Осінь в саду: готуємося до наступного сезону

Осінь в саду не тільки красива, але і досить морочливе. Багато чого потрібно встигнути і про що подумати, — від того, як дерева і чагарники підготуються до холодів, буде залежати і їх здоров'я, і врожай.

Правило № 1.  Чистота

Першим правилом здорового саду є осіння прибирання. Що потрібно прибирати в саду? Опале листя, гілки, падалицю. Їх необхідно не просто згребти в купи, але закласти в компост, а з хворих дерев і чагарників і зовсім видалити за межі території, тому що все це джерело хвороб для наступного сезону.

Осінь в саду: готуємося до наступного сезону- сад,фруктовий,догляд,осінні,роботи,що робити,підготовка до зими,фото

Непоміченими у багатьох садівників залишаються муміфіковані плоди. А даремно! У них так само зимують шкідники. І незважаючи на те, що дістати їх буває досить складно, все ж необхідно постаратися зробити і це.

Правило №2. Санітарна обрізка

По суті, даний захід доповнює перше правило, так як санітарна обрізка є ні чим іншим, як видаленням з ділянки уражених хворобами, а як наслідок, і шкідниками гілок. Однак, крім хворих гілок з рослин необхідно зрізати і надламані гілочки, а так само ті, що загущують крону. У чагарників ж потрібно видалити ще і все, що росте на землі, так як пагони, що труться про грунт, все одно не дадуть в майбутньому році повноцінного врожаю, а якщо і вродять, то ягоди на них будуть брудними та схильними до ураження хворобами.

Правило №3. Формуюча обрізка

Заодно з санітарної обрізанням, на таких чагарниках, як агрус і смородина добре б відразу провести формувальне і омолоджуючу обрізки. Цвісти навесні дані культури починають рано, тому більш зручно сформувати їх по осені, після закінчення листопаду.

Осінь в саду: готуємося до наступного сезону- сад,фруктовий,догляд,осінні,роботи,що робити,підготовка до зими,фото

Не бояться позднеосенней обрізки і жимолость, лимонник, актинідія, калина, малина, ожина і укривний виноград.

Детальніше про обрізанні в саду восени читайте в нашому матеріалі: Осіння обрізка саду

Правило №4. Заліковування ран

Не зайвим буде оглянути дерева і на предмет виділення глею. Найчастіше воно проявляється на черешні, вишні, абрикосі, сливі та персику. Утворені напливи необхідно прибрати до живої тканини гострим ножем, кору на їх місці зачистити і замазати садовим варом або нигроловой замазкою (70% нигрола змішаних з 30% пічної золи).

Правило №5. Захист штамба від морозів і опіків

Дуже важливим агротехнічним прийомом є і осіння побілка. Вибілені з осені дерева отримують не тільки дезінфекцію приземної частини стовбура, але і захист від зимових і ранньовесняних опіків.

Проводити побілку необхідно при установці температурного режиму в районі +3 °C, сухий сонячний день. Білити потрібно вапняним розчином: 2 кг гашеного вапна на 10 л води + 300 – 400 г мідного купоросу + 50 – 100 г казеїнового клею (отриманий склад повинен відповідати густоти сметани). Наносити суміш простий солом'яною пензлем, від основи стовбура і до висоти близько 30 см скелетних гілок першого порядку (все разом це близько 1-го м над землею).

Правило №6. Вологозарядковий полив

Важливим заходом осені є і вологозарядковий полив саду. Багато нехтують ним, покладаючись на осінні дощі, а адже він необхідний не тільки для того, щоб напоїти дерева на зиму, але і для того, щоб підвищити їх стійкість до морозів, забезпечити повноцінний ріст кореневої системи, отже, природні опади йому не заміна.

Осінь в саду: готуємося до наступного сезону- сад,фруктовий,догляд,осінні,роботи,що робити,підготовка до зими,фото

Час для проведення даного агроприйому приходить при настанні листопада. Де-то це остання декада вересня (північна і середня зони садівництва), де-то – кінець жовтня (південна). Середніми показниками норм поливу, є близько 10 – 15 відер на 1 м кв. на добре структурованих грунтах, під пристовбурне коло дерева, і близько 6 – під чагарники. На легких ґрунтах і при регулярному зрошенні саду цей обсяг може бути зменшений.

З обережністю до влагозарядковому поливу необхідно ставитися при близькому заляганні грунтових вод, а там, де їх рівень наближений до 0,5 м, краще і зовсім від нього відмовитися.

Правило №7. Укриття рослин на зиму

В регіонах зі складними кліматичними умовами необхідно подбати про те, щоб нестійкі до морозів рослини змогли пережити зиму. Для цього виноград, інжир, а в деяких районах і кущі малини, пригинають до землі і накривають ними, опалим листям, нетканими матеріалами, землею, снігом... Кущі смородини та агрусу високо, до 12 – 15 см, мульчують.

Осінь в саду: готуємося до наступного сезону- сад,фруктовий,догляд,осінні,роботи,що робити,підготовка до зими,фото

Правило №8. Тільки чистий інвентар

Обов'язковим правилом у хорошого садівника є і передзимовий догляд за інвентарем. Граблі, сапка, лопати, вила, секатор, садова пилка повинні зберігатися чистими, тому їх необхідно ретельно вимити, висушити, якщо потрібно підправити, продезінфікувати 5%-ним розчином марганцівки і змастити ріжучі частини машинним маслом.