Незамінна зелень для городу на підвіконні

За вікном мете хурделиця, все навколо білим-біло, а на підвіконні затишній кухні зелений наряд живих спецій, з незвичайним весняним запахом свіжої зелені, огортає приємним ароматом, кличе до столу.

Незамінна зелень для городу на підвіконні- зелень,пряні трави,город,на вікні,підвіконні,свіжа,догляд,вирощування,список,кріп,петрушка,крес-салат,селера,цибуля,часник,фото

Пряно-ароматичні трави і інша зелень на зимовій кухні виконують двояку роль. Забезпечують гурманів і любителів тонких ароматів свіжими вітамінами, прикрашають страви, викликаючи здоровий апетит, є складовою частиною різноманітних холодних закусок, салатів, гарнірів. При простудних захворюваннях багато пряні культури використовуються в якості лікувальних. Одночасно яскрава свіжа зелень прикрашає інтер'єр кухні, вносить ноту свіжості дизайн, заповнений технікою, посудом та іншими побутовими «помічниками».

Де вирощувати зелень взимку?

Для вирощування зимової зелені більш всього підходить підвіконня південного або південно-східного вікна з-за найбільшої доступності тепла і освітлення. Якщо така можливість виключена, то місце розташування майбутнього городу обладнують додатковим утепленням і підсвічуванням. Для підсвічування кращими вважають лампи з червоним і синім спектрами променів. Можна використовувати світильники з жовто-помаранчевими променями, не утомляющими очей. Крім того, лампи не повинні випромінювати теплову енергію, щоб не обпалити рослини.

Що можна виростити на підвіконні?

Найбільш придатними для зимового вирощування є культури, які не потребують особливих умов, невибагливі до догляду (ґрунті, температурі, поливу, освітлення). Підбирають зазвичай пряно-смакові або зелені з коротким періодом вегетації і швидким відновленням вегетативної маси, що дозволяє за осінньо-зимовий сезон зробити кілька великих зрізок (до свят) або постійно використовувати невеликі кількості до обіднього столу, лікувальних чаїв.

В залежності від культури і сорти вже через 1-2 тижні можна починати збір врожаю пряної вітамінної зелені. Щоб всю осінньо-зимову пору мати свіжу зелень, посів практичніше проводити в кілька строків, дотримуючись інтервали 7-12-15 днів.

Загальні правила вирощування пряно-ароматичних рослин на підвіконні

Зимовий город на підвіконні закладають в листопаді-грудні-січні у залежності від кліматичних умов регіону. Оптимальною температурою повітря для вирощування зелені є +18..+20°с. Якщо температура повітря на кухні вище, то холодостійкі культури розташовують біля віконних стекол, а теплолюбні – у другому ряду ближче до опалювальних батарей. Приміщення регулярно провітрюють без протягів.

Незамінна зелень для городу на підвіконні- зелень,пряні трави,город,на вікні,підвіконні,свіжа,догляд,вирощування,список,кріп,петрушка,крес-салат,селера,цибуля,часник,фото

Посіви пряно-смакових проводять в удобрений грунт, що знижує або взагалі виключає проведення підживлень в подальшому. Посів до появи сходів накривають темною плівкою, імітуючи міні-тепличку. Можна деякі культури замість посадки/посіву вирощувати вигонки у воді, не використовуючи для посадки грунт. До таких культур належать селера, цибуля, часник, деякі салати, листова буряк, багаторічні трави ароматичні та ін Всі види зелені, використані для вигонки у воді, при бажанні можна вирощувати і в грунті.

Грунт завжди повинна бути вологою. Зимову зелень поливають відстояною водою кімнатної температури. Холодна хлорована вода швидко погубить молоді сходи і рослини. Полив проводять в міру підсихання грунтової кірки. Не можна заливати рослини. Вони згниють від зайвої вологості. Краще частіше обприскувати надземну масу з дрібного пульверизатора.

Використання хімічних речовин для захисту від хвороб і шкідників заборонено.

Отже познайомимося з видами пряно-ароматичних рослин для вирощування взимку:

1. Кріп

Кріп — однорічна трав'яниста культура сімейства зонтичних. Дикий кріп специфічний для центральної та південно-західної Азії, Ірану, Гімалаїв. Як окультурене городня рослина і бур'ян росте на всіх континентах з підходящим для культури кліматом.

