Мурашиний лев — гроза шкідливих комах

Одні можуть прийняти це істота за плоского, головатого, в бородавках і шипиках хижого паучишку, інші — за агресивного, з значними щелепами кліща. Але це не павук і не кліщ, а ненажерлива м'ясоїдна личинка досить пасивного комахи — мурашиного лева.

Мурашиний лев — гроза шкідливих комах- муравьиный лев,личинка,описание,полезные насекомые,фото

Мурашині леви (Myrmeleontidae) — родина комах із загону сетчатокрылых (Neuroptera).

Дорослу особину мурашиного лева  ми зустрічаємо не так уже й рідко, але через незнання приймаємо зазвичай за невелику мляву бабку, насилу переносящую своє тільце від стовбура до стовбура. Застати мурашиного лева в той момент, коли він полює, важко. Лише зрідка можна підстерегти, як цей ледар, натрапивши на який-небудь їстівне комаха, ліниво зжовує його. А ось личинка лева їсть за двох, вдача її неукротим, та й весь вигляд говорить про те, що це — кровожерний хижак.

Одного разу на сонячній галявині з маленького білого яєчка, обліпленого піщинками, вилупиться личинка мурашиного лева, як дві краплі води схожа на ту, що на фотографії, тільки дуже маленька. Заворушиться личинка і, повзаючи по колу, жбурлятиме головою-лопатою піщинки. Поступово навколо «землекопи» почне позначатися воронка з досить круто обриваються стінками. Нарешті, він закопается на дні свого лігва, виставивши назовні тільки щелепи-серпи.

Варто завагатися ґрунті під ногами якого-небудь комахи і причаївся мисливець атакує: в наблизився до краю нори-воронки летять ядра-піщинки. Збита жертва падає на дно, на її тілі щелепи змикаються-серпи хижака. Захоплена видобуток затягується в пісок і ненаситний хижак знову насторожує щелепи. Так личинка мурашиного лева проводить майже все життя.

Мурашиний лев — гроза шкідливих комах- муравьиный лев,личинка,описание,полезные насекомые,фото

Дрібні жуки і метелики, гусениці, інші комахи-шкідники стають жертвами личинки мурашиного лева. Правда, зрідка шестиногим вдається благополучно минути пастку. А це означає, що хижак переживає болісний період подорослішання, перебудовує все в собі, змінюючи одяг. Тут вже не до полювання.

Коли, нарешті, хижак, піратствуючи і наводячи страх на шестиногих мешканців округи, настільки отъестся, що досягне в довжину сантиметри або трохи більше, на дні своєї нори із шелковинок і піщинок він сплете круглий кокон, в якому замре на два-три тижні.

Там, за шовковистим стінами, будуть відбуватися всі визначені природою таїнства, і одного разу замість в ув'язнення личинки мурашиного лева з кокона з'явиться доросла комаха. Чотири сітчасті крила, кожне три-три з половиною сантиметри в довжину, досить тонким сіро-коричневе двох-трехсантиметровое черевце, невиразна голова, шість слабких ніжок — такий його вигляд.

Мурашиний лев — гроза шкідливих комах- муравьиный лев,личинка,описание,полезные насекомые,фото

Дорослий мурашиний лев зауряден. А яскраву назву — це майже помилка. Про комаху знали ще до нашої ери і вважали, що його личинки полюють тільки за мурахами. Зараз відомо, що серед жертв цього агресивного хижака безліч різноманітних шкідливих комах.

За матеріалами ентомолога Е. Георгієвої

Дата публикации: 8.04.17