Огірки у відкритому грунті. Секрети вирощування

Якщо поряд з будинком є город, значить, на ньому обов'язково ростуть огірки. Цей овоч настільки хороший і в свіжому вигляді, і в ній, і в салатах, що без нього просто неможливо уявити літній сезон. І тому для огірка досвідчені городники завжди виділяють не просто краще місце, але і додатковий час на догляд. Знаючи особливості культури, можна зібрати відмінний урожай, головне – догодити огірку!

Огірки у відкритому грунті. Секрети вирощування- огірок,вирощування у відкритому грунті,догляд,урожай,збільшення,гарний,секрети,овочі,фото

Що люблять огірки?

Плануючи вирощувати дану культуру, необхідно подбати про ряд моментів, які приведуть до успіху. Кожен з них спирається на особливості рослини і є досить важливим. Тому не можна щось упустити, а треба підходити до вирощування огірків комплексно.

1. Огірок – культура теплолюбна

Висівати огірки необхідно на прогріту сонцем грядку, після того, як мине загроза поворотних заморозків і верхній шар грунту прогріється до + 13 – 15 °с. Якщо посіяти насіння в холодну землю – вони просто не зійдуть. Однак і високі температури цьому овочу не до вподоби, – як би не любив огірок тепло, його кращий ріст спостерігається при показниках від +24 до +28 °С, якщо ж стовпчик термометра піднімається вище – йде зупинка в розвитку. Тому сіяти культуру на відкриті грядки доцільно з середини-кінця травня (залежно від кліматичної зони) до середини першої декади червня.

Закладати насіння огірка необхідно на глибину близько 2 см, з урахуванням щільності посадки – 5 – 7 кущів на метр квадратний. Загущати дану культуру не варто, так як вона повинна отримувати достатньо світла і добре провітрюватися.

2. Огірок любить добре харчуватися

Місце для вирощування огірків необхідно підготувати заздалегідь, удобривши землю перепрілим гноєм (під попередник), коров'яком або курячим послідом (безпосередньо під культуру). Таким чином грядка отримає достатній заряд поживних елементів, буде знезаражена від ряду збудників хвороб і збагачена вуглекислим газом, а огірки будуть забезпечені повноцінним харчуванням.

Огірки у відкритому грунті. Секрети вирощування- огірок,вирощування у відкритому грунті,догляд,урожай,збільшення,гарний,секрети,овочі,фото

3. Огірок – культура з поверхневою кореневою системою

Як будь-яка овочева культура з поверхневою кореневою системою, огірок любить структуровану грунт, хороший доступ кисню до коренів і достатню вологість. Але, саме ця особливість будови його підземної частини і приносить рослині найбільший збиток, при безграмотному втручання людини.

Коренева система огірка являє собою 1,5 % від загальної маси рослини і поширюється в глибину (в основному) до 40 див. Найбільша її частина залягає всього в 5 см від поверхні грунту і ледь досягає 25 см, тому рихлити грядку навколо рослини не можна. Кожен раз, коли обробляється верхній шар землі поруч зі стволиком огірка, відбувається травмування його корінців і рослині потрібно більше тижня на те, щоб перехворіти і відновитися. Виходячи з цього, повітропроникність грядці повинні забезпечити не постійна прополка і розпушування, а хороший попередник, завчасне внесення органіки і мульчування.

Кращими попередниками для огірків є: салат, рання капуста, капуста цвітна, горох і сидерати. Допустимими: картоплю і томати. Квасоля, морква, кабачок і інші баштанні як попередників для огірка не годяться, так як мають спільні з культурою хвороби.

4. Огірок – вологолюбна культура

Виходячи з особливостей будови кореневої системи, огірка для нормального росту і розвитку необхідний постійний режим зволоження. Недолік вологи викликає потемніння і крихкість листя рослини, вводить його в стан стресу. Надмірне зволоження – в грунті знижує кількість кисню, що робить листя огірків блідо-зеленими, пригнічує ріст пагонів і утворення зеленцов. Постійні стрибки у зволоженні, в поєднанні зі стрибками температур, провокують утворення гіркоти в плодах.

Огірки у відкритому грунті. Секрети вирощування- огірок,вирощування у відкритому грунті,догляд,урожай,збільшення,гарний,секрети,овочі,фото

Не корисний даній культурі і полив холодною водою. Це пов'язано з тим, що остигнула грунт погіршує здатність кореневої системи до всмоктування. Тому температура поливної води повинна бути не нижче +18 °С.

Оптимальним показником вологості ґрунту для огірка є 80%, порогом в'янення – 30%.