Незамінна зелень для городу на підвіконні- зелень,пряні трави,город,на вікні,підвіконні,свіжа,догляд,вирощування,список,кріп,петрушка,крес-салат,селера,цибуля,часник,фото

Кріп — рослина з одиночним простим або гіллястим стеблом. Листки багаторазово перисто-розсічені, ароматні. У нижній частині стебла – сидячі, піхвові. У верхній частині стебла – черешково-вагінальні. Квітки дрібні жовтих відтінків, зібрані в подвійні, потрійні парасольки. Цвіте кріп в червні-липні, плоди дозрівають у липні-вересні. Для кропу характерно швидке відновлення скошеної зеленої маси. Її використовують для свіжого споживання, а насіння як лікарську сировину.

Корисні властивості кропу

В зеленій масі кропу містяться вітаміни, органічні кислоти, великий перелік мінеральних солей, флавоноїди, вуглеводи, пектинові речовини. У всіх частинах рослин містяться ефірні олії, які надають специфічний, освіжаючий запах, підсилює смак страв.

Сукупність органічних сполук кропу нормалізує обмін речовин в організмі, він використовується при захворюваннях жовчного міхура, печінки, ШЛУНКОВО-кишкового тракту, як сечогінний, при гіпертонії та інших захворюваннях.

Посів кропу для вирощування на підвіконні

Насіння кропу висівають врозкид по поверхні ґрунтосуміші і присипають зверху тим же грунтом. Насіння перед посівом замочують на добу в теплому розчині корневін, риба-экстре або інших корнеобразующих препаратах. Сходи з'являються на 3-4 добу, без замочування – на 10-12 день.

Незамінна зелень для городу на підвіконні- зелень,пряні трави,город,на вікні,підвіконні,свіжа,догляд,вирощування,список,кріп,петрушка,крес-салат,селера,цибуля,часник,фото

Догляд за кропом на підвіконні

Кріп вимагає своєчасного поливу, без перезволоження, обприскування (при необхідності) чистою водою. Бліда зелень (якщо це не ознака сорту) свідчить про необхідність підживлення. Можна використовувати кемиру, настій деревної золи або квіткові добрива з мікроелементами.

Якщо сходи кропу досягли 4-5 см і залишилися одностеблевыми, верхівку прищипують, що сприяє кущіння рослин. На 25-35 день, залежно від сорту, перша кропова зелень прикрасить обідній стіл. Використання окремих листочків можна починати, коли листова маса досягне 6-10 см висоти.

Сорту кропу для вирощування на підвіконні

З сортів кропу на підвіконні краще всього вирощувати Салют, Гренадер, Рішельє, Спаржевый букет, Гурман, Російська розмір, Кибрай, Пучковий, Обильнолистный, Супердукат, Каскеленский, Вірменський-269. Вони утворюють щільні, ароматні, добре облистнені зелені кущики, постійно формують з листових пазух молоді пагони.

2. Петрушка

Петрушка — найулюбленіша пряно-смакова культура сімейства зонтичних. Неможливо уявити кухонний підвіконня взимку без цієї культури. Невибаглива, холодостійка, вона прикрасить будь-яку страву, додасть індивідуальність супів. На підвіконні краще вирощувати петрушку звичайну, або петрушку городню.

Незамінна зелень для городу на підвіконні- зелень,пряні трави,город,на вікні,підвіконні,свіжа,догляд,вирощування,список,кріп,петрушка,крес-салат,селера,цибуля,часник,фото

Батьківщиною петрушки вважають ареал Середземного моря. У культурі петрушка займає великі площі в Європі, на півдні Сибіру і Далекого Сходу. В домашніх умовах петрушку вирощують повсюдно.

Петрушка — дворічна трав'яниста рослина з прямим стеблом. У перший рік, в залежності від виду, утворює листкову розетку і подовжений корінь або коренеплід. Листки багаторазово-перисті, яскраво-зелені, блискучі. Зацвітають рослини на другий рік. Квітки дрібні, білі, зібрані в складні парасольки. Плоди яйцевидні, з боків злегка стислі. Як харчова та лікарська рослина петрушка використовується кілька тисячоліть.

Корисні властивості петрушки

Листя і корінь/коренеплоди петрушки дуже багаті вітамінами, мікроелементами, ефірними маслами, що надають культурі специфічний аромат. У листової масі міститься в 4 рази більше вітаміну С, ніж у лимоні. У коренеплодах вміст білків і цукрів становить відповідно більше 4-х і 7%.

