Мінеральні добрива: види, правила внесення

Багато садівники-городники на сьогоднішній день повністю відмовилися від застосування мінеральних добрив, і абсолютно даремно. Без цієї категорії підживлень дуже складно домогтися високої родючості ґрунту і, як наслідок, хороших врожаїв. Звичайно, мінеральні добрива вимагають спеціального підходу, однак і органікою, при неправильному розрахунку доз внесення, можна нанести своїй землі багато шкоди. Тому давайте уважно розглянемо: чому так важливі мінеральні добрива і як правильно ними користуватися.

Що з себе представляють мінеральні добрива

Мінеральними добривами називають сполуки неорганічної природи, що містять у собі необхідні для рослинного світу елементи живлення. Їх особливість полягає в тому, що вони являють собою живильні речовини вузької спрямованості.

Найчастіше це прості, або так звані односторонні добрива, що складаються з одного елемента живлення (наприклад, фосфору), але існують і група багатосторонніх, комплексних добрив, що містять в собі відразу кілька основних елементів (наприклад, азот і калій). Який з них застосовувати — залежить від складу грунту і бажаного ефекту. У будь-якому випадку у кожного мінерального добрива існують рекомендовані норми і час внесення, які гарантують успіх їх використання.

Види мінеральних добрив

В самому простому розгляді мінеральні добрива поділяють на азотні, калійні та фосфорні. Це пов'язано з тим, що саме азот, калій і фосфор є провідними елементами живлення надають чільне вплив на гармонійний ріст і розвиток рослин. Звичайно, ніхто не применшує важливість та інших елементів, таких як магній, цинк, залізо, проте три перерахованих вважаються основою. Розглянемо їх по порядку.

Азотні добрива

Ознаки нестачі азоту в грунті

Найчастіше недолік азотних добрив проявляється у рослин у весняний період. Їх зростання загальмовується, пагони утворюються слабкими, листя нетипово дрібними, суцвіття в малій кількості. На більш пізній стадії дану проблему розпізнають за висвітлення листя, що починається з прожилок і навколишньої тканини. Зазвичай цей ефект проявляється на нижній частині рослини і поступово піднімається вгору, при цьому, повністю просвітлені листя опадає.

Найбільш активно реагують на брак азоту томати, картопля, яблуня і садова суниця. І не важливо на якому типі грунту ростуть культури – недолік азоту може спостерігатися на будь-якому з них.

Види азотних добрив

Найбільш поширеними азотними добривами є аміачна селітра і сечовина. Однак у цю групу входять і сірчанокислий амоній, і кальцієва селітра, натрієва селітра, і азофоска, і нітроамофоска, амофос, діамонійфосфат. Всі вони мають різний склад і надають різний вплив на ґрунт і культури. Так, сечовина підкислює землю, а кальцієва, натриева і аміачна селітра приймати її. На натрієву селітру добре відгукується буряк, на аміачну – цибуля, огірки, салати і кольорова капуста.

Способи внесення

Азотні добрива найнебезпечніші серед усіх мінеральних добрив. Це пов'язано з тим, що при їх надлишку, рослини накопичують у своїх тканинах велику кількість нітратів. Тому застосовувати азот необхідно дуже обережно, залежно від складу грунту, подкармливаемой культури і марки добрива.

З-за того, що азот має властивість випаровуватися — вносити азотні добрива необхідно з невідкладної наступною заробкою в грунт. Восени удобрювати землю азотом недоцільно, так як більша його частина до моменту весняної посадки вимивається дощами.

Особливого підходу дана група добрив вимагає і при зберіганні. Через підвищену гігроскопічність їх необхідно тримати в вакуумній упаковці, без доступу повітря.