5. Огірок – культура короткого дня

Спираючись на те, що огірок – рослина короткого дня, кращим часом його вирощування виступає початок і кінець літа. Цей факт, при грамотному підході, дозволяє не просто отримувати високі врожаї культури, але використовувати корисну площу городу з максимальною користю, заповнюючи спорожнілі після ранніх овочів грядки літніми (червневими) посівами огірка.

Так само варто знати і про те, що дана рослина, незважаючи на любов до сонцю і теплу потребує всього в 10-12 годинах фотоперіоду і відмінно вдається не тільки на відкритих майданчиках, але і в легкій тіні.

Огірки у відкритому грунті. Секрети вирощування- огірок,вирощування у відкритому грунті,догляд,урожай,збільшення,гарний,секрети,овочі,фото

Вирощування огірка

Отже, виходячи з особливостей даної культури, задаючись метою виростити хороший урожай огірків, необхідно налаштуватися не тільки на регулярний полив, але і регулярні підгодівлі, регулярне мульчування, регулярний збір плодів, так як саме сталість у догляді за цим овочем відіграє ключову роль успіху.

Підготовка грунту під посадку огірків

Посадка огірка починається з вибору місця і підготовки грунту. Це важливо, так як ця культура любить світло і добре відгукується на родючість. Тому, якщо є можливість, то грядки необхідно організовувати з півночі на південь, під попередник вносити органіку або заправляти грунт добривами безпосередньо перед посадкою овоча.

Кращим добривом для огірка вважається коров'ячий гній. Під попередник він повинен бути внесений в перепревшем вигляді, з розрахунку 4-6 кг на квадратний метр, а безпосередньо перед посівом – в якості настойки коров'яку (1 частина свіжого гною на 5 частин води). Якщо ж гною немає, його можна замінити курячим послідом (розведеним з водою 1х20) або будь-якими наявними комплексним мінеральним добривом.

Огірки у відкритому грунті. Секрети вирощування- огірок,вирощування у відкритому грунті,догляд,урожай,збільшення,гарний,секрети,овочі,фото

найвдалішим варіантом вирощування огірка виступають теплі грядки висотою не нижче 25 див. Маючи всередині себе органічну подушку, вони не тільки забезпечують рослини необхідними поживними елементами, але й насичують коріння вуглекислим газом, роблять зігріваючий ефект.

Посадка огірків у відкритий грунт

Багато хто вважає, що для того щоб огірок дав високий урожай, висаджувати його необхідно виключно розсадним способом. Однак, якщо умови кліматичної зони, в якій ви займаєтеся городництвом досить м'які, висівати огірок добре безпосередньо на грядки. Робити це краще в декілька прийомів, і для того, щоб не прогадати з термінами посівів (раптом непередбачено повернуться холоду) і для того, щоб продовжити плодоношення. Починати висів можна з середини травня (на півдні) і продовжувати до середини червня. Пізніше садити огірки немає сенсу, так як довгий світловий день і високі літні температури не сприяють його нормальному розвитку.

У зв'язку з тим, що сучасна селекція подбала про те, щоб вивести не тільки районовані сорти для кожної кліматичної зони, але і гібриди стійкі до хвороб, варто вибирати саме їх. Це захистить вас від зайвих турбот і дозволить отримати дійсно якісний багатий урожай.

Крім того, необхідно звертати увагу і на строки дозрівання обраного сорту, і на його призначення, так як це можуть бути скоростиглі, середньостиглі або пізні огірки, а так само – універсальні, засолювальні або салатні. Якщо на етикетці з насінням останній факт не вказаний – подивіться на картинку: огірків призначених для консервації пупиришки чорні, у тих, що гарні виключно в свіжому вигляді – білі.

Огірки у відкритому грунті. Секрети вирощування- огірок,вирощування у відкритому грунті,догляд,урожай,збільшення,гарний,секрети,овочі,фото

Для посіву краще вибирати посівний матеріал мінімум двох років давності. Це пов'язано з особливістю насіння баштанних підвищувати схожість з кожним додатковим роком зберігання (від 2-х до 6 років, потім схожість падає і до 9 років насіння стають непридатні до висіву), та утворювати на отриманих з такого посівного матеріалу рослинах більшу кількість жіночих квіток, з яких і формуються плоди.

Полив огірків

Регулярний якісний полив – основний фактор вирощування гідного урожаю огірків. Він повинен здійснюватися в лунки міжрядь і досить часто, щоб підтримувати грунт в постійно вологому стані. Краще поливати огірки ввечері, або в один і той же час вранці, бажано до початку спеки, теплою водою (від +18 до +25°С), без попадання вологи на листя. До цвітіння полив повинен бути помірним, у період плодоношення – рясним.