В медицині петрушка використовується як сечогінний, жовчогінний, при бронхітах з кашлем, гіпотонії, анемії, артритах, циститі і інших захворюваннях. Однак петрушка має і протипоказання. Для прийому з лікувальною метою необхідна консультація з лікарем.

Пам'ятаєте! Дітям до 2-х років петрушка протипоказана.

Петрушка за приємний смак і багатий набір органічних сполук здавна використовуються в кулінарії для приготування салатів, добавок до різних гарнірів, супів, рибних і м'ясних страв. Має властивість викликати швидке відчуття ситості.

Посів петрушки для вирощування на підвіконні

Готують насіння і проводять посів петрушки так само, як і кропу.

Незамінна зелень для городу на підвіконні- зелень,пряні трави,город,на вікні,підвіконні,свіжа,догляд,вирощування,список,кріп,петрушка,крес-салат,селера,цибуля,часник,фото

Догляд за петрушкою на підвіконні

Петрушка – холодостійка культура. Її можна розташовувати безпосередньо біля скла вікна. Вона вимагає багато світла і достатнього поливу, але не виносить надлишків вологи. Сходи петрушки обов'язково проріджують, залишаючи паростки через 3-4 см. При досягненні 8-10 див. можна починати зрізання зелені. При посіві насінням петрушка в домашніх умовах може рости 8-10 місяців.

Щоб прискорити отримання зелені, петрушку вирощують методом вигонки з коренеплодів в ємностях. Восени, перед настанням постійних холодів, викопують корінці петрушки довжиною 5 та шириною 2-4 см, мають розвинені черешки. Висаджують в контейнер через 2-3 см в ряду і 4-5 см між рядами. Контейнер тримають у прохолодному місці, поки не з'являться молоді відростки. Потім його розміщують біля вікна на підвіконні. Зелень до столу поспіває на 25-30 день.

Сорти петрушки для вирощування на підвіконні

Кращими сортами петрушки для зимового вирощування вважаються ранньостиглі: Цукрова, Бордовинская, Урожайна, звичайна листова, Бісер, Астра, Смарагдові мережива, Ранкова свіжість, Ворожка, Фітнес, Бабушкіна грядка, Ароматна алея.

3. Крес-салат

Блощичник посівний, або Крес-салат відноситься до сімейства капустяних або хрестоцвітих. Батьківщиною крес-салату вважається Іран. В природних умовах рослини займають велику зону в Африці, Азії, Європі, Австралії, США. В домашніх умовах як пряно-смакова культура росте повсюдно.

Незамінна зелень для городу на підвіконні- зелень,пряні трави,город,на вікні,підвіконні,свіжа,догляд,вирощування,список,кріп,петрушка,крес-салат,селера,цибуля,часник,фото

Незвичний пряний смак і аромат крес-салату, нагадує суміш хрону, гірчиці та редьки, користується у любителів свіжої ароматичної зелені дещо меншим попитом. За незвичайний запах, різкуватий смак його називають в народі клоповником. Але за своєрідним запахом цього мініатюрного рослини ховається дуже корисна і потрібна, особливо в зимовий час, їстівна культура. Молоді листочки крес-салату добре зміцнюють імунітет, очищають організм від шлаків і токсинів, підтримують у нормі ПЕКЛО. Маленькі листочки на тонких стеблинках містять величезний перелік вітамінів, мінералів і інших органічних сполук, які постійно необхідні людському організму.

Крес-салат — 1-2 літній трав'яниста рослина. При домашньому вирощуванні висота коливається в межах 10-30 см, у природних умовах – до 60 див. Листя на сизоватом стеблі трьох видів. Нижні роздільно-перисті, середину стебла займають листя з тричі розсіченою листовий платівкою, а верхні-лінійні або округло-лінійні цільні. Пелюстки віночка ніжні білі або світло-рожеві. Цвіте крес-салат з третьої декади червня практично до кінця липня. Плід — стручок. Дозрівання поступове — з червня до листопада.

Корисні властивості крес-салату

Як і інші пряно-смакові культури, крес-салат багатий вітамінами. З мінеральних солей свіжі листя рослин містять понад 15 мінералів. Листя і корені містять ефірні масла і інші речовини.