Калійні добрива

Ознаки нестачі калію в грунті

Недолік калію проявляється на розвитку рослин не відразу. До середини вегетації можна помітити, що культура має неприродний голубуватий відтінок листя, загальну тон, а при більш серйозній формі калійного голодування – бурі плями або опік (відмирання) кінчиків листя. При цьому її стебло нетипово тонкий, має рихлу структуру, короткі міжвузля і часто вилягає. Такі рослини зазвичай відстають у рості, повільно формують бутони, слабо розвивають плоди. У моркви і томатів при калійному голодуванні крім перерахованих симптомів спостерігається курчавість молодих листків, у картоплі передчасно відмирає бадилля, у винограду ближні до гроздям листочки набувають або темно-зелений або фіолетовий відтінок. Жилки на листі зазнають калійний голод рослин ніби провалюються в м'якоть листової пластинки. При незначному нестачі калію дерева неприродно рясно цвітуть, а потім формують нетипово дрібні плоди.

Достатній вміст калію в клітинах рослини забезпечує їм хороший тургор (стійкість до в'янення), потужний розвиток кореневої системи, повноцінне накопичення в плодах основних поживних елементів, стійкість до низьких температур і хвороб.

Найчастіше нестача калію зустрічається на дуже кислих ґрунтах. Визначити його простіше за зовнішнім виглядом яблуні, персика, сливи, малини, груші і смородини.

Види калійних добрив

У продажу можна зустріти кілька видів калійних добрив, зокрема: калійну селітру, хлористий калій (добре підходить для шпинату і селери, інші ж культури погано реагують на хлор), сірчанокислий калій (хороший тим, що містить ще й сірку), калімагнезію (калій + магній), калімаг. Крім того, калій є частиною таких складних добрив як нітроамофоска, нітрофоска, карбоаммофоска.

Способи внесення калійних добрив

Застосування калійних добрив повинно відповідати доданою до них інструкцією – це спрощує підхід до підкормкам і дає надійний результат. Закладати в грунт їх необхідно відразу ж: в осінній період – під перекопування, навесні під посадку розсади. Хлористий калій вноситься тільки восени, так як це дає можливість вивітритися хлору.

Найбільш чуйні на внесення калійних добрив коренеплоди – під них калій необхідно вносити в підвищених дозах.

Фосфорні добрива

Ознаки нестачі фосфору

Ознаки нестачі фосфору в тканинах рослин проявляються практично так само, як і нестачі азоту: рослина погано росте, формує тонкий слабкий стебло, затримується в цвітіння і дозрівання плодів, скидає нижню листя. Однак на відміну від азотного голодування фосфорна недостатність викликає не висвітлення, а потемніння опадаючого листя, і на більш ранніх стадіях надає черешкам і жилках листя пурпурні та фіолетові відтінки.

Найчастіше нестача фосфору спостерігається на легких кислих грунтах. Найбільш яскраво виявляється нестача цього елемента на томатах, яблуні, персику, чорній смородині.

Види фосфорних добрив

Одним з найпоширеніших фосфорних добрив, що застосовуються на будь-якому типі грунтів, є суперфосфат, досить швидкий ефект забезпечує монофосфат калію, відмінним варіантом виступає і фосфорна борошно.

Способи внесення фосфорних добрив

Скільки не вносять фосфорні добрива, – нашкодити вони не можуть. Але все ж краще не діяти необдумано, а дотримуватися обумовлених на упаковці правил.

Коли і що потрібно рослинам

Потреба в тих чи інших поживних елементів у різних культур різна, проте загальна закономірність все ж існує. Так, у момент до утворення перших справжніх листочків, всім молодим растеньицам необхідний більшою мірою азот і фосфор, їх нестачу на даному періоді розвитку неможливо заповнити в більш пізні терміни, навіть посиленими підгодівлями, – пригнічений стан збережеться до кінця вегетації.У період активного нарощування рослинами вегетативної маси, чільну роль в їх живленні грають азот і калій. У момент бутонізації і цвітіння — знову стає важливий фосфор. Якщо на цьому етапі провести позакореневе підживлення фосфорним і калійним добривом, рослини почнуть активно накопичувати в тканинах цукру, що в кінцевому підсумку позитивно позначиться на якості врожаю.

