Навіщо потрібна стратифікація, скарифікація, проморожування насіння

Насіння одних рослин дають швидкі і дружні сходи, іншим необхідна спеціальна підготовка, без якої вони не здатні прорости.

Навіщо потрібна стратифікація, скарифікація, проморожування насіння- Навіщо потрібна стратифікація, скарифікація, проморожування насіння, Сад, город, ділянка, будинок, дача, ландшафтний дизайн, дизайн ділянки, енциклопедія рослин, кімнатні рослини, садово-городні культури, облаштування дачі, ,

Причина – в умовах виростання. Знання екології культури та її географії допомагають розібратися і в особливостях розмноження. Насіння великої групи рослин не здатні давати сходи відразу після збору, так як їх зародки перебувають у стані глибокого фізіологічного спокою.

Обумовлено це тим, що в оболонках насіння містяться речовини білкової природи (ферменти), так звані блокатори або інгібітори, зростання, які гальмують розвиток зародка. Рослини цієї групи відносяться до різних сімейств, родів, видів, об'єднує їх одне: всі вони походять з областей зі схожими погодними циклами. Це рослини (лілії, сцилли, пушкинии, декоративні луки) з степових, пустельних або гірських районів, тобто зон з швидкою, бурхливо протікає навесні, коли грунт перенасичена вологою, і жарким сухим літом.

За короткий весняний період вони встигають і отцвесті, і сформувати плоди. Якби насіння проростало відразу після осипання, то сіянці неминуче б загинули під час літньої спеки і посухи. У період природного зимівлі з-за низьких температур рівень вмісту інгібіторів росту поступово знижується і одночасно збільшується кількість стимуляторів, таких як ауксини і гібереліни. Як тільки рівень перше знизиться до необхідного мінімуму, а кількість друге виявиться достатнім, виникне необхідний біохімічний фон. В результаті частина насіння, причому не найбільша, проросте після першої ж зими. Інші прокинуться через рік, а то і через три-чотири, після багаторазових впливів зимових температур. Це пояснюється тим, що в насінні одного і того ж рослини різну кількість інгібітора росту. Якщо його мало, то насіння проростуть після першої зими, якщо багато – на руйнування блокатора потрібно кілька зим.

Ще більш обширна група рослин, які ростуть у помірному кліматі, насіння яких дозрівають у другій половині літа або, частіше, вже восени (язичники, клопогон, дельфініум, синеголовник, лаванда, види тирлича). Природа повинна була передбачити механізм збереження цих насіння в непророщенном стані до весни. Тому і в них відбуваються ті ж біохімічні процеси.

Нарешті, є рослини, насіння яких здатне до проростання відразу після дозрівання. Це в основному культури, квітучі ранньою весною і на початку літа і швидко формують насіння (примула, ряст, адоніс, аквілегія, печіночниця, простріл). Вони відбуваються, як правило, з регіонів з помірним кліматом і, головне, з достатньою кількістю опадів в літній час. Їх насіння дозрівають дуже швидко і, якщо потрапляють у сприятливі умови, відразу проростають.

Навіщо потрібна стратифікація, скарифікація, проморожування насіння- Навіщо потрібна стратифікація, скарифікація, проморожування насіння, Сад, город, ділянка, будинок, дача, ландшафтний дизайн, дизайн ділянки, енциклопедія рослин, кімнатні рослини, садово-городні культури, облаштування дачі, ,

У сіянців, що з'явилися в першій половині літа, є відповідні умови для росту і розвитку; у пізніх шансів благополучно перенести зиму першого року набагато менше. Тому починаючи з середини літа знову дозрівають насіння поступово втрачають здатність до проростання – зародок впадає в стан глибокого спокою. Так у природі проявляється механізм збереження видів і природний процес стратифікації, завдяки якому створюється необхідний для проростання насіння біохімічний фон.

Існують різні способи штучної обробки насіння для підготовки їх до посіву, в основному, що імітують природні процеси. Серед них стратифікація, промороження, скарифікація, намочування. Крім того, для прискореного проростання насіння іноді обробляють регуляторами росту.