Крес-салат використовують тільки в свіжому вигляді. При сушінні рослина втрачає багато цінних для кулінарії якості. Використовують як приправу до перших і других страв, у соусах до риби, м'яса, підливах, складних омлети.

Крес-салат корисний як антимікробний засіб, покращує травлення, заспокоює НС, знижує АТ. Хороший протицинговий засіб. Листя широко використовуються для полоскання при запальних процесах дихальних шляхів, сік — при анемії.

Крес-салат має протипоказання до застосування при деяких захворюваннях і як алергічне рослина. Будьте уважні!

Посів крес-салату для вирощування на підвіконні

Посів в ємності з грунтом такий же, як і петрушки з кропом. Крім того, крес-салат можна виростити без грунту, особливо якщо молода пряна зелень потрібна до святкового столу. В плоский посуд, вистелену вологопоглинаючої тканиною, яку просочують водою, висівають насіння. Сходи отримують через 2-3 дні, свіжа зелень готова до використання при висоті від 4 до 7 див. Можна використовувати у стравах пророслі насіння це дуже корисно.

Незамінна зелень для городу на підвіконні- зелень,пряні трави,город,на вікні,підвіконні,свіжа,догляд,вирощування,список,кріп,петрушка,крес-салат,селера,цибуля,часник,фото

Догляд за крес-салатом на підвіконні

Крес-салат не переносить яскравого світла. Йому необхідно забезпечити півтінь. Холодостійкий. Краще розміщувати біля віконних стекол і підтримувати температуру не вище +18°С. Зростає крес-салат дуже швидко. Щоб виключити згинання тонких пагонів до більш яскравого освітлення, потрібно щодня змінювати положення ємності по відношенню до сонячних променів. Вологолюбний. Крес-салату необхідні щоденні поливи і постійне обприскування надземної маси. Урожай можна знімати при висоті надземної маси 7-10 див.

Сорту крес-салату для вирощування на підвіконні

У домашніх умовах можна вирощувати ранні сорти, які належать до різних видів крес-салату: посівного, кучерявого і цельнолистного з зеленою масою різних кольорів від смарагдово-зеленого до жовтувато-зеленого і сізо-матовою. Найбільш ніжна зелень у цельнолистного сорти Дукат і посівного виду сортів Данський і Забава. У сорту Кучерявий листові пластинки дуже порізані. Зелень кілька грубіше, але більш пікантна за смаком і передає його страв з риби, м'яса, супів і бутербродів.

З інших ранніх і середніх сортів крес-салату рекомендують Кучерявий, Широколистий, Перцевий, Звичайний, Весняний. Сорти Звістку і Ажурний відносяться до пізніх (зрізка через 30-40 днів), але відрізняються надзвичайним ароматом, і багато любителів закладають їх на зимовий вирощування.

4. Селера

Селера пахуча з групи трав'янистих рослин відноситься до сімейства зонтичних. У народі його називають селера запашна, селлерей і часто петрушкою запашної.

Незамінна зелень для городу на підвіконні- зелень,пряні трави,город,на вікні,підвіконні,свіжа,догляд,вирощування,список,кріп,петрушка,крес-салат,селера,цибуля,часник,фото

Ареал поширення – Європа, Азія, Африка. Дикі форми поширені на Середземномор'ї. Стародавні греки називали сік селери чарівним напоєм любові, що надає чоловікам мужність. Це пряна рослина сьогодні з успіхом вирощується на підвіконнях, частіше як вигонкова культура.

Селера — 2-х літня трав'яниста культура з прямим гіллястим, щільно-борознистим стеблом, вкритим листям двох типів. Нижні – розеткові, великі, яскраво-зелені, черешчатий. М'ясисті Черешки, листові пластинки двояко-перисто розсічені. Стеблові листки майже сидячі, малоперистые. Окультурений селера ділять на 3 групи:

 • корнеплодный,
 • черешковий,
 • листової, чи кучерявий.

На вигонку практичніше використовувати корнеплодный і черешкова селера, вони формують листову масу в короткий період.

Корисні властивості селери

Фармакологічні властивості селери високо оцінюються офіційної фармакопеєю (сечогінну, сердечне, хвороби статевих органів). Лікарською сировиною є практично всі частини рослини — коренеплід і коріння, надземна маса і насіння. Селера — антиалергенне рослина, що дуже важливо для алергіків. Використовується при цукровому діабеті, остеохондрозі, захворюваннях сечостатевої системи, циститі, подагрі, зниження апетиту та інших захворюваннях.

