Насіння томатів вибрати?

Томати – одна з найпопулярніших культур наших городів. Однак якщо в одних випадках вони вдаються на славу, то в інших відверто розчаровують. І справа тут не тільки у своєчасному дотриманні правильних агротехнічних прийомів, але і в підборі сортів. Саме грамотно підібраний сорт томату здатний забезпечити 50% успіху врожаю, а вже потім і якісний полив, і своєчасні підживлення, і пасинкування, і інші хитрощі. Тому при купівлі насіння томату не варто покладатися на інтуїцію, або тим більше на барвисту картинку, а обов'язково на характеристики того, що стоїть за яскравою фотографією і назвою.

Насіння томатів вибрати?- Томат,вибір,насіння,сорти,підбір,які,фото

Давайте розберемося, як вибрати насіння томатів для своїх грядок.

1. Орієнтуємося на характер розвитку надземної частини томату

Перше, що необхідно розуміти, обираючи сорт, що всі томати відрізняються за характером розвитку надземної частини. За цією ознакою їх поділяють на індетермінантні і детермінантні сорти.

Індетермінантні сорти і гібриди томатів відрізняються необмеженим ростом і можуть досягати у висоту до 6 м. В середній смузі і південніше їх вирощують у теплицях, формуючи в одне стебло. На півдні вони добре показують себе і у відкритому грунті. На півночі не застосовуються, так як не встигають визрівати ні у відкритому грунті, в теплицях.

 • Суцвіття у таких томатів утворюються через кожні три листочка.
 • На рослинах може формуватися до 9 кистей, перша з яких з'являється над 8 – 12 листом, далі після кожного 2-го.
 • Це ремонтантні сорти томата. Вони неодноразово цвітуть і плодоносять, зупиняючись у зростанні тільки при зниженні осінніх температур.
 • У великоплідних индетерминантов томата в одній кисті формується до 4 плодів, у дрібноплідних, черрі, – до 30.
 • Період плодоношення даної групи починається через 110 – 120 днів з моменту появи сходів.
 • Завдяки високому зростанню індетермінантні томати менше зазнають ураження фітофторою.
Насіння томатів вибрати?- Томат,вибір,насіння,сорти,підбір,які,фото

Детермінантні сорти томата відрізняються обмеженим ростом (50 – 120 см), одноразовим цвітінням, здатністю утворювати суцвіття на бічних гілочках. Застосовуються детермінантні сорти томата в основному для відкритого грунту (на півдні й у середній смузі), на півночі для теплиць. Потребують простий підв'язці.

 • Детермінантні сорти томата закладають на одній рослині близько 5 кистей, формуючи їх через 1 – 2 аркуші.
 • Перше суцвіття утворюють над 5 – 7 листочком.
 • Детермінантні сорти томата мають короткі міжвузля.
 • Для отримання повноцінного врожаю вимагають пасинкування.
 • Детермінантні сорти томата починають плодоношення через 80 – 100 днів з моменту появи сходів.
 • Дружно віддають урожай – 50 % плодів дозріває протягом перших 20 днів періоду плодоношення.
 • Самі зупиняються в рості після утворення останньої кисті.

детерминантной групі виділяють супердетерминантные і полудетерминантные сорту.

Супердетерминантные томати формують невисокий (до 80 см) сильно розгалужений кущ з 2 – 3 кистями, образовывающимися через 1 – 2 листа вже над 5 – 6 листочком. Це скоростиглі сорти томата, дружно віддають урожай, не потребують пасинкування. За 20 днів періоду плодоношення на них визріває близько 80% всіх плодів.

Полудетерминантные томати мають слабку детерминантностью і можуть виростати до 1,5 м заввишки, утворюючи до 6 – 8 суцвіть, перше з яких утворюється після 9 – 10 листа, а наступні – через 2 – 3 листочка. Дозрівають вони в більш пізні терміни. Потребують підв'язки. Формуються в 2 втечі.

Штамбові томати – самі низькорослі. Не потребують підв'язки, не потребує пасинкування. Дуже скоростиглі, характеризуються дружною віддачею врожаю. Мають не тільки компактний кущ, але і невелику кореневу систему, завдяки чому можуть вирощуватися у більш щільної посадки. Деякі сорти томата даної групи відмінно підходять для контейнерної культури. Більшість мають підвищену стійкість до стресів. Перша кисть на таких томатах утворюється над 4 – 5 листочком, наступні – через 1 – 2 аркуші.

2. Вибираємо розмір плодів томата

Не менш важливою ознакою, визначальним вибір сорти томата, є і розмір плодів. І тут теж не все так просто.

Насіння томатів вибрати?- Томат,вибір,насіння,сорти,підбір,які,фото

не Можна сказати, що величина плодів цієї культури безпосередньо пов'язана з висотою рослин, але відмічено, що невисокі (детермінантні) сорти томата дають помідори середніх і невеликих розмірів, а ось індетермінантні можуть бути дуже великими. Однак до останньої групи належать і черрі – володіють зовсім маленькими розмірами томатів.

Таким чином, задаючись метою виростити півкілограмових красенів, необхідно розуміти, що справу доведеться мати з индетерминантными сортами томату, які більш складні у догляді, ніж низькорослі, дають більш пізній і більш розтягнутий урожай, і у меншій кількості, ніж сорти з більш дрібними плодами. А ось якщо томати висаджуються для отримання ринкової продукції, або з метою зняти велику кількість плодів в стислий період часу (для закаток) – тут кращим вибором стане детерминантная група.

3. Враховуємо районированность томату

Наступної складової «вдалого» вибору є відповідність сортових характеристик того чи іншого томату кліматичного району.