Отже, використовуючи мінеральні добрива можна не просто підтримувати родючість грунту на належному рівні, але і регулювати обсяг виходу продукції з оброблюваної ділянки.

Загальні правила внесення мінеральних добрив

Важливо розуміти, що мінеральні добрива можуть застосовуватися як у якості основного добрива (восени під перекопування грунту, або навесні в передпосівний період), так і у варіанті весняно-літніх підживлень. Для кожного з них існують свої правила і норми внесення, але є і загальні рекомендації, якими не можна нехтувати.

 1. Ні в якому разі не можна розводити добрива в тій посуді, яка використовується для приготування їжі.
 2. добрива краще Зберігати у вакуумних упаковках.
 3. Якщо мінеральні добрива злежалися, безпосередньо перед внесенням їх необхідно подрібнити або пропустити через сито з діаметром отворів від 3 до 5 мм
 4. При внесенні мінеральних добрив під культуру, не можна перевищувати рекомендовану виробником дозу, а краще прорахувати необхідну норму шляхом лабораторного дослідження грунту. В цілому ж можна рекомендувати підживлення азотними добривами у кількості: аміачною селітрою – 10 – 25 г на кв. м, обприскування сечовиною – 5 г на 10 л води; калійними добривами: хлористого калію – 20 – 40 г на кв. м(як основне добриво), для позакореневих підживлень калійної сіллю – 50 г на 10 л води ; фосфорними удорениями: монофосфатом калію – 20 г на 10 л води, для позакореневих підживлень суперфосфатом – 50 г на 10 л води.
 5. Якщо підгодівля проводиться через ґрунт, важливо постаратися щоб розчин не потрапив на вегетативну масу удабриваемой культури, або після підгодівлі добре обполоснути рослини водою.
 6. Добрива вносяться в сухому вигляді, а так само азотовмісні і калійні добрива, необхідно відразу ж закладати у верхній шар грунту, але не дуже глибоко так, щоб вони були доступні основної маси коренів.
 7. Для того щоб пом'якшити внесений у грунт концентрат мінеральних добрив грядки перед його внесенням необхідно добре промочити.
 8. Якщо в грунті спостерігається нестача азоту, то фосфорні і калійні добрива необхідно вносити тільки в поєднанні з цим відсутнім елементом, інакше вони не принесуть очікуваного результату.
 9. Якщо грунти глинисті — доза внесених добрив повинна бути дещо збільшена; піщані — зменшено, а збільшено кількість підживлень. З фосфорних добрив для глинистих ґрунтів краще вибирати суперфосфат, для піщаних ґрунтів підходить будь-фосфорне добриво.
 10. В зонах з великою кількістю опадів (середня смуга) третина основного добрива рекомендується вносити безпосередньо під час висіву насіння або висадки розсади в грунт у посадкові лунки і борозенки. Щоб рослини не отримали опік коренів, внесений складу необхідно добре перемішувати з землею.
 11. Найбільшого ефекту в поліпшенні родючості ґрунту можна досягти шляхом чергування мінеральних і органічних підживлень.
 12. Якщо посадки на грядках розрослися настільки, що зімкнулися – кращим варіантом підживлень буде підживлення по листю (позакореневе).
 13. Позакореневу підгодівлю плодово-ягідних проводять навесні молодий сформованої листі. Кореневу підживлення калійними добривами проводять восени, закладаючи добрива на глибину до 10 см
 14. Внесення мінеральних добрив в якості основного добрива проводиться шляхом розкидання по поверхні землі з обов'язковою наступною заробкою в грунт.
 15. Якщо мінеральні добрива вносяться в ґрунт разом з органічними, а це найефективніший спосіб, дози мінеральних добрив необхідно зменшити на третину.
 16. Найбільш практичними є гранульовані добрива, але їх необхідно вносити під осінню перекопування.
Дата публикации: 8.04.17