Люфа – природна мочалка

Люфа, або Луффа (Luffa) — рід трав'янистих ліан сімейства Гарбузові (Cucurbitaceae). Загальне число видів люффи — більше п'ятдесяти. Але тільки два види набули поширення в якості культурних рослин – це Люфа циліндрична (Luffa cylindrica) і Люфа остроребристая (Luffa acutangula). У решти видів плоди настільки дрібні, що вирощування їх в якості технічних рослин недоцільно.

Люфа – природна мочалка- люфа,догляд,вирощування,насіння,розмноження,використання,опис,натуральна,мочалка,фото

Центр походження люффи — Північно-Західна Індія. У VII ст. н. е. Люфа була відома вже в Китаї.

В даний час люфа циліндрична обробляється в більшості тропічних країн Старого і Нового Світла; Люфа остроребристая поширена менше, в основному в Індії, Індонезії, Малайзії, на Філіппінах, а також у країнах Карибського басейну.

Люфа – природна мочалка- люфа,догляд,вирощування,насіння,розмноження,використання,опис,натуральна,мочалка,фото

Ботанічний опис люфи

Листя люфи чергові п'яти - або семилопатеві, іноді цілісні. Одностатеві квітки великі, жовті або білі. Тичинкові квітки зібрані в гроновидні суцвіття, маточкові розташовуються поодиноко. Плоди подовжені циліндричні, всередині сухі і волокнисті з безліччю насіння.

Вирощування люфи

Люфа добре росте в захищених від вітру місцях. Воліє теплі, пухкі, багаті поживними речовинами ґрунти, в основному добре оброблені і удобрені супіски. У відсутність достатньої кількості гною насіння люффи слід висівати в ями розміром 40Х40 см і глибиною 25-30 см, до половини наповнені гноєм.

Люфа характеризується дуже довгим періодом вегетації, тому її необхідно вирощувати розсадним способом. Насіння люффи висівають на початку квітня і горщики, як і насіння огірків. Вони у неї дуже тверді, покриті товстою оболонкою і вимагають перед посівом прогрівання протягом цілого тижня при температурі приблизно 40 градусів. Сходи з'являються через 5-6 днів. Розсаду висаджують на початку травня рядами за схемою 1,5 м x 1м на низькі гряди або гребені.

Люфа – природна мочалка- люфа,догляд,вирощування,насіння,розмноження,використання,опис,натуральна,мочалка,фото

Люфа утворює велику листову масу і дає багато плодів, тому вона потребує більшої кількості добрив. З розрахунку на 1 га вносять 50-60 т гною, 500 кг суперфосфату, 400 кг аміачної селітри і 200 кг сульфату калію. Аміачну селітру вносять в три прийоми: при висадці розсади, при другому і третьому розпушування.

Коренева система у люфи порівняно слабка і розташована в поверхневому шарі грунту, а листки випаровують багато вологи, тому її потрібно часто поливати. У травні, коли рослини ще погано розвинені, досить поливати один раз на тиждень, у червні-серпні і до середини вересня – один-два рази в тиждень. Після цього поливають рідше, щоб скоротити період вегетації і прискорити дозрівання плодів.

У період вегетації люффу щонайменше три рази розпушують.

Для успішного вирощування люфи необхідно застосовувати опорну конструкцію, яка служить для спрямування і підтримки стебел. Якщо її не зробити, рослини стеляться по вологій поверхні ґрунту, внаслідок чого формуються плоди неправильної форми, часто ушкоджуються грибними захворюваннями.

Відомо кілька видів опорних конструкцій, з яких найбільш широко застосовують дротяну шпалеру, що складається з двох рядів дроту, прикріпленою до кілків, встановленими через 4-5 м, як шпалери, використовуваної при вирощуванні винограду. Однак, при використанні такої конструкції, частина стебла люфи все таки потрапляє на вологу поверхню грунту. Більш досконала конструкція має так звані балкони, як для кучерявого винограду, але зроблені з більш легкого матеріалу.

Люфа – природна мочалка- люфа,догляд,вирощування,насіння,розмноження,використання,опис,натуральна,мочалка,фото

Окремі рослини люфи висаджують так, щоб вони могли витися плетням і огорож.

Стебла люфи в декількох місцях прив'язують до опор. На початку росту всі бічні гілки видаляють. Для скорочення періоду вегетації головний стебло прищипують на відстані 3 м. Всі деформовані пізно з'явилися плоди видаляють. Залишають лише по 6-8 плодів у циліндричній люфи і 10-12 – у остроребристой.

За сприятливих грунтових і кліматичних умовах і правильній агротехніці з однієї рослини гладкою люфи отримують 3-5 плодів, остроребристой 6-8 плодів.

Використання люфи

Люфа остроребристая (Luffa acutangula) обробляється заради молодих незрілих плодів, використовуваних в їжу зразок огірків, а також в супах і для приготування каррі. Зрілі плоди неїстівні, так як сильно гірчать. У їжу вживають листя, пагони, бутони і квітки люфи остроребристой — злегка протушив, їх заправляють маслом і подають як гарнір.

Люфа циліндрична, або мачулковий (Luffa cylindrica) використовується в їжу приблизно так само. Важливо відзначити, що її листя надзвичайно багаті каротином: його зміст приблизно в 1,5 рази вище, ніж у моркви або перцю солодкого. Заліза в листках міститься 11 мг/100 г, вітаміну С — 95 мг/100 г, білка — до 5%.

Волокниста тканина, що утворюється при дозріванні плоду люфи, використовується для виготовлення мочалок, схожих з губками (які, як і сама рослина, називаються люфа). Така рослинна губка одночасно з процедурою миття забезпечує хороший масаж. Подібне застосування рослині першими знайшли португальські мореплавці.

Для отримання мочалки плоди люфи збирають зеленими (тоді кінцевий продукт більш м'який – «банного» якості) або бурими, тобто зрілими, коли їх легше очищати (в цьому випадку продукт буде відносно жорстким). Плоди сушать (зазвичай кілька тижнів), потім, як правило, вимочують у воді (від декількох годин до тижня), щоб розм'якшити шкірку; потім обдирають шкірку, а внутрішні волокна очищають від м'якоті твердою щіткою. Отриману в результаті мочалку кілька разів промивають у мильній воді, обполіскують, сушать на сонці, а потім розрізають на шматки потрібного розміру.

Люфа – природна мочалка- люфа,догляд,вирощування,насіння,розмноження,використання,опис,натуральна,мочалка,фото

Перед другою світовою війною до 60% люфи, що імпортується в США, використовувалося при виготовленні фільтрів для дизельних і парових двигунів. Завдяки шумопоглощающему і антиударному дії мочало люфи використовували при виготовленні сталевих солдатських шоломів і бронетранспортерах армії США. Насіння люффи містять до 46% харчового масла і до 40% білка.

У люфи циліндричної відомі як овочеві сорти, так і спеціальні технічні для виготовлення мочала. В Японії сік з стебла люфи знаходить застосування в косметиці, зокрема при виготовленні високоякісної губної помади.

Рослина досить широко використовується в народній східній медицині.

Настій плодів люфи використовується в народній медицині Колумбії при хронічних захворюваннях носа та навколоносових пазух. Він введений в гомеопатичну медицину (у відповідних розведеннях) за тими ж свідченнями, у тому числі алергічного характеру.