Не цибулею єдиним

Не секрет, що грунтові овочі смачніше і корисніше тепличних, тому так бажані весняні дари з грядки. І перші серед них – багаторічні луки. Звичайно, ми й раніше приділяли їм увагу. Але навряд чи в когось на городі є скільки-небудь повна колекція. Тому ми і вирішили докладно поговорити про багаторічних луках.

Рід Allium (цибуля) включає півмільйона видів, але лише двісті з них ростуть в Росії. Майже всі вони володіють високими харчовими, лікарськими і декоративними властивостями, але, на жаль, в основному вирощують часник, цибуля ріпчаста, порей і шалот. А батун, шніт, слизун, запашний, багатоярусний, косою, черемшу рідко побачиш у городників.

Багаторічні луки багаті незамінними амінокислотами, вітамінами, прекрасно впливають на обмін речовин і імунітет, їх ефірні олії збуджують апетит і поліпшують травлення. А вже про летючі речовини фітонциди з сильними бактерицидними властивостями знають всі.

Не цибулею єдиним-

© BotBln

Є у багаторічних луків і інші переваги: проста агротехніка, зимо - і морозостійкість (витримують температуру до мінус 40°), стійкість до хвороб, шкідників та хороший урожай протягом 3-5 років навіть при багатократному зрізку.На відміну від ріпчастої, багаторічні луки утворюють неправдиву цибулину, яка при сприятливих умовах безперервно дає листя. А так як період спокою нетривалий, вони придатні для вирощування в захищеному грунті або кімнаті.

Під багаторічні луки виділяють ділянку поза основної сівозміни – він буде експлуатуватися 5-6 років. Добре, якщо цибульний куточок восени і навесні не буде охоплювати вода. Коріння цієї рослини струновидные і залягають на глибині 20-30 см, тому грунт повинен бути родючим, легкого механічного складу, нейтральною або слабокислою (рН = 6-7), без кореневищних і корнеотприскових бур'янів. Якщо на ділянці ростуть хвощ або кінський щавель, то спочатку необхідно вапнування.

Готують грунт так само, як під цибулю: восени під перекопування вносять гній, перегній або компост (10 кг на кв. м) та фосфорно-калійні добрива, а навесні під граблі додають азотні.

Багаторічні луки розмножують деленками або сіють. Насіння дрібне, особливо у шнитта, і схожість невисока. Краще висівати свіжі, а якщо вони полежали (схожість не нижче 80%), то норму висіву треба збільшити. Перед посівом їх обов'язково знезаражують.

В залежності від типу ґрунту насіння розміщують на рівній поверхні, гребенях або грядах, останні два способи згодяться в низинах і на холодній землі. У відкритий грунт висівають у квітні-травні і обов'язково мульчують торфом або перегноєм (0,5-1 кг на кв. м). Розсаду і деленко висаджують у весняно-літній період.

Не цибулею єдиним-

© timparkinson

У другий і наступні роки необхідні регулярні підгодівлі (ранньою весною і після кожної зрізання листя -10 г на кв. м калійних і азотних добрив і 15 г фосфорних). У перший рік рослина формується з однією-трьома гілками, а на наступний з'являється стільки ж квіткових стрілок з кулястими суцвіттями.

В кінці квітня – початку травня раніше інших відростають шніт, батун і багатоярусний, пізніше – слизун і запашний. Тому посадивши набір багаторічних луків, можна створити зелений конвеєр.

Щоб отримати зелень взимку, з осені відбирають 3-4-річний посадковий матеріал і викопують. Поміщають в ящики, присипають землею або торфом і до висадки зберігають при температурі 0 – плюс 2°.

Шніт-цибулю (різанець, скорода) цінують за декоративність, високий вміст вітаміну С саме ранньою весною і добру зимостійкість (не вимерзає навіть на Крайній Півночі). У нього дудчасті, порожнисті, шилоподібні, зелені з восковим нальотом листя довжиною до 40 див Рослини сильно розростаються і на четвертий рік дають потужний кущ. Квіткові стрілки прямі, тонкі, трохи довше листя. На них – дрібні кулясті суцвіття з квітками різноманітного забарвлення: від білої до бузково-фіолетового.

У цього лука два різновиди: середньоросійська (сильно кущиться, швидко відростають листя до 25 см, але і швидко грубіють) і сибірська (листки більші, довжиною до 40 см, відростають повільніше і пізніше, але зберігаються до двох місяців). У нас повсюдно районовані Медонос і Немалий, а Богемія, Крокус краще ростуть в районах з м'якими зимами.

Медонос – середньоранній сорт. На його рослинах навесні дружно відростають темно-зелені напівгострі листя. Їх можна збирати довго, врожайність 1,7-2,5 кг/кв. м.

Чемал – сильнокустистое рослина з гострими на смак листям завдовжки до півметра.

У відкритому ґрунті насіння шніт-цибулі (витрата 1-1,5 г на 1 кв. м) сіють на глибину 2 см за схемою 5×25-30 см, а деленко садять в рядки з відстанями 30×30-50 див.

На другий рік з першої декади травня до кінця вересня зрізають перо, а в однорічній культурі прибирають повністю, коли листки досягнуть 30 див.