У кулінарії використовують всі частини селери. Черешками і коренеплодами харчуються "сироїди". Селера додають в супи і салати, при консервації овочевої продукції. З насіння готують пряну сельдерейную сіль. Селера відмінно поєднується за смаковими якостями з іншими пряними культурами (перцем, куркумою, коріандром), овочами (томатами, морквою) і фруктами (грушами, яблуками) у свіжих витаминнных салатах.

Селера має обмеження при використанні в їжу — для хворих на виразку шлунка та осіб, які страждають гастритом, при вагітності, варикозі, тромбофлебіті.

Вигонка селери у воді

Вигонку у воді селери можна проводити 2 способами:

 • з підстави кущовий зелені,
 • з коренеплоду.

Для розмноження використовують відрізане підстава черешкової або листового селери висотою 5-6 див. Виходить своєрідна розеточка. Її ставлять у склянку або високу спеціальну кювету з водою так, щоб тільки коріння і дінці були у воді. У воду можна додати корневін або будь-який інший стимулятор росту. Ємність виставляють на світло або під лампи для досвічування. Через тиждень отримують гілочки свіжої ароматної зелені. Для вигонки зелені кореневого селери замість розетки використовують недорозвинені, дрібні коренеплоди.

Незамінна зелень для городу на підвіконні- зелень,пряні трави,город,на вікні,підвіконні,свіжа,догляд,вирощування,список,кріп,петрушка,крес-салат,селера,цибуля,часник,фото

Догляд за селерою на підвіконні

При вигонці селери необхідно стежити за свіжістю води, змінюючи розчин кожні 3-5 днів. Додавати воду в ємність при необхідності так, щоб дінці розетки злегка торкалася води, але не тонуло в ній. Коренеплоди на 1/3 знаходяться у воді. Зелень готова до зрізування через 30-32 дня.

Сорти селери для вирощування на підвіконні

Для вигонки селери використовують сорти Силач, Грибовський кореневої, Яблучний (бульбової), Делікатес.

5. Цибуля на перо

Цибулю з підродини цибульні є самою популярною культурою на зимовому підвіконні. Невибаглива культура володіє високим рановим біосинтезом, тобто швидко відростає після зрізування пера на зелень, завдані рани не гниють.

Незамінна зелень для городу на підвіконні- зелень,пряні трави,город,на вікні,підвіконні,свіжа,догляд,вирощування,список,кріп,петрушка,крес-салат,селера,цибуля,часник,фото

Батьківщина цибулі — Середня Азія. У культурі використовується понад 5 тисяч років. В Європу цибулю потрапив через Стародавню Грецію і Рим. Приблизно з VI століття розпочалося широке поширення культури по країнах і континентах. В даний час поширений цибуля від Заполяр'я до субтропіків включно.

Лук містить величезний перелік вітамінів, таких необхідних в зимовий час для жителів півночі з коротким холодним літом. Специфічний смак і аромат зелених пір'я цибулі чудово доповнюють будь-яку страву.

Представники підродини мають сплюснуто-кулясту цибулину (укорочене стебло, званий денцем), покритий лускою різних кольорів і відтінків з різким специфічно цибульним запахом і гостро-солодким смаком. Зовнішні сухі луски, внутрішні м'ясисті. Коренева система мичкувата. Листки трубчасті, рідше лінійно-ременеподібні, сизо-зелені, покриті восковим нальотом. Квіткова стрілка цибулі порожниста, роздута, м'ясиста. Квітки непоказні, біло-зеленуваті, на довгих квітконіжках, зібрані в зонтичні суцвіття. До дозрівання плоди прикриті загальним чохлом. Плоди дрібні чорні, округлі або кутасті. Цибуля цвіте у червні — серпні, плоди дозрівають у серпні — вересні.

Корисні властивості цибулі

Хімічний склад цибулі дуже багатий мінералами, органічними речовинами, що і визначає його лікувальні властивості. Цибулини і перо містять значний перелік вітамінів. Специфічний різкий запах цибулі додають ефірні масла, які містять сульфіди і сірку.

Всі їстівні частини цибулі і мають певні лікувальні властивості. Фітонциди цибулі мають бактерицидні та антигельмінтними властивостями. Вони добре зміцнюють імунітет, нормалізують водно-сольовий обмін. В офіційній фармакології з нього готують лікувальні препарати, які використовуються при атеросклерозі, деяких формах гіпертонії та інших захворюваннях, а також для лікування жіночих захворювань.