Огірки у відкритому грунті. Секрети вирощування- огірок,вирощування у відкритому грунті,догляд,урожай,збільшення,гарний,секрети,овочі,фото

Підживлення огірків

Якщо грунт не заправлена достатньою кількістю органіки під попередник або в передпосівну підготовку грядки, огірки необхідно регулярно підгодовувати. Починають підживлення вже після утворення 2 – 3 справжніх листочків і продовжують протягом усього періоду плодоношення. Найбільш чуйні огірки на азот, однак для повноцінного розвитку їм необхідні і фосфор, калій. Тому найчастіше досвідчені городники чергують внесення мінеральних добрив з органікою. Кращим вибором у даному питанні стануть аммофоска (10 – 15 г на 1 кв. м) і розчин коров'яку, або курячий послід. Але якщо на вулиці стоїть холодна погода – підживлення марні.

Підгортання огірків

Добре кілька разів за сезон підгорнути оголяющиеся коріння огірків. Це дозволить рослинам наростити корінці і додаткові захистить їх стебло від грибкових захворювань.

Формування, або прищипування

Окремою складовою догляду за огірками є формування рослин. Воно необхідне для того, щоб спровокувати розвиток бічних пагонів, на яких утворюється більша кількість жіночих квіток. Проводиться формування шляхом прищипування центрального стебла огірка над 5-6 листочком. При цьому скоростиглі сорти можна не формувати, а коригувати розвиток пізніх і середньостиглих сортів.

Огірки у відкритому грунті. Секрети вирощування- огірок,вирощування у відкритому грунті,догляд,урожай,збільшення,гарний,секрети,овочі,фото

Прийоми збільшення урожаю огірків

Спираючись на особливості культури, овочівники-опытники давно вже з'ясували, що якісний догляд і прищипування пагонів – далеко не всі хитрощі в плані збільшення урожаю огірків. Існують і інші способи посилення утворення жіночих квіток. Один з них полягає у тимчасовому припиненні поливів перед самим початком цвітіння культури. Такий прийом змушує рослини "думати", що вони можуть загинути скоро і провокує посилено формувати плоди.

Іншим варіантом збільшення врожайності є змішання у насадженнях різних сортів і гібридів культури, – це посилює перезапилення огірків.

Так само можна виробити кільцювання стебел – зробити неглибокий круговий надріз під першою парою листя рослини (процедура проводиться тільки в суху погоду), що ускладнить відтік поживних речовин до коренів і сприятиме утворенню більшої кількості зав'язей.

В момент спаду освіти зеленцов можна зробити позакореневе підживлення огірків сечовиною (з розрахунку 20 г на 10 л води), але тільки або вологим ввечері або в похмуру погоду.

Збільшує врожайність і видалення першої зав'язі. Такий прийом дозволяє зміцнити рослині кореневу систему і набратися сил для формування великої кількості плодів. Так само можна спробувати залучити бджіл на свою ділянку – небудь висадивши медоносні рослини, або розставивши поилочки з ароматичним сиропом.

Окреме слово потрібно сказати і про опорах. Так як огірок плетиста рослина, кращим варіантом його вирощування є розташування по вертикалі. Опори можуть бути різних варіантів: нахилені, вертикальні, влаштовані вздовж грядки або вкруговую – тут кому як зручно. Головне, що рослини на них не будуть торкатися землі, будуть краще провітрюватися, з них буде простіше збирати урожай, а значить вони будуть менше хворіти і рясніше плодоносити.

Огірки у відкритому грунті. Секрети вирощування- огірок,вирощування у відкритому грунті,догляд,урожай,збільшення,гарний,секрети,овочі,фото

Плодоношення огірків

Пік плодоношення огірків починається в липні. Тут важливо продовжувати поливи, та вчасно збирати урожай. Краще збір проводити через день, максимум через два, у ранні ранкові години, так як огірки, зібрані у вечірній час швидше в'януть і гірше зберігаються. Прибирати необхідно всі, в тому числі покручені і некрасиві плоди, так як кожен залишений на рослині огірочок відтягує закладку нових зав'язей. При цьому огірки не можна смикати або відкручувати, але акуратно обрізати садовими ножицями, або прищипувати нігтями, так як травмовані батоги хворіють і гірше формують урожай.

Заодно з зеленцями, при кожному огляді грядки, добре прибирати пожовклі і уражені хворобами листя – це збереже рослини сильними і здоровими, і продовжить їх плодоношення.

Розмноження вподобаних сортів

Якщо куплений в цьому році сорт огірків насправді порадував вас урожаєм, то з нього доцільно зібрати насіння. Для цього на декількох рослинах необхідно залишити деяку кількість великих здорових плодів (не більше трьох на один кущ) і дати їм визріти. Однак робити це має сенс, якщо це дійсно сорт, так як гібрид не повторює з насіння материнське рослина, тому залишати його для розмноження марно.