Не цибулею єдиним-

© Jerzy Opioła

Батун (татарка, пісочний, бутун, китайський) з виглядом дуже схожий на молодий ріпчасту цибулю, але листя у нього більш потужні і в два рази багатші вітаміном С.

Все різноманіття форм батун представлено трьома підвидами.

У рослин російської дрібні, не більше 40 см, темно-зелені, гострого смаку листя. Вони сильно гілкуються (на третій рік дають 30-50 галузей), не вимерзають навіть у найсуворіші зими з морозами до 50°.

Російська зимовий – новий середньоранній зимостійкий сильноветвящийся сорт. Його темно-зелені, напівгострі на смак листя довго не грубіють, а кущ не стрілкується.

Середній за потужністю, галуження та зимостійкості батун японського підвиди. До нього відносяться кілька сортів.

Не цибулею єдиним-

© Namazu-tron

Салатний 35 – ранньостиглий напівгострий районований сорт. На другий рік дає дві-три гілки. На кожній п'ять темно-зелених, до 45 см завдовжки листя. Рослини рано стрілку, тому період збору зелені короткий.

Квітневий – ранньостиглий сорт. Листки ніжні, соковиті, напівгострого смаку, яскраво-зелені, довжиною до 40 див. Стрілку пізно.

Травневий – сильно гілкується, пізньостиглий сорт. Листя темно-зелені з сильним восковим нальотом, гострого смаку і швидко грубіють.

Параді – сорт для однорічної культури з високою (до 60 см), потужної, прямостоячого листовою розеткою. Листки ніжні, соковиті, зелені з голубуватим відтінком, довго не грубіють.

Самі ж теплолюбні луки з китайського підвиду. Він дає лише 3-5 гілок, зате дуже великих (до 130 см заввишки) з соковитими, гострого смаку та великого діаметру листям. Районованих сортів немає, але на особистих городах зустрічається.

Не цибулею єдиним-

При однорічній культурі батун насіння (витрата 1-1,5 г на кв. м) зашпаровують ранньою весною і цілком прибирають рослина наступної весни. Зазвичай сіють з відстанню між рядками 25, а стрічками – 50-60 див.

При багаторічній культурі посівна триває з середини червня до серпня. Деленко висаджують у середині літа рядовим способом за схемою 20-30×50 див. Листя зрізають через рік при висоті 25 див За сезон – до трьох зрізок, але остання не пізніше серпня.

слизуна (никне цибуля) листя плоскі, довжиною до 30-50 см і шириною до 2 див. Вони дуже крихкі, але соковиті, з приємним, без сильної гостроти цибульно-часниковим смаком. Причому не грубіють і зберігають свої переваги до самої осені.

Слизун стійкий до пероноспорозу і несприятливих умов, багатий аскорбіновою кислотою, біоактивними полісахаридами і важливими для здоров'я солями. Його радять їсти при анемії і серцево-судинних захворюваннях.

Не цибулею єдиним-

© General Wesc

Цей цибулю вирощують тільки як багаторічний. Галузиться весь сезон і формує присадкувата рослина з циліндричною укороченою «цибулиною». На другий рік у нього відростає до чотирьох гілок і кілька квіткових стрілок заввишки до 60 см, кожна закінчується кулястим парасолькою-суцвіттям.

Насіння (1 г на кв. м) сіють у квітні-травні на грядах, а деленко висаджують в червні-серпні рядами 30×40. Зрізати листя починають при довжині 25 див.

За сезон збирають до 7 кг зелені з кв. м.

У Росії повсюдно районований тільки один сорт Грін. Це напіврозкидистий або компактна рослина з потужним кореневищем і великими, соковитими листям. Вони ніжні, слабоострые на смак з часниковим запахом.

Нещодавно селекціонери створили новий зимостійкий середньостиглий салатний сорт Широколистий. У нього присадкуватий несправжнє стебло і довгі, широкі, ланцетоподібні листи з слабкогострий приємним смаком і запахом. Вони багаті аскорбіновою кислотою, зберігають ніжність до глибокої осені. За сезон з 1 кв. м посадок Широколистого можна зібрати 3 кг зелені.

Не цибулею єдиним-

© H. Zell

Запашний цибулю хороший тим, що в ньому мало клітковини і він зберігає ніжність весь сезон. Його ременеподібні листя, на відміну від слизуна, без гостроти, багатші на вітамін С (до 100 мг%) і наростають безперервно до глибокої осені.

У перший рік утворюється за два пагони, на кожному – 3-6 листків довжиною 30 см, а на другий рік -квіткові стрілки з білими квітками, зібраними в простий парасольку. Квітки виділяють приємний запах, як у гіацинта або мигдалю.

Із запашних луків районований сорт Звіздар (у всіх зонах). Його темно-зелене листя швидко відростають до 60 см завдовжки, ширина аркуша 1,5 див. напівгострий Сорт відрізняється слабким часниковим смаком. Виведений новий перспективний середньостиглий сорт Пікантний. Він більш зимостійкий і багатші вітаміном С.

Як бачите, багаторічних луків, в тому числі і сортових, з кожним роком стає все більше. У свіжому вигляді їх додають у салати, як приправу до перших і других страв. Їх можна сушити, солити і квасити, при цьому корисні властивості чудово зберігаються. Сподіваємося, ми переконали вас, дорогі читачі, що пора всерйоз подумати про цибульному куточку!

Автор: Л. Агафонов, селекціонер