В їжу використовують сирої або оброблений цибулю. Він чудово доповнює аромат і надає пікантний смак овочевих і м'ясних страв, салатів, вінегретами. Зелене листя (перо) використовуються як пряно-смакова закуска і добавка до супів, соусів, підливаючи, м'ясним виробам.

Вигонка лука у воді

Для вигонки використовують, в основному, цибулини однорічного лука. Коріння цибулин перед розміщенням в ємностях і кюветах підрізають до 3-4 див. В розчин занурюють до початку дінця. Воду змінюють через 3-4 дні.

Незамінна зелень для городу на підвіконні- зелень,пряні трави,город,на вікні,підвіконні,свіжа,догляд,вирощування,список,кріп,петрушка,крес-салат,селера,цибуля,часник,фото

Догляд за цибулею на підвіконні

Цибулю любить систематичний обмін водного розчину, обприскування чистою водою. Перо зрізують по досягненні 8-10 см висоти. Кількість зрізок пера обмежена, тому на вигонку ставлять кілька кювет з посадковим матеріалом з інтервалом 7-10-15 днів.

Сорти цибулі для вирощування на підвіконні

Ефективніше для збору зелені вирощувати многозачатковие цибулини сортів Янтарний, Арзамаський, Ростовський, Чорний принц, Дельфін, Бессонівський. На практиці для вигонки цибулі на перо використовують будь-які види і сорти.

6. Часник

Часник входить до складу підродини цибулевих. Популярний у багатьох народів по всьому світу. Є неодмінним доповненням обіднього столу, особливо в зимовий період, коли найбільш сильно відчувається брак живих вітамінів.

Незамінна зелень для городу на підвіконні- зелень,пряні трави,город,на вікні,підвіконні,свіжа,догляд,вирощування,список,кріп,петрушка,крес-салат,селера,цибуля,часник,фото

Батьківщиною часнику є Середня Азія, де широко росте в дикому вигляді. Окультурення часнику бере початок у гірських районах азіатських республік — Узбекистані, Туркменії, Ірані, Афганістані. Як пряно-овочева культура росте в США, Азії, Європі, практично у всіх регіонах Росії і СНД.

Часник — багаторічна трав'яниста рослина, що відноситься до пряно-смакових овочів. Мичкувата коренева система часнику. На вкороченому стеблі (дінці) розташовані луски, у пазухах яких утворюються цибулинки-дітки (часникові зубчики). Кожен зубчик-дитинко покритий зверху жорсткої сухою лускою. Сама цибулина злегка плеската, ребриста. Колірна гамма коливається від білого до фіолетового. Цибулинками здійснюється вегетативне розмноження.

Листя часнику вузькі, ланцетної форми, витягнуті, цілокраї, зелені. Молоді дуже ніжні, зі специфічним запахом, з віком вони стають жорсткими, жолобчастими. Квітки на довгих квітконіжках, від білих до блідо-лілових, зібрані в прості парасольки. Після запилення формуються цибулинки-бульбочки, використовуються рослиною для саморасселения і розмноження. Плід коробочка. Насіння часник не формує. Розрізняють озимий та ярий часник. На вигонку використовують обидва виду, хоча рекомендують тільки озимі сорти. Зазвичай для зимового вирощування відбирають цілі головки часнику, тронувшиеся до зростання, що дозволяє швидко отримати кущики ароматних пір'їнок.

Корисні властивості часнику

Часник містить величезний перелік корисних речовин, таких необхідних в зимовий час для жителів півночі з коротким холодним літом. Специфічний смак і аромат зелених пір'я часнику чудово доповнюють будь-яку страву.

Своєрідний аромат часнику додають ефірні масла. До складу часнику входять фітонциди, що володіють антибіотичною властивістю, жири, білки, вуглеводи, антиоксиданти, антикоагулянти, клітковина, полісахариди.

Хімічний і біохімічний склад часнику позитивно впливають на організм людини як протимікробний, тромборазрушающее, холестериноснижающее засіб. На основі витяжок з часнику розроблені медичні препарати аллохол, аллилсат, аллілчеп, які використовують при лікуванні атонії кишечника, атеросклерозі, холециститі і гепатитах. Препарати часнику сприяють знищення патогенної флори в організмі людини, глистових інвазій і різних інфекцій. У часнику корисні і використовуються в їжу всі частини рослини. В кулінарії часник надає пікантності других страв, соусів, салатів. Використовується при виготовленні ковбас, солінь і т. д.

