розсада вирощується в домашніх умовах, краще використовувати біоінсектициди (вони нешкідливі для людини і тварин) – лепідоцид, бітоксибацилін, фітоверм та інші. Врахуйте: біопрепарати ефективні при багаторазовій обробці і у відповідності з рекомендаціями.

Вогнищева загибель сіянців і більш дорослої розсади часто пов'язана з захворюваннями грибкового характеру. Якщо рослина легко висмикується з грунту і в області кореневої шийки, нижньої частини стебла видно перетяжки, гниття, найтонші сліди цвілі, необхідно терміново приймати заходи захисту. Хвороба здатна знищити посів сіянців за 1-2 дні. Якщо хвороба почала проявлятися у вигляді загибелі окремих рослин, необхідно пересадити здорову розсаду в інші ємності, попередньо ще раз обеззаразив грунт марганцівкою, планриз, триходермин, глиокладином.

Якщо рослини захворіли в перший-другий тиждень після сходів – краще провести пересівши в нову більш ретельно продезинфіковану грунтову суміш і регулярно проводити обробку рослин фитоспорином, алирином, гамаиром, триходермин та іншими биофунгицидами.

У статті розглянуті лише деякі найбільш часто зустрічаються проблеми при вирощуванні розсади. Їх набагато більше, особливо при недотриманні вимог агротехніки вирощування розсади. Прописною істиною буде нагадування – тільки ретельне проведення підготовчих робіт, профілактика і виконання всіх вимог до вирощування рослин гарантують отримання здорової розсади.