Що таке районований сорт? Це сорт, відібраний для вирощування в даному районі на основі кращих показників врожайності, термінів дозрівання, лежкості, транспортабельності, смакових якостей, стійкості до карантинних хвороб і шкідників... Словом, здатний дати найбільший врожай за найменших вкладеннях саме в даних кліматичних умовах.

4. Звертаємо увагу на терміни дозрівання томатів

Термін дозрівання томатів – це період від сходів до збирання основного врожаю. Тут всі сорти діляться на три основні групи: скоростиглі, середньостиглі та пізньостиглі.

В умовах короткого літа немає сенсу висаджувати пізньостиглі сорти томата навіть якщо вони мають відмінні смакові характеристики. А ось на півдні, виправдано підбирати ряд сортів, що відрізняються термінами дозрівання, і для того, щоб продовжити збір урожаю і для того, щоб урізноманітнити стіл.

Насіння томатів вибрати?- Томат,вибір,насіння,сорти,підбір,які,фото

Крім того, у зонах з високим ризиком ураження томатів фітофторою краще висаджувати ранні сорти, які встигають віддати основну частину плодів, до настання сприятливих умов для хвороби.

5. Вивчаємо характеристики плодів

Обов'язковим критерієм вибору сорту повинні стати і характеристики самих плодів томата. Розмір, забарвлення, форма, м'ясистість, цукристість, лежкість, транспортабельність...

Якщо продукція призначена для ринку – кращим вибором стануть червоні сорти томатів з плодами вирівняної форми, середньої маси, високими показниками транспортабельності та лежкості, дружною віддачею врожаю. Якщо для салатів – так звані салатні сорти томатів, що відрізняються великими м'ясистими плодами з яскравим насиченим смаком. Це частіше рожеві, жовті або помаранчеві помідори. Так само існують сорти для закаток, для заморозки, для в'ялення, для фарширування... Словом, підібрати для себе можна і доцільно саме те, що необхідно.

6. Сорт або гібрид?

Це питання при виборі насіння томату часто є особливо складним. Однак і в ньому необхідно орієнтуватися.

Що таке сорт? По суті, це набір характеристик, що відрізняють групу рослин від інших рослин цього виду. Що таке гібрид? Це організм, отриманий внаслідок схрещування генетично різних форм. На пакетику з насінням він позначається знаком F1, розташованим слідом за назвою.

Крім того, сорт – це постійний набір характеристик і переважних, і негативних, що передаються за допомогою насіннєвого матеріалу наступному поколінню рослин. А ось гібрид – це сукупність покращених характеристик, але, на жаль, не закрепляющихся в насінні. Тому з сортових рослин насіння збирають, а з гібридних – ні.

Насіння томатів вибрати?- Томат,вибір,насіння,сорти,підбір,які,фото

Таким чином, якщо насіння томатів підбираються для теплиць, то однозначним рішенням повинен стати вибір гібридів. Вони відрізняються більш дружними сходами, скоростиглістю, вирівняної віддачею врожаю, однорідністю продукції, високою адаптаційною здатністю до несприятливих факторів, підвищеною стійкістю до хвороб і шкідників.

Якщо ж мова йде про відкритому грунті – тут підійдуть і сорти і гібриди. Однак останні, завдяки єднанню в собі кращих ознак відразу двох батьківських ліній, завжди виграшні.

І ще... Гібрид і ГМО – це не слова-синоніми. Далеко не будь-який продукт селекції є генетично модифікованим. Тому не варто боятися приставки «F1» і вибирати те, що дійсно дає хороший урожай.

7. Скільки купувати сортів томатів?

Не менш складним завданням при виборі насіння томатів для початківців городників є і питання: Скільки?

насправді, все досить просто. Якщо культура вам не знайома, і ви не можете назвати себе досвідченим огородником, – купіть 1 – 2 сорти, які мають саме широке поширення серед ваших знайомих, ті сорти, що на слуху, а до них 1 – 2 тих, що сподобалися, для випробування. І не обов'язково висаджувати все насіння томата з пакетика, досить 3 – 4 кущів, щоб зрозуміти, що ви придбали і забезпечити цьому належний догляд.

Насіння томатів вибрати?- Томат,вибір,насіння,сорти,підбір,які,фото

Висновок:

Вибираючи насіння томатів необхідно пам'ятати про те, що сорти відрізняються між собою не тільки за смаковими якостями, але і за скоростиглістю, врожайністю, лежкістю, транспортабельності, стійкості до хвороб і шкідників, характером росту і розвитку. Можуть мати рекомендації до вирощування саме в даній кліматичній зоні, формуванню в один або два стебла, відрізнятиметься за складністю підв'язки.

Таким чином, перш ніж прийняти остаточне рішення щодо купівлі того чи іншого сорту або гібриду необхідно уважно ознайомитися з його характеристиками, поцікавитися відгуками, розрахувати можливості. І, якщо вибір буде обдуманим, то і врожай, швидше за все, порадує!

Таблиці характеристик сортів томатів за способом вирощування, термінами дозрівання, типом росту, типу використання та іншим ви можете знайти в окремому матеріалі: «Таблиці характеристик сортів томатів»

Увага! Просимо вас у коментарях до даної статті написати сорти томатів, які вирощуєте ви, і які вам подобаються своїми характеристиками. Будь ласка, не забудьте крім назви, коротко описати їх, і вказати в якому регіоні і яким способом ви вирощуєте. Викласти ваші відгуки з фотографіями ви можете в цій темі на форумі. Спасибі!

Дата публикации: 8.04.17