Вигонка часнику у воді

Вигонка часнику у воді проводиться також, як і цибулі.

Незамінна зелень для городу на підвіконні- зелень,пряні трави,город,на вікні,підвіконні,свіжа,догляд,вирощування,список,кріп,петрушка,крес-салат,селера,цибуля,часник,фото

Догляд за часником на підвіконні

Часнику потрібна систематична заміна води через 3-4 доби. Обприскування зростаючих молодих листків. Для часнику краща рання зрізка, старі листя дуже жорсткі і практично непридатні для використання в їжу. У зв'язку з обмеженою кількістю зрізок зелені, на відростання ставлять кілька кювет з інтервалом 7-10 днів.

Сорти часнику для вирощування на підвіконні.

Для зимового вирощування часнику на підвіконні краще використовувати озимі сорти Ювілейний, Хабаровський, Харківський, Сочинський-56, Отрадненський.

7. Багаторічна зелень на підвіконні

На закінчення можна запропонувати для зимового вирощування деякі менш використовувані культури, але, безумовно, потрібні в зимовий період: Базилік, Майоран, М'яту (звичайну, мелісу, перцеву), Орегано (материнку), Чебрець, Естрагон.

Незамінна зелень для городу на підвіконні- зелень,пряні трави,город,на вікні,підвіконні,свіжа,догляд,вирощування,список,кріп,петрушка,крес-салат,селера,цибуля,часник,фото

Базилік, М'ята, Чебрець відрізняються характерним вишуканим ароматом. Використовуються в свіжих салатах, в приправах до других страв. М'ята, Чебрець і Естрагон — хороші ароматизатори чаїв і домашніх напоїв. Майоран і Орегано — неодмінні добавки в кулінарії, салати, піцу, соусах до улюбленої пасту (макарони).

Більш досвідчені городники вирощують листовий салат, редис, мангольд (листовий буряк) та інші овочеві, зелені і пряно-смакові культури. Починати зимовий город практично з кількох знайомих городніх культур і поступово розширювати їх перелік.

Посадка багаторічних пряних трав

В контейнер висівають або висаджують розсаду, намагаючись підібрати сорти з різним забарвленням листової пластинки і однаковими вимогами до освітлення, вологості ґрунту і температуру повітря. Практичніше пересадити молоді кущики з городу. Через 2-3 тижні молоді рослини прикрасять страви і освіжать кухонний повітря ароматом свіжої зелені. Посівом насіння швидко отримати зелень важко. Отримані сходи необхідно розсадити, а це додаткові витрати праці і часу.

Для вирощування на підвіконні багаторічних пряних трав можна використовувати такі сорти:

 • м'ята — Церемонія, Сиксти, Спеарминт,
 • базилік — Зелений міні, Карлик, Запашний красень,
 • орегано (материнка) — Італійська материнка, Однорічний майоран, Турецька материнка, Материнка звичайна, Грецька материнка,
 • чебрець (чебрець) — Чебрець повзучий, Альба, Спленденс. Чебрець звичайний (лікувальний), Медок, Лимонний, Змійка,
 • майоран — Байкал, Тушинський Семко, Лакомка, Термос, Сканді,
 • меліса (лимонна м'ята, бджолина м'ята) — Лимонний аромат, Дозя, Чисте золото,
 • естрагон, або острогін — Естрагон російська, Французька, Грибовський-31, Жулебинское Семко, Волковський.
Незамінна зелень для городу на підвіконні- зелень,пряні трави,город,на вікні,підвіконні,свіжа,догляд,вирощування,список,кріп,петрушка,крес-салат,селера,цибуля,часник,фото

Перелічити всі пряно-смакові, зелені, пряно-овочеві та інші культури, які можна виростити взимку на підвіконні в одній статті неможливо. Бажаючі можуть знайти додатковий матеріал на сторінках «Ботанички» та інших сайтах. Фаворити зимових городів охарактеризовані вище. Вирощувати їх не складно. Вони практично не вимагають досвічування, особливих видів догляду і завжди формують достатній для зимових умов урожай зелені до обіднього або святкового столу.